15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: 2012 1.3 multijet Punto ilk 1000 km aşaması

Emre Demir
    Mrblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Petrol Yeşil
    Edilen teşekkür: 0

Standart 2012 1.3 multijet Punto ilk 1000 km aşaması

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Aracım dizel 2012 model punto easy sınıfı. Şuan 1000 km ye yeni ulaştım. Halk arasında genel olarak ilk 1000 km içinde araca fazla yüklenilmemesi tavsiyesine uydum bende. Fakat şuan nasıl bir yol izlemeliyim tam olarak bilmiyorum. Ayrıca yakıt olarak ortalama 23 kuruş yakıyor. Bu sizce normal mi? İlerleyen günler için kullanım açısından yardımlarınız bekliyorum şimdiden teşekkürler..

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

yakıt çok normal 5-6 bin km sonra düşer merak etmeyin..

Güray BALABAN
    gmb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 48

merhaba hoş geldiniz,

yeni dizel otomobil almış bir arkadaşım da sizin gibi 1000 km hiç zorlamadı aracı, 5000 km ye gelinceye kadar da kademeli yüklenme başladı arabasına sonra da 5000 km de servise gitti aracın yağını ve yağ filtresini değiştirdi (80 tl), bir mekanik bakım mühendisi (makine mühendisi) olarak şunu söyleyebilirim ki izlenecek en "uygun" (en doğru demiyorum) yol budur
    Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir.

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

Alıntı gmb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba hoş geldiniz,

yeni dizel otomobil almış bir arkadaşım da sizin gibi 1000 km hiç zorlamadı aracı, 5000 km ye gelinceye kadar da kademeli yüklenme başladı arabasına sonra da 5000 km de servise gitti aracın yağını ve yağ filtresini değiştirdi (80 tl), bir mekanik bakım mühendisi (makine mühendisi) olarak şunu söyleyebilirim ki izlenecek en "uygun" (en doğru demiyorum) yol budur
    güzel açıklama bence

ali can
    boby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 19

araç ilk günler biraz fazla yakıyor...zamanla tüketim düşer

Emre Demir
    Mrblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Petrol Yeşil
    Edilen teşekkür: 0

Teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çevreden değilde gerçekten bilen kullanan kişilerden bu bilgileri almak daha çok kafama yatıyor

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

şehir içi özellikle ankara trafiğinde bu değerler çok normal...

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

ilk 10.000 km bakımına kadar yakıtta değişimler olur. ben ilk 500 km den sonra uzun yolda açtım motoru, istersen bi otoban göster; güzel kaliteli bir mazot koy, yavaş yavaş 130, 140 , 150 leri tattıt biraz 100km+ hızlarda 10-15 dk seyretsin. yani makinesini yedire yedire aç... ilk 10.000 den sorna araba kendine gelicek. bende 23-25 kuruş yakıyordum şimdi 17-19kuruş aralığına düştüm...

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Benim evonun ilk yağ değişimi 10000 de oldu.1000 de 3000 de 5000 de gel yağını değiştirelim falan demediler,10000 de gelirsin dediler.Şimdi aklıma takılıyo umarım bi sorun olmaz.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

Alıntı CoachK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk 10.000 km bakımına kadar yakıtta değişimler olur. ben ilk 500 km den sonra uzun yolda açtım motoru, istersen bi otoban göster; güzel kaliteli bir mazot koy, yavaş yavaş 130, 140 , 150 leri tattıt biraz 100km+ hızlarda 10-15 dk seyretsin. yani makinesini yedire yedire aç... ilk 10.000 den sorna araba kendine gelicek. bende 23-25 kuruş yakıyordum şimdi 17-19kuruş aralığına düştüm...
    Araç motoru uzun yolda açılmaz, bu yanlış bir uygulama. Pistonlar her farklı devirde gömlek içerisinde farklı derinlik ve şekillerde yol yapar ki buna motorun açılması denir. Sürekli sabit bir devirde açılan motor tabiri caizse sağırlaşır.

En güzel motoru açma yöntemi şehir içi trafiğinde bol vites değiştirmeli ama fazla yüklenmeden gitmektir. Motorun bütün devirleri görmesi ve bu bütün devirlerde neredeyse aynı oranda yol alması en mantıklı şekildir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ANIL CAN SARAYLI
    anilcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    22 DV 544
    Edilen teşekkür: 48

Alıntı matushella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç motoru uzun yolda açılmaz, bu yanlış bir uygulama. Pistonlar her farklı devirde gömlek içerisinde farklı derinlik ve şekillerde yol yapar ki buna motorun açılması denir. Sürekli sabit bir devirde açılan motor tabiri caizse sağırlaşır.

En güzel motoru açma yöntemi şehir içi trafiğinde bol vites değiştirmeli ama fazla yüklenmeden gitmektir. Motorun bütün devirleri görmesi ve bu bütün devirlerde neredeyse aynı oranda yol alması en mantıklı şekildir.
    katıLıyorum +10
    Konu Scottie tarafından (07/07/2012 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: standart font kullanın...
    Tutte Le strade portano a İtaLy...

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

pistonun gömlek içerisinde gidebileceği derinlik aynıdır hiç bir zaman değişmez. 750 devirde de 5500 devirde de 18 cm ise 18 cm'dir. değişmesi için yatakların esnemesi gerekir ki buda imkansız birşey. motor açma denilen olay segmanların yerine oturması ile alakalıdır. bunun içinde motoru bir süre yüke bindirerek sürmek gerekir. ince detaylı işler. yeni alınan aracı ilk kmlerde zorlamak fayda yerine zarar sağlayabilir. İsteyen olursa makine mühendislerinin hazırladığı piston hasarları hakkında dökümanı koyabilirim
    Konu Du Hast tarafından (03/07/2012 Saat 00:04 ) değiştirilmiştir.

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pistonun gömlek içerisinde gidebileceği derinlik aynıdır hiç bir zaman değişmez. 750 devirde de 5500 devirde de 18 cm ise 18 cm'dir. değişmesi için yatakların esnemesi gerekir ki buda imkansız birşey. motor açma denilen olay segmanların yerine oturması ile alakalıdır. bunun içinde motoru bir süre yüke bindirerek sürmek gerekir. ince detaylı işler. yeni alınan aracı ilk kmlerde zorlamak fayda yerine zarar sağlayabilir. İsteyen olursa makine mühendislerinin hazırladığı piston hasarları hakkında dökümanı koyabilirim
    Bahsetmek istediğim derinlik pistonun gömlek içerisindeki yukarı aşağı ilermesindeki derinlik değil iz derinliğiydi. Farklı devir ve dolayısı ile hızlarda farklı sürtünmeler meydana geleceği için her devirde gömlek üzerinde meydana gelen sürtünme yüzeyindeki izler farklı olacaktır.

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

5000 km de kontrol e gittim arabanın herşeyi sıfır gibi duruyor dediler ve birşey değişmeden çıktım 10 bin ve 20 bin bakımlarında değişti yağı önümüzdeki hafta 30 bin e gidicem
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Bahsetmek istediğim derinlik pistonun gömlek içerisindeki yukarı aşağı ilermesindeki derinlik değil iz derinliğiydi. Farklı devir ve dolayısı ile hızlarda farklı sürtünmeler meydana geleceği için her devirde gömlek üzerinde meydana gelen sürtünme yüzeyindeki izler farklı olacaktır.
    Ben aynı fikirde değilim.Piston farklı devirlerde farklı hareket etmiyor,sadece hareket sayısı değişiyor.Bu yüzden farklı devirlerde farklı hareket etmesi imkansız.Ancak yağsızlık farklı izler oluşmasına neden olabilir.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !