Sayfa 2/2 İlkİlk 12
33 sonuçtan 21 ile 33 arası

Konu: Motorsilk Cls Bond & Ekoyak

ali veli
    alicanveliy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 54

Tartışmayla zaten bi yere varılamaz. Dizel araçlarda bu yakıt tasarruf olayının yüzde 10u geçecegini sanmıyorum. Çünkü en verimli yanma dizellerde gerçekleşiyor. Bu olay enjeksiyonlu benzinli araçlarda yüzde 10-20 arasındadır. ama eski karbüratörlü araçlarda yüzde 20nin üzerine çıkıyor. bi arkadaş lpgli kartalına taktı. benzinlik yakınında olduğu için hep 10ytl lik lpg alıyor. ve her defasında benzine gecinceye kadar kullanıyodu gazını. bu zımbırtıyı takmadan önce max. 38km gittiğini söylüyodu. lpg fiyatları azar azar artmasına rağmen yine de 43km den az hic gitmediğini söyledi, 53km ye kadar çıktığı oluyomuş. ortalama 47km gidiyorum diyor. bu da 47-38=9, 9/38=0.24 ediyor. yani yüzde 24 tasarruf demek. çok iyi bi rakam. bi yanlışlık var mı ölçümde?

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

en verimli yanma lpg de olur sanırım 105 oktan ortalamaları var petrol gazların, yani lpg de bu yontemle tasarruv vaadinde bulunmaz firmalar bulunsada cok az bulunur, %3 gibi bir rakamı gecmek zordur lpg de.

ali veli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

en yeni teknoloji araçlar dahi yakıtın yaklaşık yüzde 15ini çiğ, yanmamış yakıt olarak egzostdan dışarı atıyorlar, bu lpg de de aynı. bu yüzde 15i yakmak demek tasarruf etmek demek. Oktan sayısı ne kadar fazla ise yakıtın gerektiği anda tutuşması o kadar zor ya da geç olur. oktan sayısı üreticilerin belirlediği veya olması gereken en vuruntusuz çalışmayı sağlamak için üretilen motor seçenegine uymak içindir. yani oktan seçimi üreticinin ürettiği motor ömrüyle alakalıdır diyebiliriz.
    Örneğin araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 98 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır. Bu lpg için de geçerlidir.

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Aslında bu tasarruf olayını eniyi öğrenebilmek için aynı araçtan bir arkadaşla depoyu fulleyip belli bir km. yapıp tekrar doldurmak suretiyle aradaki farkı görebiliriz diye düşünüyorum

ali veli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

bence böyle daha iyi ölçülebilir; yakıt tasarruf aparatı kullanan bi aracı dinoya sokalım belli bi süre aynı hp gücünde ve viteste çalıştırıp sonra aparatı söküp biraz çalıştırdıktan sonra yine aynı süre hp gücünde ve vitesta çalıştırıp depodaki eksilmeyle birlikte ne kadar yaktığını görmek daha iyi sonuç verebilir. hem iki testte de aynı motor sıcaklığında devam etme imkanı olabilir. üniversite test sonuçlarının da ne kadar doğru olup olmadığı anlaşılabilir. ama bu aparatların dizellerde etkisi daha az, o yüzden eski bi benzinli arabada denemek daha iyi olabilir.

Aydın Erden
    Painkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003
    Edilen teşekkür: 21

Alıntı alicanveliy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en yeni teknoloji araçlar dahi yakıtın yaklaşık yüzde 15ini çiğ, yanmamış yakıt olarak egzostdan dışarı atıyorlar, bu lpg de de aynı. bu yüzde 15i yakmak demek tasarruf etmek demek. Oktan sayısı ne kadar fazla ise yakıtın gerektiği anda tutuşması o kadar zor ya da geç olur. oktan sayısı üreticilerin belirlediği veya olması gereken en vuruntusuz çalışmayı sağlamak için üretilen motor seçenegine uymak içindir. yani oktan seçimi üreticinin ürettiği motor ömrüyle alakalıdır diyebiliriz.
    Örneğin araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 98 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır. Bu lpg için de geçerlidir.
    Arkadaşlar yüksek oktanlı benzinler ve araçlara etkisi hakkında aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum...

Yüksek oktanlı yakıtlar düşük oktanlılara göre daha stabil yanar. Bu ECU nun yakıtın yanma zamanını daha iyi yönetebilmesine yardımcı olur.
    Yüksek oktan performansı arttırır ama önemli olan arabanın bu yakıtın farkına varması.
    ---Videodan alıntıdır---

Youtube Türkçe - YasakTube.com

Standart arabalar bu farkı maalesef anlayamıyor, dolayısıyla performans farkı hissedilemiyor...
    Konu Painkiller tarafından (22/08/2008 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link Düzeltildi

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Adreste bir sürü video açılıyor. Direk adres verirsen daha iyi olur.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

aracın bu oktanın farkına varması içinde avans ayarlarını devamlı kullanılan benzine gore yapılması gerekir ancak benzindeki en ufak bir oktan dusuklugu bu seferde yakıtın erken yanmasına ve performansın dusmesine vuruntuya ve zarar yol acacaktır bir miktarda tolerans verilmelidir.

Aydın Erden
    Painkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AE003
    Edilen teşekkür: 21

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adreste bir sürü video açılıyor. Direk adres verirsen daha iyi olur.
    Sorun yaşayanlar için videonun tam adı:
    Fifth Gear Tests Octane Octanes Fuel

Videonun adını yazıp aratabilirsiniz...

Tamam tek link olarak düzeltildi...

Youtube Türkçe - YasakTube.com
    Konu Painkiller tarafından (22/08/2008 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir. Sebep: Link düzeltme

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hm evet bunu izlemiştim discovery de. her arabada fazla fark etmemişti. Bi arabada etmişti gözle görülür fark.

vol ki
    volki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 3

Arkadaşlar ben Motorsilk'i kullandım. Elde ettiğim sonuçlar elbette gözlemsel. ne yazıkki bir makinaya bağlayıp sonucu göremiyoruz. Benim genel kanaatim belli bir faydası oldu.

Aracım G.Punto 1.3 75HP
    Herkez bilir bu motor düşük devirlerde çekmez, yürümez, gitmez, özellikle rampalarda sıkıntı yaşatır. bu sıkıntılardan dolayı bir arayış içindeydim.

İlk gözlemlediğim ses olayıydı. Motorsilki ekledikten sonra eve gelinceye kadar ses belirgin şekilde azaldı. fakat 3bin kilometre sonra tekrar orjinal sesine döndü. eski araçlarda sekmanların etrafını temizlediği için yeniden sekman ayarı yaptırmak gerekiyor o yüzden ses geri geliyor diyorlar benim araba zaten şu an bile 18bin, 5 aylık araba.

ikinci olarak ramparalda çekişleri karşılaştırdım. şimdi daha iyi çıkıyor kanaatindeyim.

üçüncü olarak. 5. viteste düz yolda, rampası yada eğimi olmayan bir yolda rolantide gidebiliyorum. daha önce bunu yapamıyordum. bu belki benim aracıma ait bir durum olabilir ama sizde benzer aracınız varsa 5. vites konusunda gözlemlerinizi yazın.

Hararet azaltır diyorlar fakat benim araçta her halükarda hararet aynı, istop ettiğim zamanlar dışında ibre hep aynı yerde duruyor. kimbilir belki bozuktur

Araçta gözlemlediğim belli bir akışkanlık var. fakat bunula birlikte motor sesinin eski haline dönmesi beni huylandırdı. belki etkisini yavaş yavaş kaybediyordur. bilemiyorum.
    İki benzer araca koyup birlikte kalkış rampa yol, hız gibi konularda karşılaştırmak lazım. birileri böyle biryeş yaparsa birçok kişi için yararlı olur. 70 lira az para değil fakat %5 çekişe etkisi olacaksa verilir.

Yakıt konusunda birşey diyemiyorum. malum kullanımla birlikte çok değişiyor. önceki bir depoyu çok devirli kullandım. 2500-3000 devirde vites attım. çok güzel çok performanslı oluyor fakat ortalama 100 km 8 litre yaktı
    normal kullanımımda 6.5 litre oluyor. Motor Silk öncesi yine 6.5 litreydi. fakat aracı ilk kullandığım gibi kullanmıyorum, bir alışma süreci oldu. kullanışım biraz değişmiş olabilir.

birde uzun yolda son gazda maksimum anlık ortalama yakıt miktarı 11 litre civarında görünüyorken artık 10,5 litre civarında duruyor.
    Frenlerim sıkıyormuş. 170 i aşamıyordum. onu hallettim ama 180-200 yapacak yolu bulamadım.
    bununla birlikte 10 bin bakımının sonuna geldim. filitreler tıkalı. bakımdan sonra tekrar karşılaştırmak lazım.
    Zaten Motor silk motorun içindeki kiri söktüğü için yağ değişiminden sonra asıl performansı veriyormuş.

Gördüğünüz gibi çok fazla etken var. benzer iki araç ile karşılaştırmak lazım.

Eko yak yada diğer yakıt katkıları için bir şey diyemiyorum. Dizel araçların egsoz emisyon değerleri zaten oldukça düşük. iyi bir yanma olduğu belli oluyor. o nedenle bu tip şeylerin dizelde çok faydası olacağını düşünmemekle birlikte belki düşük devirde turbonun iyi çalışmadığı durumlarda yardımcı olabilir.
    Bu bağlamda eğer 25 lira gibi bir paraya temin edilebiliyorsa bu cihaz % 1 bile faydası olsa kullanırım.

Ben aracımı 2000 deviririn altında kullandığımda ancak ozaman ekonomik oluyor. vitesleri 2bin devirde değiştiriyorum. o da istanbul trafiğinde sıkıyor insanı.
    75 hp puntolarda 2bin devirin altında motora hava sıkıştırabilecek bir sistem aracı baya bir verimli yapacaktır. bu sistemler de hem pahalı hemde orjinal ile çok oynayan sistemler.

12. Bu mesajı için 2 kişi volki'ye teşekkür etti:

13. 28/08/2008, 16:53

Sebep
    iki kez yazma

BURHANEDDİN ÖZEN
    mcozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Merhaba arkadaşlar...

Ben yeni üye oldum ve mesajlarınızı okudum. Bahsettiğiniz yakıt tasarruf ürünlerinin satışını yapıyorum. Kesinlikle önerdiğim bir aparat. Fiyatları aşağıda belirttim. Düşünen arkadaslar anadolusuaritma@gmail.com adresinden msn yoluyla irtibata gecebilirler.

125 cc - 1400 cc : 110 ytl
    1400 cc - 2200 cc : 155 ytl
    2200 cc - 5800 cc : 235 ytl

Ömer Prut
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Uzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 22

bordan başka diğer tüm ürünler hikaye bana göre...
    ayrıca gp için konuşuyorsak daha 3 yaşında olan bir araç için gerek bile olamaz...
    uğur un da tüm görüşlerine katılıyorum...
    araçlarla ilgili yaklaşım ve bilgisi oldukça yüksek bir arkadaşımız...
    bilgisi yetmeyenlerde zaten hemen yüklenmeye başlıyor...
    aparatların hepsine gp için karşıyım...
    bor motosilk için ise sonuna kadar ok veriyorum...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12