Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
113 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Bir hikaye daha son buldu; aracım artık pert

Muhammet Burak YILDIRIM
    mburaky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    14 BV 192
    Edilen teşekkür: 15

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günümüzde üretilen modern araçlar onlardan çok daha güvenlidir. youtubede testleride var.bir aracın demir yığını olması güvenli olduğu anlamına gelmez.önemli olan aracın darbe anında maruz kaldığı kinetik enerjiyi sönümleyerek yaşam alanını koruyabilmesidir.zaten belli bir süratin üzerine çıkıldığında çarpma anında maruz kaldığınız enerji iç organlarınızı parçalayacaktır.Modern araçların kaportasını tamamlayan tampon, çamurluk gibi plastik aksamlar yaya güvenliği içindir. olası yaya araç kazalarında yayaların alacağı hasarı azaltmak adına metal gibi rijit değilde plastik gibi esneyebilen yapılar daha az yaralanmaya sebep olmaktadır.plastik parçalar buna ek olarak çarpma anında parçalanarak çarpma kaynaklı enerjinin sönümlenmesine yardımcı olmaktdır.Önemli olana aracın şasesinin sağlam olmasıdır.Kaporta bir nevi elbisedir.güvenlik ve sağlamlığa 1.derecede etkisi yoktur.Zaten metalürijide yaşanan gelişmeler ile çeliğin mukavameti, galvanizleme ile paslanamaya diğer nedenlerden oluşan korozyona dayanıklılığı artmıştır.kaynak teknolojisindeki gelişmeler laser kaynak kullanımı, CAD-CAM uygulamaları ve çarpma simülasyonları ile şaselerde mukavamet oldukça arttırılmıştır.kısaca eskiden 1-1,5 mm sac presle yapılan araçlar günümüze 0,5-0,8 mm ile aynı mukavete ulaşmakta üstelik daha hafif ve güvenli olarak yollarda boy gösterebilmektedirler.Diğer yandan göz ardı edilen çevre ve doğa güvenliğine de hafiflikleri nedeni ile katkıda bulunmakta; daha küçük motorlar daha az yakıt yakarak eski araçlara nazaran düşük miktarda co2 ve nox salarak olumlu katkıda sağlanmaktadır.

bu arad arkadaşım geçmiş olsun.sana bir şey olmamış.kabin başarı ile sizi muhafaza etmiş.benim araçda alt gergi demirini rögara vurunca bütün airbaglari açtı mesela üstelik 15-20km hızım ya vardı ya yoktu
    Makine mühendisi olarak +1000

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

3. 16/04/2013, 18:21

Hüseyin KURT
    backdraft_1984 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 5

ve büyük geçm,ş olsun arkadaşım Allah tekrarını vermesin

sencer deniz
    tirit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 35

Alıntı GUNES Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son yıllarda araçları hafifletmek adına resmen kağıt gibi yapıyorlar...tamponlar plastik, kaporta ince vs vs..... insan eski ope'lleri cadillac'ları özlüyor hani...demirden tampon ve kalın sac....geçmişler olsun hocam...fiat'ı sevmiyor olmama rağmen şunu söyleyebilirim; ne yazık ki şimdiki araçlar genelde böyle...markada sorun yok bence...
    O zamanlarda araçlar sağlam kalıyordu ama içerdekileri jöleye çeviriyordu. Şimdi ki araçlarda malzemeler öncekilere göre çok ince, eksik veya plastikten yapılmış olabilir ama bunlar genelde aracın akordion özelliği kazanarak darbeyi içeriye gelmeden aracın üzerinde emilimle azltılmasını sağlamaya yönelik olarak yapılıyor. Cadillac dediğiniz araçlarda şöfor ölümlerinin çoğunun ağşap direksiyonun göğüse yaptığı baskı nedeni ile olduğunu biliyormuydunuz. Şu zamanki araçlar kaportaya önem vermiyor ama kaportanında darbe karşısında bir özelliği yok. Hatta kazadan sonra içeridekilerin sıkışmasına bile neden oluyor.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güneş Doğar
    GUNES - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 129

forumda her zamanki gibi ''AHKAM'' kesen bikaç arkadaş için yaklaşık 35 sene önce ford marka araçla babamın yaptığı kazayı örnek verebilirim....murat 124 ile kafa kafaya çarpışan babamın aracından burnu bile kanamadan 4 kişi sapasağlam çıkmıştır...karşıdaki aracı tahmin edemiyorum....bir punto'yla takla atmaktansa 76 model herhangi bir model ford ile takla atmayı yeğlerim...2.5 - 3 tonluk kocaman bir amerikan arabasıyla pug 207 çarpışsın bakalım...

Erman Bilmeç
    bilmec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 29

https://www.youtube.com/watch?v=fPF4fBGNK0U

izleyelim...

Ayrıca geçmiş olsun. Puntoların güvenlik seviyesi hiç kötü değil, kaportası dağılması önemli değil önemli olan içinden sağlam çıkabilmek.

eski 2-3tonluk demir yığınlarıyla hem kendimin hemde başkalarının canını tehlikeye atmaya gerek yok.
    Konu bilmec tarafından (16/04/2013 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

Alıntı GUNES Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    forumda her zamanki gibi ''AHKAM'' kesen bikaç arkadaş için yaklaşık 35 sene önce ford marka araçla babamın yaptığı kazayı örnek verebilirim....murat 124 ile kafa kafaya çarpışan babamın aracından burnu bile kanamadan 4 kişi sapasağlam çıkmıştır...karşıdaki aracı tahmin edemiyorum....bir punto'yla takla atmaktansa 76 model herhangi bir model ford ile takla atmayı yeğlerim...2.5 - 3 tonluk kocaman bir amerikan arabasıyla pug 207 çarpışsın bakalım...
    ahkam mı bilimsel gerçekler mi.hadi ben ahkam kesiyorum yetmiyorda koca koca otomobil firmaları damı ahkam kesiyor.NCAP ve IIHS demi ahkam kesiyor.

Fifth Gear - Renault Modus v Volvo 940 Crash Test - YouTube

test 40mph@64kmh ile yapılmış
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihan kardeş
    sunroof cihankardes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604
    Edilen teşekkür: 357

Şu birbirinize yaptığınız atarı malum kişilere yapsanız bu durumlarda olmayacağız ha!

Evet eski araçların arasında tank gibi olanlar var. İsterseniz onlardan birini kullanabilirsiniz.
    biz gp'yi çok sevdik

bulent dagdeviren
    tunalent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

böyle birşey olurmu kardeşim sinyal aldığı yere denk gelmedi falan... açılması lazımdı her şekilde önü komple gitmiş araçların sinyal alıcak yerinimi denk getirecek millet allahşakına...

bulent dagdeviren
    tunalent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 12

çok geçmiş olsun arkadaşım bence bilir kişi iste ve fabrikayı mahkemeye ver airbag açılmadığı için ..ya açılan airbag yapsınlar yada ceremesine katlansınlar 40 bin tl ye araç satmayı biliyorlar

utku solak
    tarsuslu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

büyük geçmiş olsun. gerçekten önemli olan aramızda olmanız. Ama bende Fiatın hava yastık olayını elden geçirmesi gerekir diye düşünüyorum.
    O Eskidendi . . .

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

banada çok saçma geliyor bu sensör darbe muhabbeti, o zaman aracın her yerini darbe sensörleriyle donatsınlar. Safety is first.

1452487545 2584741266
    207 RC Le Mans gurgocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 108

Alıntı KorayAkca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Masrafların hepsi karşı taraftan karşılandı. Ford KA kazadan sonra yürüyodu hatta Ford KA nın değişen 4 parçası var tampon demiri kaput radyatör tampon. Masrafı da 2700TL. Benim aracıma da 19000TL lik bir masraf çıktı.
    Geçmiş olsun çok çok, kurallara uyup normal şekilde seyrederken birden böyle bir kazaya mağruz kalmak çok kötü malesef.. Arkadaşınızın ve sizin ciddi bir durumunuzun olmaması sevindirici tek yanı.

Gözümüzden sakındığımız araçlarımızın başına böyle şeyler gelince içimiz acıyor haliyle ancak Allah korudu diyelim yinede. Daha iyileri güzelleri sizin olur sıkmayın canınızı.

Avuç kadar Ford Ka çarpıp Punto'yu bu hale sokuyor ve 19 000 TL masraf çıkıyor, Ford Ka 'nın masrafı 2700 TL. Kazadan sonra o yürüyebiliyor fakat sizin aracınızın hali ortada.. 2011 Temmuz da bende sıfır olarak Punto Evo aldım 1 sene kullandım şunu diyebilirim hiç sağlam değil, güvende vermiyor görüldüğü gibi.

Kendini bilmez alkolik kişiler yüzünden yine bir araç pert olmuş yazık diyelim.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Standart Bir hikaye daha son buldu; aracım artık pert

euro ncap'in 5 yıldız verdiği bir otomobilin de mukavva, plastik olabildiğini öğrenmemi sağlamış araç.

"zaten araç çarpışmada ne kadar çok hasar alıyorsa o kadar güvensiz demek diye biliyorum ben. darbe emme, kinetik enerjiyi azaltma gibi şeyler nedir hiç bilmiyorum, arabayı karbon çelikten üretiyorlar sanırım yıllardır. en güvenli arabalar da eski amerikanlar tabii. sağlamlıkla güvenliği sıklıkla birbirine karıştırırım ben. araba 90la ağaca girdiğinde ben de 90la direksiyona gireyim istiyorum. clioların da kaportasının bir kısmının plastikten üretilmiş olduğunu biliyorum ama çaktırmıyorum. hem punto'ya "ya doğan, şahin vıdı vıdı" diyorum ama clio'ya "reno 12 toros vardı hatırlatırım. reno böyk!" diyemem, ayıp olur fransa'ya karşı. hatta türkiye'nin fiat'ın üçüncü büyük pazarı olduğundan ve kuş serisinin yalnızca talep düşmediği için yıllarca üretimde kaldığından, ve hatta üretimden kalktığında fiat türkiye'nin uzun süre sendelediğinden de haberim yok. bu adamlar araba tasarlamayı bilmiyor sanıyorum.

tasarım ne demektir haberim yok, guigiaro kimdir, nedir hiç bilmem. bu alet maserati takliti olmuş, onu iyi bilirim. maserati de ferrari'nin, değil mi? zaten ferrari'nin tasarımlarının süper, gerisinin boş olduğunu biliyorum. ferrari de fiat'ın mı? yok artık lebron james! çocuk mu kandırıyorsunuz? olsun bir şey olmaz. zaten ben sokakta vectra'yla uno'yu, clk ile xc90'ı da birbirine karıştırıyorum zaten. bakın bu da corsa... yok yok punto galiba. neyse...

iç hacim benim için herşey, alacağım araba yürüyen en geniş araba olsun istiyorum. arabayla at taşımayı düşünüyorum, hem otomobil sınıfları da nedir, sınıfının en geniş iç hacmi ne demektir hiç bilmem. hepsinden geniş olsun istiyorum. evet evet ben en iyisi yürüyen bir buick alayım, ön koltukta 3 kişi otururuz.

ah ben 10 yaşında tipoların hala 10.000ytl'ye alıcı bulduğunu da bilmiyorum. bu araç da kesin 5 paraya alıcı bulamaz. gerçi ben sıfırını diğerlerinden ucuz aldığım arabayı ikinci elde hepsinden pahalı satayım istiyorum ama olsun, beni böyle kabul edin.

bu arabanın malzemesi kötü. içi bildiğin plastik. halbuki ben 25000 liraya aldığım arabada altın direksiyon simidi, gümüş vites topuzu isterim.

ben araba pahalı araba iyidir diye bilirim. sürümden satmak ne demek, pazar payı ne demek hiç anlamam. hem bakımlarda tamiratlarda da servislerin ******** kan almasından çok hoşlanıyorum. opel'in hastasıyım mesela. astra aldım ilk çıktığında en üst spor modelinden, 2 ay boyunca her hafta düzenli olarak yolda kaldım, opel her seferine arızayı giderdiğini söyledi ve arabayı geri almadı. mahkemeyle zorla geri aldılar.* o kadar memnun oldum ki... mahkemelerle, avukatlarla uğraşmaya da bayılırım, opel alayım yine ben, vectra alırım mesela, lastiğini bile serviste şişirtirim. hahayt çok mutluyum!
    punto mu? konu neydi?"

hiç anlayabilmiş değilim niye insanların fiat'a bu kadar *** attığını. nihayetinde bir arabadır, eskilerle ya da diğer modellerle alaksı yoktur, seven alır, sevmeyen almaz. ama euro ncap'in 5 yıldızı varken alete mukavva bile deniyorsa bir bokluk vardır bu işte bence. fiat manyağı değilim. mesela stilo oldukça güzel bir model olmasına rağmen mantıksız etiketlere sahipti. v40 fiyatına stilo satmaya çalışmak büyük bir hataydı bence. ama bu alet güzel, ucuz, güvenli, sınıfındaki diğer tüm araçlardan zengin bir donanıma sahip. kötü yanları söylenmeli ama durduk yerde mukavva, mika gibi yakıştırmalar yapmak, doğan'a, şahin'e benzetmek, araç piyasaya çıkalı 3 gün olmuşken ikinci el fiyatı hakkında kehanetlerde bulunmak bir nevi marka düşmanlığı gibi geldi bana.

Kaynak: ekşisözlük
    ALINTIDIR

Sent from my iPad using

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

20. Bu mesajı için 2 kişi krm1983'ye teşekkür etti:

erk ııııı
    motor delisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 152

Ford ka ya bişey olmamışda puntoda bukadar hasarmı olur yav, çok geçmiş olsun neyseki canınıza birşey olmadı, bence airbaglerin açılmaması çok yanlış ben ek paket alıyım evomu alırken 8 airbag olsun ve bitane bile açılmasın adam savrulmuş demek o an takla atsa dahi açılmayacak böyle bi saçmalıkmı var nereden vurursa vursun araç şiddetli derecede her araçta airbag açılır arkadaşlar illa burundan girecek diye birşey yok arkadan vursada öne savrulan biziz çok yanlış düşünüyosunuz. o volvo kısmındada adamlar rezil olmamış tam tersi kamyon altına giren araçları airbage ihtiyacı dahi yok eski sağlam araçlarda airbagmı vardı şimdiler kağıt gibi dağıldığı için airbag koydular ve gördüğüm her puntoda malesef kağıt gibi dağılıyor dandık dedikleri gerçekten doğruymuş

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Arkadaşlar bu kaza için söylemiyorum, genel konuşuyorum; havayastıkları özellikle her çarpışmada açılmaması için tasarlanıyorlar. Çünkü bazı durumlarda açılmaları yaralanmalara sebep olabiliyor. O yüzden emin olun, üzerinde çok düşünülüp testler yapılarak verilmiş kararlar bunlar. Yine de elbette insan yapısıdır, hata olabilir. Bilirkişi çağırıp kontrol ettirilebilir.

Ayrıca bir kazada araçların birbirine hangi açıyla çarptığı, kimin durduğu kimin hareket ettiği ya da ne derece/nasıl hareket ettiği gibi buraya yazamayacağımız kadar çok kombinasyon kazanın sonucunu etkiler. Hasar almış aracın karşısına geçip "dandik bu, baksana nasıl parçalanmış" denmeyecek kadar komplekstir yani bu. Bu kazadan ise "Ford Ka süper, Punto dandik" sonucunu çıkaramayız, yeri gelir Punto'nun tamponu kırılır, Ka pert olur. Yeri gelir her ikisi de dağılır. Önemli olan içindeki insanları koruyabilmesi.

Koray Akca
    KorayAkca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 MSS 99
    Edilen teşekkür: 18

Oyle ya da boyle cok sukur gecti gitti cogu sey. Herkese cok tesekkurler.

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mecit mecit
    mecit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

Araç eğer ufak ve hayati önem teşkil etmeyecek noktalardan aldığı darbelerde bile hava yastıkları açsaydı işimiz zordu. bu kez ondan şikayet ederdik hiç yoktan dünya kadar masraf çıktı diye. Araçlarımızın fiyatının karşılığı ancak bu kalitede bir punto. 60-70 bin liralık araçların güvenliğini beklemeyelim, hakkınıda yememek lazım puntoların. Fiyatlarına göre gayet iyi araçlar. Allah muhafaza kaza etkili olursa mercedesler audiler dahi teneke yığınına dönüyor. Arkadaşa çok geçmiş olsun.

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Öncelikle geçmiş olsun..Ford ka da fazla hasar olmama sebebi,sağ arka çamurluktan çarpıp geçmiş olması(500 metre gidemezdi araç)Bu çarpmanın etkisi ile araç konrtrolden çıkıp bariyer ve tabelaya girmiş..(Bence hızınız belirttiğinizden çok yani 20/30 olması bu hasara yol açması zor..kusura bakmayın)..Sadece bu hava yastığı olayına çok takılıyorum..Amacı sanırım içindeki yolcuların yaralanmaması için değil ölmememesi için tasarlanmış..Bunun ayarlanması nekadar zor bilmiyorum ama normal bir darbede açılmasıda hoş olmazdı..(Satarken vs.)..Kaskonuz vardır umarım..Tekrar geçmiş olsun..

Güneş Doğar
    GUNES - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 129

ahkama selam yola devam....altımızdakileri bmw, mercedes sandığımız sürece bu mantıkla avrupa daha çok araç kakalar bize...gerçekleri görme kapasitemiz her nedense 30binliralık arabaya binince yok oluyor...kapının önüne kuş serilerinin devamını koyduk mu kral sanıyoruz kendimizi...altın direksiyon gün gelir arabanın içinde at taşırken o atın biryerine kaçabilir nazarlara gelmeyelim..allah kimseye kaza bela vermesin...güzel sürüşlerimiz olsun...

bulent ozdemir
    safety car evoefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    06 EPP 95
    Edilen teşekkür: 371

Alıntı aposport Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam geçmiş olsun.

Bıktım ben artık bu Angara nın ayyaşlarından. Ne pavyonları ne içkileri ne sıçkıları bitmiyor.

İNSAN EVLADI yazmışsın ama bence alkollü direksiyona geçene HAYVAN EVLADI bile denmez.

Hukuki yollardan peşini bırakmazsan bu gereksizin belki aklı başına gelir.

Geçmiş olsun.
    Ya yazmayım dedim ama dert oldu.siz sadece ankara'damı gazino pavyon var zannediyorsunuz.alkollü araba kullanan insan tüm dünyada var.ben ankaralıyım bende alkol kullanırım ve izmir grubunun coguyla içki içmişimdir.bu sizin dünya ve hayat görüşünüze ters olabilir.

Hayatta kac sefer ankarada veya tanıdıgınız bır ankarlının bu tür olaylarına tanık oldunuzki bıktınız.bir şehrin üstüne yıkmak ve bu tür aşşağılar gibi yorum yapmak terbiyesizliktir.

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon