6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: 2. El Bir Araçtan beklentiler

Mustafa KIR
    Scyleia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırıkkale
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart 2. El Bir Araçtan beklentiler

Merhaba arkadaşlar,

Şu an bir Punto almayı düşünüyorum ve araştırmaktayım ancak aynı zamanda bu ilk aracım olacak. Araçlar konusunda pek bir bilgim olmadığı için kafam epey karışık,

Benzin-Lpg Manuel 2007 ve daha üstü bir model araç düşünüyorum. Ekstra özellikleri pek aramıyorum açıkcası(skydome vs), bin git şimidilik bana yeterli gözüküyor.(Araç kullanmakta bir sıkıntım acemiliğim yok)

Ana konuya gelirsek 2. el aracı aldıktan sonra illa arıza yada sorun beklemelimiyim. Benim çevremde ki insanlardan aldığım genel izlenim insanlar araçlarını genelde sorun çıkarmaya başlayacağını düşündükleri için değiştiriyorlar. Böyle bir durumda Punto alırsam cebimde ne kadar para olursa kafam rahat olur. Arabayı aldıktan sonra dımdızlak kalsam başım çok ağrır mı?

Şu an bütçemi ayarlamaya çalıştığımdan dolayı kafama bunlar takılıyor. 20- max 25 arası bir araç düşünüyorum şu an, fikirleriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Bence;Cebinde en az 1000 lira olsa iyi olur..Sigorta+Yağları+Filtreleri belki baskı balata..Bu artabilirde azalabilirde..Alacağın aracın nasıl olduguna bağlı..Bakımları yeni yapıldıysa,sadece sigorta parası olsada yeterli...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı Scyleia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Şu an bir Punto almayı düşünüyorum ve araştırmaktayım ancak aynı zamanda bu ilk aracım olacak. Araçlar konusunda pek bir bilgim olmadığı için kafam epey karışık,

Benzin-Lpg Manuel 2007 ve daha üstü bir model araç düşünüyorum. Ekstra özellikleri pek aramıyorum açıkcası(skydome vs), bin git şimidilik bana yeterli gözüküyor.(Araç kullanmakta bir sıkıntım acemiliğim yok)

Ana konuya gelirsek 2. el aracı aldıktan sonra illa arıza yada sorun beklemelimiyim. Benim çevremde ki insanlardan aldığım genel izlenim insanlar araçlarını genelde sorun çıkarmaya başlayacağını düşündükleri için değiştiriyorlar. Böyle bir durumda Punto alırsam cebimde ne kadar para olursa kafam rahat olur. Arabayı aldıktan sonra dımdızlak kalsam başım çok ağrır mı?

Şu an bütçemi ayarlamaya çalıştığımdan dolayı kafama bunlar takılıyor. 20- max 25 arası bir araç düşünüyorum şu an, fikirleriniz ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Benim için; en son hangi bakımlarının yapıldığı, nelerin yapılmadığı ve lastik durumu çok önemli olur.

Atıyorum 55BIN'de bir araç olur.
    Frenler değişmemiş bitmek üzere.
    Triger zamanı gelmiş
    Bunları bilmem yeterli ona göre fiyat çıkarım.

Ya da araç olur 100BIN'de.
    Baskı balata yeni değişmiş, frenler yeni değişmiş, triger yeni değişmiş vs.vs.
    Bunun fiyatı da ona göre olur

Bu bütçeyle 5yaşından büyük bir araç alabilirsiniz.
    Bu da demek oluyor ki Triger, Vkayışı ve gergileri değişecek. (Eski sahibi değişmediyse) Sanayide 250TL

Buji Yağ Filtreler değişecekse:
    Sanayide 50+50+10+8+15+30işçlik= 160-170TL

Yukarda yazdıklarımı satıcı beyan edecek, itimat edip etmemek size kalmış.
    Bundan sonra ise:
    Ustamla gidince şunlara mutlaka baktırırım.
    Ön takım,amortisörler, rotlar rotbaşları vs.
    Fren ve disk durumu.
    Amortisör takozu,baskı balata (sürüş esnasında belli olur)
    Şanzıman alt kulağı

Çok bir masraf değil hepsi ama en azından bilir kendimi ona göre hazırlarım.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa KIR
    Scyleia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırıkkale
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Çok teşekkürler, baya ayrıntılı olmuş ellerinize sağlık Şimdilik kafamdaki soruların çoğuna cevap almış oldum.
    Tekrar teşekkürler.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

siz kafanıza yatan temiz bir aracı alın derim ben yani tabii ki şans işi ama mal kendini belli eder bakımlı olsun bin lira fazla fiyatı olsun ama şu ara çok yüksek piyasa bence eylül ekim e kadar dişinizi sıkın bi nevze hesaplı olur ama çok fazla da düşmez bin iki bin en fazla ama yinede beklemeye değer

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

kesinlikle katılıyorum.1 ay daha sabredin, ağustos sonuna doğru fiyatlar düşecektir.

Araçta olmazsa olmazlarınızı belirleyin.Örneğin, arka camları eski usül şıpıdıkla mı açmak istersiniz yoksa düğmeyle mi? ya da esp gibi bi donanım sizin için önemli midir?

İlk bunları düşünün derim.Bence 2. el araba alınacaksa, cebinizde yıllarca sorunsuz binmek için 1000,1500 arası bir fiyat olmalı.Eğer al sat yapılacaksa, periyodik bakımları yapılmış araç tercih edilirse daha kolay ve masraf yapmadan elden çıkar, zaman/nakit tasarrufu olur..

Şahsen önümüzdeki aylarda araba almak gibi bi umudum var.Benim bakacağım şey kesinlikle KM olacak.Eğer senede 10.000KM altında yol yapıyorsam ki hesaplamama göre 8.000KM yapacağımı düşünüyorum, o zaman Benzin-LPG'li hazır araç alacağım.Eğer ekstra hesaplarımı eklersem ki 12.000KM yapıyor senede, Dizel tercih ederim.Ancak tabii ne kadar ekmek o kadar köfte derler, parası da bu durumda artıyor...

Size tavsiyem, en azından donanım, yol KM hesabı açısından ufak bir değerlendirme yapıp, piyasanın yatışmasını bekleyip kupon bir araç almanız.En azından Fire Dynamic, hazır LPG'li alınabilir.Şahsi fikrim, tamponlarda boyanın normal olacağı, ancak parça parça olması kaydıyla.Yani sağ çamurluk ön tampon ve kaput boyalıysa büyük bir kazadan kıllanırım açıkçası bunun temizlik boyası olmaz...Fotoğraflarla veya kayıtlarla belgelenmiş araçları tercih edebilirsiniz.