Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Vw bora ve Grande Punto farkı

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Standart Vw bora ve Grande Punto farkı

Dün alınacak ihtiyaçlar için eniştenin ailesi ve bizimkiler şehir merkezine gitmeleri gerekiyordu.Hava biraz kar yağışlı ve sisli olduğu için eniştemin babası aracı benim kullanmamı istedi.Ben de hem farklı bir araç kullanmak hem de bizimkilere yardımcı olmak için tamam dedim.

Bizim ilçe ile gaziantep arası 40km lik mesafede yol tam temizlenmediği için yola biraz temkinli çıktım.Yolculuk boyunca yola dikkat ettiğim kadar benim punto ile vw bora arasındaki farklıları keşfetmeye çalıştım.

Kullandığım araç full donanımlı 2004 model 1.6 16 v 115 hp Vw Bora

Konfor olarak hem süspansiyonlardan dolayı hem aracın ağırlığının fazla olmasının etkisiyle Grande Puntodan iyiydi.

Yakıt tüketimi yol bilgisayarından edindiğim bilgilere göre şehiriçinde 1.6 bir araca göre gayet iyiydi fakat grande puntoya göre belirgin olarak fazla.
    Dikkatimi çeken bir diğer nokta fire motorla hergün çıktığım yol bilgisayarımın 4.viteste 16-17 km gösterdiği yerde Bora da hemen hemen aynı değerleri gösteriyordu.Oysa birçok forumda birçok kez 1.6 motorların rampa tüketimlerinin fire ye çok daha iyi olacağı söyleniyordu.(Tabi ki bunda aracın ağırlığının 1200-1300 kg arası olması ve araçta 4 kişi olmasının da etkisi var.)
    Tabi aynı durumda benim fire motor da en fazla 18-19 gösterdiğini biliyorum.
    Düz yolda uzun yol boyunca yakıt tüketim verileri benim fire motora göre 0.5-1 litre arası daha iyi.İnanın arkadaşlar öyle aracın motor hacmi ve gücü fazla olsa da uzun yolda en fazla 1 litre fark var.O da yüklü ağırlığa göre hesap ediyorum yoksa tek kişi 90-100 arası punto daha başarılı.Fark yüklü ağırlıkta gaza basınca ortaya çıkıyor.O fark da benim genelde kullanmadığım 110 km üstü hızlarda ortaya çıkıyor.

Gelelim iki aracı performans olarak değerlendirmeye;

Bora 1.6 115 hp motorun etkisiyle yüksek hızlara daha kolay ve rahat ulaşıyor.Dört kişi yarım bagaja rağmen uzun yolda benim araca göre daha rahat ettiriyor fakat yine söylüyorum çok aranan bir fark göremedim.

Malzeme kalitesi benim aracımdan iyi ama sikecek far klima açma yerleri karmaşık geldi.Uzun ve kısa farı sol tarafta manuel klimalı puntolardaki sıcak soğuk düğmesine benzer yerden açıyorsunuz.Bne böyle bir saçmalık göremedim.

Belki kullandığım araçtan dolayı duygusal davrandığımı söylüyeceksiniz ama arkadaşlar nedense ışılarda kalkarken benim 1.4 fire motor bile sanki bu araçtan daha atikdi.(Yine araçta 4 kişi olmasından diyeceksiniz ama bence 1.6 motorun çok daha iyi olması gerekirdi)
    Valla ister inanın ister inanmayın ama motor hacmine göre 1.6 bora ağırlığının fazla olmasından mıdır bilmiyorum ama şehiriçinde benim puntonun çevikliğini ve kıvraklığını aradım.Sanki boranın daha ağır olması 1.6 motorun performansını bastırıyor gibiydi.

Yol tutuşu olarak da açıkçası aracın süspansiyonlarının yumuşak olması ve aracın ağır olmasının etkisinden olacak herhalde ama benim araç boraya göre daha iyi yol tutuyor.Bizim ilçeye 10 km kalası hafif bir viraj var.Oraya ben punto ile 100 km ile giriyordum ama borayla oraya 90 la girince hızımı azaltmak zorunda kaldım.Bence grande punto virajlarda boraya göre çok başarılı.

Şimdi bana bazı arkadaşlar duygusal davranmışsın,abartmışsın objektif değilsin diyebilir ama valla bizzat iki aracın farkını görmek amaçlı yaptığım sürüş izlenimlerimi samimi ve net olarak tek tek yazdım.

NOT:Aracını herhangi bir arızası motorunda herhangi bir problem vs yoktur.

SON OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM Kİ;KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE BENİ PUNTODAN VAZGEÇİRECEK BİR FARK GÖREMEDİM BORA'DA.TAM TERSİ PUNTOMU ARATTIRDI BANA.BAZEN KULLANDIĞIM ALMAN ARAÇLARI İLE İTALYAN ARAÇLARI ARASINDA ÖYLE AHIM ŞAHIM FARK YOK DESEM DE NEDENSE HEP KARŞI ÇIKLIYOR.
    Konu ykaya1983 tarafından (28/01/2012 Saat 19:31 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 6 kişi ykaya1983'ye teşekkür etti:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

bora 1.6 105 hp olması lazım 77 kw.
    ayrıca ağırlığı da fazla değil. 1210 ya da 1220 kg civarı olması lazım 1.6 benzinlileri. benim dizel puntodan 100 kg daha ağır. süspansiyonu çok yumuşak olduğu için araba yolda çok esniyor bu yüzden ağır gibi hissettiriyor.
    1.6 hitler motoru zaten bu arabayı 11.6 sn de 0 dan 100 e çıkartıyor. çok yakan, az kaçan ama dayanıklı ve lpg ile çok uyumlu bir motordur.

vw nin en baba arabası golf ve passattır. polo - jetta bir moka benzemeyen araçlardır (fiyat/fayda açısından). jetta genişliği ve 1.6 tdi - dsg olayından dolayı tercih edilebilir ancak malzeme kalitesi, işçilik golf un yanından bile geçemez. golf ve jetta c sınıfı araçlar ancak kalite konusundan golf çok daha öndedir ve fiyatı 7 bine dayanmış durumda. geçen yıl 60 bine kapatanlar aynı donanımlı araçta 8 - 10 bin kar ettiler arabalarıda karaborsaya düştü
    Konu Du Hast tarafından (28/01/2012 Saat 20:30 ) değiştirilmiştir.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

2004 model olduğu içindir...ne kadar vasat olursa olsun c segmenti bir araç b segmentinden iyidir...
    edit: 8v olan motorsa 102 hp olması lazım...
    Keyif BMW'Dir...

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Borada 1.6 102 hp motor var, performansı çok iyi olan bir araba değil ama gayet sağlam bir arabadır, kasada çok çok ağır değil olsa olsa 100 kg fark vardır arada.. Ama iki araba sınıf olarak farklı bu yüzden konfor olarak birazdaha iyi olabilir, bora "c" segmenti, puntolarımız ise "b" segmenti araçlar.. bora aynı sınıf olan bravo ile kıyaslanırsa daha doğru olur..

barış unye
    İl Başkan (Iğdır) barisunye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 83

bence abartmamak lazım....helekı puntoyla 100le aldıgınız virajı borayla 90la zor almanız gercekten cok ılgınc...bence bu tamamen aracı yenı kullanmanıza araca yabancı olmanızdan kaynaklanıyr....

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

bora hakkında bildiğim tek şey çok yaktığı...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

Dayımda 1.6 Bora vardı sadece yakıtından dolayı sattı , 2001 model 1.8 20v 125 hp Golf kullandım , Punto Evo ya göre yol tutuş çok çok iyi , Evoyu zorladığım virajlarda lastikler öterken Golf raya oturmuş gibi döndü yol tutuşuna bayıldım , kötü yanı tüplü olmasına rağmen 35-40 kuruş yakmasıydı
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

ertan alp
    meltdown - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 46

Öncelike yazdığın için teşekkürler... harika bir yazı olmuş... bildiğim kadarıyla boranın moturu 8v 102 beygir... performansı iyidir... bizzat kullandım... Eski aracım puntoya göre oldukça geniş... virajda alışık olmadığından kaynaklanıyor diye düşünüyorum... madem böyle bir karşılaştırma yaptın ben de yeni aldığım focusla karşılaştırayım... Segment farkı var biliyorum ama Yakıt tüketimi Benzinli Fire motor Puntomla şehiriçi 7.5 litre iken Focus 1.6 ile 11.1 litre yakıyorum bu kadar karşılaştırma yeterli olacak sanırım önemli olan aracınızdan ne istediğiniz? Oturuşu, sürüşü ve virajları alışı çok farklı. aradaki 40 beygirlik fark ile araç şahlanıyor... ben daha önce de yazmıştım. puntom cillop gibiydi daha fazla güç istiyorsanız ancak yakıtı koklamayıp içsin diyorsanız daha güçlü bir araba alın

Ad bilgisi hatalı. Soyad bilgisi hatalı.
    ankkbl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 3

Hepsi hikaye bende kullandım golf, bora kardeşim beş para etmez performans az doğru sölüyosun. Sağlamlık konusunda yine o kadar ümit verici olamam. Sadece adını çok çıkarttılar bu araçların. Pahalıya bizim milletimiz çok sever bol para harcamayı. Kulaktan dolma bide grafik hazırdır hemen seni inandırmaya çalışırlar ha bide mühendisim derler bu sitede mühendis sitesi valla.....

Ad bilgisi hatalı. Soyad bilgisi hatalı.
    ankkbl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı EvoKoray Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dayımda 1.6 Bora vardı sadece yakıtından dolayı sattı , 2001 model 1.8 20v 125 hp Golf kullandım , Punto Evo ya göre yol tutuş çok çok iyi , Evoyu zorladığım virajlarda lastikler öterken Golf raya oturmuş gibi döndü yol tutuşuna bayıldım , kötü yanı tüplü olmasına rağmen 35-40 kuruş yakmasıydı
    lASTİKLERİN İYİYMİŞ ARACIN!!! ARAÇ BELLİ HANSIN ÜRETTİĞİ İŞTE....NOLACAK

adı soyadı
    demirçekirdek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

bora ile viraja puntoya göre az da olsa daha rahat girmen lazım

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ankkbl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hepsi hikaye bende kullandım golf, bora kardeşim beş para etmez performans az doğru sölüyosun. Sağlamlık konusunda yine o kadar ümit verici olamam. Sadece adını çok çıkarttılar bu araçların. Pahalıya bizim milletimiz çok sever bol para harcamayı. Kulaktan dolma bide grafik hazırdır hemen seni inandırmaya çalışırlar ha bide mühendisim derler bu sitede mühendis sitesi valla.....
    Valla haklısın kubilay.Yıllardır girdiğim forumlarda insanlar tarafından çok abartılan bazı vw araçlarını kullandığım zaman sahip olduğum fıat araçlarla aralarında ahım şahım bir fark olmadığını söylediğimde hep tepki görmüştüm.Bora da bu abartılan araçlardan bir tanesiydi.Fakat kullanınca yol tutuşundan yakıtına,konforundan performansına kadar abartııldğı gibi olmadığını gördüm.Kullandığım farklı araçlara genellikle 10 dakika içerisinde alışırım.Kullanırken öyle pek yabancılık çekmem. Yılda 30000 km yapan biriyim.Puntoyla hergün girdiğim hafif virajlı yere daha düşük hızla girmeme rağmen araç yatma eğilimi gösterdi.Ne bileyim sanki punto gibi ani manevralara gelmeyecek bir araçmış izlenimi verdi.Hatta sadece bu dediğim yerde değil yol boyunca birçok yerde aracı sınadım.Puntoyla sert girdiğim kavislerde kütük gibi hiçbir salınım yapmıyor ama bora kesinlikle o girdiğim yerlere sert girmeye müsait değildi.

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı meltdown Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelike yazdığın için teşekkürler... harika bir yazı olmuş... bildiğim kadarıyla boranın moturu 8v 102 beygir... performansı iyidir... bizzat kullandım... Eski aracım puntoya göre oldukça geniş... virajda alışık olmadığından kaynaklanıyor diye düşünüyorum... madem böyle bir karşılaştırma yaptın ben de yeni aldığım focusla karşılaştırayım... Segment farkı var biliyorum ama Yakıt tüketimi Benzinli Fire motor Puntomla şehiriçi 7.5 litre iken Focus 1.6 ile 11.1 litre yakıyorum bu kadar karşılaştırma yeterli olacak sanırım önemli olan aracınızdan ne istediğiniz? Oturuşu, sürüşü ve virajları alışı çok farklı. aradaki 40 beygirlik fark ile araç şahlanıyor... ben daha önce de yazmıştım. puntom cillop gibiydi daha fazla güç istiyorsanız ancak yakıtı koklamayıp içsin diyorsanız daha güçlü bir araba alın
    8 v 102 hp olduğunu yeni öğrendim doğrusu.Performansının ve yakıt tüketiminin beni etmemesinin sebebi buymuş demek.Bu motorun tüple çok uyumlu olduğunu birçok kişiden de duymuştum.Gerçi kullandığım araç benzinliydi ve lpg hiç takılmamıştı.Zaten kullanıcısı da bizim gibi km de yakıt hesabı yapacak kadar gariban değil.

Bugün Vw sitesinde 102 hp liğin yakıt verilerine baktım.
    Şehiriçi 9.7 litre
    Şehirdışı 5.6 litre
    Anaaamm bu adamın yerinde ben olsam bir dakika lpg siz binmem bu arabaya

YUNUS KAYA
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı takres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2004 model olduğu içindir...ne kadar vasat olursa olsun c segmenti bir araç b segmentinden iyidir...
    edit: 8v olan motorsa 102 hp olması lazım...
    Bu aracın 8v 102 hp olduğuna eminmisiniz serhat bey.Çünkü bazı forumlarda benzinli modelleri 1.6 16 v 115 hp yazıyor da.

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

1.6 8v 102 hp dışında 1.6 16v 105 hp olanı da duydum (115 te olabilir yanlış olmasın)
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu aracın 8v 102 hp olduğuna eminmisiniz serhat bey.Çünkü bazı forumlarda benzinli modelleri 1.6 16 v 115 hp yazıyor da.
    Yıl ve donanıma göre değişebiliyor, ama genelde 8v 102 hp bora'lar..

Mehmet Erduru
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla haklısın kubilay.Yıllardır girdiğim forumlarda insanlar tarafından çok abartılan bazı vw araçlarını kullandığım zaman sahip olduğum fıat araçlarla aralarında ahım şahım bir fark olmadığını söylediğimde hep tepki görmüştüm.Bora da bu abartılan araçlardan bir tanesiydi.Fakat kullanınca yol tutuşundan yakıtına,konforundan performansına kadar abartııldğı gibi olmadığını gördüm.Kullandığım farklı araçlara genellikle 10 dakika içerisinde alışırım.Kullanırken öyle pek yabancılık çekmem. Yılda 30000 km yapan biriyim.Puntoyla hergün girdiğim hafif virajlı yere daha düşük hızla girmeme rağmen araç yatma eğilimi gösterdi.Ne bileyim sanki punto gibi ani manevralara gelmeyecek bir araçmış izlenimi verdi.Hatta sadece bu dediğim yerde değil yol boyunca birçok yerde aracı sınadım.Puntoyla sert girdiğim kavislerde kütük gibi hiçbir salınım yapmıyor ama bora kesinlikle o girdiğim yerlere sert girmeye müsait değildi.
    Yol tutuş ve viraj kabiliyeti süspansiyon sistemi ile ilgilidir, aracın genel yapısı ile ilgisi yoktur. Bora'nın süspansiyon sistemi daha çok konfor odaklı olduğundan daha yumuşaktır ve virajda birazdaha esneme yapabilir, puntolarımızın süspansiyon sistemi ise aksine yol tutuşa uyarlıdır ve birazdaha serttir..

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

aynı motor benim aracımda var 77 lik puntodan performanslı. üstelik benim aracın agırlıgı 1360 kilo

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

arkadaşlar punto boradan bir miktarda fazla olsa daha iyi viraj alır. segment farkı olsada boranun süspansiyonu çok çok yumuşaktır. kasisten geçtiğiniz de araba yaylı yatak gibi esnemeye devam eder. kaldıki üretim teknolojisi ve şasesi eski bir araçtır ve şasesi fazla rijit değildir. puntonun şasesi oldukça rijit ve süspansiyonu serttir. haliyle kilosuda az olan punto boradan daha iyi viraj almaktadır. hatta çok yeni olmasına rağmen reno fluance den bile daha iyi viraj almaktadır bizim puntikler. fluanceyi bizzat kendim denedim aynı virajda aynı gün içinde 110 la puntoyla kaymadan döndüğüm yeri renoyla 110 la girdim ve arkayı kontra ile düzelttim.
    yani bu olay sırf punto ile sınırlı değildir. aks mesafesi kısa, süspansiyonu sert, kasası ufak ve rijit b sınıfı araçlar bazen inanılmaz işler çıkartıyor örn: adam gibi lastikle fiesta çok garip virajlara giriyordu. peugeot u bunlar dışında tutuyorum

popo rahatlığı ve uzun yol için konfor amaçlı yumuşak süspasiyon ve düşük viraj kabiliyeti ya da popo zıp zıp ama virajlara korkmadan girmek. araç alırken insanlar bu konuda çok hata yapıyorlar. sonra bu araba niye zıplıyor diye dolanıyorlar
    Konu Du Hast tarafından (29/01/2012 Saat 01:23 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

Punto'ya alışan başka arabada sıkıntı çeker ..
    TSİ Jetta.

Sayfa 1/2 12 SonSon