9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Gümrük ve Jant :)

emre BJK
    Mre Mreee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Teknik Konu Gümrük ve Jant :)

Selamlar herkese arkadaşlar. Ağustos veya eylülde almanyaya gidicem 1 ay kadar.
    Oradan bazı parçalar getirmeyi düşünüyorum.
    Özellikle jant var aklımda.Gumrük ve Ticaret Bakanlığı'nı aradım.durumu anlattim.jant getirmek istiyorum yanimda dedim.elinizde fatura olursa eğer ,getireceginiz esyada 500 € civari bi rakam verdi o rakami gecmezse % 18 vergi verip geçirebilirsiniz dedi.ama fatura olmazsa gumrukte gorevli vatandaslar kendileri bi deger biciyormus ve o rakam uzerinden vergi odeniyormus.fatura isi kolay.jantlarda hazir.
    Jantları getirmek cok mesele degil.tasiriz kac kisi gidiyoz hemde
    Sormak istediğim şey şu; telefondaki bayanin dediginin disinda bi suprizle karsilasir miyim ? Yolcu basina dusen agirlik hava yolu firmasina gore degisiyor.20 olanda var 30 olanda.adam basi bir tanesini alsak tamamdir.

Yaşayan duyan gören kimse var mı böyle bişey.
    işler güçler..

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

genelde türk hava yolları kendi vatandaşı için bu ağırlık değerlerinde esneklik gösteriyor; eğer uçuş tatil döneminin yoğun dönemine rastlamıyorsa çok umursamıyorlar.. 24 ülkeye gittim, bunlardan thy nin gittiği hiç bir ülkeden dönüşte ağırlık yüzünden harici para ödediğimi ya da getirdiğim elektronik cihazlar için vergi ödediğimi hatırlamıyorum. elbette ben ekseriyetle istanbul ve ankara gümrüğü dışındaki meydanlardan giriş yaptım ülkeye, bu yüzden oralarda ne nasıl olur bir şey diyemem.

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Standart Re: Gümrük ve Jant :)

Ağırlık değilde gümrük konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sizden fatura bedeli üzerinden gümrük harcı isteyebilirler. Şu an ayrıntıları ve tarifeleri net hatırlamıyorum. Toplam tutar nedir yazabilir misiniz?

Send from my Samsung Galaxy S3 using 2
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

emre BJK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Bugun bi telefon daha actim gumruge.430 euroya kadar vergi almazlar diyo tqbi fatura olacak. Ama 430u gecerse % 19 vergisi varmis.1500 euroya kadar % 18mis
    Kayinco ayarliyo oradan janti.abarth jant.turk işi yapacaz tabi 100e alip 50 yazdiracaz faturaya
    Butun hersey kilifina uyduruldu yani.
    işler güçler..

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Alıntı Mreee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugun bi telefon daha actim gumruge.430 euroya kadar vergi almazlar diyo tqbi fatura olacak. Ama 430u gecerse % 19 vergisi varmis.1500 euroya kadar % 18mis
    Kayinco ayarliyo oradan janti.abarth jant.turk işi yapacaz tabi 100e alip 50 yazdiracaz faturaya
    Butun hersey kilifina uyduruldu yani.
    O kadar emin olmayın Gümrükte illaki emsal değerlere bakılır. 150 euroluk jantı 50 euro yazıp geçirmeye kalkarsanız muayene memuruna 4 jant parası bayılmanız gerekebilir. Gümrükte bu tarz hileler çok tehlikelidir. Kaçakçı durumuna bile düşebilirsiniz. Ayrıca gümrükte, aldığınız şirketten faturanın aslı istenebilir. En mantıklı ve güvenli yol ne ise onun yazılması. 430 Euroyuda ilk defa duydum, normalde aynı üründen en çok iki tane bulunması kaydıyla, 1000 euroya kadar olan ürünlerden %20 vergi alınıyor. 1000 Euronun üstü beyana tabii. Kulaktan dolma bilgilerle iş yapmayın, sonra jantlarınızı gümrük memurunun arabasında görebilirsiniz.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

emre BJK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Bilgi aldigim kisi bakanligin personeli.kendisi beni yanlis bilgilendirdiyse bilemem ama bana dedigi bu yani.
    Senin dedigin kisisel esya niteligindeki seylerde gecerli.benim bahsettigim araba parcasi kisisel esya sinifinda degil.1500 euroya kadar % 18 vergi var dedi.
    En kotu ihtimal oradan her yil cikip gelen bi dost var.jiple cikip geliyo.atar araca getirir kimsede gık diyemez
    işler güçler..

emre BJK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Elimde faturam zaten olacwk.ben 100 veya 50yi temsili yazdim.ortalama fiyati 700 euro civarinda.ben bunu 700 degilde 550-600 euro yazdiracam faturaya.ki faturada kopya vs olmayacak orjinal faturasi olacak.yazdirdigim rakam uzerindende % 18 vergisini verip jantlarimi alcam.herseyiyle ben bunu anlattim gumruk bakanligindaki memura.elinde faturan olsun yeter diye kendisi bile dedi.
    Senin dedigin olay soyle oluyo.elinde faturan olmazsa eger muayene memuru getirdigin malın fiyatini kendi biciyo ve o bictigi fiyattan vergi oduyosun.kacakcilik yapacak bi durum yok yani.kacak yolla sokmuyom sonucta vergisini odeyecem...
    Ortalama 550 euro + % 18 vergi
    işler güçler..

Faruk İleri
    Punto'cu LEO farukileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    B-112-KMX
    Edilen teşekkür: 392

Şimdi gelelim sorunuza; birincisi türk hava yolları uçağa jantları almayıp kargo ile getirmeyi isteyebilir; yani Turkish Cargo'ya bir para ödeme durumunuz ortaya çıkabilir; bu konuyu araştırın derim; ağırlıktan ötürü bazı kargoları almayabiliyorlar haliyle.

Gümrük konusunda fatura ibrazlı olarak siz tüm gümrük işlemlerini yaptırıyorsanız eğer herhangi bir sıkıntı çıkmaz; KDV'sini öder geçersiniz. Faturada yazan tutara göre işlem yapıyorlar genelde; ancak tabi ki bir de işin kıl gümrükçü tarafı var ki emsal bedel çıkartıp faturadaki rakam yanlış bunu ödemeniz gerekir diye bir vergi makbuzu ile de karşınıza çıkabilmektedir.

LEO,Liderlik,Deneyim,Olanak yaratmaktır.

emre BJK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Dediginizi bi arastiriyim.tesekkurler bilgilendirme icin.faturadan vergiden yana sıkıntı olacagini pek zannetmem.
    Her bir janti bi valize atip getirme planim vardi.3-4 kisi gidicez.bunu sordum bikac yere at valize sorun olmaz dediler kargoyu soyleyen olmadi
    işler güçler..