Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kış lastiği mecburi oluyor!

saygın çetin
    Scirocco 1.4TSI sportline saygin54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 145

Standart Kış lastiği mecburi oluyor!

Türkiye trafikte yeni bir dönem egiriyor. Kış lastiği uygulaması zorunlu hale gelecek. Muayenesi olmayan araçların satışına izin verilmeyecek. Araçların demiryoluna düşmesi sonucu yaşanan ölümlü-yaralamalı kazaların önüne geçmek amacıyla karayolu kenarlarına çelik bariyerler konulacak. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı İsmail Baş'ın başkanlığında toplanan Karayolu Trafik Güvenliği Kurulu'nun 124'üncü toplantısında önemli kararlar alındı. Sabah gazetesinin haberine göre, kurulda 2011-2012 yıllarının ilk üç aylık dönemlerinde meydana gelen trafik kazaları değerlendirildi. Bu yılın ilk üç ayında yaşanan kazalarda 551 vatandaş hayatını kaybetti. 2011'e göre kazalarda yüzde 10.3 artış görülürken, ölümlerde yüzde -9.5 azalma, yaralamalarda ise yüzde 12.3 artış yaşandı. Kurulda kış mevsiminde kar ve buzdan kaynaklanan ölümlü ve yaralamalı kazaların nasıl önlenebileceği konusu masaya yatırıldı. Bazı ülkelerde 'zorunlu' bazı ülkelerde ise 'tercihli' olarak kurallaştırılan kış lastiği kullanımının Türkiye'de zorunlu hale getirilmesi konusunda prensip kararı alındı.

bir sitede okuduğum bir haber arkadaşlar...
    Konu saygin54 tarafından (09/05/2012 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

Hakan Dalkıran
    34 HKN 37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 18

Bölgesel olarak belirli bir tarih aralığı olacakmı örneğin İstanbul da kışın zorlu şartları erken bitiyor ama doğu illerimizde 1 kac ay daha uzuyor.

Ziyaretci036
    Ziyaretçi Ziyaretci036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bencede yerinde uygulama adam karda kışta kabak lastikle yola çıkıyor sende ne kadar kış lastiği olsada gelip sana patlatıyor.

saygın çetin
    Scirocco 1.4TSI sportline saygin54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 145

Alıntı 34 HKN 37 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bölgesel olarak belirli bir tarih aralığı olacakmı örneğin İstanbul da kışın zorlu şartları erken bitiyor ama doğu illerimizde 1 kac ay daha uzuyor.
    çok açık detaylar yazılmamış ama benim fikrim bölgesel değişmesi lazım çünkü örneğin akdeniz bölgesinde kar lastiğine çok uzun süre ihtiyaç duyulmaması lazım
    Konu saygin54 tarafından (09/05/2012 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Ferdi BALLI
    _FeRDi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 DZ 0045
    Edilen teşekkür: 175

Her araç sahibine bir takım kar lastiği alımı mecburi kılınıp, il yönetimi aracılığı ile lastiklerin ne zaman takılıp ne zaman çıkarılabileceği ,meteroloji ile irtibatla merkezi bir sistemle insanlara bildirilebilir mesela. Ota b.ka sms geliyor devletten insanlara, bu mevzuyuda sms üzerinden rahatça halledebilirler.

Grey Goose ...

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Bizim burada kış lastiğine ihtiyaç duyulduğunu görmedim.Bugüne kadar da hiç kış lastiği almadım.Allah şükür kimsenin aracına da çarpmadım.Yollarda kolay kolay buzlanma olmadığı gibi yağan kar en fazla bir gün yerde kalıyor.Böyle bir yasa çıkacaksa iklimsel olarak ihtiyaç duyulmayan yerler de dikkate alınmalı.Lastik diş derinliği yeterli olduktan sonra dört mevsim lastikler kış lastiğini aratmıyor.

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Alıntı mrtgokdepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bencede yerinde uygulama adam karda kışta kabak lastikle yola çıkıyor sende ne kadar kış lastiği olsada gelip sana patlatıyor.
    o adam yine çıkar, devletin kontrol mekanizması mı var sanki.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

fehmi ünlü
    WHITE EVO fhmnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    80 FU 2**
    Edilen teşekkür: 200

buraya kar 1983 ve 2007 de 0.5 cm olmakla beraber 29 yılda iki kere yağdı ben burda kar lastiğini ne yapayım
    EVO 1.3 MJ DYNAMIC
    CHIP TUNNING

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretci036

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o adam yine çıkar, devletin kontrol mekanizması mı var sanki.
    Bana carptigi zaman %100 hakli olsa bile saglam ceza odedimi devlet zaten otomatik kontrol yapmis olur.

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

geç bile kalındı....

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

yerinde bir karar...
    Keyif BMW'Dir...

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben karlı havada aracımı zaten dışarı çıkarmıyorum bütün kış kar lastiğiyle gezmek saçma geliyo onun için bana..Bunun kontrolü anca karlı havalarda yapılacaksa eyvallah ama bütün kış kar lastiğine bakıcaklarsa çok saçma..

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı boris91 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben karlı havada aracımı zaten dışarı çıkarmıyorum bütün kış kar lastiğiyle gezmek saçma geliyo onun için bana..Bunun kontrolü anca karlı havalarda yapılacaksa eyvallah ama bütün kış kar lastiğine bakıcaklarsa çok saçma..
    bilinçli sürücü olmak böyle bişey sanırım

şahsen bu konuda pek iyimser davranamıyorum. aracın durumunu bile bile lades deyip kendini yola atanlar, yolun ortasında patinaj çekerek yolu tıkayanlar ve kamera görünce ellerini kollarını açıp nerde bu devlet edebiyatını görünce pek güzel duygular beseleyemiyorum. sen önce önlemi al ondan sonra mağdur olursan hesap sorarsın. oturduğum yer kısmen şehirdışında olduğundan aracım 100 km'de iken taktırmıştım kış lastiğini, çok şükür hiç bi sorunda yaşamadım, ara sokaklarda herkes çıkmak için uğraş verirken gayet güzel yolumda ilerleyebildim.

zira bunun için bence en mantıklısı, meteoroloji kar yağışı uyarısı yaptığında polislerin denetim yapması, 1 takım kış lastiği tutarında ceza yazarlarsa belki insanlar tarzan gibi yola çıkmadan önce tekrar düşünürler.

amaç kış lastiğinin zorunlu olması değilde, hava şartlarının ağırlaştığı belli dönemlerde yaz lastikli araçların trafiğe çıkmaması şeklinde bir düzen olacaktır umarım.

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

buyuk ihtimalle bolgesel uygulamaya konur ama hangi araba nerede ikamet ediyor bilinmesi zor oldugundan yorurluge girmesi hali sikintili. antalya gibi bir yerde kar lastigine ebedi ihtiyac duyulmazken burada zorunlu kilmalari mantiksiz olur.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buyuk ihtimalle bolgesel uygulamaya konur ama hangi araba nerede ikamet ediyor bilinmesi zor oldugundan yorurluge girmesi hali sikintili. antalya gibi bir yerde kar lastigine ebedi ihtiyac duyulmazken burada zorunlu kilmalari mantiksiz olur.
    bunun için denetim lazım. mesela kar lastiği zorunlu olan bölgelere girişlerde polis kontrolü gibi.

hayatta en nefret ettiğim şey kış lastiği olmadan karlı yola çıkan insanlardır. binlerce insanın vaktinden, parasından, sinirinden, ömründen çalıyorlar yolu tıkayıp. nasıl bir mantıktır anlamıyorum.

Ziyaretci036

Gerci gectigim kis 4 adet kar lastigim oldugu halde zincirim yok diye ceza yedim polisimizi uygulamalarindan dolayi tebrik ediyorum. Bide karpuz secer gibi araba cevirip degilde herkesi kontrol edebilseler.

emrah ....
    emrahisilti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 237

bence saçma bir uygulama hayata geçirileceğinide sanmıyorum

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mantıklı ama fethiyedeki adam ne yapsın antalyadaki adam ne yapsın kar lastiğini bence bölgesel olmadlı

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun için denetim lazım. mesela kar lastiği zorunlu olan bölgelere girişlerde polis kontrolü gibi.

hayatta en nefret ettiğim şey kış lastiği olmadan karlı yola çıkan insanlardır. binlerce insanın vaktinden, parasından, sinirinden, ömründen çalıyorlar yolu tıkayıp. nasıl bir mantıktır anlamıyorum.
    hocam hangi arabanin lastigini kontrol edecek, basa mi cikilir onunla. cam filmi kontrolu gibi bin arabadan rastgele birini cevirip kontrol edebilir belki ama o zaman da proje amacina ulasmaz.

belki ilerde asli kusur sayilabilir (arkadan carpma, kirmizi isikta gecme gibi) kis lastiksiz gezersin, kaza yaparsan sorumlusu sensin gibi

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Kış lastiği =(değildir) Kar Lastiği

Aklınıza sadece kar olayı gelmesin.
    Soğukların etkisi ne olacak? İlle kar mı yağması lazım kış lastiği için.

İstatistiksel olarak il bazında uygulama yapılabilir.

Sayfa 1/2 12 SonSon