16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Yokuş Aşağı Aracınızı Boşa Almayın !!

ALİ DEMİR
    alidemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 40

Dikkat Yokuş Aşağı Aracınızı Boşa Almayın !!

Arkadaşlar , 2 gün önce Ankara ' dan Antalya ' ya gelirken aracı yaklaşık 20 saniye yokuş aşağı giderken boşa aldım ( yarı otomatik duaolocig ) aslında hata verecek mi ? diye tehlikeli bulsam da yapmış bulundum. Ve korktuğum başıma geldi hızım ort. saatte 72 km/s iken aracı vites ' e aldım , ekranda ''Motoru Durdurun'' Vites devre dışı bırakıldı dedi. Yaptığıma pişman oldum hemen aracı durdurup stop ettim.çalıştırdığımda her şey normale döndü..
    Tecrübemi siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak istedim.Lütfen dikkat edelim.Teşekkürler.

EKREM ALP
    Ekrem06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 33

Vitese aldığınızda hemen gaza bastıysanız yapmıştır sanıyorsam daha öncede bir çok otomatik araç kullandım oturduğum yer yokuş olduğu için yaklaşık her gün 3km yokuş aşağı boşta iniyorum. Bmw- Renault-Peugeot-Fiat bir çok otomatik arabada boşa atarım sürekli El alışkanlığı benim puntoda yarı otomatik her gün atıyorum boşa dikkat etmeniz gereken vitese alın atıyorum hızınız 73 bırakın 3. veya 4. vitese taksın sonra hafif gaz verin frene basmadan ya da kırmızıya yakalanırsanız durunca vitese takın devam Bu arada vuruntu oldu mu arıza yaktığında?

EKREM ALP
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Birde kısa bir süre attım demişsiniz belki vites değişimi yapacağı anda vitese taktıysanız ondanda olmuş olabilir ben evden çıkıyorum yokuşa dönüyorum 2. vitesteyken atıyorum boşa 90 km falan oluyo aşağı inerken sonra rampaya yaklaşınca tekrar takıyorum 4 e atıyor genelde devam ediyorum ama baya uzun süre boşta kalıyor

ALİ DEMİR
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı Ekrem06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vitese aldığınızda hemen gaza bastıysanız yapmıştır sanıyorsam daha öncede bir çok otomatik araç kullandım oturduğum yer yokuş olduğu için yaklaşık her gün 3km yokuş aşağı boşta iniyorum. Bmw- Renault-Peugeot-Fiat bir çok otomatik arabada boşa atarım sürekli El alışkanlığı benim puntoda yarı otomatik her gün atıyorum boşa dikkat etmeniz gereken vitese alın atıyorum hızınız 73 bırakın 3. veya 4. vitese taksın sonra hafif gaz verin frene basmadan ya da kırmızıya yakalanırsanız durunca vitese takın devam Bu arada vuruntu oldu mu arıza yaktığında?
    hayır vuruntu olmadı. kısa saniyelerde şehir içinde almıştım sorun olmamıştı .acaba diyorum 20-25 saniye vites kutusu için uzun bir süremi diyorum kendi kendime . vites bu yüzden kendini korumaya almış olabilir.

EKREM ALP
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Sanmıyorum yani bilmiyorum ankarayı biliyor musun ama bilkent 3 ten boşa atıyorum köprüyü geçtikten sonra vitese alıyorum ben baya 4 5dakika falan boşta kalıyor

ALİ DEMİR
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri

)
    ben çayyolunda 12 yıl yaşadım 7 yıldır da antalyadayım.Ankara baya güzelleşmiş değişmiş.bilkent taraflarını pek bilmem.
    sorun yaşama tabi yaşamanı istemem.
    olmayacağı anlamına da gelmez teknik işler bunlar.
    ben citroen yarı otomatik renaultun yarı otomatiklerinde kısa süreli denemiştim bişey olmamıştı ama fiattan korktum )

EKREM ALP
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Yapma ya 2004-2010 Çayyolu nda otuyordum bende şimdi yine taşınıyorum Ankara içindeyim bir yıl daha sonra İstanbul'a dönücem bende.. Dediğin doğru olmaz olmaz olacağı olur ben boş yolda yapıyorum bunu bu arada trafikte aman ha diyim ani frenleme durumlarında viteste olması her zaman avantaj .. Fiat tan korkulur valla

ALİ DEMİR
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı Ekrem06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapma ya 2004-2010 Çayyolu nda otuyordum bende şimdi yine taşınıyorum Ankara içindeyim bir yıl daha sonra İstanbul'a dönücem bende.. Dediğin doğru olmaz olmaz olacağı olur ben boş yolda yapıyorum bunu bu arada trafikte aman ha diyim ani frenleme durumlarında viteste olması her zaman avantaj .. Fiat tan korkulur valla
    aynı dönemde aynı semtte . görmüş olabiliriz birbirimizi belkide.
    memnun oldum ekrem kardeş
    güzel paylaşımın için ve bilgiler için teşekkürler.
    bu arada avatardaki golden retriever çok tatlı ismini bilmiyorum amaa.. yerim onu ben en sevdiğim cinstir.

EKREM ALP
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Olabilir oralarda takılıyordum sürekli o zamanlar gençlik halleri.. şaka maka 11 sene olmuş bende memnun oldum.. O eşşek sıpasının adı daisy başımın tatlı belası.. Ankara'ya tekrar gelirseniz haberimiz olsun görüşmek üzere iyi akşamlar..

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Otomatiklerde boşa alma pek tercih edilmez bilgilendirme için teşekkürler........

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Can
    droid7399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Ben manuel kullandigim halde araci bosa atmiyorum. Bosa atinca tasarruf olmuyorki daha fazla yakar
    Fiat Linea '07 1.3 Multijet 90HP

cold blood
    alivepro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Yok

Otomatik araçlarda, özellikle yarı otomatik araçlarda boşta gidilmemesi aracınızın ömrü açısından önemlidir bilginize.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

Boşta daha fazla yakar,,kesinlikle yokuşu viteste iken inin...cutoff muhabbeti...youtube da ispat videoları bolca mevcut.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı alidemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar , 2 gün önce Ankara ' dan Antalya ' ya gelirken aracı yaklaşık 20 saniye yokuş aşağı giderken boşa aldım ( yarı otomatik duaolocig ) aslında hata verecek mi ? diye tehlikeli bulsam da yapmış bulundum. Ve korktuğum başıma geldi hızım ort. saatte 72 km/s iken aracı vites ' e aldım , ekranda ''Motoru Durdurun'' Vites devre dışı bırakıldı dedi. Yaptığıma pişman oldum hemen aracı durdurup stop ettim.çalıştırdığımda her şey normale döndü..
    Tecrübemi siz değerli forum üyeleriyle paylaşmak istedim.Lütfen dikkat edelim.Teşekkürler.
    2009 Model 1.4 Fire Dualogic aracımda (44000-80000km arasında kullanıp sattum)
    Deneme maksatlı ve sonrasında hafif uzun rampalarda defalarca yaptım.
    Boşta gittiken sonra, N'den Orta pozisyona aldığımda, vitese geçişlerinde çok başarılı, sarsıntısız şekilde en uygun vitese kendisi geçiş yapıyordu.

Şimdi de Citoren Ct MCP kullanıyorum, onda da sıkıntı yok

**Normal sürüşlerinizde, kalkışlarda ve vites geçişlerinizde bir sıkıntı var mı??
    Yani robotta bir kalibrasyon gerekiyorsa eğer, ya da baskı balatanızda problem varsa bu denemenizde vites geçişinde başarısız olmuş olabilir.
    Konu celenlee tarafından (10/03/2015 Saat 11:32 ) değiştirilmiştir.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Bu arada her yokuşta viteste inmek her zaman ekonomik olmaz.

**Dik yokuşlarda hem ekonomik(Yakıt ve Fren), hem güvenlik açısından viteste inilir. Boşa atmaktan çoooook daha ekonomik olur bu şekil.
    Çok fren yapılması gerekn bir yokuşta boşa atmak çok mantıksız!

Ama Uzuuuuuun ve az eğimli yokuşlarda boşa atmak daha ekonomik oluyor. Bu da zati otobanda bir iki yerde karşıma çıktı Az eğimli uzun yokuşlarda viteste inince benim araç çok fazla kompresyon yapıyor. İlle gaza yükleniyorum.

Aynı yokuşları boşta hızlanarak inebiliyorsun. Otobanda tehlike de arz etmiyor, önünü gördüğün bu uzun az eğimli yokuşlarda.

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

katılıyorum kısa ve dik yokuşları viteste inmek gerekli hem güvenli hem yakıt için. uzun az eğimli inişleri boşta inmek mantıklı çünkü 90 ile gidiyorsan boşa atınca 90 ı koruyorsa viteste iken 70-60 kadar düşer araba daha cabuk yavaşlayıp durma noktasına kadar gelebilir boşta öyle değil tabi. biraz sürücüye bağlı hissetmesi gerekli