9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Hareket halinde vites koluna darbe zararı

CÜNEYT GÜLMERİÇ
    omay omay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Standart Hareket halinde vites koluna darbe zararı

Arkadaşlar öncelikle merhaba.Bir sorunum dolayısıyla aranıza katılmak biraz buruk sevinç yaşattı ama yine de mutluluk duydum.Öncelikle sorunum şu;Bu gün aracımla şehir içinde ilerlerken birden bir çukura görmeden giriverdim sonra da aracın çukura düşmesiyle öne doğru yığıldım.Bu esnada elim vites topuzunun üzerindeydi ve bundan dolayı elim vites koluna bir miktar kuvvet uyguladı.Bu sebeple de vites kolundan gıcırtı ve sürtme sesi geldi.Sorum şu ki bu olay aracıma zarar vermiş midir?Cevap verebilirseniz çok mutlu olurum.Teşekürler..

KEREM SÜER
    amoleddarkness - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 ZUT 99
    Edilen teşekkür: 46

Uzun surmediyse sıkıntı yaratmaz. şuan herhangi bir ses varmı?

Berkant Önlü
    Berkantonlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Petrol Yeşil
    Plaka
    01p3397
    Edilen teşekkür: 124

birgün fsm köprüden anadalouya geçmişim yanımda birader..kalorifer 4 te..biradere dedimki 2 ye al şunu. sen git vitesi ikiye atmaya çalış zartttt diye bir ses...sorun yok tabi devammm problem olmaz kardeşim hissettiğinde bir sorun yoksa aracında rahatlıkla devame debilrsin kullanmaya

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Alıntı Berkantonlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birgün fsm köprüden anadalouya geçmişim yanımda birader..kalorifer 4 te..biradere dedimki 2 ye al şunu. sen git vitesi ikiye atmaya çalış zartttt diye bir ses...sorun yok tabi devammm problem olmaz kardeşim hissettiğinde bir sorun yoksa aracında rahatlıkla devame debilrsin kullanmaya
    benimde bi arkadaş var telefonla konuşurken sürekli eli biyerlere gidiyor debriyaja basmak zorunda kalıyoruz telefonu çaldığında bikeresinde 1 den 6ya kadar ordan r ye aldığını biliyorum gidiyormuyuz duruyormuyuz farkına varamıyor viteste sertleşme özellikle geri viteste ses yoksa sıkıntı yok hocam benim 3.vites geçişinde sertlik var kaç aydır kullanıyorum ata ata yumuşadı artık

CÜNEYT GÜLMERİÇ
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz

Yani devam ettim ama bi sıkıntı yok şu anda.Ben ileriye dönük bir sıkıntı olur mu diye sormuştum

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

o ses senkromeçin sesi senrkromeçin zaten devre göre vites geçişlerine izin vermektir kısa ve tek tük şeyelerden zarar gelmez ama siz siz olun taksici tarzı eliniz viteste araç kullanmayın bu senkromeç zamanla zarar görür ve değişimi için şanzıman iner sökülür masrafı siz düşünün bugün sanayide üç gün uğraşır sadece sökmek-toplamak için en az bin lira isterler ve tabii ileri vitesten geriye geriden ileriye alırkende araç dursa bile 3-5 saniye hareket etmeyin çünkü dişliler birkaç saniye daha hareket ederler bu bilgileri serviste şanzımancı olarak çalışan bir tanıdığımdan öğrendim ve bende katılıyorum

CÜNEYT GÜLMERİÇ
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz

Peki öğrenmek istediğim birşey daha var.Bizim araçlarda 2000 devir civarı yol bilgisayarında shift yazısı beliriyor.Yani bir üst vitese geçin anlamında.Ben sırf bu yüzden olmasa da araç kendini kolayca toplayabildiği için çoğu zaman 2000-2500 devir aralığında vites değiştiriyorum.Acaba farkında olmadan aracı zorluyor olabilir miyim.Arkadaşlarım araçlarını en az 2500-3000 devir aralığında kullandıklarını söylüyorlar.Vites değişimi için 3000 devirin üstünü işaret ediyorlar.Aracın kullanım klavuzunda ise her viteste aracın mümkün olan en alt devirde kullanılmasının motor ömrü açısından en uygun olduğu yazıyor.Sizce doğrusu nedir arkadaşlar.

Mert Astan
    Software engineering Mert34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Alıntı omay omay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki öğrenmek istediğim birşey daha var.Bizim araçlarda 2000 devir civarı yol bilgisayarında shift yazısı beliriyor.Yani bir üst vitese geçin anlamında.Ben sırf bu yüzden olmasa da araç kendini kolayca toplayabildiği için çoğu zaman 2000-2500 devir aralığında vites değiştiriyorum.Acaba farkında olmadan aracı zorluyor olabilir miyim.Arkadaşlarım araçlarını en az 2500-3000 devir aralığında kullandıklarını söylüyorlar.Vites değişimi için 3000 devirin üstünü işaret ediyorlar.Aracın kullanım klavuzunda ise her viteste aracın mümkün olan en alt devirde kullanılmasının motor ömrü açısından en uygun olduğu yazıyor.Sizce doğrusu nedir arkadaşlar.
    Benzinli araçlarda 2000-2500 arası normal değişim, 2500-3000 dizel araçlar için uygun zaten benzinliler 2binde toparlıyor ama dizeller toparlayamaz 2000de

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Ben devirli kullanmayı severim ve zararlı olduğunu düşünmüyorum benim evoda da aynı shift yazısı çıkıyor ama saçma bence çünkü eğimli yolarda bile 2000 devirde vites at diyor saçmalıyor tabii ki dizel ile benzin çalışma devirleri farklı bu yüzden dizellerde daha yüksek 3000 hatta duruma göre 3500'e kadar vites atmakta fayda varken bence bu benzinlide de 2500-3000 arası vites yükseltmeli. Bu ekranda shift yazısı bildiğim kadarıyla menüden kapanabiliyor benden tavsiye ona dikkat etmeyin ben öyle yapıyorum inanın saçmalıyor o ekrandaki bilgi. Motora tabii ki aşırı derecede değil yani red line değil ya da 4000-5000-6000-7000 değil ama hani hani 3000 devre kadar rahatlıkla kullanabiiliriz bence faydasıda olur en azından atik bir motor olur düşük devrinde zararı var bir enjeksiyon sistemine, iki çiğ yakıt yakarsınız buda yakıt fazla tüketimi bile değil israftır, üç motor giderek sağırlaşır halk arasında olan tabiriyle açılmamış motor olur buda performansı etkiler siz motor bağırbaya başlarken vites atın. Usta şöför motoru dinler derler zamanla zaten bir bakmışsınız en ideal devirde vites atarsınız