18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Otomobil camına filme ceza yok

ertuğrul grgn
    guguk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 5

Standart Otomobil camına filme ceza yok

OTOMOBİL CAMINA FİLME CEZA YOK
    Aracının camındaki film nedeniyle para cezasına çarptırılan avukat Öktem açtı. Mahkeme, cezanın hukuki dayanağı olmadığına hükmetti...

Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi, aracının camına siyah film taktırdığı gerekçesiyle trafik ekiplerince 154 lira para cezası uygulanan Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem’in başvurusu üzerine, ‘araç camlarına film takılmasının yasal olarak suç teşkil etmediği’ görüşüyle cezayı iptal etti. Avukat Vacit Öktem “Trafik ekipleri kanunu farklı yorumluyorlar” dedi.

154 lira ceza kesilmişti
    Sakarya Barosu avukatlarından Vacit Öktem, 4 Haziran 2012 tarihinde kendisine ait araçla Adapazarı Adliyesi’nden bürosuna gelirken, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Şehiriçi Trafik Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontrollerde, aracının camında siyah film olduğu gerekçesiyle ceza uygulandı.

Trafik ekipleri, Karayolları Trafik Kanunu’nun 30/1-b maddesinden dolayı 154 lira para cezası kesince Öktem cezanın kaldırılması için mahkemeye başvurdu. İtirazı inceleyen Sakarya 4. Sulh Ceza Mahkemesi Öktem’i haklı bularak Sakarya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen trafik cezasını iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde şunları yazdı:
    “Anılan madde kapsamında ceza uygulaması yapılabilmesi için araçta görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlike olabilecek süs, aksesuar eşya ve çıkıntıların bulunması gerekmektedir. Bilirkişi raporunda itirazcıya ait araçta bu kapsamda bir süs, aksesuar, eşya veya çıkıntının bulunmadığındın tespit edilmiş olması karşısında, kanuna aykırı olarak düzenlenen idari para cezasının iptaline dair hükümler kurulmuştur. Trafik cezasının hukuki dayanaktan yoksun olması nedeniyle idari yaptırım kararının kaldırılmasına.”

Polis yanlış yorumluyor
    Öktem, mevcut şartlarda ceza kesilmesinin hukuka uygun olmadığını belirterek, “Trafik müdürlüğünün uygulaması maalesef yürürlükteki yasaya uymuyor. İlgili yasa sürücünün sürmesini engelleyecek çıkıntı veya benzeri eklentileri kapsıyor. Yasada ’dışarıdan görüşü engelleyecek filmlerin araca yapıştırılması yasaktır’ demiyor. Mahkeme filmlerin görüşü engellemediğine karar verdi. Mahkemenin bu kararı Türkiye için geçerli bir karardır. Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, araçlarında film olan kişilerin bu filmleri sökmeleri gerekmez.”

m.milliyet.com.tr

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ertuğrul grgn
    guguk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 5

aşağıdaki konuda varmış boşa açmışım konu iptal edilebilir görmemişim.

serkan ....
    drive italian Nokta. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 TT 5233
    Edilen teşekkür: 237

istanvuldaki polislere bunu anlatırsın ok tamamder bu sefer yangın söndürücü falan sorar herşekilde kitler

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Herkese hayırlı olsun.Memur cezayı kesebilir,akabinde hemen itiraz edilir ve bu karar emsal gösterilir.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

FATİH ÖZDEMİR
    PARS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 EF 7949
    Edilen teşekkür: 13

Bence tamamen yasaklanmalı sadece fabrika çıkışı renkli cam olmalı yaptırıyorlar zıft gibi siyah yanındaki arabayı görmüyor ayrıca asayiş ve güvenlik icin yasaklanmalı aracın icinde kim var kim yok gorunebilmeli....

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

arka 3 cama hepsi ser olmalı valla poşet bile koyamıyoruz herşey ortada.. ön cam şeffaf olsun tabi..van araçlara ceza olmadığı gibi..

Serhat SİPAHİOĞLU
    gurik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BT 4942
    Edilen teşekkür: 537

etrafını göremeyen zift camlı dangalaklara yasaklanmalı.Ayrıca ben önümde filmli bir araç varken öndeki trafiği kontrol edemiyorum ani frenlerde tehlikeli bir durum. Bunun dışında standart olarak üretilen ve tehlikeli görüş kısıtlaması yapmayan filmler hem estetik hem de sağlıklı.Ama kurunun yanında yaş yakmak bizim polisin adetidir.
    Gezgin Gp.

emrah ....
    emrahisilti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 237

bi cam filmi için değer mi ya? Daha önceki aracımda 4 camda vardı ne zaman polis çevirmesi olsa ha şimdi sorucaklar ha şimdi ceza yazıcaklar diye tedirgin oluyordum.Varsın arabanın içi görünsün.Burdaki mantıksızlık cam filmi ürettiriyosun sattırıyosun yaptırtıyosun ama ceza kesiyosun.Ozaman cam filmi ithal ettirme ya da evler için ithal izni getir ama arabalara yapılmasına izin verdirme.Cam filmi yapan yerlere kes cezayı bak bakalım filmli araba kalıyomu.

Emrah Y
    Chameleon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ağrı
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06
    Edilen teşekkür: 8

Sevdiğim bir söz: Kural akıllı için yol gösterici, aptallar için uyulması gerekendir.

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

vandaki yeni yetmeler filmsiz arabada kamuflajlı görünce acımayıp basıyorlar taşı... ıstersen en koyusundan fılm cektirme....ama orda trafiğin asayiş olayı dışında kontrol yaptığını hiç görmedim
    jetta1.2 tsı comfortlıne 2012

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa eser
    must - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Arka 3 cam icin bence Ser olmali. Istedigi koyulugu uygulasin. On camda hic olmamali bana gore

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Ön camda renksiz koruma filminin gerekliliği tartışılabilir. Bence gerekli bir şey.
    Geçenlerde bir video vardı, bir tuğla fırlıyor ön camdan içeri giriyor.
    Güvenlik filmi olsa her türlü etkisini azaltır.

Tabi bu güvenlik olayı tüm camar için geçerli.

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ön camda renksiz koruma filminin gerekliliği tartışılabilir. Bence gerekli bir şey.
    Geçenlerde bir video vardı, bir tuğla fırlıyor ön camdan içeri giriyor.
    Güvenlik filmi olsa her türlü etkisini azaltır.

Tabi bu güvenlik olayı tüm camar için geçerli.
    fabrikasyon karartılmıs camlar tüm yan camlar ve arka camda standart olmalı, ön camlarda gündüz güneş etkisi ile kararan gece acılan camdan yapılabılır gözlükler gibi...
    jetta1.2 tsı comfortlıne 2012

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı uzuncocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fabrikasyon karartılmıs camlar tüm yan camlar ve arka camda standart olmalı, ön camlarda gündüz güneş etkisi ile kararan gece acılan camdan yapılabılır gözlükler gibi...
    Malum geçen hafta da güneş yüzünden bir kazaya şahit olduk..
    Konu celenlee tarafından (23/06/2012 Saat 22:03 ) değiştirilmiştir.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

nihayet birileri hakkını aramış..

ceza maddelerinin bir çoğu yanlış yorumlanıyor..

"-"
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...a-yedim-2.html
    "-"
    daha önce doğru tespitte bulunmuşum..

kendimden alıntıdır..
    """"""""""""""""""""""""""""""

30/1-b .NOLU TRAFİK SUÇUNUN KONUSU
    """Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak,karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak"""
    -
    -
    cam filmi için geçerli midir? hayır.
    daha çok yanlış yükleme ve aksesuar açısından sıkıntı var.
    ha bu arada "görüşü engelleyecek" ten kasıt cam filmi değildir. içeriden sizin açınızdan aracın etrafını görmenizi engelleyecek çıkıntı ve ya engeller.. mesela arka koltukları istifleyip dikiz aynasını engelleyecek şekilde yüklemek. yine misal yan koltuğa sağ aynayı engelleyecek şekilde yükleme yapmak. sağına soluna çıkıntı yaparak aracın dışına taşırılmış yük ve aksesuarlar vs.vs. bunlar anlaşılır.
    -
    velhasıl cam filmi ile ilgili kesilen bu cezaların hiçbirisi ilgili madde ile ceza verilemez. içeriden görüşü engellemediği sürece bu maddeden ceza kesemezler.
    gel gör ki trafik polisleri arasında bir içtahat oluşmuş.
    yapıştır 30/1-b söktür yoksa men olur diye salla..
    -
    savcıların hakimlerin yorumları malumunuz.
    polislerden farklı bir şey beklemek saflık olur..
    -
    uğraşamam diyorsan. cezanı öde gerisini salla (SÖKTÜRME).. ben öyle yapıyorum..

""""""""""""""""""""""""""""

doğru karar veren hakimi kutlamak istiyorum.. sözümü bu konu için geri aldım..
    Konu makeles tarafından (25/06/2012 Saat 21:02 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme..

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Benim daha yaşını yeni aşmış bir oğlum var ve sıcaktan bunaldığında çocuk ciyaklıyor ki haklı çünkü güneş olduğu gibi içeride . Bende çözümü film yaptırmakta buldum.Tabiki bod perdeler falan varda çocuğa dur evladım çekme koparı anlatamıyacağımı bildiğim için çözümü 1 numara cam filminde buldum.

Şimdi gelicek bana ceza kesicek ben bu kararın peşine her türlü koştururum arkadaş...

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Yalnız ben bu konunun haberini izledim anladığım kadarıyla sakaryada avukatın birine ceza kesmişler oda mahkemeye başvurmuş kazanmış. Yani yasal olarak cam filmine ceza yok diye birşey yok. Ceza kesilir sen mahkemeye basvurursun cezan iptal olur daha yasal bir düzenleme yok. Adam avukatmış yapmış. Hadi tamam emsal dava var avukat tutmanada gerek yok kendin girersin davanada, adliyeler resmi tatile girecek ayrıca bu sıcakta polisle ayrı adliyeyle ayrı uğraş dur. Yasal düzenleme yapılana kadar yine filmsiziz.

tolga tolga
    BeCkS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 79

Alıntı Nokta. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    istanvuldaki polislere bunu anlatırsın ok tamamder bu sefer yangın söndürücü falan sorar herşekilde kitler
    aynen öle
    Servetimi Karıncalar Taşısın, Onurumu Gemiler Kaldıramaz....