şimdi kısaca hesabınızın niye yanlış olduığunu anlatayım. bilmediğiniz şey, lokasyon ile hızın hata oranının aynı olmadığıdır. konum belirlemedeki hata bilerek ve istenerek amerikan savunma bakanlığının GPS güdümlü silahları herkes üretemesin diye eklediği bir özelliktir. askeri amaçlı gpslerdeki hata düzeltme protokolü ile hata 10 cm ye düşmektedir. MKE nin halihazırdaki "akıllı bomba"ları da bu şekilde çalışır. bunu elbetteki bizim cihazlarımızın askeri cihazlar olmadığını bilerek yazıyorum, ama kasdettiğim sürat hesaplarken ilk konum ile son konum arasındaki farktır. ilk konum 5 metre hatalıysa, son konum da beş metre hatalı olsa, toplam konumlar arası hata 10 m olur. belki 200 metre içerisinde çok önemli bir farktır ama 200 km mesafede 10 metre hata payı sizin dediğiniz gibi yüzde altı etmez. sizin hesabınıza göre her an artan lineer bir hata var kabul etmektesiniz ki öyle bir hata yoktur. dolayısıyla gps ler hızı o kadar hatalı göstermezler.. gösteriyor olsalardı 200 km yol gittiğinde bulunduğunuz yerden 12 km hatalı konum göstermeleri gerekirdi ki hata o kadar değil yine 5 metre olarak kalmaktadır.isterseniz matematiksel olarak da yazar anlatırım ama , yok doppler kaymasıydı, yok görece hızdı anlatmam gerekir ki o da çok bilmişlik olur. çok merak eden GPS in hata düzeltmesini , hız hesaplamasını nasıl yaptığını ve niye o kadar hata olmadığını buradan okuyabilirler:
https://www.abcm.org.br/symposiumser...SSM3_IV_06.pdf
daha basit olarak ise
How accurate is a GPS-based speedometer? | GPS Systems adresinde bilgi mevcut.
burada da aracınızın hız göstergesinin lastik çapı, genişliği, basıncı, anlık hava basıncı gibi değişkenlere bağlı olarak niye, neden ve nasıl hatalı gösterdiği deney sonuçları ile izah edilmiş:
https://www.adrawa.com.au/Speedometer%20Accuracy.pdf
hasılı, varsayımlara dayanarak dört işlem yapmak da her zaman doğru sonuç vermez. özetle GPS hızı saniyedeki alınan yola göre değil, bağlandığı uydulardan aldığı anlık zaman verisine göre yapar. anlık konuma göre yapsaydı dünyayı düz kabul etmek gerekirdi, yokuşlardaki oluşan hipotenüsü hesaba nasıl katacaktı? sizin hesabınızda yükseklik farkı nerededir , mesela?
saygılar
Yer imleri