11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Araç km bilgisini nereden alıyor?

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Araç km bilgisini nereden alıyor?

Arkadaşlar gerçekten merak ettiğim bir konu var.Puntolarda yanılmıyorsam gösterge dijital olduğu için km teli yok.Fakat buna rağmen araç km bilgsini yaptığı yola göre bir şekilde algılıyor.Bunun için mutlaka bir sensör olması gerekiyor.Sizce lastiklerde veya şanzımanda bir sensör mü var?
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar gerçekten merak ettiğim bir konu var.Puntolarda yanılmıyorsam gösterge dijital olduğu için km teli yok.Fakat buna rağmen araç km bilgsini yaptığı yola göre bir şekilde algılıyor.Bunun için mutlaka bir sensör olması gerekiyor.Sizce lastiklerde veya şanzımanda bir sensör mü var?
    beyin tutuyor herşeyi, sensörü bilmiyorum ama.

C2105 cihazımdan gönderildi

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

4 tekerlekteki abs sensöründen.

Elvan Bey
    hoksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muş
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 18

Alıntı
    göstergenin dijital ya da analog olması bir şeyi değiştirmez, her iki modelde de hız ve km bilgisi aynı yerden aynı şekilde üretilir. eski nesil araçlarda, tekerlekten bir tel ile gösterge tablosuna gelir ve orada hıza döndürülürdü. bu mekanik çalışan bir sistemdi.

yeni nesillerde ise durum değişti. artık şanzıman üzerinde bulunan minik bir dinamo mantığıyla çalışan VSS-Vehicle Speed Sensör denen bir hız sensörü var. bir parçası şanzıman içine girer ve ordaki miller döndükçe bu parçayı da döndürür. bu parçanın şanzıman dışında kalan kısmına ise yukarıdan bu dinamo kısmı girer. kısaca şanzıman milleri döndükçe bu dinamoyu döndürür ve sonuçta hız ile birlikte artıp azalan bir elektrik sinyali elde edilir. sonra bu sinyal önce ECU denilen elektronik beyine gelir ve orada hız ile ilgili işlemler için kulanılır. bununla birlikte aynı sinyal gösterge tablosuna da gönderilir ve orada artık gösterge tablosunun yapısına göre hıza döndürülür.

gösterge dijital ise, basit bir analog-dijital converter devresi ile bu elektrik sinyali dijital bilgiye dönüştürülüp göstergeye yazılır. dijital değil, ibreli ise, o zaman da ibrenin arkasında bulunan ve ibreyi yukarı aşağı döndüren elektrik motoruna uygulanır. bu motor da gelen elektriğin değerine göre ibreyi kaldırır ve indirir.

ama sonuçta her ikis sistemde temelde aynı şekilde üretilir ve işlenir.

resimdeki parça bir hız sensörü. orda görünen metal kısım şanzıman içine girer ve oradaki millerle birlikte döner. siyah plastik kısım ise bahsettiğim dinamo bölümü. üzerinde de burda üretilen sinyali taşıyacak elektrik kablolarının soketini görüyorsunuz.

ikinci resimde ise şanzımana monte edilmiş hali var...

https://store.donanimhaber.com/4a/14...2FD519E943.jpg

https://store.donanimhaber.com/59/11...81BC82FF2D.jpg
    Evvelden Bade-i Aşk İle Mestiz

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Şimdi son iki mesaj kafamı karıştırdı.Aracın kaç km yol yaptığını şanzımandaki hız sensöründen mi yoksa abs sensörlerinden mi öğreniyoruz.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 tekerlekteki abs sensöründen.
    Valla maşallah bilmediğin yok halil hocam.Bugün bu sorunu kesin bir çözüme ulaştırmak için bayağı uğraştım.Önce şanzımanda hız sensörüı var diye aracı kaldırıp bir iki soket söküp denedim.Ama nafile km sayacı halen çalışıyordu.Sonra ön iki tekerdeki abs sensörlerini söküp denedim ama yine km hesaplaması yaptı.Daha sonra arka iki tekerin abs sensörünü sökünce araç km ile ilgili hiçbir hesap yapmamaya başladı.Yani çözümü buldum.Gavur öyle yapmış ki tek sensör bile takılı olsa km ile ilgili bilgileri araç hesaplıyor.Şimdi aracımdaki 1000 km lik km farkı bitene kadar bu şekilde kullanacağım.İşin kötüsü abs çalışmadığı gibi cıty fonksiyonu da çalışmıyor.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı hoksi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı
    göstergenin dijital ya da analog olması bir şeyi değiştirmez, her iki modelde de hız ve km bilgisi aynı yerden aynı şekilde üretilir. eski nesil araçlarda, tekerlekten bir tel ile gösterge tablosuna gelir ve orada hıza döndürülürdü. bu mekanik çalışan bir sistemdi.

yeni nesillerde ise durum değişti. artık şanzıman üzerinde bulunan minik bir dinamo mantığıyla çalışan VSS-Vehicle Speed Sensör denen bir hız sensörü var. bir parçası şanzıman içine girer ve ordaki miller döndükçe bu parçayı da döndürür. bu parçanın şanzıman dışında kalan kısmına ise yukarıdan bu dinamo kısmı girer. kısaca şanzıman milleri döndükçe bu dinamoyu döndürür ve sonuçta hız ile birlikte artıp azalan bir elektrik sinyali elde edilir. sonra bu sinyal önce ECU denilen elektronik beyine gelir ve orada hız ile ilgili işlemler için kulanılır. bununla birlikte aynı sinyal gösterge tablosuna da gönderilir ve orada artık gösterge tablosunun yapısına göre hıza döndürülür.

gösterge dijital ise, basit bir analog-dijital converter devresi ile bu elektrik sinyali dijital bilgiye dönüştürülüp göstergeye yazılır. dijital değil, ibreli ise, o zaman da ibrenin arkasında bulunan ve ibreyi yukarı aşağı döndüren elektrik motoruna uygulanır. bu motor da gelen elektriğin değerine göre ibreyi kaldırır ve indirir.

ama sonuçta her ikis sistemde temelde aynı şekilde üretilir ve işlenir.

resimdeki parça bir hız sensörü. orda görünen metal kısım şanzıman içine girer ve oradaki millerle birlikte döner. siyah plastik kısım ise bahsettiğim dinamo bölümü. üzerinde de burda üretilen sinyali taşıyacak elektrik kablolarının soketini görüyorsunuz.

ikinci resimde ise şanzımana monte edilmiş hali var...

https://store.donanimhaber.com/4a/14...2FD519E943.jpg

https://store.donanimhaber.com/59/11...81BC82FF2D.jpg
    Bu yazdıklarından hız ve devir bilgisi alımı punto için geçerli değil. Puntolar hız bilgisini 4 tekerlekteki abs sensörlerinden, devir bilgisini de krank mili üzerindeki, kayış tarafındaki kasnaktan sensörle alır. Hız bilgisi abs ünitesi üzerinden, devir bilgisi de ecu üzerinden can-bus ile body computere gönderilir. Burada toplanan bilgi yine can-bus üzerinden gösterge paneline gönderilerek işlenir ve ekrana km ve d/dk bilgisi olarak yansıtılır.

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi son iki mesaj kafamı karıştırdı.Aracın kaç km yol yaptığını şanzımandaki hız sensöründen mi yoksa abs sensörlerinden mi öğreniyoruz.
    mesajını yeni gördüm kusura bakma cvp vermeme gerek kalmamış zaten sen çözümü bulmuşsun . Ama bu aracı kurcalayıp durma elinde kalacak yani sonunda . Verdiğin bilgi için teşekkür ederim düşüncemi doğruladın. Araç 4 tekerlekten hız bilgisi alıyor acaba 1 i olmasa çalışmaz mı diye düşünüyordum, sonra da senin bulduğn çözüm aklıma geldi 4 tekerden hız bilgisi al topla 4 e böl ortalamayı yaz 1 tane de kalsa yine yazar mı acaba diye düşünmüştüm .
    Fren soruna kısmetse yarın söktükten sonra cvp verecem aklımdasın iyi geceler.

EMRE ALTINOK
    EMRE ALTINOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 83

beyinde bitiyor olay hacı.

Elvan Bey
    hoksi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muş
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 18

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazdıklarından hız ve devir bilgisi alımı punto için geçerli değil. Puntolar hız bilgisini 4 tekerlekteki abs sensörlerinden, devir bilgisini de krank mili üzerindeki, kayış tarafındaki kasnaktan sensörle alır. Hız bilgisi abs ünitesi üzerinden, devir bilgisi de ecu üzerinden can-bus ile body computere gönderilir. Burada toplanan bilgi yine can-bus üzerinden gösterge paneline gönderilerek işlenir ve ekrana km ve d/dk bilgisi olarak yansıtılır.
    Öyleyse öğrenmiş olduk teşekkürler
    Evvelden Bade-i Aşk İle Mestiz

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı hoksi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öyleyse öğrenmiş olduk teşekkürler
    Rica ederim