Sayfa 2/2 İlkİlk 12
37 sonuçtan 21 ile 37 arası

Konu: Kullanıcı el kitabını açınız ve sayfa 215 bkz.

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

DPF’ye sahip Multijet tiplerinde)
    Motor yağı ve yağ filtresi uyarı ışığı
    yandığında ve ilgili uyarı mesajı gösterildiğinde
    (bkz”Uyarı ışıkları ve mesajları”
    bölümü) veya her durumda yılda bir motor yağı
    değiştirilmelidir.
    Eğer otomobil çoğunlukla şehir içinde kullanılıyorsa,
    yağ diğer sürüş koşullarından

daha hızlı bir şekilde bozulacaktır.

O yüzden kesin bir yargıya göre konuşmamakta yarar var diye düşünüyorum. Yağın değişim aralığı her araç ve sürücüye, yol mevsim koşuluna ve yağ markasına göre milyon tane etkene göre değişir.
    merakımdan soruyorum euro5 motorlarda tam sentetik yağ kullanılıyor, tam sentetik yağın kullanım ömrü yarı sentetiklere göre daha uzun (kuzenim toyota aracında normal servisin yarı sentetik yağı yerine farkını verip tam sentetik yağ koyduruyor, servis teknisyeniyle olan konuşmada tam sentetiklerin aslında daha uzun ömürlü olduğu ve 15 bin km gidebileceğini ama garantiden dolayı 10 binde bir bakıma getirmek zorunda olduğunu belirtmiş) bu bağlamda euro 5 motora sahip kullanıcılar zaten yağın ortama ömrünün 3/2'sini kullanıp değiştiriyor, ekstradan yağ değişimini öne almak gereklimidir ?

ya da bakımları erkene çekmek yerine rutin bakımlarda yarı sentetik kullanan kullanıcılar farkını ödeyip tam sentetik yağ kullansa aynı kapıya çıkmaz mı?

bakım aralıklarımız zaten yeterince kısa, iki arkadaşımda 1,5 dci megane var, ikisininde ilk bakımlar 20 binde yapıldı, şirkette dizel hyundai var onun bakımı 15 binde bir (yarı sentetik kullanılıyor diye biliyorum) diğer araç benzinli mini countryman 30 bin km bakım aralığı varken bizim araçların zaten düşük olan bakım aralıklarını iredelemek beni şaşırtıyor açıkcası

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cımbızlanmış haberler olur ya ona benzemiş bu haber

Başı ne sonu ne bu uyarının??
    Benim kullanma kılavuzumda,(bir çok aracın kullanma kılavuzunda olduğu gibi)

"Anormal kullanım koşullarında" diye başlar ve sizin bahsettiğiniz şey yazar "Periyodik bakımından önce bakımını yaptırmalısınız" diye.

2009 punto kitapçığımda bahettiğiniz cümle hiç bir yeriğnde yok.
    Aynı şekilde 2012 kitapçığında da yok.

Ama yukarda bahsettiğim durum var. "Zorlu kullanım şartları"

Yağ değişim periyodu belirtilen yaplar için 20000km ya da 1 yıldır.
    Kullandığınız yağa göre kullanım km'si değişir ama yılı değişmez.

***Okuduğunuz bir cümleyi yanlış yorumlayarak, konu hakkında bilgisi az olan arkadaşları boşuna masrafa sevk etmiş oluyorsunuz.

kesinlikle yanlış düşünüyosunuz kitapcıkta aynen böyle yazıyor ve zor kullanım durumu felanda demiyor...
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merakımdan soruyorum euro5 motorlarda tam sentetik yağ kullanılıyor, tam sentetik yağın kullanım ömrü yarı sentetiklere göre daha uzun (kuzenim toyota aracında normal servisin yarı sentetik yağı yerine farkını verip tam sentetik yağ koyduruyor, servis teknisyeniyle olan konuşmada tam sentetiklerin aslında daha uzun ömürlü olduğu ve 15 bin km gidebileceğini ama garantiden dolayı 10 binde bir bakıma getirmek zorunda olduğunu belirtmiş) bu bağlamda euro 5 motora sahip kullanıcılar zaten yağın ortama ömrünün 3/2'sini kullanıp değiştiriyor, ekstradan yağ değişimini öne almak gereklimidir ?

ya da bakımları erkene çekmek yerine rutin bakımlarda yarı sentetik kullanan kullanıcılar farkını ödeyip tam sentetik yağ kullansa aynı kapıya çıkmaz mı?

bakım aralıklarımız zaten yeterince kısa, iki arkadaşımda 1,5 dci megane var, ikisininde ilk bakımlar 20 binde yapıldı, şirkette dizel hyundai var onun bakımı 15 binde bir (yarı sentetik kullanılıyor diye biliyorum) diğer araç benzinli mini countryman 30 bin km bakım aralığı varken bizim araçların zaten düşük olan bakım aralıklarını iredelemek beni şaşırtıyor açıkcası

bakım aralıklarımız sandığınız kadar düşük değil eski araçlara kıyasla hatta bizim araçlar bir devrim. eski araçlara 10000 bile bazen çok görünürdü.. Bizim tavsiyemiz sadece motorunuzun ömrünü uzatmak adına....

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @biancoangelo Kullanım Klavuzu her arac için ve her sene değişiklik gösterebiliyor. Diğer arkadaşların kitaplarında yazmıyor veya farklı şekilde yazıyor olabilir bu bilgi.

Yağ değişimi sürüş şekline ve otomobilin kullanıldığı koşullara bağlıdır dostum.
    standart kullanımı baz alıyorum.Kitapçıkta aynen satandardı baz alıyor. çok yol yapan ve motoru yoran arkadaşlar zaten bilir bu işleri.

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

yahu dizelde 10binde yağ değişir,yağ çubuğuna bakmaya bile gerek yok arabamız kuş serisi değil yağda sıkıntı olunca uyarıyor... olmadı açarsın kaputu bakarsın yağına... sanki yağ ucuz birşey gibi 5binde bir değiştirilir mi allahını seversen ... ha benim param çok diyorsan onu bilmem...

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı muti9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben her 10 bınde değiştiririm. Araba rahatlıyo
    arabanın rahatladığını ne güzel farketmişsin kardeşim.... Para toplayalımda su değiştirmeyen arkadaşların yağlarını forum olarak alalım farkı anlasınlar artık.

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

Alıntı biancoangelo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın rahatladığını ne güzel farketmişsin kardeşim.... Para toplayalımda su değiştirmeyen arkadaşların yağlarını forum olarak alalım farkı anlasınlar artık.
    bencede hadi toplamaya başla

Kubilay REİS
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bencede hadi toplamaya başla
    aykut ilk senden başlasak hesaba parayı yollla!!!! yollamayan???.... Bende paraları toplayıp isteyene senın paraylaa yağ alıp göndercem. Eeee... ilk sen atladın...

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

kesinlikle yanlış düşünüyosunuz kitapcıkta aynen böyle yazıyor ve zor kullanım durumu felanda demiyor...
    Benim kitapçığımda yazmıyor..

**Sebebi belirtilmemiş bir cümeye mi itibar edeceğim.
    (Kitapçıkarda göremediğimi ve sizin başında ve sonunda neler yazdığını payaşmadığınız için bilemiyorum, pdf versiyonu varsa ve payaşırsanız çok memnun olurum)

**Yoksa sebeperiyle birlikte verilenlere mi?
    2009 ve 2012 kitapçığında ollduğu gibi

Ziyaretçi034

bakım aralıklarımız sandığınız kadar düşük değil eski araçlara kıyasla hatta bizim araçlar bir devrim. eski araçlara 10000 bile bazen çok görünürdü.. Bizim tavsiyemiz sadece motorunuzun ömrünü uzatmak adına....
    Ona bakarsan eskiden tam sentetik yag da yoktu, piyasada en dusuk bakim araligi multijettedir, yanlis hatirlamiyorsam eski kasa ceratolarda 7500 kmydi dahada eskiye gitmenin anlami yol cunku eski ile yeni arasindaki fark hesap kitap edilemez.

Puntolarin bakimi 10 bin corsalarin bakimi 15 binde bir, buna nasil bir yorum yapilir peki? İkiside ayni motoru kullaniyor. Ayrica gplerin avrupada bakim araligi 15 binde bir, tofas zaten gerekli incelemeleri yapip bakim araliini kismis, tam sentetik yag kullanip omrunun 3/2 sini kullaniyoruz oradanda erken bir bakima girmis gibi oluyor. Bunu dahada one cekmeye calismak bana mantiksiz geliyor. Arabaya hintlilerin inegi kutsal sayip tapinmasi gibi bu kadarda abartili dusunceler bana mantikli gelmiyor. Arabasi ekmek teknesi olan, arabanin yattigi her gun zara eden taksiciler bile yari sentetik yag ile 7500 km de bir bakim yapiyor, 600 binde 700 binde multijet gordum basliklarindaki taksiler muhtemelen onlardan biridir.

Son bir soru daha, daha once forumda baska bir uyeliginiz varmiydi? Nickini hatirlamiyorum ama fire motoru gereginden fazla ovup dizel arac sahiplerini enayi yerine koyan bir uslupla konusan bir uye vardi. Tavirlarinizi ona benzetiyorum da, o sizmisiniz merak ettim.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

TAM TAHMİN ETTİĞİM GİBİ

YANLIŞ ANLAMA ÜZERİNE VERİMİŞ BİR BİGİ.
    (Kitapçıkta dizgi hatası var)

Üşenmedim 2009 2010 2011 2012 kitapçıklarına baktım.

Aynen dediğim gibi zoru kullanım şartarını tanımlayan ifadelerin atına bu bahsettiğiniz cümle yazılmış. Ama ne yazıkki bu kitapçığı düzenleyenlerin yanlışı sayesinde arkadaşlar da yanılmışlar.
    Adamar resmen cımbızlamışlar kitapçığı Ara başlıklları silmişller yerleri fallan karıştırmışlar. Yuh artık.
    216. sayfada ki iki madde ile kutu içerisindeki iki madde ve yargı cümesi beraber olacak

Kırımızı kutu içerisini kapsaması gereken bir ibare.

Doğrusu da budur. Her marka mode araçta yazar.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

İyi hoş güzel yazmışsınız abilerim, kardeşlerim ancak DİZEL arabasını alıp şöyle 7 - 8 sene bineyim diyenler için bazı koşulları göz önünde bulundurmak lazım.
    Dizel alan adam genelde yılda 20000 km gibi yol yapar, yapmayanda vardır ancak genelde böyle. 7 yıl binse 140 - 150 bin gibi mesafe ortaya çıkıyor. tamda Turbo'nun arıza yapma kmsi değil mi niye diye bir sorun. özensiz kullanımı geçtim, özellikle turbo dizel motorlara tam sentetik yağ kullanımı çok önemlidir. servislerin koyduğu yağları biliyorsunuz zaten.
    ben ilk defa bu bakımı 4 bin km geçirdim yoksulluk nedeniyle ancak uzun yolda yormadan kullandığım ve yağın durumunu sık sık kontrol ettiğim için problem oluşturmaz ancak eskiyen yağ önce turbo olmak üzere bir çok parçaya zarar verir. gerçi 75'lik multijetlerin turbosuda ucuzladı iyice

siz en iyisi bakım aralıklarını geçirmeyin, motorunuzu yormayın. ha birde ilgiçtir ki benim arabanın bakımı gelince yağ filtresi kırılıp, yağ kaçırmaya başlıyor. istisnasız her 10000 km dolunca bakıyorum yağ damlamaya başlıyor. resmen beni değiştir ulan diyor

Aykut BODUR
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02

aykut ilk senden başlasak hesaba parayı yollla!!!! yollamayan???.... Bende paraları toplayıp isteyene senın paraylaa yağ alıp göndercem. Eeee... ilk sen atladın...
    Senin gibi farkeden muti ile toplamya başlamıcak mıydın sen?
    sende zonguldaktan atılan kubilay değilsen bende kamuranım

Ziyaretçi034

Alıntı aykut_1914 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin gibi farkeden muti ile toplamya başlamıcak mıydın sen?
    sende zonguldaktan atılan kubilay değilsen bende kamuranım
    lütfen, senden önce ben farkettim

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Alıntı aykutisci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20 bin km olurmu ya motor yağının hakkı 10 bindir...
    benzinli araçlarda 20000 dizel 10000 . ama bence de önerilen km 1-2 bin km öncesinden yağ değişimi mantıklı.

Mesut Deniz
    ayaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 273

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk 5000den sonra değiştirilmesi çok da mantıksız değil. Kişi kendini güvende hissetmek ister. ama erken değişimden daha önemli olan bişey var. hava filtresi. asıl bu aparat 5 bini geçirilmemeli.
    can alıcı cevap

Aykut BODUR
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lütfen, senden önce ben farkettim
    dizelcilere saydırmaya başlar abi yine, eli kulğında bekliyo

Sayfa 2/2 İlkİlk 12