16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Ben Punto'yu böyle bilmezdim

ÖZGÜR ATEŞ
    PiRANHA44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Soru Ben Punto'yu böyle bilmezdim

Arkadaşlar aracımın yakıt giderinden rahatsızım. Almadan önce 20-22 kuruş yakar dedikleri araç 28-29 kuruş yakıyor. Opetten ve aynı pompadan hep dizel yakıt alıyorum. Yüksek devirde kullanmamaya dikkat ediyorum. Acemide sayılmam. 12 yıllık şoförüm bu dördüncü arabam. Araç 90 beygir 6 vites dinamik modeli.
    Yakıtı düşürmek için öneriniz ne olur.Yardımcı olursanız sevinirim.

Engin Tok
    Engin_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 636

Kaç km de aracınız? Bakımdan kaynaklı olabilir..
    Punto Evo 1.3 Multijet 75 Hp Active

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

aracın yakıt tüketimini etkileyen o kadar çok şey var ki şöför,yol durumu,yakıt kalitesi vs...
    benim aracımda 90 lık ve 6 ileri ortalama ş.içinde 7 lt civarı yakıyorum ortalama hız:18-19 km(17" jant,agresif kullanım ve şehir içi çok kısa mesafeler )
    geçen haftalarda 200km ye yakın şehir dışı yol yaptım virajlı ve bol rampalı yolda kasmadan 4.5 ortalama yakaladım.
    dediğim gibi eğer sizde kısa mesafe kullanıyorsanız tüketiminiz çokda aşırı değil ki zaten 90 lıklar ş.içinde biraz fazla tüketiyorlar...
    Konu kadir07 tarafından (16/07/2012 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

Opettten dizel almamanı şiddetle tavsiye ederim, shell- total gibi markalara geçince motorun sesi iyice azalacaktır.
    Aracın lastik havalarının her zaman ekonomikde bir yeri olmuştur.
    Aracı devirsiz değil bilakis devirli kullacaksın ki turbo verimliliğin artsın.
    yani araç turboyu ; 1,800dd açtığına göre vites geçişlerinden sonra devir saati 1750dd altına inmemeli, 1. veya 2. viteste 1,500 -1,100 dd arasında gidersen kilimetrede 1 lira bile yakarsın. Bende ilk başlarda 3.000dd çıkmadan çok narin kullanıyordum yakıtım 28-30 kuruştu. Ne zamanki aracı 2,500dd artı kullanmaya başladım, ne zaman motor frenine biraz daha yüklendim 20kuruşa düştü...

Bu bahsettiklerim bnim kişisel geribildirimlerim... her araçta böyledir diyemem zaten dememde doğru olmaz...

Dün günü-birlik bartın/inkumu - ankara uzun yol yaptım. 600km 4,4lt /100 km yakaladım yol çalışması olmasa daha da aşağıya inerdim. 130km nin altına düşmeddim desem yeridir. araç genelde 3,000dd -130km hız aralığında gitti, iki hyundai i20 bi tane de reno clio yu sollama yapamama yı hissettirdim orası ayrı konu
    Konu CoachK tarafından (16/07/2012 Saat 16:50 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZGÜR ATEŞ
    PiRANHA44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Araç 74 Binde. Genelde şehir içi kullandığım doğru. En son 70 Bin bakımını serviste yaptırdım. 2500 deviri geçirmemeye özen gösteriyorum.

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Shell fuel save dizel öneririm.Onun dışında pedala basışınıza dikkat edin.Kesinlikle düşecektir. Sadece bunlar bile yeterli...

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

şehir içi 90lıklar malesef 75 liklere göre biraz fazla yakıyor 6-7 arası dolaşması lazım..

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

74.000 km geldiyse carbon clean yaptırmanı tafsiye ederim. aracı 3000 devir civarında kullan ki turbo verimli olsun vites değiştirdiğinde devir çok düşerse1500-2000 civarı motor toparlaması için daha fazla gaz pedalın yükleniyorsunuz farkında olmadan bu da yakıt olarak geri dönüyor. Mümkünse farklı yerden mazot alın deneyin opet illaki çok kaliteli diye bir şey yok.Baskı balata, lastik havaları maf sensörü temizliği önemli olan konular.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

VEYSEL KIRICI
    pusat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

ford un ordaki shell den al ben arbayı aldığımdan beri ordan alıyorum yakıt ortalamam 5/4 , 5/5 larda geziyor şehir içi.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Alıntı blackhawk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    74.000 km geldiyse carbon clean yaptırmanı tafsiye ederim. aracı 3000 devir civarında kullan ki turbo verimli olsun vites değiştirdiğinde devir çok düşerse1500-2000 civarı motor toparlaması için daha fazla gaz pedalın yükleniyorsunuz farkında olmadan bu da yakıt olarak geri dönüyor. Mümkünse farklı yerden mazot alın deneyin opet illaki çok kaliteli diye bir şey yok.Baskı balata, lastik havaları maf sensörü temizliği önemli olan konular.
    Kesinlikle katılıyorum..Devrini almadan aracının hızını arttırmaya çalışınca,araç daha geç cevap veriyor..Bence bir ihtimal bundan dolayı daha fazla yakıt harcıyor..Devir vermeye korkuyoruz sanırım..Bu araçları bağırtmadan olmuyor

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan Şimşek
    cosworth20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    20ALF26
    Edilen teşekkür: 153

Ben de ortalama 27 kurus yakiorum 90lik dizel gp ile hiz ortalamam 22kms.ya bu carbon clean yakitta o kadar onemli miki? Ayrica uzun yol icin shell vpower gtl sehirici icin shell vpower kullaniyorum
    S e l l e k t ö r ü ç a k P u n t o ' n a y o l a ç . . .

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

hava akışını kontrol ediyor yanmaya yakıtın tekrar motora dönerek tam yanmasını sağlıyor bildiğim kadarıyla.Önemli mi sen hesap et.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

HAKAN SABANCI
    karaduman forever... :) sabanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AN 1933
    Edilen teşekkür: 403

90 lık multijetler 75 liklere göre biraz fazla yakıyor benim 90 lığı satarken 21 kuruş yakıyodu o zaman mazot 3.20 falandı...

E G.
    sebasti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 29

Shell mecbur kalırsam kullanırım, onun dışında sürekli Opet kullanıyorum, en ufak sorun yaşamıyorum, yaşayanları da anlamıyorum.

Sanıldığı gibi Shell ile Opet arasındaki fark (gtl hariç) neredeyse yok, yakıt sarfiyatınızı etkilemez görüşündeyim. Dolayısıyla konunun yakıt istasyonu ile değil sizin kullanımınızla ve menzilinizdeki yol ile alakalıdır.

Aracı yeni aldıysanız, kendi kullanım değerlerini 1-2 depo sonra felan hissedersiniz. Mesafeniz kısa ve yokuşlu bir yer ise, 5. vitesi çok görmüyorsanız 90 lıkların ortalamasının bu havalarda 6.0 değerini geçmemesi gerekiyor. Ben 75 lik ile ankara içi 5.0 tüketimindeyim, 90 lıklar katalog değerlerini incelerseniz 75 liklerden daha az yaktığını görürsünüz, boğulma olmaz, bahsettiğim yol şartları bile olsa max 6.0 , normal şartlarda ise 5-5.5 arası yakması lazım.
    Konu sebasti tarafından (17/07/2012 Saat 21:14 ) değiştirilmiştir.

ismail sezer
    Taykel sezerism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501
    Edilen teşekkür: 94

Teknik Konu Multiaır

Merhaba

arkadaşım fazla yakarsa yaksın takma kafan ,araban fazla yakıyor diyede üzülme deopu doldur tak vitese yürü kim tutar seni ....................

hazar celik
    hazarcelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 79

6 ileri 90lýk model benimkide dun ankaradan izmire geldim 6.viteste ortalama 3.5 -4arasýydý hele yol rampa asagýysa 2.0 ý gordum opetten aldým yakýtýda hızımda 120-150arasıydı