10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ruhsattaki Yanlış Bilgiler

CAGLAR SOMAK
    caglar6424 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Standart Ruhsattaki Yanlış Bilgiler

Aracımı bir firmadan üç sene önce sıfır olarak aldım. Üçüncü sene dolduğunda aracımı muayene için TUVTURK istasyonuna götürdüm. Orada yapılan kontrolde aracın şasi numarasının ruhsatımla uyuşmadığı, motorun uyuştuğunu belirttiler ve miat verip ruhsatımı yenilememi istediler. Daha sonradan aracın motor numarasının da uyuşmadığı tespit edildi. Nihayetinde firmanın satış esnasında hata yaptığı, kendisine ait iki aracı birbiriyle karıştırıp ruhsatları o şekilde trafik şubesine düzenlettiği ortaya çıktı. Şu an ruhsat bilgilerinde yazan şasi ve motor numarası diğer sattıkları araca ait çıkıyor, onun ruhsatındaki bilgiler de benim aracıma ait bilgiler çıkıyor. Aracımı Konya'dan aldım ve özel plakadır ve bundan vazgeçmek istemiyorum. Aracımın üzerinde yazan şasi ve motor numarası bilgilerini ruhsatıma işletmek istiyorum. Ancak anlattığım şekilde bu bilgiler başkasının ruhsatında çıkıyor. Ne tür bir prosedür izlememiz gerekiyor? Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Geçmiş olsun..üniversite sorusu gibi olmuş..En kısa yol plaka ve ruhsat değişikliği..Diğer durumlar baya bir karışık..Sizde plakayı değiştirmek istmiyorsunuz..Bırakın aldıgınız yer çözsün sorunu..Sonuçta siz onun oda sizin araca biniyor gibi şuan..

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Kib
    Merruse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 32

Valla işiniz zor. En kolayı arabaları kendi aranızda satış yapmanız. Gerçi bu hali ile satabilirmisiniz onu da bilmiyorum ama başka şekilde düzelmez gibime geliyor. Satış yaparkende her ikinizde plakalarınızın değişimini istersiniz, emniyetle anlaşıp kendi plakanızın tekrar size dönmesini sağlarsınız. Masraflarını da arabayı aldığınız yere karşılatın.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İsmail Fatih Alkan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. atlatma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    78AK292
    Edilen teşekkür: 90

Satışa gerek yok iki aracada şasi numarası tespiti yapılırsa ve şirket derseki biz sehven karışıklık yapmışız diye olay düzeltilir. En kötü Orjinallik raporu isterler Makine Mühendisleri odasından. Çözüm yoluna gidilir. Fakat Allahtan kaza bela sonucu bu sıkıntı ortaya çıkmadı aracınız allah korusun pert olsa kasko şirketi ile bayağı bi uğraşırdınız. Çünkü ruhsattaki bilgi sigortadaki ile aynı olup araçtakinden farklı olduğundan

Mert Kib
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Sadece tespitle olacağını pek sanmıyorum. Bana çok uğraştırırlar gibi geliyor. Benim ilk aldığım scooter ın (emniyetin ihalesinden almıştım) şase no sunu yanlış yazmışlardı, düzelttirene kadar burnumdan getirttiler.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam o şirketten imzalı kaşeli yanlışlık yapıldığına dair düzgün anlatımlı bir belge alırsanız polis araca bakıp kabul edebilir..

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

CAGLAR SOMAK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Valla internette her yeri taradım Türkiye'de bu olayın benzerine şu ana kadar rastlamadım. Bugün artık plakayı gönderdim Konya'ya. Emniyet de aranızda satış yapın diyor. Ankarada ikamet ediyorum mecburen artık burdan bir sıfır plaka alacağım. En kolayı bu görünüyor. İş bayağı çetrefilli anlayacağınız. Olaya bakın arkadaşlar mağaza hata yapıyor,mağazadan gelen bilgilere göre emniyet aracı kontrol etmeden ruhsatı çıkartıyor, üç sene sonra TÜVTÜRK yapacağı işin yarısını doğru yapmasıyla (O da motor numarası uyuşuyor diye yazmış ki o da uyuşmuyor) olay ortaya çıkıyor. Karşı taraf da aracını üç kere satış yapmış bu arada. "Orjinallik raporu isterler Makine Mühendisleri odasından." demişsiniz, ruhsattaki bilgiler karşılıklı çakıştığından işler yürümüyor çünkü araçlar başkasında çıkıyor haliyle. Plakamı geri alamıyorum, tam emin olmamakla birlikte şu an ikametim Ankara'da olduğu için olmuyormuş. Mesajlarınız için teşekkürler ,umarım başkalarının başına böyle bir olay gelmemesi için yardımcı olmuşuzdur.

Mert Kib
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

Iki ihtimal var. Ya arabayi aldiginiz sirket faturalari yanlis kesmis, yada size yanlis arabayi teslim etmis. Eger her iki araba da ayni renk falansa ikinci ihtimalin olmasi ihtimali de yok degil. Emniyet arabayi kontrol etmez. Onundeki evraka bakar ve tescili gerceklestirir. Bence siz plakanin pesine dusmekten ziyade arabayi kurtarmayi dusunun. Karsinizdaki kisi iyi niyetli biri degilse cok ugrasirsiniz. Diger aracin sahibi ile irtibat kurup bir an evvel sorunu kokten cozmeniz menfaatiniz icabi. Bir diger ihtimal satici yetkili satici ise arabayi ona geri satip ihaleyi onlara vermeniz. Ne halleri varsa gorsunler.

Bu tip olaylar sadece arabada olmuyor. Benim bir arsam var, adamin birisi uzerine ev yapmis. Ustelik iki tane dublex. Ama adamin evi yapmasi gereken arsa yandaki arsa. Evlerin tapusu falanda var, ve dahasi evi yapan muteahit evleri satmista. Hatta ondan alanlar da satmis. Ama arsa tapuda benim adima kayitli. Onlarin arsasi hala bos duruyor. 4 Senedir mahkemeligiz. Anca bu kis yikim karari cikti. Evlerin sahipleri kendilerince hakli nedenlere dayali olarak tahliyeyi ya da benim arsami bedelini odemek kaydi ile satin almayi kabul etmediler. Mahkeme de yikim karari verdi. Adamin evini yiktirsan bi turlu yiktirmasan bir turlu. Ne onlar evlerini satabiliyorlar simdi (mahkeme tedbir koydu) ne de ben uzerinde bina olan sorunlu arsayi satabiliyorum... Onun icin is boyle sarpa sarmadan once, karsinizdaki muhatabiniz uyar bir adamsa fazla dallandirip budaklandirmadan birbirinize arabalari satip isi temizleyin.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa şimşek
    Sef42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

Benzer bir olay polis olan bir arkadaşımın başına gelmişti, ne kadar uğraştıysa kendi meslektaşlarına durumu yasal olarak düzeltilemeyeceği cevabını aldı ve Ankara-İvedik TÜVTÜRK'teki yetkili bu sorun için Tofaş-Fiattan bu durumu belgeleyebilmesi için aracın şasi ve motor numarasını verilmesi ve ordan da bu aracın rengi modeli v.b bilgileri de içeren onaylı bir belgeyi temin etmeleri halinde muayeneden geçebileceğini bildirdi...Arkadaşımda gerekli girişmlerde bulunarak Bursa'daki fabrikayı aradı ve müşteri hizmetleri ile görüşerek TüvTürk'ün istedği bilgi ve belgeleri içeren onaylı evrağı onlardan kargo yoluyla aldı ve muyaene işini bitirdi...Bence o yolu denemelisin

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

CAGLAR SOMAK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

Evet şirket faturaları yanlış kesmiş Mertol Bey. Dediğiniz gibi araçlar aynı model aynı renk. Satış yapılacak geri onlara ve aynen dediğiniz gibi şimdi diğer prosedürleriyle uğraşıyorlar. Plakayı gönderdik işte onlar arabayı almış oldu biz de buradan yeni plaka alacağız. Size de geçmiş olsun arsa için. Umarım daha fazla uğraştırmaz ve orta bir yol bulursunuz... Mustafa Bey, bana da yasal olarak düzeltilebilecek, basit bir olay gibi gelmişti, sonuçta ortada kötü niyet yok,ama hiç de öyle değilmiş. Emniyet dahi geri satış yapın ona göre düzenleme yapalım diyor.