15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Yanan Arac içerisindekiler Nasıl kurtarılır

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Standart Yanan Arac içerisindekiler Nasıl kurtarılır

Arkadaslar haberlerı ızlerken yanan bır aractakılerı kurtarmak ıcın kapı acılınca arac alev topuna dondu dıye haber var.
    Kımı zaman butur haberler ıle karsılasıyoruz arac yanıyor camı kırılınca veya kapısı acılınca aracın ıcerısıne oksıjen gırmesınden dolayı yanma daha hızlı oluyor ve arac alev topuna donuyor .
    butur bır olayda yapılması gerekenlerı bılenınız varmı merak ettım ?
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Ayhan Güler
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ayhan1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    16 L 1377
    Edilen teşekkür: 414

açıkcası benimde en korktuğum olay inşallah hiiç kimsenin başına gelmez

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

yangın söndürme tüpü olmadan müdahale edilmemeli diye biliyorum bende..

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yangın söndürme tüpü olmadan müdahale edilmemeli diye biliyorum bende..
    Tayfun aslında onemlı nokta su yanlıs bılmıyorsam aracın ıc kısmında yangın olayı oldugunda ıc kabındekı oksıjen azalıyor eger sen ıcerıdekılerı kurtarmak ıcın kapıyı acarsan ıcerıye gıren oksıjenden dolayı alevler buyuyor ,yangın sıddetlenıyor butur bır durumda ıcerdekıler nasıl kurtarılır ,camı kırsak aynı durum yıne
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Kemal Atalay AR
    atalayx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 UE
    Edilen teşekkür: 262

yangın söndürme tüpünü aracın içinde taşınırsa alevlenme küçükse yanmaktan kurtarılır anca. yoksa canınızı kurtarsanız yeter. allah kimseye yaşatmasın.

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

kurtarmak için her hamlede malesef alevler büyür... gerçekten nasıl olacağını bende merak ettim... allah kimseyi böyle bir zor durumda bırakmasın.. gerçekten zor...

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

aracımda ve evimde yangın tüpü mutlaka olur araclarımızın içinde ne yazık ki yer olmadığı için bagajda tutuyorum araç tüpümü ancak kabin içinde kapılar ne olursa olsun içerden açılıyor ayrıca puntolarda fps sistemi yani yangın engelleme sistemi mevcut diye biliyorum %100 olmasada ona güveniyorum birde araçlarımızda tesisat veya elektrik aksamızda orj. olmayan müdehaleler bence teklikeli. Araçlarımızda yangın battaniyesi bulundurursak kabin içinde piyasada var bence etkili olacaktır.

ti ner
    tiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 44

İçerde çıkan yangında yangını kontrol atına almadan çıkmak çok olası görünmüyor.
    Araç içinde yangın tüpü sabitlenemediği sürece olası kazalarda içerdekilere zarar verebilir.Yangın battaniyesi mantıklı ama etkisi tartışılır. Birde yangın topu diye birşey var. Okuduğuma göre 1,3 kg ağırlığında, top şeklinde, belki bu tüpe göre araç içinde daha iyi olabiir.
    Otomatik Yangın Söndürme Topu - Fire Extinguisher Ball

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

oğuz kaya
    okaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 29

zeynel beye teşekkür ederim önemli bir konu açmış forumda böyle yararlı konular çok faydalı oluyor.benim babamda amcalarımda bu işle uğraşıyor yangın söndürme cihazları dolum bakım ve satışı yapıyoruz.böyle bir anda yapılması gereken ilk şey panik yapmamak.araçlarınızda 2 kg lık yangın söndürme cihazı bulundurun 1 kg olanlar küçük kıvılcıma ilk müdahele için.yangın haline gelmişse en az 2 kg olmalı ve tüpü ateşin üzerine sıkmayın ateşin dibine sıkın.direk alevin üzerine müdahele ederseniz azaltır ama asıl kökünden çıkmaya devam eder.araçlarınızda en az beş lt su bulundurun.araç içindekilere müdahale yaparken kapıyı açıp yolcunun üzerine su dökün tabi yangının olayın pozisyonuna göre değişir eğer alev içeri fazla girmemişse hemen içerden çıkarırsınız eğer sıkışmışsa yolcu üzerine su dökün veya battaniye gibi bir şeyi ıslatıp yolcuların üzerine örterek çıkarın.çok yöntem var kazanın yangının şekline göre yangın anı insana çok panik verir önemli olan soğuk kanlı olun.
    sizlere tavsiyem araçlarınızda 2 kg tüp bulundurun
    Konu okaya tarafından (01/10/2011 Saat 11:02 ) değiştirilmiştir.

Tufan .
    etufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 39

Alıntı fawori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracımda ve evimde yangın tüpü mutlaka olur araclarımızın içinde ne yazık ki yer olmadığı için bagajda tutuyorum araç tüpümü ancak kabin içinde kapılar ne olursa olsun içerden açılıyor ayrıca puntolarda fps sistemi yani yangın engelleme sistemi mevcut diye biliyorum %100 olmasada ona güveniyorum birde araçlarımızda tesisat veya elektrik aksamızda orj. olmayan müdehaleler bence teklikeli. Araçlarımızda yangın battaniyesi bulundurursak kabin içinde piyasada var bence etkili olacaktır.
    fps sistemi nedir, nasıl birşeydir?

FATİH ÖZTÜRK
    fthozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı ZAK1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar haberlerı ızlerken yanan bır aractakılerı kurtarmak ıcın kapı acılınca arac alev topuna dondu dıye haber var.
    Kımı zaman butur haberler ıle karsılasıyoruz arac yanıyor camı kırılınca veya kapısı acılınca aracın ıcerısıne oksıjen gırmesınden dolayı yanma daha hızlı oluyor ve arac alev topuna donuyor .
    butur bır olayda yapılması gerekenlerı bılenınız varmı merak ettım ?
    ortama karbondioksit salarak yangını söndürebilirsin sonrada içeridekileri çıkarabilirsin ancak içeridekiler karbondioksitten zehirlenebilir. mesela aracın içine linkteki tüpün küçüğünü koyabilirsin ama içerdekiler için bişey diyemem

otomatik yangın söndürme tatbikatı-fire extinguisher - YouTube

e ko
    shellcininabisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 277

benim de merak ettiğim bir şey var.. Teknoloji ve Tasarım öğretmeniyim ve malum çocuklarla icatlar buluyoruz. geçen seneki 7. sınıf veletlerden bir fikir çıkmıştı ACABA ARAÇ İÇLERİNE İŞYERLERİNDEKİ GİBİ YANGIN ALARMI / SÖNDÜRÜCÜSÜ KOYAMAZLAR MI diye.. ben de sigara içiyorsa ne olacak demiştim. öyle kalmıştı aslında iyi fikir de çıkamadık işin içinden bakalım bu sene çalışalım üzerinde

Zynl krcn
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34

Alıntı etufan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fps sistemi nedir, nasıl birşeydir?
    Basar bey yanlıs hatırlamıyorsam kaza anında sıstem devreye gırıyor araca gelen yakıt depodan kesılıyor boylece yangın cıkması onlenıyor .(ıyıde benzın deposu-motor arasında kalan borudakı benzın ne olacak)Veya hem motor hem depodakını kesıyor ama olay bu ıste.
    Bu arada yangın topu 80 usd + kdv desek 160 tlden fazlaya patlıyor mıllet 30 tl verıp tup almıyor bu ulkede topa hayatta vermezler.Bıcım araclar kucuk topu nereye koyacagız en ıyı arka sağ koltugun oraya 1 kg tup koymak.Asla sofor koltugunun altına veya arkası herhangı bır cısım koymayın arkadaslar yeınden cıkıp debrıyaj,fren,gaz pedallarının altına kacması durumuda aracı durdurmanız ımkansız hale gelebılır .
    Zeynel KARACAN

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ti ner
    tiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 44

Ara icinde tüpün çık iyi sabitlenmesi lazım, aksi çok ciddi yaralanmalara neden olabilir

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

yanıcı patlayıcı bir madde, bir neden yoksa neden alev alsın ki?
    camlar kapalıyken tutuşma daha zor olur bence.
    yanan araç içindekileri kurtarmak zor olabilir en iyisi tutuşmasını beklemeden çıkmak..