Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Ani fren ve kayma/kaza tehlikesi

Ozan Özcan
    matushella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 80

Standart Ani fren ve kayma/kaza tehlikesi

Merhabalar,

Dün, Ümraniye tepeüstü kavşağında yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim.

Tepeüstü kavşağında sol şeritteki bir aracın yanında sağ şeritte diğer araçtan biraz daha hızlı giderken (80 km) bir anda önümdeki araç durdu (yanyoldan biri önüne aniden çıktı) ve frenlemenin çok uygun olmayacağını düşündüm ve gaza yüklenip sol şeritteki arabaya makas attım ve sol şeride geçtiğim anda arabayı toparlamak için direksiyonu kırdığım anda arabamın 80 km süratle arkası kaydı. Şanslıyımki 5-6 savrulma ve ufak direksiyon hareketi ile kurtardım ve önümde de araba yoktu. Bu olayın başlangıcı ve gaza basmak için verdiğim karar saliseler içerisinde oldu. En iyi kararı verdiğimi düşünüyordum yoksa arkadan diğer arabaya çarpabilirdim.

Bu olaydan sonra Punto'nun yol tutuşu konusunda kafamda soru işaretleri doğdu. Belki çok sert manevra yaptım ondan olabilir ama aynı manevraları focus ile yapınca sadece lastikten cikleme sesi geliyor okadar.

Bu arabaların yol tutuşuna çok fazla güvenmemek gerektiğini düşünüyorum.

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Geçmiş olsun, öndeki aracı yakın takip ediyordunuz herhalde?

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Alıntı matushella Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Dün, Ümraniye tepeüstü kavşağında yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim.

Tepeüstü kavşağında sol şeritteki bir aracın yanında sağ şeritte diğer araçtan biraz daha hızlı giderken (80 km) bir anda önümdeki araç durdu (yanyoldan biri önüne aniden çıktı) ve frenlemenin çok uygun olmayacağını düşündüm ve gaza yüklenip sol şeritteki arabaya makas attım ve sol şeride geçtiğim anda arabayı toparlamak için direksiyonu kırdığım anda arabamın 80 km süratle arkası kaydı. Şanslıyımki 5-6 savrulma ve ufak direksiyon hareketi ile kurtardım ve önümde de araba yoktu. Bu olayın başlangıcı ve gaza basmak için verdiğim karar saliseler içerisinde oldu. En iyi kararı verdiğimi düşünüyordum yoksa arkadan diğer arabaya çarpabilirdim.

Bu olaydan sonra Punto'nun yol tutuşu konusunda kafamda soru işaretleri doğdu. Belki çok sert manevra yaptım ondan olabilir ama aynı manevraları focus ile yapınca sadece lastikten cikleme sesi geliyor okadar.

Bu arabaların yol tutuşuna çok fazla güvenmemek gerektiğini düşünüyorum.

Bu araba B segmenti, bahsettiğin focus C segmenti olacak o kadar. Abi mesela ben yolda giderken zıplaya zıplaya gidiyorum. Ne kadar iş okadar ekmek hesabı. Geçmiş olsun.
    Konu ceb_58 tarafından (15/05/2012 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

ben dedim bunu zamanında beni topa tuttular, forumdaki en kötü adam ben oldum. stock bir punto'nun yol tutuşu iyi değil. ancak sizin hareketiniz de ekstrem koşullarda olduğu için kayması normal.

focus'un izgenişliği ağırlığı ve arka süspansiyonunun bağımsız olması gibi birçok sebepten dolayı kaymaması da normal.

bizim araçların arka aksı "twist beam" denilen düz bir borudan ibaret. Burulmaya kısmen izin verdiği için "yarı bağımsız" olarak adlandırılsa da şu an için en "dandik" ve ucuz aks sistemi diyebiliriz. Araçta esp olsaydı savurmazdı o ayrı. Focus'un savrulmama sebeplerinden biri de bu olabilir eğer esp varsa.

İki araç arası mesafeyi bilen sizsiniz ama frenlemeniz daha doğru olurdu belki de. Gerçi o durumda da arkadan gelenin size vurma ihtimali var tabii.

sonuç olarak sıkıntısız atlatmışsınız geçmiş olsun.

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben dedim bunu zamanında beni topa tuttular, forumdaki en kötü adam ben oldum. stock bir punto'nun yol tutuşu iyi değil. ancak sizin hareketiniz de ekstrem koşullarda olduğu için kayması normal.

focus'un izgenişliği ağırlığı ve arka süspansiyonunun bağımsız olması gibi birçok sebepten dolayı kaymaması da normal.

bizim araçların arka aksı "twist beam" denilen düz bir borudan ibaret. Burulmaya kısmen izin verdiği için "yarı bağımsız" olarak adlandırılsa da şu an için en "dandik" ve ucuz aks sistemi diyebiliriz. Araçta esp olsaydı savurmazdı o ayrı. Focus'un savrulmama sebeplerinden biri de bu olabilir eğer esp varsa.

İki araç arası mesafeyi bilen sizsiniz ama frenlemeniz daha doğru olurdu belki de. Gerçi o durumda da arkadan gelenin size vurma ihtimali var tabii.

Evet bizim arabaların (stok hali) yol tutuşu pek de iyi değil, örneğin orijinal 15 jantlarla virajlarda vs pek güven vermiyordu ama 16 jant 195/55 lastiğe geçince yol tutuş daha iyileşti...

Hakan Güner
    Kendimin Patronu hakguner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 GT 3613
    Edilen teşekkür: 78

Öyle veya böyle, kurtarmışsınız kendinizi.
    Geçmiş olsun.

Buda benim beyaz meleğim....

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı effect1903 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet bizim arabaların (stok hali) yol tutuşu pek de iyi değil, örneğin orijinal 15 jantlarla virajlarda vs pek güven vermiyordu ama 16 jant 195/55 lastiğe geçince yol tutuş daha iyileşti...
    abi ben bi başlıkta yazdım yemediğim laf kalmadı, madem öyleymiş de niye punto almışım, ben nasıl mühendismişim, hiç bişeyden anlamıyormuşum

yay takarsan aradaki farkı göreceksin, puntonun iyi yol tutmamasının sebebi ağırlık merkezinin yüksekte kalması ve yumuşak yaylara sahip olması. viraja girdiğimizde kolay kütle transferi oluyor merkezkaç kuvveti yüzünden. hem devirme momenti artıyor hem de viraj dışında iten kuvvet.

10. Bu mesajı için 2 kişi tonymontana'ye teşekkür etti:

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

eger son hareket esnasında ayagınızı biranda gazdan cektiseniz bu gayet normal bir durum onden cekişli bir arac için ancak son hareket esnasında aniden gazdan cekme yok ise lastikleri falan kontrol ettirin bence anlattıgınız hareketin neredeyse aynısını gecenlerde yapnak zorunda kaldım ki hızım 130 civarındaydı esp bile devreye girmedi. normal devam ettim snrasında
    Bravo HGTurbo
    Kaan

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

yiğit abi esp de acil durumlarda insanı bazen şaşırtabiliyor. misal kayarken esp devreye girince arabayı yoluna sokuyor, fakat siz esp den önce ters kontra verirseniz bu defa araç kontra verdiğiniz tarafa dönüyor bi anda. arkadaşımın astrasıyla bu yüzden kaldırıma çıkıyordum bi kere az daha.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

ESP şart , artık standart olarak satılması lazım araçlarda , ESP paketi almadığıma pişmanım yüksek hızlarda virajlar tedirgin ediyor birdahaki aracım kesinlikle ESP li olucak

Geçen kuru zeminde boş alanda denedim 50-60 kmh hızlarda bile arkanın 2 manevrayla çok rahat kaydığını gördüm direksiyona müdahele etmezsek kontrol gidiyor , Frenlerinden son derece memnunum
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

ömer kabak
    Seat Leon stylance punt0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 142

öncelikle gecmis olsun ucuz atlatmıssınız.. bundan önceki aracım ford focus ghia idi o aracla grandeyi kıyaslamayın bence segment olarak farklı bi kere.. yol tutumu focusta gayet iyi ama bizim araclarda biraja biraz hızlı girersen allahım sana geliyorum diye dua etmeye baslıyosun.. gecmis olsun tekrardan..

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yiğit abi esp de acil durumlarda insanı bazen şaşırtabiliyor. misal kayarken esp devreye girince arabayı yoluna sokuyor, fakat siz esp den önce ters kontra verirseniz bu defa araç kontra verdiğiniz tarafa dönüyor bi anda. arkadaşımın astrasıyla bu yüzden kaldırıma çıkıyordum bi kere az daha.
    doğrudur kardeşim hiç espli araba alamadık.

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

doğrudur kardeşim hiç espli araba alamadık.
    çokta mattah bişe değil abi boşver
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

abi ben bi başlıkta yazdım yemediğim laf kalmadı, madem öyleymiş de niye punto almışım, ben nasıl mühendismişim, hiç bişeyden anlamıyormuşum

yay takarsan aradaki farkı göreceksin, puntonun iyi yol tutmamasının sebebi ağırlık merkezinin yüksekte kalması ve yumuşak yaylara sahip olması. viraja girdiğimizde kolay kütle transferi oluyor merkezkaç kuvveti yüzünden. hem devirme momenti artıyor hem de viraj dışında iten kuvvet.

Evet aynen öyle, araçlarımız yerden yüksek, ağırlık merkezi dediğin gibi yüksekte kaldığından yol tutuş iyi değil ama ben 16 jant+lastikle bu sorunu çözdüm. Dediğin gibi birde yay olursa çok daha iyileşir sanırım yol tutuş.

Tony Montana
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çokta mattah bişe değil abi boşver
    öyle deme bi dahaki arabamda cruise control ve esp mutlaka olacak.

KEREM Uçgunoğlu
    M@GIC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 346

esp gerçketen çok gerekli. arkadaşımın leonu kullnamıştım full araçtı. hatta 2 gün araç bende kaldı. bin km üstünde yaptım. 80 le giderken anayolu 90 derecelik bi dönüş yaptım, yaparkende epey bi tırstım, kesin spin atarım dedim içimden ama esp devreye girdi ve yapığım saçmalığı benim adıma düzeltti. Kötü yanı ise ya mütiş bi şey diye bu sefer daha sert virajlara girdim. maşallah beni hiç üzmedi. Ama leonun yol tutuşu harikaydı bazı yerlerde esp ihtiyaç bile olmadan dönüyordu. Sırf devreye girmesi için uğraşıyorduk. ve direksiyonu mükemmeldi net cevaplar veriyordu.

Melesef gp aldığımıda bu özellikleri bulamamıştım. hatta aracı aldığım günün akşamına aracın direksiyonunda boşluk vardiye servisin yolunu tutmuştum. 195/55/16 geçtim ki tutuşu iyileşsindiye bi ara yay düşünmüştüm ama konforu bitiriyor diye orjinalde kaldım. artısıyla eksisiyle aracımı seviyorum, fanatikçe yorumlar olabiliyor. herkesin görüşüne saygı duymak gerek.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

bence puntonun yol tutuşu oldukça iyi tabiki sınıfına göre, yol tutuşta en önemli etkende lastik tabiiki lastikleriniz iyi değilse en iyi araçta olsa yapacak hiç birşey kalmaz.
    focus ise bir üst sınıf olmakla birlikte sınıfında en iyi yol tutuşuna sahip araçlardan biridir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

GP nin yol tutuşu kötü diyen varsa ankarada bir kaç km'lik gezi yapalım bakalım nasılmış elbet bir focus kadar yol tutmaz zaten focus denen araç sınıfında yol tutuş konusunda referans gösterilen bir araçtır. ancak gp'nin yol tutuşu piyasadaki tırt c segmenti bir çok araç kadar iyidir.

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

öyle deme bi dahaki arabamda cruise control ve esp mutlaka olacak.
    abi esp yi mecburen kullanmayı allah nasip etmedi inşallahta etmesin. cc için ise kesinlikle boşa para vermek malum türkiye yollarında daha bi kere 2 dk dan uzun kullanamadım ya traktör çıkar ya bişe çıkar illaki frene basıyor insan..
    Muhammad Ali Clay

kıvanç çiftçi
    since1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 220

ESp yi birkez kullandım oda belkide ölümden kurtardı.

E5 te orta şeritte 90-100 km arası hızla giderken sağ şeritte otobüsü sollamak isteyen bir dangalak önüme kırdı freni kökledim ABS devreye girdi bir yandan kornaya abandım.solumda araba vardı sola kıramadım.önüme kkıran araç tekrar sağ şeride kırdı resmen adamın aracı 2 teker üstünde gitti araç neredeyse takla atıyordu.solumdaki araç kaçınca tekrar sola kırdım ve kurtardım. o hızda ani fren+sol-sağ şeklinde direksiyonu çevirmem nedeniyle araç savrulma eğilimine girdi ama ESP devreye girdi ve kendini topladı.

önüme kıran yanlış hatrlamıyorsam citreon saxo takla atıcak bir konumdayken benim araç neredeyse kendini savurmadı bile o yüzden ESP li bir evo nun yol tutuşu zayıf denmesi şaşırtıyor
    Konu since1453 tarafından (16/05/2012 Saat 09:20 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon