Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
54 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Arka frenler neden kampana?

Erkan G Lacetti SX 1.6
    liebermann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 50

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeterli bir ürün varken, kimseler maliyeti ve bakım masrafı daha fazla olan diğer ürünü kullanmaz.

Burada 1. derecede önemli olan şey yeterli olması.

Zaten Tjetlere / 95 dizellere falan disk koymuş adamlar. Gayet doğal bir uygulama.
    95 lik dizelde de kampana var..

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

Alıntı liebermann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    95 lik dizelde de kampana var..
    95lik dizellerde evet arkalar kampana ancak öndeki diskler 105lik multiairdan bile daha büyük
    Bravo HGTurbo
    Kaan

bbrh kkk
    burhankutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    46***60
    Edilen teşekkür: 306

her ne varsa da süper fren sistemi var aracın basınca zımba gibi tutuyor.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Puntonun 1.4 benzinli turbo modelleri ile 1.9 mjtd modelleri 4 disk fren sadece.Ancak 90bg ve üzeri güçteki 1.3mjtd lerde ön diskler büyüktür (4 disk frenli modellerle aynı ölçüde)

Arkalar neden kampana yerine önler neden kampana değil diye sormalıyız Arkadaşlar gereken cevabı vermişler zaten...4 disk freni olan araçların avantajı fren mesafesinin kısalması değil daha dengeli, stabil bir duruştur...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kampana ve disk frenlerin birbirlerine gore gerek maliyet gerekse mekanik olarak ustunlukleri vardir. Kisaca aciklayayim:

Frenlerde frenleme katsayisi C vardir. Bu C sicaklik ile orantili bir degerdir. Sicaklik arttikca C degeri duser. Yani isinan frenler daha zor tutmaya baslarlar. Cok isindilarsa tutmazlar buna da fading deriz. Kampana frenlerde bu frenleme katsayisi disk frenlere gore daha yuksektir. Daha yuksektir derken daha yuksek degerden baslar, sicaklik arttikca kritik dusus gosterir. Ancak disk frenlerde bu katsayinin daha dusuk olmasina ragmen sicakliktan daha az oranda etkilenir cunku daha iyi sogutulan bir sistemdir.

Arkadasin biri cok dogru yazmis arkanin disk ya da kampana olusu sizin daha iyi frenlemenizi saglamaz, on teker frenleri asil tutucu frenlerdir, arkalar ise destekleyicidir.

Kampanalarin bakim maliyeti azdir.diskler ise pahalidir. Disk degisti diyen mi cok duydunuz yoksa kampana mi? Balata bakimini yazmiyorum bile...

Bunun yani sira arkada disk fren pahalidir cunku el freni baglantisi zordur. Arkasi disk fren olan araclarda el freni cekince normal frendeki gibi balatalar sikilmaz. O diskler tencere gibidir, ici kampana fren gibidir.

Kamyon otobus gibi agir araclarda kampana kullanilmasinin en buyuk sebebi, yuksek fren katsayisi C istenmesidir, diyeceksiniz ki soguma onemli degil mi? Onun icin zaten yogun fren yaptiklari rampalar icin RETARDER kullanirlar.
    Bir diger sebep ise disk frenlerin acik sistem olmasinin dezavantajidir. Buyuk kucuk tum araclarda cok isinan disk frene su gelirse carpilma yasanir. Kamyon otonus frenleri otomobillere gore daha cok isindigi icin onlar icin de kampana tercih edilir. Onlarda carpilmadan ziyade direkt diskler catliyor...

Umarim aciklayici olmustur. Sadece maliyet diyerek bunlari yapan insanlara firmalara camur atmak en kolayi..

HTC ChaCha A810e cihazımdan 2 ile gönderildi
    Bunun ustune dahada bisey soylenmez.Ogrenmis oldum sayenizde,tesekkurler..

araciligiyla Htc HD 2'den gonderilmistir..

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kunt ozveren
    Fiat 500X Multiair Turbo Mr.Freeze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 277

Seramik frenlerin standart donanim oldugu gunleri gorurmuyuz acaba?

Sent from my iPad using HD
    Citroen C3 1.4 VTİ BMP

drive italian , kiss french

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Mr.ze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Seramik disklerin standart olduğu markalar var yıllardır ama küçük sınıfta bu imkansız

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Alıntı Mr.ze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İnsanlık tarihi arka frenlerin standart olduğunu gördüyse bunu da görür.

Bir de biraz daha açıklama yapayım istedim:

Disk frenlerin kullanıldığı araçlar (binek araçlardan bahsediyorum) ya büyük ve ağır araçlardır ya da yüksek hızda kullanılması planlanan araçlardır. Örn: tjet sport. Tjet sport'un çıktığı hızlara bir 1.3mjet 95hp'de çıkar belki ancak bu aracın kullanım amacı dışındadır. SPORT vurgusu, müşteri algısı ve genel kullanım tipi belirler disk fren olmasını.

Siz 60bin TL ve üzeri bir araçta kampanalı bir araç satmaya kalkarsanız yolda kalabilirsiniz. Zaten bu fiyatlardaki araçlar, hem müşterinin kalite algısını yükseltecek hem de ağır veya sportif kullanıma uygun araçlardır. Kampana iş görmez mi, mutlaka ona uygun tasarım yapılıp kullanılır. Ancak kampana belki daha maliyetli bile oluyor olabilir.

Önlerde kampana olmamasının sebebi ise, %100 tüm araçların ön frenler sayesinde duruyor olmasındandır. Katsayı sıcaklıkla kritik düşer demiştim tambur frenlerde üstteki yazımda. Ön frenlerde çok ısınırlar. Bu yüzden önler garanti disktir.

Getz mesela arkalarda da disktir. Ve adamlar bunu pazarlar, ekstra özellik gibi sunar. Kataloğuna donanım olarak yazar: "Ön/Arka Disk Fren". Sanki matah özellik...

Bu fotoğraf makinası üreticilerinin megapixeli öne çıkarması stratejisinin aynısı... Yüksek megapixel daha iyi foto çektirmez. Küçük araçlarda da disk fren daha iyi DURDURACAK diye bir kaide YOKTUR.

bu grafik açıklayıcı olur:

Düşey eksen dediğim C katsayısı. Sıcaklık eğrilerde belirtilmiş....

11. Bu mesajı için 2 kişi tonymontana'ye teşekkür etti:

Selim Soyisim
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. karizmatik_boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 95

Fanatizm ve saygı sınırlarımızı aşmadan yorum yaparsak daha güzel bir forum ortamı oluşturmuş oluruz... Ancak nedendir bilinmez özellikle belli başlı arkadaşlar kendi yorumlarının illa doğru olduğunu yada karşı bir düşünceye saygı duymayı bilmiyorlar... Kimse kimsenin düşüncesine katılmak zorunda değil sevmek zorunda da değil... Ancak saygı olmazsa olmazımızdır... Şu an forumda 2 farklı arkadaş aynı konuyu farklı değerlendirmiş...
    Birisi kampana denge sağlar demiş... Diğeri disk denge sağlar demiş...

Şimdi soruyorum... Hangisi doğru ?

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı karizmatik_boy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fanatizm ve saygı sınırlarımızı aşmadan yorum yaparsak daha güzel bir forum ortamı oluşturmuş oluruz... Ancak nedendir bilinmez özellikle belli başlı arkadaşlar kendi yorumlarının illa doğru olduğunu yada karşı bir düşünceye saygı duymayı bilmiyorlar... Kimse kimsenin düşüncesine katılmak zorunda değil sevmek zorunda da değil... Ancak saygı olmazsa olmazımızdır... Şu an forumda 2 farklı arkadaş aynı konuyu farklı değerlendirmiş...
    Birisi kampana denge sağlar demiş... Diğeri disk denge sağlar demiş...

Şimdi soruyorum... Hangisi doğru ?
    Selim, arka freni disk olan araçların duruşları daha dengeli olur.Zaten 4 disk frenin amacı budur.Ancak amaç kısa mesafede frenleme ise esas konu ön tekerlekler yani ön fren sistemidir.İleriye doğru giden bir aracı durduran ön frenlerdir arka frenler yardımcı unsurdur...

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Selim Soyisim
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. karizmatik_boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Kar Beyaz

Fren tipleri
    DİSK FRENLER

Disk frenler suspansiyon elemanlarına tutturulmuş "kaliperlere" yerleştirilmiş fren balatalarının diskleri bir kıskaç yada mengene gibi sıkıştırması ile bir sürtünme sağlar. Kaliperlerin içinde ise pistonlar anamerkezden aldıkları kuvvet ile balatalara basınç sağlarlar, balatalarda fren diskine sürtünüp aracı yavaşlatırlar. Disk frenler ile bisiklet frenleri aynı prensiplerle çalışırlar.

Disk frenler, diğer birçok otomotiv buluşları gibi, oto yarışları için geliştirilmişlerdir, fakat şimdilerde bütün araçlarda standart parça haline gelmiştir. Bir çok motorlu araçta ön frenler disk tipi olup, arkalar ise kampana tipi frenlerdir.

Kampana Tipi Frenler

iki tane yarım daire şekilde pabuç balata kullanır ve bu pabuçlarda dışarı doğru açılıp, kampanaların iç yüzeylerine basınç uygularlar. Eski araçların dört tekerindede kampana tipi fren varken şimdilerde birçok otomobillerde dört tekerde disk fren uygulanmaktadır.

Disk frenler suları kampana tipi frenlere göre daha kolay savurduğundan ıslak şartlarda daha iyi bir performans gösterirler. Ama bu sudan etkilenmedikeri anlamına gelmemelidir. Eğer bir su birikintisine hızla girip vede fren yapmaya kalkarsanız, ilk birkaç saniye frenleriniz çalışmayabilir! Disk frenler daha iyi hava soğutması sağladıklarından performansları daha iyidir. Bazı disklerde ise performansı dahada arttırmak için hava kanalları da bulunabilir.

FREN KAMPANALARI

Fren kampanası üstü düz olan bir silindir şeklindedir. Fren yapıldığında pabuç balatalar kampananın iç yüzeyine sürtünerek tekerleklerin dönüşünü yavaşlatırlar.

FREN KALİPERLERİ

Kaliper balataları diskin üzerine çimdikler gibi sıkıştıracak şekilde çalışır. Hidroliği "fren silindirinin" pistonlarına taşır. Kaliperlerin herbiri tekerleğin suspansiyon elemanlarının üzerine monte edilmiştir. Genelde dingile monte edilmiş kaliper, tekerin bükülme kuvvetini kontrol kolları ile şasiye iletir. Fren hortumları ise kaliperi anamerkeze bağlayan fren borularına birleştirir. Her kaliperin üzerinde ise sistemdeki havayı almak üzere "hava tahliye rekoru" bulunur.

TEKERLEK SİLİNDİRLERİ

Teker silindirleri, yada "fren silindirleri", içlerindeki hareket halindeki pistonlarla hidrolik fren basıncını mekanik kuvvete çevirirler. Ortaya çıkan hidrolik basıncı ise balataların veya pabuçların disk yada kampanalara sürtünmesini sağlar.

Kampana fren silindirleri, silindir şeklindeki döküm gövdenin içinde iki piston, bir basınç yayı, iki lastik kapak, iki tane yuvarlak lastik pabuçdan oluşur. İki lastik kapak silindirin içine su, çamur gibi dış etkenlerin girmesini engeller. Bu tip fren silindiri herbir pistonun dışında bulunan lastik pabuçlara değen itici çubuklar ile pabuç balatalary iterler. Disk frenlerde ise fren silindiri kaliperin içine monte edilmiştir. Bütün fren silindirlerinin sistemin havasını almaya yarayan "hava tahliye rekorları" vardır.

Fren pedalına basınca, ana merkezdeki pistonlar itilir ve fren hidroliği borulara doğru gönderilir. Bu hidrolik basıncı fren silindiri pistonlarını harekete geçirir buda fren balatalarını ve pabuçları fren disklerine ve fren kampanalarına sürtünmeye zorlar. Kampanalar pistonları geri çekmek için yaylar kullanırlar. Kaliperlerde ise piston keçeleri frenin yavaşça bırakılmasını sağlar.

bu bilgiler OBiTET - Otomotiv Bilim ve Teknoloji Topluluğu sitesinden alınmıştır.

google kampana mı disk mi yazdım bir üniversitenin web sayfasından alınmış bir yazı ile karşılaştım... Doğru mu yanlış mı bilmem yorum sizin...

Selim Soyisim
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı abnew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selim, arka freni disk olan araçların duruşları daha dengeli olur.zaten 4 disk frenin amacı budur.ancak amaç kısa mesafede frenleme ise esas konu ön tekerlekler yani ön fren sistemidir.ileriye doğru giden bir aracı durduran ön frenlerdir arka frenler yardımcı unsurdur...
    Hımmm...

17. 29/08/2012, 23:01

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

18. 29/08/2012, 23:18

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır.

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

19. 29/08/2012, 23:21

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

20. 29/08/2012, 23:29

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

21. 29/08/2012, 23:35

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

22. 29/08/2012, 23:45

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

23. 30/08/2012, 08:11

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

24. 30/08/2012, 08:28

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ortada hakaret yok, konuyu saptırmayalım. Saçmaladığını ya da anlamadığını söylemek hakaretse, yasal olarak hakkını arayabilirsin...

Ben çok sıkıldım şu forumda, konuya gelip senin yazdığın tipte yorum yazıp da insanları soğutan tiplerden. O yüzden de tepki gösteriyorum. Noldu yani sen o yorumu yazınca? Ne kazandın?
    Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimsenin celistigi yok sen anlamak istemiyosun.. Mantiksizca karsi fikir yurutuyorsun.. Dostum en iyi soyle anlatabilirim 4 fren disk alirim yazmissin ya sen ayni segmentte 4 fren disk araba al deneyelim kim daha once durucak sen baska turlu anlamiyorsun cunki..
    ya gecende yazdım bu arkadasa cvp yazmak için bosuna zamanınızı harcıyosunuz. bence soruları sormak için soruyor. burada herkes elinden geldikce teknik acıklamalarda bulundu ama hala kimse bişey yazmamıs gibi insanlarla dalga gecer gibi cvplar yazıp snrada bende problem yok sizde sıkıntı diyosa bir kişi cidden artık onun yazdıgı msjları bile bos gibi gorururm bence sizde oyle yapın takmayın.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

26. Bu mesajı için 2 kişi punto_multijet'ye teşekkür etti:

27. 30/08/2012, 10:28

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

ya yine anlamak istedigin gibi anlıyorsun

yazan arkadas ne demiş madem 4 disk iyi diyosun deneyelim kim once durucak demiş. ancak onceki msjlarda aracı durduran on frenler ve bu segmentten en buyuk ÖN FRENLER puntoda diye yazıldı. senin anlamak istemediğin ve ortalıgı karıstırıp konuyu bulandırdıktan snra topu baskalarına atmaya calıstıgın ortada ve dediğin gibi cahile laf anlatmak zor ondan kimse size bişey anlatamadı daha. artı olarak siz dahil kimsede bir klavye delikanlılıgı göremedim ben herkes acıklamalarını yapmıs ve rahatsız oldugu konularıda yazmıs.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

29. 30/08/2012, 11:16

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

Tayfun AKTÜRK
    Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 140

Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya yine anlamak istedigin gibi anlıyorsun

yazan arkadas ne demiş madem 4 disk iyi diyosun deneyelim kim once durucak demiş. ancak onceki msjlarda aracı durduran on frenler ve bu segmentten en buyuk ÖN FRENLER puntoda diye yazıldı. senin anlamak istemediğin ve ortalıgı karıstırıp konuyu bulandırdıktan snra topu baskalarına atmaya calıstıgın ortada ve dediğin gibi cahile laf anlatmak zor ondan kimse size bişey anlatamadı daha. artı olarak siz dahil kimsede bir klavye delikanlılıgı göremedim ben herkes acıklamalarını yapmıs ve rahatsız oldugu konularıda yazmıs.
    Ya bu arkadas bize fanatik diyorda zaten birsey bilse kampana kirmaz... Bende forumda propoganda yapanlari anlamiyorum burasi grandepunto sayfasi ben baktim inceledim begendim bana mantikli geldi tabiki fanatigi olucam yani..

Ayni segmentteki 4 disk frenli her arabadan her disiplinde once dururum demekki frenler iyiymis kampana disk neyse ne.. Denemesi bedava..

Ayrica arka diskle hava kanalli degildir kampanayla ayni isinir =)

31. 30/08/2012, 14:09

Sebep
    gerginlik yaratan mesaj

Erman Bilmeç
    bilmec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 29

Konunun amacının anlaşılması için küçük bir soru:

Grande Punto 1.4 tjet 5 kapı dinamic ile Grande Punto 1.4 fire dinamic
    Bu otomobillerin lastik ölçülerini, ağırlıklarını aynı yani sadece fren aksamı dışındaki tüm herşey aynı olsun. Bunlardan hangisi 100kmh hızda en kısa sürede durur?

t-jet lerde arkalar disk frenler var, 77hp fire da kampana... Ayrıca ön diskleride daha büyük 120hp t-jetlerin.
    bence disk frenli t-jet daha kısa mesafede durur. Buda disk frenin daha iyi olduğunu gösterir.

33. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Şimdi arkadaşlar elmayla armutu karıştırmamak lazım Kampananın üretim maliyeti ve bakım, parça maliyeti düşüktür bu avantaj ama disk fren bunun dışında her anlamda daha iyidir.Frenleme gücü, soğuma olarak kampanadan daha iyi.Belki çevre koşullarından kolay etkilenebilir disk ama bu olumsuz özelliği ona aynı zamanda avantaj da sağlamakta.Bu çevre koşullarından kampanaya göre çok daha kolay da kurtulur,

Özellikle küçük sınıf standart araçlarda 4 disk frenin pek bir avantajı olmaz görünüm dışında.Ancak bazı firmalar tercih etmekte; Kianın en miniği Picantoda 4 disk fren mevcut

Araç büyüdükçe ve performans arttıkça ön fren disk çapları büyümekte ve arkalarda da disk kullanılmakta.

Genel kanının aksine 4 disk frenli bir araç arkaları kampana olan araçtan daha uzun mesafede durabilir.Bunu unutmamak lazım.Frenlemede esas unsur ön tekerleklerdir.Örneğin diğer tüm şartlar aynıyken 1. araç (Önler 300mm disk, arkalar 200 kampana) ikinci araçtan (Önler 260mm disk arkalar 240mm disk) çok daha kısa mesafede durabilir,

Diske uygulanabilecek elektronik ve mekanik sistemlerin kampanaya göre daha farklı olabilmesi 4 disk frenli aracın avantajı olmakta..

35. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı bilmec Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu otomobillerin lastik ölçülerini, ağırlıklarını aynı yani sadece fren aksamı dışındaki tüm herşey aynı olsun. Bunlardan hangisi 100kmh hızda en kısa sürede durur?

t-jet lerde arkalar disk frenler var, 77hp fire da kampana... Ayrıca ön diskleride daha büyük 120hp t-jetlerin.
    bence disk frenli t-jet daha kısa mesafede durur. Buda disk frenin daha iyi olduğunu gösterir.
    Erman yukarıdaki mesajımda da benzer bir örnek vermiştim,

Senin örnekte t-jetin arkalar kampana bile olsa 1.4 fireden daha kısa sürede durabilir.Çünkü ön fren diskleri fireye göre 30mm kadar daha büyük.Ancak 1.3mjtd 90bg ile 120bg lik t-jetin ön disk çapları aynı...

Kaan Karabin
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı bilmec Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

tjet olmasına gerek yok 95lik multijet evo bile cok daha kısa mesafede durur 77likten
    Bravo HGTurbo
    Kaan

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Napolyon demiş ki: para, para, para... Arkadaşlar çok güzel açıklamışlar zaten. Bugün emirgan sırtlarındaydık. Bütün araçlar lüks. Bi porche gördüm ki cantlar o biçim,kocaman diskler ön ve arkada. Demek ki bunun makbul olanı disk ki adam koymuş...
    B sınıfı araçlarda zaten tamamına yakınında arkalar kampana gibi...İkisi de aynı performansı verse bile kampanalar çelik jantla iğrenç duruyor (kırmızı boyalılar dahil)

39. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon