Sayfa 1/2 12 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Motor açma geyiği...

tugrul karaatli
    tugrul.karaatli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Bravo İnci Beji
    Edilen teşekkür: 9

Standart Motor açma geyiği...

Arkadaşlar gp dan ayrılalı bir yılı geçerken sonunda 0km bir bravo sahibi oldum..aracı kullandığım her geçen gün ne kadar doğru bir seçim yaptığım konusunda göğsüm kabarıp duruyor..Neyse allah nazardan saklasın..
    Esas konuya gelirsek bu sıfır arabalarda motor açma geyiği nedir ya valla her kafadan bir ses bazen gülüp geçtiğim bazende "aaaaa neden olmasın yaaa" dediğim yaklaşım geliyor..
    Yorumlarınızı ve tecrübelerinizi merak ettim..
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!

Ayberk GÖKSAN
    Ayberk0616 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 312

Yaklaşık 1000-1500 km olana kadar araça fazla yüklenilmez ondan sonra kafanıza göre takılın bi çıkıp otobanda basarsınız olur biter
    Aldığımız verso yu ilk 1000bakımına kontrolüne götürdüğümde servisteki en yetkili adam sordum dedim çıkıcam otobana gittiği kadar zorlıycam sıkıntı olur mu dedim adam yok istediğiniz gibi kullanın dedi bende çıktım ilk 190 yaptı şişti sonra tempo düşürdüm 5-10 dk gttim 120 ile falan sonra bi daha asıldım 205 flaan gördü

Türkiye'de çok yakan araba yoktur kol gibi vergi geçirilmiş pahalı benzin vardır

3. Bu mesajı için 2 kişi Ayberk0616'ye teşekkür etti:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Alıntı tugrul.karaatli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar gp dan ayrılalı bir yılı geçerken sonunda 0km bir bravo sahibi oldum..aracı kullandığım her geçen gün ne kadar doğru bir seçim yaptığım konusunda göğsüm kabarıp duruyor..Neyse allah nazardan saklasın..
    Esas konuya gelirsek bu sıfır arabalarda motor açma geyiği nedir ya valla her kafadan bir ses bazen gülüp geçtiğim bazende "aaaaa neden olmasın yaaa" dediğim yaklaşım geliyor..
    Yorumlarınızı ve tecrübelerinizi merak ettim..
    Rodaj zamani aslinda bahsettigin. Cogu kisi pek onemsemez ama sifir arabada onemli bir konudur.

2500km'ye kadar (Araca gore degisiklik gosterebilir. Servise sormakta yarar var.) arac zorlanmadan kullanilir. Bu km yapildiktan sonra arac rodaj bakimina girer; yag, yag filtresi ve hava filtresi degisir.

Bu islemlerden sonra araba limitlerinde kullanildiginda gayet basarili sonuclar alinir motordan.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi
    Oz Büyücüsü

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ANIL CAN SARAYLI
    anilcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    22 DV 544
    Edilen teşekkür: 48

vaLLa ben açıkçası rodaj süresine inanıyorum yer yapma muhabbetinden ama bazende hiç inanasım geLmio t-jet'imi iLk aLdığımda basmicam 5000 km normaL kuLLancam die çok gazLamıştım kendimi ama 56 km oLduğunda dayanamayıp basmıştım bikere basmaya başLadınmıda gerisi geLio
    Konu Scottie tarafından (07/07/2012 Saat 15:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı stili düzeltildi...
    Tutte Le strade portano a İtaLy...

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güray BALABAN
    gmb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri

Rodaj mühendislik derslerinde bahsedilen bilimsel bir gerçektir, kaba tabirle birbiri ile çalışan parçaların alışarak uyumlu hale gelmesidir, halk dilinde de buna motor açılması denir.
    Düşmanın yoksa, hayatta hiç başarılı olamadın demektir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

araba 3000 km deyken bi İstanbul a gidip geldim boğaz havasını alınca kendine geldi şaka bi yana "ilk" uzun yola çıktıktan sonra arabanın performansı fark ediyor , her vitesi kullanın bağırtın , ara sıra sakinde sürün sonra yine zorlayın kafanıza göre , ilk zamanlar üzmeyin yeter
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güray BALABAN
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı gmb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rodaj mühendislik derslerinde bahsedilen bilimsel bir gerçektir, kaba tabirle birbiri ile çalışan parçaların alışarak uyumlu hale gelmesidir, halk dilinde de buna motor açılması denir.
    Wikipedia dan alıntıdır: rodaj safhası
    Zamanla gelişen aşınmada, ilk aşaması, biribirine göre izafi hareket yapan makine elemanlarının alışma safhası olarak tanımlanabilir. Bu kademede hızlı ve şiddetli bir aşınma sözkonusudur. Bu ilk aşınmaya rodaj aşınması adı verilir. Rodajın nasıl gerçekleştiği, biribirine temas eden makine elemanlarının bu aşamadan sonraki ömürleri için çok önemlidir. Rodaj aşınması mümkün olan en kısa zamanda, en az yükle ve normal hızdan daha düşük hızlarda tamamlanmalıdır. Bu sebeple birbirine alışacak makine elemanları rodaj için özel üretilmiş özel katkılı yağlayıcılarla yağlanırlar.

13. Bu mesajı için 2 kişi gmb'ye teşekkür etti:

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

İlk 5000 km de 100 km de 8.5 lt yakan aracım şimdi 6.5 ~7 lt yakıyor. 27 000 km deyim. Aracım 3 yaşında. Eskisine oranla daha atak.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tugrul karaatli
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Bravo İnci Beji

Ben bugun yine birkac guvendigim ustaya danistim fakat ikilemde kaldigim konu zorlamak mi zorlamamak mi? Mesela satis danismanim motor yeterlu hararete ulasinca ne istersen yap abi demisti..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Günümüzün modern otomobillerinde eski katı rodaj kavramı yok kesinlikle.Motor parçaların birbirine uyumu neredeyse %100 oranla sağlanıp bizlere sunulmakta.Bu yüzden rodajla ilgili kullanım metodu da artık yok.Ancak bana göre esas rodaj ya da günümüz rodajı motor parçalarının uyumu değil de bizlerin araca alışma süreci.Dolayıdıyla ilk 1000km boyunca aracı tam olarak tanımadığımız için zorlamadan kullanmakta fayda var.Sonrasında da kademeli olarak zorlama derecesi arttırılmalı bence...

18. Bu mesajı için 3 kişi ABNEW'ye teşekkür etti:

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

eski teknolojide motor parçaları torna tezgahlarında işleniyodu.günümüz teknolojisinde ise cnc robotlar yapıyor ve motor teknolojisi daha ileri seviyede.ama birde temel matık var.yeni jant alıyoruz ve uzman lastikçiler 1000 km sonra tekrar çağrıyorlar nedenmi jantın alışma (rodaj)süresi için.bence var hangi teknoloji olursa olsun...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

Rodaj bence de var.. 10000kmde şu an araç ve eskisine oranla daha seri ve vites geçişleri akıcı. Ayrıca daha az yakıyor.

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali Aslan
    Porque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 72

Hocam 1500-2000km yaptıktan sonra bi uzun yol tavsiye ederim size. Basabildiğiniz kadar basın. Aracın ne kadar serileştiğini göreceksiniz. Bu arada az yakma mevzusuna gelince, yakıtın geçtiği yerler yakıt bağlamaya başlıyor. Bu yüzden eskisine oranla daha az yakıt harcanıyormuş gibi oluyor...

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Güray BALABAN
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri

Üretilen parçaların metodları değişse bile mantık aynıdır, üretilen her parçanın boyutsal toleransları vardır, cnc den ard arda çıkan 2 parça aynı ölçüde olmayabilir dolayısıyla oluşacak bu ölçü farkları tasarımla pratiğin uyuşmaması anlamına gelir bu yüzden günümüz makinelerinde de rodaj kesinlikle hayati önemdedir.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

genel olarak rodaj konusunda dunyadaki duayenler 2ye ayrılıyor. bir kısmı klasik rodaj mantıgını benimserken ( ilk 500km 2000i gecme snraki 500 sunu snra bunu falan gibi) diğer kısım ise aldıgın gibi ne varsa yardır diyor. ancak 2 fikrinde ortak bulustugu nokta ilk 1000km civarı sabit devirle kullanmayın oluyor. tüm araclarımda 2. fikri benimsedim bugune kadar. sadece motor ısınana kadar devirlere cok dikkat ederim motor ısındıktan snra ise tam gaz asılırım . bugune kadar hiç bir aracımda problem yasamadım ve denediğimiz arkadaslarlada cok sakin kullanılan araclarla arasında gidişte fark oldugunuda gozlemedik.
    Bravo HGTurbo
    Kaan

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

özhan özdemir
    ozoz83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Artik o toleranslar o kadar darki tasarima cok yakin uretimler yapilabiliyor. Eskisi kadar rodaj onemli degil bence. Ancak yinede seri uretim sartlari gozonune alindiginda ilk 1000km tedbirli olmakta fayda var bence.

Sent my iPhone using

30. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tugrul karaatli
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Bravo İnci Beji

Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    genel olarak rodaj konusunda dunyadaki duayenler 2ye ayrılıyor. bir kısmı klasik rodaj mantıgını benimserken ( ilk 500km 2000i gecme snraki 500 sunu snra bunu falan gibi) diğer kısım ise aldıgın gibi ne varsa yardır diyor. ancak 2 fikrinde ortak bulustugu nokta ilk 1000km civarı sabit devirle kullanmayın oluyor. tüm araclarımda 2. fikri benimsedim bugune kadar. sadece motor ısınana kadar devirlere cok dikkat ederim motor ısındıktan snra ise tam gaz asılırım . bugune kadar hiç bir aracımda problem yasamadım ve denediğimiz arkadaslarlada cok sakin kullanılan araclarla arasında gidişte fark oldugunuda gozlemedik.
    Katiliyorum..

Serhat Karadağ
    srkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 120

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günümüzün modern otomobillerinde eski katı rodaj kavramı yok kesinlikle.Motor parçaların birbirine uyumu neredeyse %100 oranla sağlanıp bizlere sunulmakta.Bu yüzden rodajla ilgili kullanım metodu da artık yok.Ancak bana göre esas rodaj ya da günümüz rodajı motor parçalarının uyumu değil de bizlerin araca alışma süreci.Dolayıdıyla ilk 1000km boyunca aracı tam olarak tanımadığımız için zorlamadan kullanmakta fayda var.Sonrasında da kademeli olarak zorlama derecesi arttırılmalı bence...
    Çok yerinde ve doğru bir açıklama, teşekkürler.

33. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

ilk 1000 km aracı zorlamadan yüksek hızlara çıkmadan sürmenizde fayda var

ayrıca hiç bir zaman asla ve asla...soğuk motora...yani 90 dereceye gelmemiş motora basmayın....zorlamayın...özellikle soğuk havalarda...

35. Bu mesaj için teşekkür edenler:

EMRULLAH AKCA
    akca37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    sonu 095
    Edilen teşekkür: 335

Şimdiye kadarki aldığım araçlarda ilk 1000 - 3000 km çok dikkatli ve kastırmadan kullandım sonrasında ise yeri geldi sınırlarını zorladığım zamanlar oldu yeri geldi çok nazik kullandım. Bir arkadaşımızın dediği gibi akranı olan puntolarla veya denk araçlarla gidişine bakıyorum ancak dikiz aynamdan bakabiliyorum
    Özgürlüğün Yolunu Aç...

37. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon