11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: GP 1.3 Multijet Sürüş Tavsiyeleriniz

Aykut Halıcı
    Repperaykut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Bilgilendirme Konusu GP 1.3 Multijet Sürüş Tavsiyeleriniz

Merhaba arkadaşlar 2010 model 1,3mj gp aldım.Aracı alalı 1 ay falan oldu aldığım gün yakıt lambası yanıyordu bende fulledim 190 TL daha mazot aldı depo.45 lt deposu var hesaplayınca 220 TL ye falan denk geliyor ama araç 550 km bile olmadan tekrar ışık yaktı sizce normal midir yoksa benim aracım mı çok yakıyor.İlk arabam ve ilk defa dizel araba kullanıyorum devir olarak genellikle 2500 devirde değiştiriyorum motoru yormuyorum çok arasıra mecbur kalırsam sıkıştırıyorum arabayı sizce az yakması için neler yapabilirim Şimdiden çok teşekkür ederim.

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı Repperaykut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar 2010 model 1,3mj gp aldım.Aracı alalı 1 ay falan oldu aldığım gün yakıt lambası yanıyordu bende fulledim 190 TL daha mazot aldı depo.45 lt deposu var hesaplayınca 220 TL ye falan denk geliyor ama araç 550 km bile olmadan tekrar ışık yaktı sizce normal midir yoksa benim aracım mı çok yakıyor.İlk arabam ve ilk defa dizel araba kullanıyorum devir olarak genellikle 2500 devirde değiştiriyorum motoru yormuyorum çok arasıra mecbur kalırsam sıkıştırıyorum arabayı sizce az yakması için neler yapabilirim Şimdiden çok teşekkür ederim.
    Aracınız hayırlı olsun . Güle güle kullanın.
    Yukarıda yazdıklarınız belirsiz. Önce yol bilgisayarınızdan trip A ve trip B ortalama yakıt tüketiminizi X lt/100 km olarak görmelisiniz. 2 ortalama farklı olabilir, çünkü hesaplamaya alınan toplam km mesafesi farklı olabilir. Önce deponuzu ilk defa fullediğinizde yol bilgisayarınızdan trip A ve trip B yi sıfırlayın.
    Sonra trip A ya hiç dokunmayın (bu size 9999 kmye kadar, yani uzun vadede ortalama yakıt tüketimini verecektir). Sarı ışık yanınca depoyu fulleyin ve trip B yi sıfırlayın. Böylece bir depo yakıtla ortalamada ne kadar yakdığınızı ve kaç km yol aldığınızı görürsünüz.

Az yakmak için 2 önemli kural var
    1- sürüş alışkanlıkları
    2- bakımlı araba

Sürüş alışkanlıkları =>
    * Arabayı çalıştırınca ilk yapmanız gereken , yol bilgisayarında anlık yakıt göstergesini ayarlamaktır. Böylece yaptığınız her hareketin yakıta etkisini görecek, psikolojik olarak kendinizi eğiteceksiniz.
    * Her zaman sakin olun. Ayağınızın altında yumurta varmış gibi, yavaş hızlanın. yavaş kullanın. Gazla çok oynamayın yani gaz verip , ayağınız gazdan çekmeyin. sabit tutmaya çalışın.
    *Vitesleri ; çekişi kaybetmeden mümkün olan en düşük devirlerde yükseltin.Yani motoru bağırtmayın.
    *Vitesi mümkün olduğunca arabayı baymadan çabuk yükseltin.
    *Trafiği okuyun, 200 mt ötede kırmızı yandıysa, gaza basmaya ne gerek var ?
    * Önünüzdeki araçla mutlaka mesafe bırakın. Bu sık sık fren yapmamanızı , arkasından gaza basmamanızı sağlayacaktır.
    * Şehirlerarası yolda en düşük yakıt tüketim 90km civarlarında olur. Hızınızı burada tutmaya çalışın. Her 10 km hız artışı yaklaşık tüketimi %10 arttırır.
    * Varsa seyir kontrol kullanın. Yoksa takdırabilirsiniz.
    * Camları açmayın, havalandırmayı açın.
    * klima yakıt tüketimini arttırır. Mümkün olduğu kadar az kullanmaya çalışın.
    * Aracınızda gereksiz ağırlık olmasın. Bagaj temizliği yapın.
    * Gereksiz, aerodinamiği bozacak, spoiler gibi aksesuar takdırmayın.
    * Port bagaj kullanmayın.
    * uzun yol yapacaksınız mesela ankara istanbul gibi, TRAFİĞİ TEHLİKEYE SOKMAMAK kaydıyla bir şehirlerarası otobüsün arkasında , GEREKLİ ARA MESAFEYİ bırakarak giderseniz; yakıt tüketiminiz düşer. Ama hızınız 120-130 km civarında olacaktır.
    * Yoğun trafikden kaçının. Ya sabah biraz daha erken veya akşam daha geç çıkın.Kaçamıyorsanız alternatif rotaları kullanmak için yandeks navigasyonu kullanabilirsiniz.

2 Bakımlı araba
    * Aracınızın her zaman periyodik bakımlarını yaptırın.
    * Periyodik bakımlarında yağ değişikliğine özel dikkat verin. Biraz daha ince 5/30 yağ kullanın. Hava filitresini değiştirildiğinden emin olun.
    * lastikleriniz doğru hava basıncında olsun.Sık kontrol edin. ElKitabında uygun lastik ölçüleri için 2 değer yazar. normal ve yüklü diye. Siz yüklü değerlere göre şişirin. 2 psi daha yüksektir ama güvenlik limitlerindedir.
    * sizin mjet için 175/65/15 lastik kullanın ve ideal olarak michelin energy saver gibi düşük sürtünmeli lastikler kullanın.
    * Periyodik bakımlarda bozulmadıkça , temizlenmeyen MAP; MAF; EGR sensörleri ve manifold temizliğini mutlaka 100.000 kmde yaptırın.
    * carbon clean temizliği yaptırın.
    * Her zaman euro dizel kullanın. Katkılı olanlarla daha çok km yaparsınız ama daha çok ödersiniz. Kırsal motorin veya kaçak mazot kullanmayın.

Ayrıca

* powerbox veya chiptuning yaptırarak yakıt tüketiminizi düşürebilirsiniz. Ama aracın garantisi bozulur.
    * EGR iptali yaptırabilirsiniz. Ama önerilmez.
    * İmkanınız varsa 90 - 95 HP gibi 6vitesli modelleri tercih edin.
    * İmkanınız varsa sorunsuz olmak kaydıyla dualogic modelini tercih edn ve eko modunda sürün.
    * İmkanınız varsa start stoplu modeli tercih edin ve kullanın. Motor trafik ışıklarında beklerken duracaktır.

Böyle 165.000 km yapmış bir araçla ve sürüşle ; ekonomik sürüşle, ankara istanbul gibi 1100 km yolda ortalama 3.6 lt ; şehir içinde normal sürüşle ortalama 5.5 lt değerlerini görürsünüz.
    Konu cengizhan tarafından (19/02/2014 Saat 01:34 ) değiştirilmiştir.

3. Bu mesajı için 4 kişi cengizhan'ye teşekkür etti:

Recep Seven
    recepseven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 49

lamba yandıktan sonra zaten 200 km daha gidiyor yani ortalama 800km şehir içi yol gidiyorsun daha ne olsun
    ...Hız Felaket Değil, Kabiliyettir...

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

Bence 550 km ankara için normal. Bende depoyu full dolduruyorum ışık 580-600 km civarında yanıyor tamamı şehir içi. Ortalama tüketim 7.6 ortalama hız 16 km.

mustafa keskin
    kristaldeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 30

Alıntı recepseven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lamba yandıktan sonra zaten 200 km daha gidiyor yani ortalama 800km şehir içi yol gidiyorsun daha ne olsun
    lamba yandıktan sonra ortalama 80-100 km kadar gidiyor.
    depoda yanılmıyorsa 7-8lt yakıt kaldığında ışık yanıyor.

Anıl Egemen Doğan
    egeevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

Alıntı recepseven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lamba yandıktan sonra 200 km nasıl gidiyor? Ortalama 7 lt mazot kalır o da maksimum 100 km gibi bir yol gibime geliyor...
    Punto 1.4 S&S Lounge Skydom+ESP Paketi+Sport Kit

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

Coz az gidiyo ortalama rahat 700-750km gitmesi lazim mumkun oldugunca 100-150tl en fazla giderseniz arac icin daha iyi olur aracim 2008model 15aydan beri bende ozel servise hic sokmadim ilk sahibide yetkili serviste yaptirmis bakimlarini serviste expertiz yaptirdim suan arac 162300de 2013 -9ayda agirbakima girdim carbonclear yaptilar arac motoruna 5-30yag suan arac kis lastigi oldugu halde 5,5yakiyo gecen sene 6,2yakiyodu aracim

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Arkadaşlar lamba yandıktan sonra, yakıtınızı daima güvenilir yerden alma alışkanlığını edinin. Deponun dibinini görmeyin. Yüksek kmli araçlarda, her nekadar eskisi kadar olmasada;, su ve pislik birikme riski vardır. Evet filtre var ama o da bir yere kadar temizler veya ömrü kısalır. Enjektörleri kirletme, performans düşürme riski var Su birikmesine karşıda biliyorsunuz araçta sensör var, uyarı verir ama işin oraya kadar gelmemesine çalışmak lazım.

Aykut Halıcı
    Repperaykut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim ortalama yakıt 6 lt civarlarında dolaşıyor fiat servisine sordum devri çok arabayı yormadan düşük devirlerde değiştir dediler birazda böyle denicem.
    GP 1.3 Multijet Active Beyaz 90Bg 16V...

ibrahim ibrahim
    ibooovn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

6 lt normal benimkide 6-7 şehir içi dizel ve kısa mesafe bol bayırlı...uzunda 5 lt ortalama 120*140 km hızla

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Cengiz bey cok guzel özetlemiş, o tavsiyelere uysanız yeterli. Ayak bileğinize hakim olun, arabayı tanıyın

13. Bu mesaj için teşekkür edenler: