Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Km düşürülmesi...acil!!!

Hasan ARSLAN
    atesvesugibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

Standart Km düşürülmesi...acil!!!

Arkadaşlar merhaba. Bundan hemen hemen 14 ay önce Grande Punto 107 binde bir araç aldım. Arkadaşımdan aldığım için boya motor experti yaptırdım sorun yoktu arkadaşımda km ben sorgulattım sıkıntı yok deyince aldım. Geçen günler aracımı yetkili servisine götürdüğümde afaki olarak dedim km de bakar mısın. 50.000 km düşürüldüğünü anladım. Yıkıldım. Hukuki olarak hakkımı aramayı düşünüyorum ancak arkadaşımda km yi düşürmediğini söylüyor bu hemen hemen benden önceki 3 kullanıcı olabilir. Şimdi yetkili servis kayıtlarına baktırttığım da bura da bile minimum 5.000 km düşürüldüğü bariz yazıyor. 2010 yılında 105.000 de iken herhangi bir işlem için giden araba 2011 yılında 100.000 km bakımına gitmiş. Arkadaşa güvenmenin kazığıdır bu. Başkasından alsam kesin yetkili servisten sorgulatırdım. Ancak arkadaş olunca güvendik. Neyse. Şimdi bu servis bakımlarının süreleri ve km.lerini gösteren yetkili servisten imzalı kaşeli resmi bir belge nasıl alabilirim. Bu bilgiyi telde aldım. Ancak resmi belge veremeyceklerini söylediler. Tofaş Fiat tan yazı gelirse o zaman verebiliriz dediler. Tofaştan böyle bir yazıyı nasıl talep edebilirim. Dilekçe yeterli mi? Hukuki süreci başlatabilmem için böyle bir belge şart bana yardımcı olabilecek var mı? Başka nasıl alabilirim ya da nereye dilekçe yazmam gerek. Bu arada Ankara da oturuyorum.

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Kardes gecmis olsun. 1 ay once bi bravo alacaktim 113binde servis kaydina bo baktim 12. Ay 2012 de 118 binde servise girmis 20 ay tam.
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

Hasan ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

İşte hocam arkadaşa güvenme sonucunda ben o kayıtlara bakmadım ve aracı aldım. Şuan araç bende satacaktım tam ev almaya niyetleniyordum kaldı şimdi işin yoksa mahkemelerle uğraş...

Mustafa yıldırım
    KG777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 179

ne olursa olsun taramerden de sorgulatmak gerek.

Turkcell Maxi Plus 5 cihazımdan gönderildi

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Servise bi alo cekip plaka vermek veya araç muayne istasyonundan ogrenmek yeterli. Bosuna demiyoruz servis bakimli arac diye araba satarken ama bazi gerizekalilar amaaan araba saglamda servis bakimli olmasada olur modunda yanlis anlamayin
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

hocam 5bin km kimse düşürmez.Genelde 50bin kmden fazla düşürürler.5bin kmde fiyat farkı bile olmaz.

85bin ile 90binkm farketmez yani.Bence araç beyinden bir işlem görmüş, ve km yanılmış.servis geçmişinizde böyle bir kayıt var mı? sorgulatabilir misiniz?

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

merhaba, aracınızın 100.000km bakımı 2010 yılının sonlarına denk gelmişse 2011 yılında 105.000km de iken 100.000km bakımı yaptırmış olabilirler. 100.000 bakımını tam 100.000km de yaptırmak şart değil.

misal ben önceki aracım olan puntoyu alırken 88.000km deydi servise gittim 80.000km bakımı yaptılar... bence tramer den sorgulama yapın en son muayene km bilgileri 2. mesajla geliyor ordan kontrol edin...

Hasan ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Zaten 5 bin değil ben sadece oynamanın bu servis kayıtlarında dahi olduğunu söylemek istedim düşürmenin 50.000 km olduğunu söylüyorlar.

Ayrıca hocam km'nin 2010 yılında iken 105.000.
    2011 yılında iken 100.000 bakımına girdiğini söylüyorum.

Arkadaşlar tofaş ile ilgili sorduğum soruya cevap verseniz. Ben km düşürüldüğüne eminim size hukuki yoldan çözüm için sorduğum çözüm yolunu sordum böyle bir dilekçe nereye yazmalıyım. Devlet memuruyum dilekçe ve derdimi anlatma konusunda iyiyimdir. Ancak bana bu tofaşa dilekçe yazma olayı nasıl olacak bana izah edebilecek var mı?

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Geçmiş olsun. Arkadaşım tofaştan yazıyı nasıl alırsın bilemiyorum, ayrıca bu yazı için tofaş
    eğil servis ön ayak olmalı. Yalnız şunu belirtmek isterim. Bizim araçlarda 2 tane km var benim gördüğüm. 1 tanesi motor beynine girildiğinde çıkan km, diğeri ise kontağı açtığında kadranda görünen km. Bunlara elm 327 aracılığı ile multiecuscan programıyla siz, ya da aracı servise götürüp motor bölümünden odometreye bakıtırıp siz de görebilirsiniz. Yalnız ben daha önce km si düşürülmüş araca denk gelmedim bu yüzden km düşürüldüğünde ecu içindeki odometreyle oynanıyor mu onu bilemiyorum. Eğer sadece kadranla oynanıyorsa ecu kmsi kadran kmsinden fazla çıkacaktır ama km ile oynanmadıysa ecu kadrandan az çıkıyor. Sattığım eski aracımda yaklaşık 16 bin km fark vardı (ecu kadran km sinden 16 bin azdı) ama bu fark nerden geliyor bilemiyorum. Şimdiki aracımda ise 1200 km fark var o fark nerden onu da bilmiyorum. Ama bağlandığım araçlarda az da olsa bir fark mevcuttu. Ama tekrar söylüyorum kadran km si motor ecu km sinden fazla çıkıyor. Yanlış anlaşılmasın.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Km konusunda bir dipnot düşmek istiyorum.

Zaten modeli yeni araçlar 2 yılda bir muayene olduğu için muayene istasyonundaki kilometrelerde fark çıkmayabiliyor. Çünkü 2009 model araç 2 yada 3 kez , istasyonda muayene olduğu için kişi satmadan kmyi düşürüyor. Ki, zaten araç düzensiz servis bakımına girdiyse orijinal mi değil mi öğrenmek zor gibi. Bu yüzden araç alırken böylesi durumlar söz konusu ise motor güç testi yaptırmak mantıklı geliyor.

Sonuçta o kadar para veriyorsunuz sonradan bu durumlarla karşılaşmak moral bozuyor. Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın inş.
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

Emre Şahin
    emrek8899 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AV 2536
    Edilen teşekkür: 72

Alıntı ceb_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Km konusunda bir dipnot düşmek istiyorum.

Zaten modeli yeni araçlar 2 yılda bir muayene olduğu için muayene istasyonundaki kilometrelerde fark çıkmayabiliyor. Çünkü 2009 model araç 2 yada 3 kez , istasyonda muayene olduğu için kişi satmadan kmyi düşürüyor. Ki, zaten araç düzensiz servis bakımına girdiyse orijinal mi değil mi öğrenmek zor gibi. Bu yüzden araç alırken böylesi durumlar söz konusu ise motor güç testi yaptırmak mantıklı geliyor.

Sonuçta o kadar para veriyorsunuz sonradan bu durumlarla karşılaşmak moral bozuyor. Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın inş.
    2007 model dizel c max imiz vardi km 98 000 gorunuyodu motor guc testi % 90 cikmisti ama arac 298 000 km deymis beyni serviste sokup anladilar
    Konu emrek8899 tarafından (13/08/2014 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı emrek8899 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2007 model dizel c max imiz cardi km 98 000 gorunuyodu motor guc testi % 90 cikmisti ama arac 298 000 km deymis beyni serviste sokup anladilar
    Doğrudur, Servis bakımlı olmasına dikkat etmek gerek.
    Konu ceb_58 tarafından (13/08/2014 Saat 00:09 ) değiştirilmiştir.
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

Emre Şahin
    emrek8899 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AV 2536
    Edilen teşekkür: 72

Alıntı ceb_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Doğrudur, yeni araçlarda başka yapacak alternatif varsa belirtin. Yukarı yazdığım gibi, yapacak başka bir yol yok sanırım
    Bence arkadaslarinda dedigi gibi ozellikle dizel 2. El aliniyorsa mutlaka servis bakimli olmasi lazim kafa rahat olmasi icin

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

rifat erenler
    fluminense - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Çok can sıkıcı gerçekten,tofaşla ilgili kısmı çözmek için bir hukukçudan yardım alsanız..kuru kuru bir dilekçeyle özel kurumsal şirketler bilgileri paylaşmaz..hukuki bir dayatma olmalı,zaten onlar da dava konusu olursa kayıtları veririz demişler..Hukukçudan yardım alın bence..Geçmiş olsun,servis bakımlı araç almak lazım..
    düzeltelim : düzenli servis bakımlı araç almak lazım.

ABDULLAH SARICA
    abdullahsarica58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    64HE111
    Edilen teşekkür: 0

Rıfat Bey in de söylediği gibi özel bir işletmenin genel müdürlüğü böyle bir konuda ne bilgi verir ne de yardımcı olur. Bu belge peşinde koşmak zorunda değilsin dostum. Yapacağin iş savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmak sulh hukuk mahkemesi bilir kişiden yardım alır yetkili servis o zaman kuzu kuzu raporunu verir paranı alırsın. Ama çok para alacağını sanmam. Değer kaybı için rayiç bedel belirlenir vs vs

Hasan ARSLAN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Dava açma yolundan vazgeçtim. Aracı bu şekilde satmaya karar verdim. Ancak KM düşürüldüğünü yazarak koyunca sa.ibindene bu seferde alıcı çıkmıyor ayar oldum ne yapacam bilemiyorum...

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Alıntı fluminense Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok can sıkıcı gerçekten,tofaşla ilgili kısmı çözmek için bir hukukçudan yardım alsanız..kuru kuru bir dilekçeyle özel kurumsal şirketler bilgileri paylaşmaz..hukuki bir dayatma olmalı,zaten onlar da dava konusu olursa kayıtları veririz demişler..Hukukçudan yardım alın bence..Geçmiş olsun,servis bakımlı araç almak lazım..
    düzeltelim : düzenli servis bakımlı araç almak lazım.
    Arkadaşlar düzenli servis bakımı bile fayda etmez yapacak aklına koyduktan sonra özellikle rent araçlarda oluyormuş anlatacağım olay.
    Araç 15000 bakımına giriyor 1 sene boyunca misal 40000km daha yapıyor sonra servise girmeden önce 29000 e düşürülüyor sonra 40-50000 herneyse belki 100000 daha yapıyor birdahaki bakım zamanı 45000 e düşürülüyor arada tabi dışarda yaptırılıyor bakımlar baktığında araç 45000de ama totalde belki 245000 servis kayıtlarındada 45000 düzenli bakım görmüş bir araç Allah kötü niyetliye denk getirmesin kimseyi.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Çare aile kullanımda kullanılan araç kovalamak.
    Özellikle küçük şehirlerde memur,emekli,işçi vb. kişilerin araçlarına yönelmek.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Ben şunu merak ettim..Arkadaşınıza''bunun km.si düşürülmüş''diyip neden geri vermediniz.3.5. sahibi olması önemli değil...Veya verdinizde almadımı?.Sonuçta ben böyle km.si düşük araç alamam diyebilirdiniz.Şahsen ben geri verirdim....Bu konu hakkında yazdıysanız görmediysem,şimdiden özür dilerim..

Cihan han
    hanbjk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 99

Alıntı Arrest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Servise bi alo cekip plaka vermek veya araç muayne istasyonundan ogrenmek yeterli. Bosuna demiyoruz servis bakimli arac diye araba satarken ama bazi gerizekalilar amaaan araba saglamda servis bakimli olmasada olur modunda yanlis anlamayin
    Aynen kardeşim. Ben arabayı aldığımda da yetkili servis bakımlıydı bende hep yetkili servise gittim. Belki dışarda 150 - 200 TL ye halledeceğimiz bakıma 400 - 500 TL para verip yaptırıyorum. Kafa rahat Allaha şükür. En azından arabanın neyi olmuş yada neyi olmamış görünüyor.

Sayfa 1/2 12 SonSon