Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Ne yapmalıyım

MEHMET KÜÇÜKKAYA
    kalamaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Ne yapmalıyım

merhaba arkadaşlar..ben de geçen hafta 2008 model punto araç aldım..aracı alırken km si 100000 diye aldım..2-3 yere götürmeme rağmen antalyada ekpertizi kaldırdıklarını söyleyerek ekspertize sokamadım..ben de galericiye güvenerek aracı aldım.ama servise gittim dün araç 170000 km de bakıma girmiş çıktı..galeriyi aradım benim haberim yoktu haberim olsa seni ekspertize neden göndereyim diye işin içinden çıkıyo..bütün hevesim kaçtı..şimdi ben galericiyi mahkemeye mi vermeliyim haklı çıkarmıyım? yoksa bu araca bu şekilde binsem fiyatı ne kadar düşer?mesela ben 2008 model bu aracı 100000 km diyerek 19500 aldım..satarken 190000km diye satışa çıkarttığımda ne kadara satabilirim? saygılar..

onur bakır
    Honor COOPER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 596

Fiyattan anlamalıydınız bir problem olduğunu hocam.
    *****ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4 MULTIAIR 170 TCT*****
    ***MATT MAGNESIO GRIGIO***
    *****SPORT PACK1 & 18" MATT BLACK WHEELS*****

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

fiyat bence normal 100 bindeki active bir aracı 19.5 den ne kadar pahalıya alabilir ki??? ben 110 binde beyaz activeyi 17.5 e almıştım ki bütün bakımları serviste aksattırılmadan yapılmıştı ve mükemmel temizlikteydi..sorun fiyat değil ama siz arabayı size satan kişiyi mahkemeye verebilirsiniz bildiğim kadarıyla emsal örnekler de var..

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

galeri her türlü biliyordur abi o arabanın kilometresini.aracın gerçek kilometresini tespit ettirip,galeriyi dolandırıcılıktan mahkemeye vereceksiniz,bi araba parası tazminat davası açacaksınız.o namussuzlarda bu piyasada iş yapamayacak.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

Ziyaretci036
    Ziyaretçi Ziyaretci036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Honor COOPER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiyattan anlamalıydınız bir problem olduğunu hocam.
    +1
    çok arkadaş bunu yapıyor hem ucuz olsun hem düşük km olsun öyle bişey yok varsa sonuç ortada.
    geçmiş olsun ama işin peşini bırakmayın derim yazık günah parayı sokakta bulmuyoruz.

Ziyaretci036
    Ziyaretçi Ziyaretci036 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fiyat bence normal 100 bindeki active bir aracı 19.5 den ne kadar pahalıya alabilir ki??? ben 110 binde beyaz activeyi 17.5 e almıştım ki bütün bakımları serviste aksattırılmadan yapılmıştı ve mükemmel temizlikteydi..sorun fiyat değil ama siz arabayı size satan kişiyi mahkemeye verebilirsiniz bildiğim kadarıyla emsal örnekler de var..
    hocam ozaman durum daha vahim demekki 15 liralık arabayı 19.5 almış.

BERK ORAL
    berko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 121

geçmiş olsun

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

keşke servisten de sorgulama yapsaydınız...mahkemeden bişey çıkmaz...
    Keyif BMW'Dir...

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

aynı durum arkadasın basına geldi mavi 2007 gp 90 bin diye aldı 190 bin cıktı ama 15 bine aldıgı icin sesini cıkarmadı zaten bunu alanda galerici o bile farkedemedi. simdi bu aracı satılıga cıkardıgınızda o fiyatları görmez km si modeline gore cok yüksek oldugu icin 18lerin altını dusunun ama siz bunu galeriye soyleyip dava acacagınızı soyleyin bu gizli ayıp oluyo sanırım. avukat en iyi yardımcı olur herhalde

suat taner
    lionT-JET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 233

gecmıs olsun.hukukı surecı bılemem ama aldıgınız galerıye gerı ıade etmeyı deneyın derım.acıkcası dun 53000 (73000) km dedıklerı aracı 20000 km cekmısler cunku arac yenı oldugundan 20000km yı bıle kar sayıyorlar.yarın bende bır arac ıcın servıse gıdıp ekspertız yaptırıcam hadı hayırlısı bakalım..

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

ben de galeriden 73000 de punto alacaktım ama önceden bilgim olduğundan serviste sorgulatmak için şase numarasını istedim galericiden... adam ruhsatı evde unuttum falan gibi bahanelerle 4-5 kere aramama rağmen şase numarasını öğrenememiştim.... tabi şüphelenip peşini bıraktıydım ki bu olay geçen seneydi.... geçen yıllarda ne kadar galerici var tüm puntolara bakmıştım ne hikmetse hepsi 2-3 yaşında olduğu halde kmleri 70-80.000 arasındaydı... kmlerle oynuyorlar malesef bunu 20 liraya yapıyorlar artık...

MEHMET KÜÇÜKKAYA
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri

ya işin kötüsü şu: antalya fiat bayine götürdüm arabayı ekspertiz yapmıyoruz dediler..renaulta götürdüm biz sadece kendi arabalarımıza bakıyoruz dediler..hyundaı ye götürdüm biz sadece kaportoya bakarız dediler ki baktırdım ama motora bakmayız dediler..fiat bayini arayıp şase numarasından baktırtım servis kayıtlarında gözükmüyo dedi..biz de galericiye güvendik artık aldık..şimdi galerici ben bilmiyodum diyo..bilseydim seni servise niye göndereyim ki bile bile diyo..dava açsam kanıtlayabilirmiyim onu bilmiyorum da bu arabayı ben şimdi 19500 e aldım..satarken de orjinal km yi alacak olan kişiye söyleyecem tabiki de peki satış fiyatım ne kadar düşer?

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

Alıntı kalamaki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya işin kötüsü şu: antalya fiat bayine götürdüm arabayı ekspertiz yapmıyoruz dediler..renaulta götürdüm biz sadece kendi arabalarımıza bakıyoruz dediler..hyundaı ye götürdüm biz sadece kaportoya bakarız dediler ki baktırdım ama motora bakmayız dediler..fiat bayini arayıp şase numarasından baktırtım servis kayıtlarında gözükmüyo dedi..biz de galericiye güvendik artık aldık..şimdi galerici ben bilmiyodum diyo..bilseydim seni servise niye göndereyim ki bile bile diyo..dava açsam kanıtlayabilirmiyim onu bilmiyorum da bu arabayı ben şimdi 19500 e aldım..satarken de orjinal km yi alacak olan kişiye söyleyecem tabiki de peki satış fiyatım ne kadar düşer?
    hangi servise gittiniz antalyada?

Mehmet Erduru
    RedLine effect1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 396

Öncelikle geçmiş olsun üzücü bir durum.. Km düşürme olayı malesef dizellerde çok oluyor.. Bende yarın bir araca bakmaya gideceğim, servis ekspertiz yapmıyoruz diyor ama ben yinede ruhsat bilgilerinden bakım ve km kayıtlarına bakıracağım.. Ekspertiz içinde araştrmalarım sonucu bosh car service 101 nokta tam ekspertiz yapıyormuş rapor vererek. Servis kayıtlarına baktırdıktan sonra da bosh car service de tam bir ekspertize sokacağım.. Keşke sizde bilseydinizde öyle bir yere götürseydiniz aracı.. Neyse artık bu aşamadan sonra yapacağınız şey önce galericiye geri gidip aracı geri almasını istemek olmalı,aracı geri almadığı taktirde mahkemeye başvuracağınzı belirtin.. Eğer aracı geri almaz ise (muhtemelen geri almayacak) bu durumda suç duyurusunda bulunun çünkü artık km düşürme nitelikli dolandırıcılık kapsamında değerlendiriliyor diye biliyorum, mutlaka hakkınızı savunun derim, tekrar geçmiş olsun..

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

15 Ekim 2010 tarihinde internet ilanında gördüğüm 2005 model 119000 km.deki Ford marka dizel aracı almak için Trabzon'a gittim.Sahibiyle görüştükten sonra tanıdığım bir ustaya götürerek araca baktırdım iyi durumda olduğunu söylediler ve aracı aynı gün satın aldım. Ancak 1 ay sonra aracın yağı bitti ve değiştirdim. 1 ay sonra 3 litre yağ tekrar bitti. Anormal bi durum olduğunu anlayarak bir ustaya gösterdim ve motorun bitmiş olduğunu söylediler. Bir de yetkili servise göstereyim dedim ve Ford yetkili servisine gittim. Orda bana aracın enson 2007 yılında 145000 kmde servise girdiğini ve daha önce bir şirkete kiralık olarak verildiğini söylediler. Ancak bana satan şahıs arabayı ilk sahibi olan bir şahıstan aldığını da söylemişti. Sonuç olarak ben yetkili servisten ekspertiz raporu aldım.
    Elimdeki rapordan aracın km.si ile oynandığı açıkca belli oluyor. Buna dayanarak dava açmayı planlıyorum. Bu davayı nerede,hangi mahkemede açabilirim. Ve bununla ilgili olarak elinde Yargıtay kararı olan arkadaşlar varsa ve benimle paylaşırlarsa çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap:
    satıcı taraf şahıs olduğu için Borçlar Kanunu hükümlerine göre dava açmanız gerekecek. Her ne kadar edimler yerine getirilmiş olsa bile hile nedeniyle sözleşmenin feshi davasını açacaksınız. Delil olması bakımından araca ait internet ilanının bir çıktısını alın. Orada aracın kaç km.de olduğunu ve belirtilen özellikleri taşımadığını (veya önceki kullanım hakkında bilgi verilmeyerek yanıltıldığınızı) ispatlayabilirsiniz. Davanız değerine göre sulh hukuk veya asliye hukuk mahkemesinde görülecektir. Ancak sözleşme trabzonda yapıldığı ve davalı da trabzonda oturduğu için davayı trabzon'da açmanız gerekecek. Araç bedelinin yanı sıra menfi ve müspet zararlarınızı da talep edin.
    YARGITAY KARARI:
    sayın Nurullah Bey,
    ilk mesajımda dediğim gibi dava dilekçenize araca ait ilanı eklemek sizin için eşi benzeri bulunmaz bir delil olacaktır. Zaten aracın 2007 yılında araç muayeneye girdiğinde km.si bellidir. Satış sırasında yanınızda olan biri size mahkemede şahitlik edebilir. Ayrıca size aracı satan kişi hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusunda da bulunabilirsiniz...

yargılamaya yetkili ve görevli mahkeme hakkında,

YARGITAY

20. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/4338

K. 2005/5259

T. 25.4.2005

• İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞI ( Ayıplarından Kaynaklanan Tazminat Davası/4077 ****. Kapsamında Bulunmadığı - Davalı Şirketin Birinci Planda Satıcı Konumunda Olmadığı/Uyuşmazlığın Genel Hükümlere Sonuçlandırılacağı )

• AYIPTAN KAYNAKLANAN TAZMİNAT DAVASI ( İkinci El Araç Satışı/4077 ****. Kapsamında Bulunmadığı - Uyuşmazlığın Genel Hükümlere Sonuçlandırılacağı/Davalı Şirketin Birinci Planda Satıcı Konumunda Olmadığı )

• TAZMİNAT DAVASI ( İkinci El Araç Satışında Ayıplardan Kaynaklanan/4077 ****. Kapsamında Bulunmadığı - Davalı Şirketin Birinci Planda Satıcı Konumunda Olmadığı/Uyuşmazlığın Genel Hükümlere Sonuçlandırılacağı )

4077/m.2,3

ÖZET : Dava, davalı şirketten satın alınan ikinci el minibüsün ayıplarından kaynaklanan tazminat davasıdır.
    İkinci el araç satışı 4077 Sayılı Yasa kapsamında bulunmadığı, davalının birinci planda satıcı konumunda olmadığı anlaşılmakla, uyuşmazlığın genel hükümlere göre görülüp sonuçlandırılması gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki tazminat hukukuna ilişkin davada Mersin Asliye Ticaret ( Tüketici ) ile 2. Sulh Hukuk Mahkemelerince ayrı ayrı görevsizlik kararı verilmesi nedeni ile yargı yerinin belli edilmesi için gönderilen dosya içindeki tüm belgeler incelendi, gereği düşünüldü:

KARAR : Dava, satın alınan ikinci el minibüsün ayıplarından kaynaklanan tazminat davasıdır.
    Dosya kapsamından, davalı şirkete ait kullanılan minibüsün davacıya satıldığı, satın alınan araçtaki ayıplı bölümler nedeniyle tazminat istendiği anlaşılmaktadır.

4077 Sayılı Yasada değişiklik yapan 4822 Sayılı Yasanın 3/f maddesinde satıcı: Ticari veya mesleki faaliyetler kapsamında tüketiciye hizmet sunan gerçek veya tüzel kişiler olarak tanımlanmıştır.

Davanın nitelendirilmesine göre ikinci el araç satışı olup, 4077 Sayılı Yasa kapsamında bulunmadığı, davalının birinci planda satıcı konumunda olmadığı anlaşılmakla, uyuşmazlığın genel hükümlere göre görülüp sonuçlandırılması gerekir.

SONUÇ : Yukarıda belirtilen nedenlerle; H.Y.U.Y.’nın 25. ve 26. maddeleri gereğince Mersin 2. Sulh Hukuk Mahkemesinin YARGI YERİ OLARAK BELİRLENMESİNE 25.04.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
    YARGITAY
    4. Hukuk Dairesi

E:2008/5579
    K:2008/12612
    T:23.10.2008

Tüketici
    Tüketici Mahkemesi
    Üretim Hatası

Özet
    Davacının aracı üçüncü kişiden ikinci el olarak satın alması, garanti süresinin geçmesi gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde, davacının 4077 sayılı Yasa kapsamında "tüketici" olduğundan söz edilemeyeceğinden davaya genel mahkemelerde bakılmalıdır.

4077 s. Yasa m. 1,2,3

Davacı Ceyhun vekili tarafından, davalı M... B... Türk A.Ş. ve B... Oto. San. ve Tic. Ltd. Şti. aleyhine 20.12.2005 gününde verilen dilekçe ile gizli ayıp nedeniyle değiştirme ve boyanmanın istenmesi üzerine, mahkemece yapılan yargılama sonunda; davanın kabulüne dair verilen 07.06.2007 günlü kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalılar vekilleri tarafından süresi içinde istenilmekle,
    temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü.
    Davacı, davalılarca üretilen ve servis hizmeti verilen otomobili, üçüncü kişiden ikinci el olarak satın aldığını, ancak araçta üretim hatasından kaynaklanan kabarma ve çürümeler oluştuğunu iddia ederek aracın kapılarının değiştirilerek boyanmasını talep etmiş; mahkemece istem kabul olunmuş, kararı davalılar temyiz etmişlerdir.
    4822 sayılı Yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un Amaç başlıklı 2. maddesinde "Bu kanun, birinci maddesinde belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü tüketici işlemini kapsar" hükmüne yer verilmiştir. Aynı Yasa'nın 3. maddesinde satıcı, tüketici ve mal kavramlarının tanımı yapılmıştır.
    4077 sayılı Kanun'un 1. ve 2. maddesindeki amaç ve kapsam ile 3. maddesindeki satıcı, tüketici ve mal kavramları birlikte değerlendirildiğinde, bir uyuşmazlığın bu yasa kapsamında sayılabilmesi için ancak taraflar arasında mal veya hizmet satışına ilişkin bir hukuki işlemin bulunması gerekir. Somut olayda, taraflar arasında mal ve hizmet alımı söz konusu değildir. Davacının aracı üçüncü kişiden ikinci el olarak satın alması, garanti süresinin geçmesi gibi hususlar birlikte değerlendirildiğinde, davacının anılan yasa kapsamında "tüketici" olduğundan söz edilemez. Açıklanan bu nedenlerle davaya genel mahkemelerce bakılması gerekirken tüketici mahkemesince bakılması ve işin esasına girilmesi usul ve yasaya aykırı görüldüğünden kararın bozulması gerekmiştir.
    Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenlerle davalılar yararına (BOZULMASINA), bozma nedenine göre davalıların diğer temyiz itirazlarının şimdilik incelenmesine yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 23.10.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

16. Bu mesajı için 2 kişi ZAK1980'ye teşekkür etti:

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

VE......................

bundan yaklaşık 1 Sene önce istanbul dan corolla marka 2007 model bir araç aldık. yaklaşık 10-11 ay sonra araç servise gitmesi gerekti. servise götürdüğümde aracın km ile oynandığını söylediler. 144.000 de olan km 85.000 civarına çekmişler. oynama yapılmış benim istediğim adama dava açmak.kişiye veya galericiye ama nasıl bir yol izliyeceğimi ve tam olarak nasıl sonuçlanacağını bilmiyorum kazanırmıyım bilmiyorum. bunun sonucunda tekrar ben zararlı çıkmak istemiyorum davayı açtığımızda kesin kazanma olasılığımı merak ediyorum.Birde neler yapmam gerekir bilen varsa yazarsa sevinirim. araç istanbuldan alındığı için dava istanbul da açılması gerekiyormuş. toyota servisi kazanırsın dedi hatta kredi faizine kadar ödemek zorunda kalırlar gibi şeylerden bahsetti. ne harcama yaptıysan vermek zorunda dedi . yardımcı olabilecek varsa sevinirim masraflarıda merak ettim avukat masrafı mahkeme masrafı filan bunlar ne kadar tutar çünkü araç krediyle alıdığı için insanın eli açık olmuyor. avukat tanıdığınız varsa istanbul da konuşmak isterim davayı oda alabilir çünkü manisa dan gitgel herşeyi ayarla uzun zaman alır ben sadece ön bilgi ile herşeyi önce ayarlamak isterim.

CEVAP:
    Aracı satın aldığın kişiye noterden hemen ihtarname yolla, aracı iade edebileceğin gibi ,fazla ödediğin miktarı da alabilirsin.Yani araç değiştirilmiş km ile ,ne edecek ise o farkı geri alırsın.

Bunu araç sahibi mi yapmış yoksa galerici mi belli değil.Galerici aracı sadece ,araç sahibinin isteği ile satmışsa ,bu değişikliği yapmamışsa sorumlu olmaz.Vekalet gereği sadece verilen satış yetkisi gereğince aracı satmışsa sorumlu olmaz.Mal sahibi bu değişikliği yapmışsa ve galeriye vermişse sorumlu olur.

Araç ikinciel olduğundan tüketici kanununa girmez.Galericinin bu işte sorumluluğu varsa ,kmyi o değiştirmişse ,o da sorumlu olur.Burada kimin değiştirdiği önemlidir.

Galerici değişikliği yapmışsa doğan zarardan o sorumludur.Yada biliyorsa ,böyle bir değişikliğin yapıldığını.Buna rağmen aracılık yapmışsa.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

18. Bu mesajı için 3 kişi ZAK1980'ye teşekkür etti:

BERK ORAL
    berko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 121

Fırat otoda bana araba almadan önce mutlaka expertiz yaptırın dediler.Özelliklede dizelde, dizel araç sahipleri çok dolaştıklarından satışı kolay olsun diye 200 bin 250 bindeki arabayı hemen aşşağıdaki oto sanayide 30tl ye km sini düşürüyorlar dedi

MEHMET KÜÇÜKKAYA
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri

ben antalyada havaalanı yolundaki fiat servisine götürdüm ekspertiz yapmıyoz dediler ekspertiz yaptıramadan aldım..avukatla görüştüm bakalım yarın galericiyle konuşacak..olmazsa dava açacaz ..

Cemil Şen
    fotobelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 859

Geçmiş olsun..Allah yardımcın olsun..Zor ama imkansız değil..

MEHMET KÜÇÜKKAYA
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri

valla arkadaşlar yırttım sonunda..avukatla konuştum bugün dava açalım dedi..galericiyi aradı o da biraz mırın kırın etti ama akşamüstü paramı geri verdi satışı yaptım..rahatladım..ikinci ele artık kolay kolay güvenmem.dilin yandı bi kere..dikkatli olsun herkes..

Sayfa 1/3 123 SonSon