Sayfa 3/9 İlkİlk 1234567 ... SonSon
168 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: 1.4 fire kullananlar

Z.Mert YILMAZ
    FirePower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı puntobilo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg li arkadaşlar ne durumda bu arada ne yakıyorlar ne kadar basabiliyorlar acaba ??
    Merhabalar;

Bayramdan hemen önce satın aldığımız 1.4Fire aracımıza ZAVOLI markalı sıralı tip LPG sistemi taktırdık. İlk 3 depo' luk zaman kalibrasyon(ayar) süreci olarak geçiyor. Bu ayar sürecinde LPG tüketimi gitgide düşüyor ve 3 depo bitince LPG servisinize giderek bilgisayarla ECU(elektronik beyin) üzerinden ince ayarları yaptırıyorsunuz ve tüketim değeriniz stabilize oluyor.

Bu ayar süreci de dahil olmak üzere şu anda 4 tam depo LPG bitirmiş durumdayız ve tüketim değerleri şöyle:

1.DEPO: 180ykr/km.
    2.DEPO: 150ykr/km.
    3.DEPO: 140ykr/km.
    ------AYAR-------
    4.DEPO: 133ykr/km.

LPG depomuz 75YTL karşılığında doluyor, yani 4 depo LPG için toplam 300YTL ödedik. İlk çalışma anlarında benzin sistemi aktif olduğundan o tüketimi de gözardı etmeyelim. Benzin pompasının zarar görmemesi için benzini minimum çeyrek depoda tutmanız gerekiyor, aynı süreçte bunun için de 10YTL' lık benzin aldık. Dolayısıyla bu süreçte toplam yakıt harcamamız 310YTL olarak gerçekleşti ve bu 310YTL karşılığında 1995km yol yaptık. Netice olarak, ayar sürecinde ilk depolardaki yüksek tüketim ve benzin sarfiyatı da dahil olarak 155ykr/km gibi bir ortalama yakaladık.

Ayar süreci bittiği için, bundan sonra LPG tüketimi 133ykr civarında sabitlenecek. 2000km' de 10YTL de benzin harcaması yaptığımıza göre; 5ykr/km' de buradan ekleniyor. Biz onu da fazla fazla yazıp 140ykr/km diyelim.

Şunu da belirtmeliyim ki bu tüketim değerleri karma kullanım değerleridir. Yani hem şehiriçi trafiğinde hem de otoban sürüşünde geçmiştir ve kesinlikle ekonomi yapacağız diye kendimizi kasmadan normal bir kullanım sonucu elde edilen rakamlardır. Dolayısıyla sakin kullanımda daha da iyi değerler kolaylıkla elde edilebilir diye tahmin ediyorum.

Performans konusunda herhangi bir sıkıntımız olmadı açıkçası, son sürat denemesi yapmadık ama Çeşme otobanında 160km/s sürate rahatlıkla erişebildiğimizi söyleyebilirim.

Dönüşüm sonrasında da herhangi bir arıza ya da problem yaşamadık şimdilik. Yalnızca ilk depodayken 120km civarında araç birkaç kez kesiklik yaptı ve bir kez de motor arıza lambası 2sn' liğine yandı ve kendiliğinden söndü. Yine bilgisayar ile yapılan kontrolde bununla ilgili herhangi bir problem olmadığı görüldü. Şunu da ekleyeyim, LPG sisteminde aracın rölantisi 800d/d' ya düşüyor. Kullanıma alışana kadar ilk kalkışlarda titreme yapıyorsunuz. Ancak daha sonra bu problem de kendiliğinden geçiyor. Geçmezse de LPG servisinde rölanti devrini yükselttirebilirsiniz.

Özet olarak, tüketim ve sorunsuzluk bakımından LPG dönüşümünden şimdilik gayet memnunuz. Umarım bundan sonra da aynı şekilde sorunsuz devam edebiliriz.

Aracın benzinde ortalama 7,5lt/100km tükettiğini hesaba katarsak, 2000km' lik sürüşün maliyeti yaklaşık 465YTL olacaktı. LPG' nin ayar sürecinde olmamıza rağmen 2000km' lik süreçte 310YTL yakıt harcaması yaptık. Dolayısıyla daha şimdiden 155YTL tasarrufumuz oldu. Bundan sonra LPG+Benzin toplam tüketimimiz 140ykr/km olarak sabitleneceğine göre tasarrufumuz daha da artacak.

Bu şekilde gerçek tüketim değerleriyle hesapladığımızda, benzinde 230ykr/km olan tüketim LPG' de 140ykr/km' ye düşüyor. Bu da yakıt tüketiminde %40oranında tasarruf demek ki bu çok ciddi bir oran. Bu hesaba göre LPG sisteminin yaklaşık 15.000km' de kendi maliyetini çıkarttığını görebiliyoruz.

Son olarak şunu da eklemeden bitirmeyelim; yaptıracak arkadaşlar var ise LPG dönüşümünden önce aracınızı mutlaka servise sokup bakımlarını yaptırın ve sorunsuz olduğundan emin olun. Böylece dönüşüm sonrasında problem yaşama riskini oldukça fazla düşürüyorsunuz.

Yakıt Birim Fiyatları(İzmir-Konak): Shell 95Oktan Kurşunsuz: 3,1YTL/lt - Aygaz EuroLPG: 1,74YTL/lt.

2. Bu mesajı için 7 kişi FirePower'ye teşekkür etti:

murat sandıkçı
    murat sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 35

Arkadaşlar selam, daha önce ki günlerdede yazdım ancak istediğim cevapları alamadım veya okuyan olmadı.Ben aracı yeni aldım araç 100 km de geçen hafta servise çağırdılar 'silindir kapak' başlığı altında bir kampanya ile aracı çağırdılar.Tabi iceri almadıkları için ne yaptıklarını göremedik.Bu durumla karşılaşan arkadaşlar varsa görüşlerini paylaşırsa sevinirim

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Sanırım İzmirde lpg fiyatları Ankaraya göre biraz fazla..Ankara'da 1,38 ytl diye biliyorum..

Z.Mert YILMAZ
    FirePower - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım İzmirde lpg fiyatları Ankaraya göre biraz fazla..Ankara'da 1,38 ytl diye biliyorum..
    Ben LPG servisimin ve diğer birçok kişinin tavsiyesi ile Aygaz EuroLPG kullanıyorum. İzmir merkezde 1,74YTL fiyatı. Aşağıdaki linkten bakınca Ankara' da 1,75YTL olduğunu gördüm.

Belki diğer markalarda fiyat farkı olabilir ama sadece Aygaz kullandığım için diğer markaları hiç bilmiyorum.

AYGAZ
    Konu FirePower tarafından (03/01/2008 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.

Süleyman ÖZEN
    çaylak-fırlama suleymanozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25
    Edilen teşekkür: 75

Bilgilendirme Konusu

Alıntı gpunto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar sizde de savrulma var mı? ben 80-90 ile orta halli viraja girince arka taraf kaydı kayacak gibi geliyor mecburen frene basıyorum ancak fren sırasındada kalp atışlarım hızlanıyor, düz yolda fren ve konfor olarak mükemmel ancak virajlarda zayıf gibi geliyor bana Allah korusun
    hocam sana savrulcakmıs gbi gelir ama savrulmaz o hızlarda merklanma asıl sen o tereddüt içinde arabaya ve kendine güvensizlik saglıyosun
    viraj dönerken frene basılmaz ya önce basman gerekir cünkü abs olsa bile en ufak bir kaymada savurabilir fren dha sakat ben virajı dönerken gaza yükleniyorum cnkü arka ksıım kaymak istesede ön sürekli ileri cektgi icn kayma yapmıyor konum degstriyor
    arkadan ceker arac olsaydı aynı durumda drift yapmayı ögrenirdik

aracında celik jantın var sanırsam celik jant taktıysa 195 lastikten incesini takmamıs olaman gerekir eger bu ebatta bir lastik kullanıyosan virajları düşünmemen gerekir

bence böyle sizce nasıl edindigim deneyimden söylüyorum

Süleyman ÖZEN
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25

bu arada aracına açık hava filtresi uygulayan varmı ??
    varsa lütfen paylaşıMM
    ben yarın taktırıcam ses normalde cok iyi acık hava filtresiyle dha iyi olcagını umuyorum
    inşallah bekledgim sesi alırım ztn 6500 de kesici girio cok hos bi seslee

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

konuyla alaksız olacak ama arkadaslar konunun basında gorduugm için yazıyorum benim aracta 1.4 multilpg yaptıgım hız

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Mustafa Abi, devir kaçtı?

bizim kadranlar ne kadar hatalı gösteriyo ölçen varmı?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

bülent biricik
    puntobilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 16

ben 190 la gittiğimde devir 6000 e çok yakın dı resmi var ama biraz bulanık çıktığı için eklemedim mağlum hız 190 biraz el titremesi var. bu arada mert yılmaz kardeşime çok teşekkür ediyorum gerçekten açıklayıcı aydınlatıcı şeyler yazmışsın . bende lpg düşünmeye başladım ama arac 2008 ve garanti meselesi ne olacak arkadaşlar bilen var mı ?şimdiden teşekkürler

Süleyman ÖZEN
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 BSY 25

albea 1.4 fire motorun sesi
    bizim 1.4 fire 8v il bir farkı yok sanırsam aynı motor çünkü
    ama ben gp'me baska bir hava filtresiyle denedim bu sesi vermedi
    neden acaaba

YouTube - Airfilter Fk AçıkHava filtresi (1.4 Albea)
    Sadece bana bak !
    Bana yalan söyleceksen önce gözlerimle anlaş !
    Ancak bu komplo beni yıkabilir, dayandığım destekler devrilir.
    Çirkef ”Kaf-kef” deme ne olur..
    Tek başınalığın yolcusu tek olur….

ilker soylu
    ilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

merhaba bende aranıza yeni katıldım. öncelikle arabalarımız gerçekten çok hoş ve insanlar dönüp bakıyorlar. bundan önceki paliomda hiç böyle bakan yoktu.
    gönül aslında 120 t jet istiyordu ama aradım bulamadım. beklersem temmuza özel fiyat avantajlarından yararlanamayacaktım e bide fire daha az yakıt tüketiyordu o sebeplerden 1.4 77 fire aldım. daha 350 km yapabildim çoğu şehir dışıydı. performans çokda kötü değil 3000 devirden sonra canlanıyor araç zaten. otobanda 150 ile rahat gidiyor ancak iş tekir yokuşuna gelince işler değişiyor vr insan bi keşke diyor. aynı yokuşta 1.3 multijet 75 beygir kullandım dizelin tork farkı o yokuşta öyle bi hissediliyor ki sormayın.
    bu araç indirimlerle ve kasko hediyesiyle 23000 civarında bi fiyata geldi. bu fiyata böyle güzel bi araba bence süper. performansıda gerçekten kötü değil. yakıtta şimdilik ortalama 5.8 gösteriyor ama bakalım daha testim devam edecek. çoğu otoban ve şehir dışıydı yolculuğumun.

c®ax .........
    krakercocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1512

Mutlu

Alıntı FirePower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

Bayramdan hemen önce satın aldığımız 1.4Fire aracımıza ZAVOLI markalı sıralı tip LPG sistemi taktırdık. İlk 3 depo' luk zaman kalibrasyon(ayar) süreci olarak geçiyor. Bu ayar sürecinde LPG tüketimi gitgide düşüyor ve 3 depo bitince LPG servisinize giderek bilgisayarla ECU(elektronik beyin) üzerinden ince ayarları yaptırıyorsunuz ve tüketim değeriniz stabilize oluyor.

Bu ayar süreci de dahil olmak üzere şu anda 4 tam depo LPG bitirmiş durumdayız ve tüketim değerleri şöyle:

1.DEPO: 180ykr/km.
    2.DEPO: 150ykr/km.
    3.DEPO: 140ykr/km.
    ------AYAR-------
    4.DEPO: 133ykr/km.

LPG depomuz 75YTL karşılığında doluyor, yani 4 depo LPG için toplam 300YTL ödedik. İlk çalışma anlarında benzin sistemi aktif olduğundan o tüketimi de gözardı etmeyelim. Benzin pompasının zarar görmemesi için benzini minimum çeyrek depoda tutmanız gerekiyor, aynı süreçte bunun için de 10YTL' lık benzin aldık. Dolayısıyla bu süreçte toplam yakıt harcamamız 310YTL olarak gerçekleşti ve bu 310YTL karşılığında 1995km yol yaptık. Netice olarak, ayar sürecinde ilk depolardaki yüksek tüketim ve benzin sarfiyatı da dahil olarak 155ykr/km gibi bir ortalama yakaladık.

Ayar süreci bittiği için, bundan sonra LPG tüketimi 133ykr civarında sabitlenecek. 2000km' de 10YTL de benzin harcaması yaptığımıza göre; 5ykr/km' de buradan ekleniyor. Biz onu da fazla fazla yazıp 140ykr/km diyelim.

Şunu da belirtmeliyim ki bu tüketim değerleri karma kullanım değerleridir. Yani hem şehiriçi trafiğinde hem de otoban sürüşünde geçmiştir ve kesinlikle ekonomi yapacağız diye kendimizi kasmadan normal bir kullanım sonucu elde edilen rakamlardır. Dolayısıyla sakin kullanımda daha da iyi değerler kolaylıkla elde edilebilir diye tahmin ediyorum.

Performans konusunda herhangi bir sıkıntımız olmadı açıkçası, son sürat denemesi yapmadık ama Çeşme otobanında 160km/s sürate rahatlıkla erişebildiğimizi söyleyebilirim.

Dönüşüm sonrasında da herhangi bir arıza ya da problem yaşamadık şimdilik. Yalnızca ilk depodayken 120km civarında araç birkaç kez kesiklik yaptı ve bir kez de motor arıza lambası 2sn' liğine yandı ve kendiliğinden söndü. Yine bilgisayar ile yapılan kontrolde bununla ilgili herhangi bir problem olmadığı görüldü. Şunu da ekleyeyim, LPG sisteminde aracın rölantisi 800d/d' ya düşüyor. Kullanıma alışana kadar ilk kalkışlarda titreme yapıyorsunuz. Ancak daha sonra bu problem de kendiliğinden geçiyor. Geçmezse de LPG servisinde rölanti devrini yükselttirebilirsiniz.

Özet olarak, tüketim ve sorunsuzluk bakımından LPG dönüşümünden şimdilik gayet memnunuz. Umarım bundan sonra da aynı şekilde sorunsuz devam edebiliriz.

Aracın benzinde ortalama 7,5lt/100km tükettiğini hesaba katarsak, 2000km' lik sürüşün maliyeti yaklaşık 465YTL olacaktı. LPG' nin ayar sürecinde olmamıza rağmen 2000km' lik süreçte 310YTL yakıt harcaması yaptık. Dolayısıyla daha şimdiden 155YTL tasarrufumuz oldu. Bundan sonra LPG+Benzin toplam tüketimimiz 140ykr/km olarak sabitleneceğine göre tasarrufumuz daha da artacak.

Bu şekilde gerçek tüketim değerleriyle hesapladığımızda, benzinde 230ykr/km olan tüketim LPG' de 140ykr/km' ye düşüyor. Bu da yakıt tüketiminde %40oranında tasarruf demek ki bu çok ciddi bir oran. Bu hesaba göre LPG sisteminin yaklaşık 15.000km' de kendi maliyetini çıkarttığını görebiliyoruz.

Son olarak şunu da eklemeden bitirmeyelim; yaptıracak arkadaşlar var ise LPG dönüşümünden önce aracınızı mutlaka servise sokup bakımlarını yaptırın ve sorunsuz olduğundan emin olun. Böylece dönüşüm sonrasında problem yaşama riskini oldukça fazla düşürüyorsunuz.

Yakıt Birim Fiyatları(İzmir-Konak): Shell 95Oktan Kurşunsuz: 3,1YTL/lt - Aygaz EuroLPG: 1,74YTL/lt.

bende yeni zavoli taktırdım ik depoyu fulledim..servisde aynı sekilde 10 gün sonra geri caırdı ayarlar için...ancak suan icin tüpten memnunum gibi..aracıda alalı 1 hafta oldu olmadı onada alısıyorum daha pedal hassasiyetlerine...bundan önce atiker kullanıyordum 1.6 103 hp tek kapı bravomda çesme yolunda 0.95 ykr yaktırdım kimse inanmadı simdi bakalım GPmde rekor denemelerim olacak bir kac zaman sonra

ismail öz
    ismail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

düz yolda 160-170 rahat bıraz zorlamayla 180 gordum

c®ax .........
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

agus nickli sezgin arkadasımızda 200 gormüs

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Bursa otobanında 5000 devirde 160 yol hafif eğimli idi.. 5. vites 1000 devirdeki surat bu durumda 32km oluyor...Aynı eğimde 6000 devir yapsaymışım 192km olacakmış demek ki..Kadran hatası falan düşersek düz hesap 180
    (Yanımda radar olarak eşim vardı 5000 devrin üstüne çıkamadım)

Araç 8v ve 77bg olmasına ve araçta 3 kişi olmasına rağmen özellikle yalova-bursa arası ve gemlik bayırında sol şeritten ve 5. vitesten düşmedim..100-110 arası bir sürat 2800-3200devir arası maksimum tork diyorum başka bir şey demiyorum...

Ahmet Özgür Doğan
    Lordrivendel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Savrulma konusuna katılıyorum, standart yay yüksekliğinden olabilir ama 80-90 km civarında viraja girince aracın tam stabil olmadığı hissine kapılıyorum.
    Bursalı arkadaşlar otobanın yalova yolu çıkışında bunu hissedebilir, geniş bir viraj olmasına rağmen (85-90 arası girilebiliyor) araçta hafif kayma oluyor.
    Ancak bu çok küçük bir kayma yani dikkat ederseniz anlarsınız
    "What we do in life, echoes in eternity"

ilker soylu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Titanyum Gri

660 km yol yaptım 1 hafta oldu aracımı alalı. performansından da yakıtından da çok memnun kaldım. alacak tüm arkadaşlara tavsiye ederim. çok şeker bir araba heleki bu fiyata. yakıt tüketimi 100km 6.4lt. maksimum verimi 3500 devirde vites değiştirince alıyorum. 2000 devirlerde kullananlar var arabasını ve sonrada performansından şikayet edenler var. dediğim gibi bi kullansınlar resmen motor şaha kalkıyor. aracımı seviyorum dikkatli sürüşler kazasız günler dilerim

ilker soylu
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Titanyum Gri

660 km yol yaptım 1 hafta oldu aracımı alalı. performansından da yakıtından da çok memnun kaldım. alacak tüm arkadaşlara tavsiye ederim. çok şeker bir araba heleki bu fiyata. yakıt tüketimi 100km 6.4lt. maksimum verimi 3500 devirde vites değiştirince alıyorum. 2000 devirlerde kullananlar var arabasını ve sonrada performansından şikayet edenler var. dediğim gibi bi kullansınlar resmen motor şaha kalkıyor. aracımı seviyorum dikkatli sürüşler kazasız günler dilerim

c®ax .........
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

valla arkadaslar dun ızmır kusadası arası eskı yoldan gıttım geldım klıma acık devır 2600 80 civarı sabıt hız arac tupte yaklasık 120 ykr yaktı

sezgin agus
    La Cordélio AGUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 AP 3261
    Edilen teşekkür: 400

Soru

Alıntı krakercocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    agus nickli sezgin arkadasımızda 200 gormüs
    evet aydın otobanında rüzgar arkamda, hafif yokuş aşağı iken ama sanırım bayagı bir zorladım aracı ama arkadaslara katılıyorum 180 çok rahat 6000dd rahat bi şekilde görüyor gp lerimiz ama unutmamalı ki araclarımızda katalitik konvektör var, yani bilen arkadaslar anlıyacaktır k.kovektör porselen tarzı bir malzeme ve şu da bir gerçek lpg benzinden daha fazla ısınıyor ki bu da konvektöre zararlı özellikle bir oto tamircisi olan amcamın tavsiyesi 120 km üzerinde yüksek devirlerde mutlaka lpg yi kapatıp benzinle çalıştırmak faydalı uzun kullanımlarda konvektör arızası ciddi maliyetlere değiştirilerek halloluyor... bilginize....

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 3/9 İlkİlk 1234567 ... SonSon