11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 2. el kredili araç satışı ile ilgili

cold blood
    alivepro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 40

Standart 2. el kredili araç satışı ile ilgili

Merhaba arkadaşlar
    aracıma biri talip oldu benden kredi çekebilmek için araç ruhsat fotokopisini talep etti, ruhsat fotokopisini versem bir sıkıntı olurmu?

diğer husus ise bildiğim kadarıyla kredili araç satılırken önce notere gidip devri yapıyorsunuz daha sonra banka size ödemeyi yapıyor
    yani noterden devri yaptıktan sonra adam kaçıp gitse yada bankaya ben kredi çekmekten vazgeçtim dese bir hak idda edebilirmiyiz yada bu işin güvenli bir yöntemi varmı?

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

Arac icin nasik oluyor bilmiyorumda ev alirkan bankadan biri geliyor evin sahibine odemeyi o yapiyordu

GT-I9192 cihazımdan gönderildi

mesut çelik
    mesutt1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Taşıt kredisi kullanacaksa ruhsat gerekli tabiki oda öyle yapmak istiyor herhalde sizin araç üzerinden. Şahsi düşüncem bireysel ihtiyaç kredisi çekip parayı size getirsin normal satış yapın arada ki faiz oranları çok yüksek değil pek karı olmaz yani.

Tolga Güçlü
    Şanslı ve Hızlı Üye tolgaank88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**
    Edilen teşekkür: 707

bu forumda mıydı yada başka bir forumda mı okumuştum bilmiyorum ama şöyle bir olay olmuştu.
    Banka aracı noterde devir yapın sonra gelin parayıda alırsınız demiş.Ancak banka personeli bir evrakın eksikliğini kontrol etmemiş.Devir yapılıp banka şubesine gelinince evrak eksik denilip ödeme yapılmamış.Arkadaş bir kaç gün uğraşmıştı sonra çözülmüştü diye hatırlıyorum.Lakin karşı taraf(aracı alan taraf) kötü niyetli ise o dakikadan sonra satıcı tarafın yapabileceği pek birşey kalmıyor.
    Ben yerinizde olsam kesinlikle bu yolu tercih etmem hocam.Noter de al parayı at imzayı.İşiniz bankaya kaldığında sizi itina ile kanser ederler.

SERKAN BOZDEMİR
    seralex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    35AV4917
    Edilen teşekkür: 22

Eğer imkanınız varsa alıcı ile birlikte bankaya gidin ve alıcının kredi başvurusu yaptığını ve onaylandığını gözlerinizle görün. Daha sonra beraber notere gidersiniz, noterde devir yaparken satış sözleşmesine kredi hangi bankadan çekiliyor ise o bankanın adı ve şubesinin ismi yazılıyor dolayısıyla araç alıcının değil o banka şubesinin olmuş oluyor. Sonrasında ise sizin gidip imzayı atarak paranızı almanıza kalıyor. Noterden satış sözleşmesini aldıktan sonra kullanılan krediyi sadece siz çekebilirsiniz, alıcının vazgeçtim yada parayı bana verin ben veririm satıcıya deme şansı yok. Dediğim gibi kredi onayında herhangi bir sorun yok ise herhangi bir sorun olmaz.

mustafa hay
    haybat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 3

aynısı banada teklıf edılmıştı noterden satışı yapıp bankadan kredıyı alırsın diye ama ben yapmadım getır parayı al anahtarı noterde en guzelı bu

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Banka malesef araca ipotek koyduğu için, önce ipotek edeceği şahsın üstünde görmesi gerekiyor.Masraf az da olsa artar belki bi spoiler parası kadar ama bence de bireysel ihtiyaç kredisi çekse daha iyi olur.Hem aracı ipotek olmaz (alıcı tekrar aracı satarken önce krediyi kapatmak zorunda, yani ekstra uğraş) hem de sizin paranız güvende olur.

Faruk İleri
    Punto'cu LEO farukileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    B-112-KMX
    Edilen teşekkür: 392

Alıntı apro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar
    aracıma biri talip oldu benden kredi çekebilmek için araç ruhsat fotokopisini talep etti, ruhsat fotokopisini versem bir sıkıntı olurmu?

diğer husus ise bildiğim kadarıyla kredili araç satılırken önce notere gidip devri yapıyorsunuz daha sonra banka size ödemeyi yapıyor
    yani noterden devri yaptıktan sonra adam kaçıp gitse yada bankaya ben kredi çekmekten vazgeçtim dese bir hak idda edebilirmiyiz yada bu işin güvenli bir yöntemi varmı?
    Aracınızda şu anda herhangi bir rehin yok ise rehin işlemi yapılmaz banka üzerinde.

Bir arkadaşım aldı iki sene önce, banka ruhsat fotokopisini falan istemişti ondan da. Arkadaşım bankadan krediyi aldı, adama parasını verdi ve üzerine aracı yaptı. Aracı üzerine alırken plaka üzerine şerh koyduruyor diye biliyorum banka, ya da sonrasında sizin gidip ruhsatı ibraz etmeniz gerekiyor. O konuyu bankacı birine sormanızda yarar var. Bankalarda bireysel işlem yöneticileri size yardımcı olur bu konularda.

LEO,Liderlik,Deneyim,Olanak yaratmaktır.

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Canlı para varken neden uğraşmayı düşünüyorsunuz Hiç gerek yok böyle işlere.

teoman cem haksun
    teomanh84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Merhaba, ikinci el araç kredisi ile ilgili yardımcı olmaya çalışayım sizlere bir bankacı olarak;

Öncelikle belirtmem gerekir ki ikici el araç kredisinde korkulacak bir durum yok. Şöyle ki,

Aracı gördünüz, ekspertizini yaptırdımız, pazarlığınızı yapıp anlaştınız. Çalıştığınız bankaya ruhsat fotokopisi ile başvuru yapıyorsunuz.

Kredi onaylandıktan sonra, alıcı ve satıcı kişiler banka şubesine gider kredi kullandırımı yapılır, sözleşme imzalanır. Kullandırımdan sonra aracı alan kişiden bir talimat alınır paranın geçeceği hesap ile ilgili. ( başka banka hesabı da olabilir ya da paranın elden ödenmesi ile ilgili, yani alıcı kişi paraya hiçbir şekilde dokunamaz. )

Burada önemli olan nokta şudur ki, açıklama olarak talimatta ..... Marka ..... Plakalı aracın satış bedeli yazarsanız kendinizi zaten korumaya almış olursunuz. Hatta çok garantici müşteriler marka ve plaka bilgileri dışında km ve anlaşılan bedeli de yazdıkları oluyor. Talimat ıslak imzalı olduğundan sizi hukuken korumaya alan bir evraktır. Bu evrağın fotokopisi de alınabilir.

Sonrasında da satış işlemini gerçekleştirmek için bankaya yakın bir notere, ardından da kasko yapılması için bir acenteye gidilir. Kasko yapılırken .... Bankanın ..... Şubesinden rehinlidir şerhi mutlaka koyulmalıdır.

Son olarak da araç satış sözleşmesi ve kasko poliçesi ile bankaya gidilir ve para transferi gerçekleştirilir.

Yani korkacak, çekinecek herhangi birşey yok.

Sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada verdiğim bilgiler satış sırasında rehinli olmayan bir araç içindir. Eğer araçta mevcut bir rehin söz konusuysa bu yazdıkların geçerisiz olmaktadır.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emre aktan
    emreaktan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 47

Ben noter de para yi elime saydirdim sonra imza mi attim evrağa en temizi para buraya mal buraya bence