Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bir Astra Classic III deneyimi ve Evo'ya teşekkür

Mustafa U.
    Kerberos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 7

Standart Bir Astra Classic III deneyimi ve Evo'ya teşekkür

Merhabalar,

Dün arkadaşımın 2011 model 1.3 dizel otomatik Astra'sını birkaç saat kadar kullanma fırsatı buldum. Yılbaşında 1.3 dizel otomatik Evo'mu almadan önce acaba aynı fiyata Astra mı alsam diye çok düşünmüştüm, fakat şimdi anlıyorum ki dünyanın en doğru tercihini yapmışım Bilgi vermesi açısından, sürüş deneyimimi paylaşmak istedim. Aynı ikilemde kalan arkadaşlara bir nebze olsun yardımı olur belki.

Görsellikle ilgili yorum yazmayacağım, çünkü bu göreceli bir kavram. Bana göre Astra, tasarımda Evo'nun yanına bile yaklaşamaz fakat bunu beğenenler de vardır elbette.

Notlarım şu şekilde :

• Direksiyon o kadar sert ki, yolculuk sonunda kollarımın ağrıdığını hissettim. Virajları tek elle dönmek imkansız, ikinci elden destek almak gerekiyor. City mode'un nasıl bir nimet olduğunu daha iyi anlıyorum şimdi.

• İlk hızlanma çok başarısız. Araçta toplam üç kişi olmamıza rağmen, çok yavaş bir ivmeye sahipti. İleri viteslerde ise gaz pedalına verdiği tepkiler yetersiz. Evo'nun ataklığını bulamadım (Sport mode kapalıydı, fakat Evo'da da böyle bir mode olmadığı için bu şekilde karşılaştırıyorum).

• Garip çalışan bir turbosu var, beklemediğiniz bir anda devreye girdiği için aracın kontrolüne tam olarak hakim olamıyorsunuz. Her an kaçıp kontrolden çıkacak gibi hissettiriyor.

• Yüksek hızlarda bile ayağı gazdan çektiğinizde, "tak" diye bir ses çıkıyor ve sanki araç şaha kalkmışken birden yere düşüyormuş hissi veriyor. Bu birkaç kez olmadı, ayağımı gazdan her çektiğimde aynı durum oluştu.

• Motor sesini içeri çok fazla veriyor. Bir süre sonra baş ağrısı yapmaya başlıyor.

2. Bu mesajı için 3 kişi Kerberos'ye teşekkür etti:

Tuncay A.
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. 1ocak2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 623

Değerlendirme için teşekkürler, Araç içinde vibrasyon nasıldı?

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Hissedilebilir bir titreme yoktu fakat virajlarda Evo'dan daha çok savuruyor gibime geldi.

Tuncay A.
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. 1ocak2011 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 623

95'lik Evo'ların ani ivmelenmesi ve hissettirdiği güç bu segmentte bu motorda hiçbir araçta bence yok.

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

İşin enteresanı iki araç da aynı motoru kullanıyor, yanlıyor muyum? Nasıl bu hale sokmuşlar güzelim motoru anlamak güç

KEREM Uçgunoğlu
    M@GIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 346

puntoya ve corsaya ancak yeten motoru 200 kg ağır araca konursa fazla da bi şey beklememek gerek.

S. Togay
    VICEROY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 80

O araca Bravo dizeldeki 120 hp 300nm tork lu motor yakışır.
    Hedefi Olmayan Gemiye Hiçbir Rüzgar Yardım Edemez...

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Önce direksiyonu adam etmeleri gerekiyor bence. Belki yeni Astra'da daha iyidir.

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Kerberos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin enteresanı iki araç da aynı motoru kullanıyor, yanlıyor muyum? Nasıl bu hale sokmuşlar güzelim motoru anlamak güç
    astra classicler'de euro4 90 hp motor var, eski grande punto motoru. kasa ağır olduğu için punto'daki ivmelenmeyi beklememek lazım

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    astra classicler'de euro4 90 hp motor var, eski grande punto motoru. kasa ağır olduğu için punto'daki ivmelenmeyi beklememek lazım
    Aynen öyle
    Euro4 90BG 1750rpm'de max tork verdiği söylenen ama torkun 1900lerde hissedildiği Linea/Punto/Astra motoru var.

Ama sizde Euro5 95BG 1500rpm de max tork veren bir araç var.+muhtemeln bir miktar daha hafif bir araç.

Ayrıca astrada 205/55/16 vardır muhtemelen bu da farka fark katar ataklık açısından.

90HP linea sahibi bir kişi performans noktasında fark hissetmeyecektir.

Son olarak(her ne kadar tam karşılığı olmasa da!):
    Dualogic ECO açık ~ ~ Easytronic Normal Mod
    Dualogic Normal Mod ~ ~ Easytronic Sport Mod diyebiliriz

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle
    Euro4 90BG 1750rpm'de max tork verdiği söylenen ama torkun 1900lerde hissedildiği Linea/Punto/Astra motoru var.

Ama sizde Euro5 95BG 1500rpm de max tork veren bir araç var.+muhtemeln bir miktar daha hafif bir araç.

Ayrıca astrada 205/55/16 vardır muhtemelen bu da farka fark katar ataklık açısından.

90HP linea sahibi bir kişi performans noktasında fark hissetmeyecektir.

Son olarak(her ne kadar tam karşılığı olmasa da!):
    Dualogic ECO açık ~ ~ Easytronic Normal Mod
    Dualogic Normal Mod ~ ~ Easytronic Sport Mod diyebiliriz
    Motorlar ve lastikler farklı ise dediğiniz gibi olabilir tabi. Astra'da yaptıkları en büyük hata, sport modu standart mod haline getirmemek olmuş sanırım. Bu şekilde aracı kullanmak gerçekten çok zorlaşıyor.

2012 Astra Classic III'te de Euro 4 motor mu var?

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Motorlar ve lastikler farklı ise dediğiniz gibi olabilir tabi. Astra'da yaptıkları en büyük hata, sport modu standart mod haline getirmemek olmuş sanırım. Bu şekilde aracı kullanmak gerçekten çok zorlaşıyor.

2012 Astra Classic III'te de Euro 4 motor mu var?
    artık astra classic dizel versiyonu yok, sebebi avrupa birliği normları çerçevesinde sadece euro 5 normlarında motorların ithalatı yapılabiliyor. astra classic'e 95 hp'lik euro 5 motoru koyarak astra j'nin satışlarını baltalamak isteyeceklerini sanmıyorum. 2012 model classiclerde dizel motor vardı ama onlar 2011 üretimidir ve artık kalmamıştır bayiilerde muhtemelen

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Benim arkadasimda da var ayni aractan, benzinli 1.6 115lik olanlardan. Izolasyon konusunda zayif gercekten Astra'lar. Kesinlikle katiliyorum ses olayina.

Bir de 150kph'tan sonra biraz tedirginlik yaratiyor suruste. (Belki de bana oyle geldi 195/16 jant vardi aracin uzerinde.)
    Oz Büyücüsü

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim arkadasimda da var ayni aractan, benzinli 1.6 115lik olanlardan. Izolasyon konusunda zayif gercekten Astra'lar. Kesinlikle katiliyorum ses olayina.

Bir de 150kph'tan sonra biraz tedirginlik yaratiyor suruste. (Belki de bana oyle geldi 195/16 jant vardi aracin uzerinde.)
    Evet aynı şeyi ben de yaşadım. Neyse ki Opel bayisinin indirimlerine kanmayıp Astra almak gibi bir hata yapmamışım diye şükrediyorum şu anda.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

aracım malum astra classic 3 dizel daha önce bunun karşılaştırmasını yapmıştım ama tekrardan söyliyim
    1-direksiyon konusunda evet city modu olmadığı için biraz ağır geliyor ilk başta punto kullanan bir insan olarak bana da öyle gelmişti ama şu anda hiçbirşey hissetmiyorum ayrıca ağır olmasının bir sebebide şu ki astranın tekerlerinin genişliği 205..
    2-araba 1. ve 2. viteste ağır çünkü 200-250 kg fark var punto ile yani puntonuzda sürekli 3 yetişkin dolaştırıyormuşsunuz gibi düşünün..
    3-ses olayına gelince şahsen benim aracım dizel punto emotion dan geçtim astraya ve astranın içeri sesi daha az verdiğini düşünüyorum..
    4-turbo olayı aynı punto gibi 1.800 devirden sonra baya ivmeleniyor..
    5-yol tutuşu konusunda bence puntodan baya üstün..
    6-ayağını gazdan çekince yüksek viteslerde hiçbir şekilde yalpalama yada yavaşlama hissetmedim ama ben devirli kullanan bir insanın 3 bin devirden önce vites atmam kolay kolay ama 3 bin deviride asla geçmem..
    sonuç:şahsen iki aracı da kullandım önüme iki aracı da koysalar ben yine de astra derim..tercih meselesi..

daha fazlası: https://forum.grandepuntotr.com/gene...-gp-farki.html
    Konu tayfux tarafından (18/06/2012 Saat 15:32 ) değiştirilmiştir.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

BAHADIR TOLGA SAYDAM
    SAYDAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 48

Evet aynı şeyi ben de yaşadım. Neyse ki Opel bayisinin indirimlerine kanmayıp Astra almak gibi bir hata yapmamışım diye şükrediyorum şu anda.
    Ben Opel'de çalışıyorum. Markanın bu araçta düşük fiyat seyretmesi, satamamasından değil, artık aracın kalıp maliyeti diye bir maliyetinin kalmamasıdır. Yoksa araç satış rakamları ODD'nin listelerinden de anlaşılacağı üzere, segmentindeki 2. ve 3. sıradaki araçların satış toplamının %40 fazlası ile 3 yıl üst üste aynı başarı ile 1. sıradaki yerini korumuştur. Direksiyon sertliği ve performans, tamamen lastikten (205/55/16) ve Evo'nun 1.075 Kg. olan ağırlığına karşılık Astra'daki 1.346 Kg. olan ağırlık ve E4-E5 norm farkıdır. Araç normal modda %65 gaz kelebeği aktifliğine sahip olduğu için (yakıt düşürmek amaçlı), performansını anlamak için Sport modda kullanmak gerekiyor.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

aracım malum astra classic 3 dizel daha önce bunun karşılaştırmasını yapmıştım ama tekrardan söyliyim
    1-direksiyon konusunda evet city modu olmadığı için biraz ağır geliyor ilk başta punto kullanan bir insan olarak bana da öyle gelmişti ama şu anda hiçbirşey hissetmiyorum ayrıca ağır olmasının bir sebebide şu ki astranın tekerlerinin genişliği 205..
    2-araba 1. ve 2. viteste ağır çünkü 200-250 kg fark var punto ile yani puntonuzda sürekli 3 yetişkin dolaştırıyormuşsunuz gibi düşünün..
    3-ses olayına gelince şahsen benim aracım dizel punto emotion dan geçtim astraya ve astranın içeri sesi daha az verdiğini düşünüyorum..
    4-turbo olayı aynı punto gibi 1.800 devirden sonra baya ivmeleniyor..
    5-yol tutuşu konusunda bence puntodan baya üstün..
    6-ayağını gazdan çekince yüksek viteslerde hiçbir şekilde yalpalama yada yavaşlama hissetmedim ama ben devirli kullanan bir insanın 3 bin devirden önce vites atmam kolay kolay ama 3 bin deviride asla geçmem..
    sonuç:şahsen iki aracı da kullandım önüme iki aracı da koysalar ben yine de astra derim..tercih meselesi..

daha fazlası: Kullanan bir kişi olarak Astra ve GP farkı

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihangir ozturk
    chn73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 87

evonu satmak istediğinde hata yapıp yapmadığınızı anlarsınız.geçen sene 39 bin e aldığım astramı bu sene 38 e sattım.aynı paraya evo alsaydım şimdi kulağım telefonda 30 bin e müşteri bekliyordum.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa U.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı chn73 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evonu satmak istediğinde hata yapıp yapmadığınızı anlarsınız.geçen sene 39 bin e aldığım astramı bu sene 38 e sattım.aynı paraya evo alsaydım şimdi kulağım telefonda 30 bin e müşteri bekliyordum.
    Ticaret yapmıyorum ki aracı satarken ne kadar zarar ederim düşüncesiyle araç alayım. Bu mantıkla bakarsak Volvo ve Alfa Romeo da beş para etmez çünkü ikinci eli çok değer kaybediyor Aracımı muhtemelen en az 5 yıl kullanacağım, 5 yıl sonra ne kadar zarar ederim acaba diye düşünmektense, 5 yıl boyunca o aracı sürerken ne kadar keyif alacağımı düşünürüm. Tabi ki bu Astra kullananlara bir eleştiri değil, tamamen kişisel fikrimdir.

25. Bu mesajı için 2 kişi Kerberos'ye teşekkür etti:

alper demir
    alperd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 84

Alıntı SAYDAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben Opel'de çalışıyorum. Markanın bu araçta düşük fiyat seyretmesi, satamamasından değil, artık aracın kalıp maliyeti diye bir maliyetinin kalmamasıdır. Yoksa araç satış rakamları ODD'nin listelerinden de anlaşılacağı üzere, segmentindeki 2. ve 3. sıradaki araçların satış toplamının %40 fazlası ile 3 yıl üst üste aynı başarı ile 1. sıradaki yerini korumuştur. Direksiyon sertliği ve performans, tamamen lastikten (205/55/16) ve Evo'nun 1.075 Kg. olan ağırlığına karşılık Astra'daki 1.346 Kg. olan ağırlık ve E4-E5 norm farkıdır. Araç normal modda %65 gaz kelebeği aktifliğine sahip olduğu için (yakıt düşürmek amaçlı), performansını anlamak için Sport modda kullanmak gerekiyor.

hepsine katılıyorum özellikle "kalıp maliyeti" çok doğru her ürün ilk çıktığında Tasarım-Dizayn maliyeti yüksek olur ürettikçe düşer.

"gaz kelebeği-spor mod" bağlantınız da çok doğru zaten biri 200 kg ağır olduğu halde iki aracın da yaklaşık 5,5 litre ortalama tüketim yapması bunun en büyük kanıtı olabilir.

ancak yiğidi öldür hakkını yeme 195/55/16 hankook lastiğimi hem meriva opc'de hem puntoda kullandım CİTY direksiyon farkını öyle ağırlıkla lastik ölçüsü ile açıklamak yetmez tamamen 2 vitesli direksiyon hissi veren bir teknolojidir.
    Alper DEMİR

2005 model Honda Civic HB AT 1.6 ies (Aralık 2012...)
    2009 model GP 1.3 mjet Active (1 yıl)

2006 model Meriva OPC (2 yıl)
    1995 model Vectra GT (2 buçuk yıl)

Sayfa 1/2 12 SonSon