Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Krediyle 2. el nasıl oluyor?

Serkan Demir
    serkandemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 119

Standart Krediyle 2. el nasıl oluyor?

Herkese iyi pazarlar dilerim;

2.el 2008 veya 2010 arası bir araç almak istediğimde;

banka kredisi nasıl alınıyor nasıl bir yol izliyorlar ne kadarına kadar veriyorlar?

araç değerine nasıl bakıyorlar hangi kurumu örnek alıyorlar?

bir de mesela bir araba da anlaştım, kredi onaylanıp noter satışımı oluyor yoksa noter satışından sonra mı kredi çıkıyor?

kısacası bu kredi işinin aslı nedir ne değildir?

cihan kardeş
    sunroof cihankardes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604
    Edilen teşekkür: 357

Sanırım ihtiyaç kredisi adı altında veriliyor. İkinci el oto kredisi veren bakanlarda var sanırım. Siz gidip başvuracaksınız krediye. Para elinize geçince de satış işlemini yaparsınız.
    biz gp'yi çok sevdik

okan türkmen
    malebow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    35dev53
    Edilen teşekkür: 157

aracın fiyatının herhangi bir kısmına görede taşıt kredisi çekebiliyorsunuz. 5. yaşına kadar arçlara taşıt kredisi verilebiliyor. Ruhsata göre kredi verilip araba ipotek ediliyor. parayı alıp daha sonra alışverişi yapıyorsunuz. Ama ihtiyaç kredisi çekmeniz daha mantıklı bence ben öyle yapıyorum devamlı. taşıt kredisi hem daha pahalı oluyor hemde kredi bitmeden arabayı satma işlemi vs. sıkıntı yaşayabiliyorsunuz.
    ISmileUDie

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Demir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı cihankardes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım ihtiyaç kredisi adı altında veriliyor. İkinci el oto kredisi veren bakanlarda var sanırım. Siz gidip başvuracaksınız krediye. Para elinize geçince de satış işlemini yaparsınız.
    bazı bankalarda istenen belgeler arasında noter satış sözleşmesi de var yani anlamadığım aracı aldıktan sonra krediye başvurmak saçma olmuyor mu?

kim verir ki bu şekilde aracını?

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

Standart Ynt: Krediyle 2. el nasıl oluyor?

Biz işlemleri satıcıyla yapmıştık anlayışlı ve boş vakti olan satıcı bulmak gerek

MB860 cihazımdan 2 ile gönderildi

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Standart Krediyle 2. el nasıl oluyor?

Alıntı serkandemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı bankalarda istenen belgeler arasında noter satış sözleşmesi de var yani anlamadığım aracı aldıktan sonra krediye başvurmak saçma olmuyor mu?

kim verir ki bu şekilde aracını?
    Genelde aracın kasko değerinin %70 i kadar kredi çıkıyor ve saçma olsa da aracın satışı yapıldıktan sonra kredi çıkıyor

Sent from my iPad using

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

Serkan Demir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı krm1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genelde aracın kasko değerinin %70 i kadar kredi çıkıyor ve saçma olsa da aracın satışı yapıldıktan sonra kredi çıkıyor

Sent from my iPad using
    ben arabayı aldıktan sonra adama ben verdim paramı hocam dersem nolcak ? tabikide yasal olarak hiç bir şey yapamayacak...tam bir saçmalık bence böyle değildir başka bir yolu vardır onun..

okan türkmen
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    35dev53

yok yok, aracı almadan önce ilgili ruhsata ve sizin adınıza çıkıyor kredi. Hatta araca kasko yaptırıyorsunuz kasko yaptırmadanda kredi vermiyorlar ancak isterseniz banka araca kasko yapıp krediye yansıtabiliyor
    ISmileUDie

.... Asl
    10ursbf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 51

Hocam 2.el taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi alın. Böyşece hem istediğiniz vakitte paranızı çekip rahat rahat araç bakarsınız hem de araç üzerinde ipotek olmaz, kredi bitmeden gerekirse satarsınız.
    Ayrıca şu sıralar çoğu ihtiyaç kredisi koşulları 2.el araç kredisinden daha uygun..

okan türkmen
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    35dev53

Alıntı 10ursbf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam 2.el taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi alın. Böyşece hem istediğiniz vakitte paranızı çekip rahat rahat araç bakarsınız hem de araç üzerinde ipotek olmaz, kredi bitmeden gerekirse satarsınız.
    Ayrıca şu sıralar çoğu ihtiyaç kredisi koşulları 2.el araç kredisinden daha uygun..
    Doğru bende aynı düşünceye sahibim ancak arkadaşın çekeceği kredi miktarı biraz fazla olabilir. ihtiyaç kredisi verilmeyebilir.
    ISmileUDie

Faruk İleri
    Punto'cu LEO farukileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    B-112-KMX
    Edilen teşekkür: 392

Geçen yıllarda arkadaşım aldı krediyle araç. Ruhsat fotokopisini gösterdiğinizde krediyi çıkarabiliyorlar; sonrasında satış sözleşmesini bırakabiliyorsunuz onunla alakalı. Bankadaki müşteri temsilcilerine sormanızı tavsiye ederim bu konuda

LEO,Liderlik,Deneyim,Olanak yaratmaktır.

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

imdü, şöyle oluyor. siz aracı alacağınızı söylüyorsunuz. fiyatı bu diyorsunuz. bazı bankalar tamamına, bazıları belirli bir yüzdesine kredi veriyor. yani banka arabaya değer tespiti yapmıyor. sizin talebinize göre banka işleminizi yapıyor, tamam derlerse alıcının adına bir hesap açılıyor ya da alıcının verdiği bir hesap numarasına gönderilmek üzere para bloke ediliyor. bankanın verdiği evrakla notere gidip satış işlemi yapıyor, bitince noter evrakıyla bankaya gidip imzaları atıp işlemi tamamlıyorsunuz, para ser kalıp alıcı hesabına geçiyor ve işlem bitiyor. bu arada zaten sigorta vs mecburi olduğu için araçların değerleri belli, belli bir marj haricinde oynamaya onay vermiyorlar, yani siz 20 liralık arabayı 30 lira diye beyan ederseniz kabul etmiyorlar. hasılı iki taraf da banka aracılığıyla işlemi yapıyor, kredi alan parayı görmüyor bile
    Konu ametist tarafından (26/05/2013 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    imdü, şöyle oluyor. siz aracı alacağınızı söylüyorsunuz. fiyatı bu diyorsunuz. bazı bankalar tamamına, bazıları belirli bir yüzdesine kredi veriyor. yani banka arabaya değer tespiti yapmıyor. sizin talebinize göre banka işleminizi yapıyor, tamam derlerse alıcının adına bir hesap açılıyor ya da alıcının verdiği bir hesap numarasına gönderilmek üzere para bloke ediliyor. bankanın verdiği evrakla notere gidip satış işlemi yapıyor, bitince noter evrakıyla bankaya gidip imzaları atıp işlemi tamamlıyorsunuz, para ser kalıp alıcı hesabına geçiyor ve işlem bitiyor. bu arada zaten sigorta vs mecburi olduğu için araçların değerleri belli, belli bir marj haricinde oynamaya onay vermiyorlar, yani siz 20 liralık arabayı 30 lira diye beyan ederseniz kabul etmiyorlar. hasılı iki taraf da banka aracılığıyla işlemi yapıyor, kredi alan parayı görmüyor bile
    Peki kredi kullanan tüm imzaları atmış oluyormu?
    Satıştan sonra adam bir daha bankaya uğramazsa satıcı ne yapacak!
    Zaten bu 2 el kredili araç işi tamamen düzenlenmeli. Satıcının 30000TL kredisi var önce bankaya yatacak para sonra 2 saat ile 2 gün arası bir zamanda rehin kalkacak alıcı devrini alabilecek,para bankaya yattıktan sonra satıcı vazgeçtim dese hiçbir hukuki yaptırımı yok tamamen karşılıklı güvene kalmış iyide günümüzde baba evladına güvenmiyor.
    Konu Honor COOPER tarafından (26/05/2013 Saat 23:32 ) değiştirilmiştir.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

murat aras
    opexturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 83

Çoğu banka alacağınız aracın %80 ine kadar kredi veriyor tabi bunun için taşıt kredisi kullanmanız gerekiyor ve araca banka borç bitene kadar rehin koyuyor ...önce bankaya başvuruyorsunuz sonra da parayı alıp satışı yapıyorsunuz
    kArŞIYAkA çARŞı

A. Çağ
    ametist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 159

Alıntı Honor COOPER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki kredi kullanan tüm imzaları atmış oluyormu?
    Satıştan sonra adam bir daha bankaya uğramazsa satıcı ne yapacak!
    Zaten bu 2 el kredili araç işi tamamen düzenlenmeli. Satıcının 30000TL kredisi var önce bankaya yatacak para sonra 2 saat ile 2 gün arası bir zamanda rehin kalkacak alıcı devrini alabilecek,para bankaya yattıktan sonra satıcı vazgeçtim dese hiçbir hukuki yaptırımı yok tamamen karşılıklı güvene kalmış iyide günümüzde baba evladına güvenmiyor.
    karşılıklı güven falan yok
    her iki taraf da bankaya güveniyor.. biri vazgeçerse tüm işlem iptal oluyor.sözleşme şartları ona göre düzenlenmiş zaten, imzalar vs atılmış oluyor, ne demek "hukuki yaptırım yok"... satıcının para yattıktan sonra vazgeçtim deme şansı yok, zira paranın hesaba geçme ön şartı satışın yapılmış olması... alıcının da vazgeçtim deme şansı yok, zira alışı noterden yapmış zaten, iş bitmiş, banka satıcıya parayı öder.. noterde işlem bitmeden önce vazgeçerlerse amenna, zaten para bankada olduğu için her ikisi de parayı görmeden iptal oluyor işlem.alıcı aldı bankaya uğramadı, satıcı gider elindeki noter evrağını veriri parasını alır. zaten banka noterde rehin koymuş, tüm bilgisayar sistemlerine geçmiş bilgiler...kimse aptal değil, hele bankalar hiç ama hiiiç aptal değil... noterler de salak değil... sizin bu düşündüklerinizi onlar düşünüp tedbir almadıklarını düşünüyorsanız, herkesin sizin kadar hukuk bilgisi olduğunu varsayıyorsunuz demektir.
    Konu ametist tarafından (27/05/2013 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Açılın ben bankacıyım! (bu espriyi yapmıştım başka bir yerde)

Diyelim ki 2008 model Punto alacaksınız. Bankaya "taşıt kredisi" için başvuracaksanız bu araca ait ruhsat fotokopisini görmek isterler. Burada aracın tam olarak modeli yazdığından, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'nin kasko değer listesinden bakarak aracın 2. el değerini bulurlar. Her bankada farklıdır ama oranlar birbirine yakındır, 2. el değerinin %70-80'ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Tabii aracın yaşı da önemli markası da. Kimi zaman 2. el olsa bile %100 kredi alabilirsiniz. Neyse burası pazarlığa tabii aslında. Bankayla ilişkileriniz iyiyse, kredibiliteniz yüksekse %100 de alabilirsiniz.

Kredinin size ödenebilmesi için öncelikle satışın yapılması, aracın size geçmesi ve üzerine banka lehine rehin konması lazım. Satıcıyı bu noktada koruyan bir şey yok. Ancak şöyle bir şey yapılabilir, ben de ilk aracımı 2. el olarak alırken öyle yapmıştım; kredinin onaylandığına dair bir yazı aldım bankadan. Yazıda alacağım aracın ruhsat bilgileri yazıyordu ki satıcı rahatlasın. Tabii araç devir edilmediği için herhangi bir sözleşme imzalamıyorsunuz. Kaldı ki imzalasanız bile para hesaba geçene kadar cayabilirsiniz, bir sözünüze bakar. Yani satıcıya "bak sözleşme imzaladım" demeniz pek inandırıcı değil. Ancak kredinin onaylandığını belgeleyebilir ve size güvenmesini bekleyebilirsiniz. Ben satıcıya bu yazıyı verdim, onlar da buna istinaden noterde satışı yaptılar, hatta satış evraklarında "şu kadar Lira aldım, alacağım kalmadı" gibisinden bir ifade vardı. Fakat ben tek başıma gittim, onlar 2 kişi gelmişler Kaçmayayım diye herhalde. Zaten arabayı fiziken vermemişlerdi. Ha bu arada şu da var, aracın devrini aldınız, parayı ödediniz ama arabayı vermediler ve kaçtılar?! Böyle bir ihtimal de var. O yüzden biz satış ve kredi işleriyle uğraşırken hep alacağım araçla gezdik, iş bitince direksiyona ben geçtim. Konuya döneyim, satış işi bitince o evraklarla ve satıcıyla birlikte tekrar bankaya gidiyorsunuz, bu evrakları ibraz edince kredi sürecini başlatıyor banka. Satışın gerçek olup olmadığını noterden soruyorlar, eğer vekaleten imza atan varsa bu vekaletnameleri kontrol ediyorlar. Aracın satışına mani bir durum olup olmadığını trafiğin online sisteminden kontrol ediyorlar (noter de bakıyor sanırım buna), her şey tamamsa sizden imza alıp krediyi hesaba geçiyorlar ve size ödüyorlar, satıcıya değil. Siz talimat vermedikçe o parayı sizden başkası çekemez. Siz de çekip adamın eline sayıyor, anahtar ve satış sözleşmenizi alıyorsunuz, iş bu kadar. Yani maalesef açık kapıları olan, tamamen güvenli bir sistem değil.

Eğer kredibiliteniz izin veriyorsa en güzeli ihtiyaç kredisi çekip cebinizde parayla gitmek, noterin önünde işi bitirmek. Böylece araçta rehin de olmaz.

19. Bu mesajı için 2 kişi Evren_c'ye teşekkür etti:

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Alıntı ametist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    karşılıklı güven falan yok
    her iki taraf da bankaya güveniyor.. biri vazgeçerse tüm işlem iptal oluyor.sözleşme şartları ona göre düzenlenmiş zaten, imzalar vs atılmış oluyor, ne demek "hukuki yaptırım yok"... satıcının para yattıktan sonra vazgeçtim deme şansı yok, zira paranın hesaba geçme ön şartı satışın yapılmış olması... alıcının da vazgeçtim deme şansı yok, zira alışı noterden yapmış zaten, iş bitmiş, banka satıcıya parayı öder.. noterde işlem bitmeden önce vazgeçerlerse amenna, zaten para bankada olduğu için her ikisi de parayı görmeden iptal oluyor işlem.alıcı aldı bankaya uğramadı, satıcı gider elindeki noter evrağını veriri parasını alır. zaten banka noterde rehin koymuş, tüm bilgisayar sistemlerine geçmiş bilgiler...kimse aptal değil, hele bankalar hiç ama hiiiç aptal değil... noterler de salak değil... sizin bu düşündüklerinizi onlar düşünüp tedbir almadıklarını düşünüyorsanız, herkesin sizin kadar hukuk bilgisi olduğunu varsayıyorsunuz demektir.
    Arkadaşım benim kast ettiğim üzerine rehin olan aracı almak için olandı!3.PARAĞRAFTAN İTİBAREN OKURSANIZ!!
    Kısaca bu aracı almadan önce bir araca müşteri oldum. Aracın 30000TL kredisi
    var TEBCETELEM'den bankayı aradım nasıl olacak bu işlem diye söyledikleri müşterimiz parayı yatıracak ortalama 24 saatte kaldırıyoruz rehini dediler.
    Peki beni bu satışta koruyacak bir sisteminiz var mı diye sordum mesela dedimki ben ödesem krediyi dekonta yazsanız söylenen bunun bir şey ifade etmiyeceği satıcı satmam derse benim bundan herhangi bir hak iddaa edemeyeceğimdi.
    Bunu bana söyleyen yetkili banka personeli ama siz buna rağmen ben daha iyi bilirim diyorsanız diyecek bir şey yok.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

Serkan Demir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

peki ben ihtiyacç kredisi olarak çekip kullanmaya karar verdim sanırım en temizi bu şekilde olacak ;

peki

Fiat Punto Grande 1.4 Fire Active 2008 Model 20.750 TL Galeriden satılık ikinci el Siyah renk - 125991052

bu araç nasıldır özellikle otomatik vitesi konusunda bilgi almak istiyorum daha önce punto kullandığım için hemen hemen tüm sıkıntılarını biliyorum

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Dualogic şanzımanla ilgili epeyce bir konu var sanırım. Ben kendi adıma çok memnunum fakat birçok kişi için olumsuz sayılabilecek tarafları da var. Uzun uzun yazmayayım buraya

Serkan Demir
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dualogic şanzımanla ilgili epeyce bir konu var sanırım. Ben kendi adıma çok memnunum fakat birçok kişi için olumsuz sayılabilecek tarafları da var. Uzun uzun yazmayayım buraya
    bu araba bu fiyata alınır mı kısacası peki?

Sayfa 1/2 12 SonSon