13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Bu gecede cruise control merakım :)

Tarık .
    tyilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Standart Bu gecede cruise control merakım :)

Merhaba Arkadaşlar,

Hız sabitleyici konusunda merak ettiğim bir konu var. Hız sabitleyicinin hep tiptronic viteslerde olabileceğini düşünürdüm, manuel viteslerde de olduğunu görünce birşey kafa takıldı.

Örneğin 6. viteste düz yolda giderken 120km. hızda sabitlediğinizde rampaya geldiğinde araç 6. viteste rampayı çıkmak için düşük güçte daha fazla yakıt tüketmiyormu ? Bu durumla karşılaşıldığında sanırım sürücü gaza dokunmadan debriyaja basıp uygun vitese düşüyordur. Ama bukezde debriyaja basıldığı sırada hız kaybı yaşandığından sistem hızlanabilmek için daha fazla gaz verecek vites değiştirme süresi uzarsa motor bağırmaya başlayacaktır diye düşünüyorum.

Mutlaka yanıldığım bir yer olmalı, örneğin debriyaj pedalında da bir switch olup, gaz ve frenin yanısıra debriyajada basılsa cruisecontrolun devreden çıkmasını sğlamak olabilir.

Eray Şendil
    fiery_hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    Y O K !
    Edilen teşekkür: 339

puntoda bilmiyorumda qashqaide debriajda ve frende cruise otomatik olarak devreden cıkıyo
    ßenim SüRdüqüm hayaTın qeRi viTeSi yoq... qeÇmiŞimi Sadece dikiz aynaSından SeyRediyoRum

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Alıntı fiery_hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    puntoda bilmiyorumda qashqaide debriajda ve frende cruise otomatik olarak devreden cıkıyo
    Teşekkürler, Asıl merakım sistemin rampadaki senaryosu. Yapabileceği tek şeyin gaza yüklenmek olacağını düşünüyorum.

mustafa eser
    must - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Zaten oyle yapiyor. Vites dusurme yukseltme gibi bi secenek yok manuelde hiz sabitlemede. Sabtlemek istediginiz hiza en uygun viteste sabitliyorsunuz zaten. 1.3 75bg kucuk bir motor olmasina ragmen yokusta filan zorlanmiyor arac benim tecrubelerime gore. Ama bayilmaya basliyosa arac tabiki vites kucultmek gerekir. Bu sirada da cruze control devreden cikar.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Engin Tan
    engincantan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 BAN 65
    Edilen teşekkür: 155

Alıntı tyilgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler, Asıl merakım sistemin rampadaki senaryosu. Yapabileceği tek şeyin gaza yüklenmek olacağını düşünüyorum.
    bazı arkadaşlar karsı cıkacak ama bence cruıse control fazla yaktırıyor...benım mantıgıma gore aracı 120 ye sabıtledıgı ıcın rampa cıkmaya basladıgınızda onceden gazı vermeye baslıyor...kı buna gore zaten ayarlıyor yol duzde olsa sureklı olarak gaz verıyor kı ıvmesını kaybetmesın...ornegın buyuk otobuslerde soforler tempomat dıyorlar bu olaya ve kolay kolay cok mazot yakmasın dıye acmazlar cruıse controlu...ıyı tarafı ayagın verdıgı gaz tepkımelerıne gore duz yolda az yakabılır...ama bana gore rampa oldumu otobanda cok yakıyor gıbı gelıyor

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.OğuzhaN ÇELİK
    eexelanss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06BY8509
    Edilen teşekkür: 460

Merhabalar tarık bey.
    Hız sabitleyicinin asıl amacı yağmursuz ve düz yollarda kullanılmasıdır.
    sorunuza gelince evet aslında söylediğiniz nispeten doğru.. Mesela 6. vitese attınız ve 100 de sabitlediniz hızınızı rampaya geldiğinizde araç gaz vermeye başlıyor ama bu bizim gaza bastığımız gibi olmuyor çok kısa aralıklarla en uygun gazı verip bırakıyor tabi bu aralıklarda yani gaz verdikçe anlık tüketim yükseliyor.. Zaten asıl amacı düz yolda kullanmak olduğu için yokuşlarda yakıt konusunda pek bir artısı olmuyor..
    Diyelimki 6 viteste sabit gidiyorsun. Rampa 6. vitesi kaldıramayacak bir rampa haliyle araç nekadar gaz versede bi yerde bayılacak .. İşte ozaman siz debriyaja bastığınızda hız sabitleyici devre dışı kalıyor böylelikle siz vitesi düşürebiliyorsunuz daha sonra hız sabitleyicinin üstündeki RES tuşuna basınca daha önceki hafızaya aldığınız hıza ulaşmak için araç gaz veriyor.. Zaten belli bir hızdan sonra ve belli viteslerde hız sabitleyiciyi devreye alabiliyorsunuz.. Gaza veya frene dokunduğunuzda devre dışı kalıyor res tuşuna basınca tekrar eski hıza ulaşıyor kendisi ve o hızda sabitliyor..
    Yalnız yokuş aşağı güvenmeyin frenleme olayı yok malesef.. Örneğin otomatik 5.20 i de sabitlediğinizde hızı yokuş aşağıda aynı hızda tutuyor aracı frenlemede yapıyor. Bizim araçlarda o özellik yok malesef
    BY Turbo SPORT 150 HP

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tarık .
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Düşündüğümden farklı birşey olmadığını öğrenmiş oldum.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Alıntı tyilgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Hız sabitleyici konusunda merak ettiğim bir konu var. Hız sabitleyicinin hep tiptronic viteslerde olabileceğini düşünürdüm, manuel viteslerde de olduğunu görünce birşey kafa takıldı.

Örneğin 6. viteste düz yolda giderken 120km. hızda sabitlediğinizde rampaya geldiğinde araç 6. viteste rampayı çıkmak için düşük güçte daha fazla yakıt tüketmiyormu ? Bu durumla karşılaşıldığında sanırım sürücü gaza dokunmadan debriyaja basıp uygun vitese düşüyordur. Ama bukezde debriyaja basıldığı sırada hız kaybı yaşandığından sistem hızlanabilmek için daha fazla gaz verecek vites değiştirme süresi uzarsa motor bağırmaya başlayacaktır diye düşünüyorum.

Mutlaka yanıldığım bir yer olmalı, örneğin debriyaj pedalında da bir switch olup, gaz ve frenin yanısıra debriyajada basılsa cruisecontrolun devreden çıkmasını sğlamak olabilir.
    frene veya debriyaja basılınca CC devreden çıkıyor, RESe basmak gerekiyor. bu durumda manuel kullanımdan bir farkı yok, yani 120yle giderken CC olmadığında nasıl rampaya gelince vites küçültüp tekrar gaza basıyorsak RESe basıldığında araçta aynı şekilde davranıyor. vites küçültmemek için rampa öncesinde manuel olarak gaza basıp hızlanmakta diğer seçenek. bu durumda CC devreden çıkmıyor gazı bırakınca eski haline dönüyor.

yani manuelde CC olup olmaması birşey değiştirmiyor kullanım açısından bence.

dizellerin bu konuda torktan dolayı büyük avantajı var, cmaxi 150ye sabitliyorum izmir-çeşme arasında vitesi hiç ellemeden çıkıp iniyor heryeri 120ye sabitlediğimdede aynı şekilde tabii. 6 vites olsaydı tork yetermiydi bilmiyorum tabii.

ama benzinli otomatik araçlarda saçmalayabiliyor CC. en azından corollada gördüğüm kadarıyla. yine izmir çeşme arasında 120ye sabitlediğimde rampaya girer girmez vites küçültüp motoru bağırtıyor sonrasında tekrar büyütüp gitmeye çalışıyor gidemeyip bi daha küçültüyor bu gibi durumlarda müdahale gerekiyor(öncesinde gaz vererek veya devreden çıkartarak)
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi034
    Ziyaretçi Ziyaretçi034 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu konuda bir gariplik var, 2009 model manuel opel insignia, edition versiyonda bu bahsettiginiz olayi denemistim. cc,yi actim hizim 100 km, denemek icin vitesi bosa aldim, devir saati redline'a dayandi.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ŞAFAK ÖZTÜRK
    sfkbrtn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 233

cruise control un fazla yakıt harcattığını düşünüyordum bende, ama şunu farkettim uzun yol seyahatimde; gazı pedaldan çok daha stabil ayarlıyor düzenli artırıyor ve bence bu sayede ayakla ayarlamadan daha ekonomik sürüş sağlıyor benim deneyimim bu yönde

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ercüment T
    DoBLocU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 16

Uzun yolda aracı yolun egimine göre kullanıyorsanız cruise control den az yakacagınız kesin.Mesela kısa mesafe inişli çıkışlı bir yoldan inerken cc 90 km ye ayarlı ise araç gaz vermeyerek inişini saglayacaktır,rampayı tırmanmaya başlayınca cc 90 km yi yakalamak için gaza yüklenecektir.Buda yakıt sarfiyatını arttıracaktır.
    Aynı yolda cruise control suz kullanımda ben iniş esnasında yol müsaitse hızımı hafif gaz ile 90 km nin üstünde tutup rampayı tırmanırken iniş esnasında kazanmış oldugum ivme sayesinde daha az gaz ile turbo devrinin altına düşmeden rampayı tırmanıyorum.
    Kısaca cc yolun egim ve rampa durumunu önceden kestirip bunu avantaja çeviremiyor.
    Fakat düz yolda çok büyük avantaj,rahatlık,kolaylık.Fren konusunda ise rampa inerken cc nin kolunu - yone bastıgımda hızda düşüş oluyor.
    2011 Doblo premio+Konfor paket

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

düz yolda cc bizden daha az yakıyor ben hızlanmaları bile artı eksi ile yapıyodum gaza bbasmadan anlık tuketimde de gosteriyordu zaten

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı Hutne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda bir gariplik var, 2009 model manuel opel insignia, edition versiyonda bu bahsettiginiz olayi denemistim. cc,yi actim hizim 100 km, denemek icin vitesi bosa aldim, devir saati redline'a dayandi.
    Opelin elektronik konusundaki bereceksizliği..
    fiat elearn de okuduğum kadarı ile CC aracın viteste olup olmadığını veya hangi viteste olduğunu, ecu devir - hız karşılaştırması yaparak öğreniyor.