Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
43 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Doktora 20 Liralık İlaç Yazdır 16 TL Öde!

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Ramazan Ayında rahatsızlanarak hastaneden randevu almaya çalıştım,iç hastalıkları bölümünden randevu almak ne mümkün,çareyi başka bir branşa da bakan iç hastalıkları uzmanından randevu almakta buldum,1 ay sonra randevu alıp gel dedi,1 ay dolalı 1 hafta oluyor ve ben internet üzerinden doktorumdan randevu alamıyorum,ne zaman baksam doktorunuz bugün dolu yazıyor,randevu almanın da başka bir yolu yok ve ben o hastanede tedavime devam etmek zorundayım,gelde çık işin içinden...

Salih TIĞLI
    evooo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Mavi
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı SRDR KRKC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkes Her Hastaneye Gidemiyor Ozzy Kardeşim Maalesef Heryere Gidiyorsun Ancak Heryerin Ayrı Bir Ücret Tarifesi Var. Ankarada Özel Bir Hastane Artık Olayı Abartmıştı. Adını Vermicem Ama Cemaat Hastanelerinden Birinin Acil Servisine Hemde Daha 3 Aylık Yeğenimi Almak İçin 200 TL İstediler. Hani Aciller Tamamen Ücretsizdi ? Bıraksınlar Bu İşleri. Türk Milleti Koyun Olduktan Sonra Başımızda Çobann Eksik Olmazz Biz Daha Herşeye Kanarız...
    Öncelikle geçmiş olsun. Sanırım konu ile ilgili bir yanlış algı mevcut. Acil servisler "Acil Hal" durumunda ücretsizdir. Acil Hal, sağlık Uygulama tebliğinde şu şekilde tanımlanmıştır; Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içerisinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya bir başka sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğabileceği kabul edilen durumlardır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmetleri olarak kabul edilir. 3 aylık yeğeninizin durumu bu kapsamda değerlendirilmemiş olabilir. Buradaki asıl sıkıntı yeğeninizin 18 yaş altı tüm bireylere sunulan ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanrılmamış olması bence. Bunun için bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüğüne başvurabilir ve yeğeninizi genel sağlık sigortası kapsamına aldırabilir ve söz konusu hastane hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Hastanelere başvurulduğunda söz konusu muayene ücretinin alınmasındaki asıl amaç 2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında ki gereksiz hasta yükünü azaltmaktır. hastanelerimiz poliklinik koridorlarında çoğu zaman gribal enfeksiyonlu hastalar ile son dönem kanser hastraları aynı doktora muayene olmak için beklemektedir. halbuki birçok hastalık 1. basamak sağlık kurumlarında çözüme kavuşmakta ve bu kurumlarda verilen sağlık hizmetlerinden ücret alınmamaktadır. Sağlıcakla kalın...

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Nurofen ilacı almaya gittim , babam receteye yazdır öyle al dedi aman baba boşver dedim olsun olm sigortan var faydalan dedi gittim yazdırdım önce sıra bekledim sonra doktor baktı ve yazdı . sonra eczaneye gittim 8 tl muayene ücreti 2 tl de ilaç için aldılar .. toplam 10 tl .. ilacın satış fiyatı 7,85 imiş güleyimmi ağlayayımmı ?

Salih TIĞLI
    evooo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Evo Mavi
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nurofen ilacı almaya gittim , babam receteye yazdır öyle al dedi aman baba boşver dedim olsun olm sigortan var faydalan dedi gittim yazdırdım önce sıra bekledim sonra doktor baktı ve yazdı . sonra eczaneye gittim 8 tl muayene ücreti 2 tl de ilaç için aldılar .. toplam 10 tl .. ilacın satış fiyatı 7,85 imiş güleyimmi ağlayayımmı ?
    Bunun için hastane yerine aile sağlığı merkezine gitseydiniz muayene ücreti ödemiyecektiniz

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Alıntı evooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. Sanırım konu ile ilgili bir yanlış algı mevcut. Acil servisler "Acil Hal" durumunda ücretsizdir. Acil Hal, sağlık Uygulama tebliğinde şu şekilde tanımlanmıştır; Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içerisinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya bir başka sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğabileceği kabul edilen durumlardır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmetleri olarak kabul edilir. 3 aylık yeğeninizin durumu bu kapsamda değerlendirilmemiş olabilir. Buradaki asıl sıkıntı yeğeninizin 18 yaş altı tüm bireylere sunulan ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanrılmamış olması bence. Bunun için bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüğüne başvurabilir ve yeğeninizi genel sağlık sigortası kapsamına aldırabilir ve söz konusu hastane hakkında şikayette bulunabilirsiniz. Hastanelere başvurulduğunda söz konusu muayene ücretinin alınmasındaki asıl amaç 2. ve 3. basamak sağlık kurumlarında ki gereksiz hasta yükünü azaltmaktır. hastanelerimiz poliklinik koridorlarında çoğu zaman gribal enfeksiyonlu hastalar ile son dönem kanser hastraları aynı doktora muayene olmak için beklemektedir. halbuki birçok hastalık 1. basamak sağlık kurumlarında çözüme kavuşmakta ve bu kurumlarda verilen sağlık hizmetlerinden ücret alınmamaktadır. Sağlıcakla kalın...
    bunun da çözümünü bulmuşlar, didimde benim kız hastalandı ateş içinde saat 23:30 gibi hataneye koştuk önümüzdeki ayağını kestirmiş ona muayene yazdılar o adam cozladı ne muayenesi kardeşim acil bu yok abi neresi acil bişi olmaz dedi inanamadım sonra sesler yükselince adama acil yazdılar bize geldi banada muayene yazdılar .. adama döndüm burası acil, acil olmasa gecenin yarısı burada ne işimiz var muayene olsak gündüz geliriz ne saçmalıyorsun dedim beni gören herkes arka çıktı ve tüm muayenelri acile çevirdi .. hastahanelerde neler dönüyor farkında değiliz ..

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Alıntı tmac_fuat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana sorarsanız bütün düzen bozuldu, herkes tabi ki alınan muayene vs. ücretlerden yakınıyor ve bencede saçmalık bu ücretlerin alınması. Ben tıp fakültesinde okuyorum fakat ben gidip eczaneden kendi ilacımı alıyorum, doktora yazdırmadan. Artık doktorlukta da ne kadar muayene o kadar para devri başladığı için doktorun hastaya olan ilgisi de azaldı maalesef. İlacı yazıyım yollayım mantığı gelişmeye başladı. Hocalar biz muayeneye vakit ayıramıyoruz deyip derslere gelmemeye başladı. Durum gerçekten kötü, sonu ne olur bilinmez. Halbuki doktorun hasta ile ilgilenmesi, onun sorununa derin bir şekilde yaklaşması gerekli, fakat artık afedersiniz tabirimi maruz görün sidik yarıştırır gibi 100 hasta baktım 150 hasta baktım durumuna getirdiler
    O rakamları malesef zorla baktırıyorlar kardeş. Eşimden bilirim.
    Konu JASMINE tarafından (19/09/2011 Saat 18:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: Alıntı düzeltildi

Fuat Yurtseven
    tmac_fuat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 102

[QUOTE=ibrahim06;576272]
    Bana sorarsanız bütün düzen bozuldu, herkes tabi ki alınan muayene vs. ücretlerden yakınıyor ve bencede saçmalık bu ücretlerin alınması. Ben tıp fakültesinde okuyorum fakat ben gidip eczaneden kendi ilacımı alıyorum, doktora yazdırmadan. Artık doktorlukta da ne kadar muayene o kadar para devri başladığı için doktorun hastaya olan ilgisi de azaldı maalesef. İlacı yazıyım yollayım mantığı gelişmeye başladı. Hocalar biz muayeneye vakit ayıramıyoruz deyip derslere gelmemeye başladı. Durum gerçekten kötü, sonu ne olur bilinmez. Halbuki doktorun hasta ile ilgilenmesi, onun sorununa derin bir şekilde yaklaşması gerekli, fakat artık afedersiniz tabirimi maruz görün sidik yarıştırır gibi 100 hasta baktım 150 hasta baktım durumuna getirdiler.[/QUOTE]

O rakamları malesef zorla baktırıyorlar kardeş. Eşimden bilirim.

Rakamları örnek olarak vermiştim, acı ama gerçek bu, ciddi ciddi günde ne kadar hasta baksam o kadar kar zihniyeti gelişmeye başladı maalesef...

Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun da çözümünü bulmuşlar, didimde benim kız hastalandı ateş içinde saat 23:30 gibi hataneye koştuk önümüzdeki ayağını kestirmiş ona muayene yazdılar o adam cozladı ne muayenesi kardeşim acil bu yok abi neresi acil bişi olmaz dedi inanamadım sonra sesler yükselince adama acil yazdılar bize geldi banada muayene yazdılar .. adama döndüm burası acil, acil olmasa gecenin yarısı burada ne işimiz var muayene olsak gündüz geliriz ne saçmalıyorsun dedim beni gören herkes arka çıktı ve tüm muayenelri acile çevirdi .. hastahanelerde neler dönüyor farkında değiliz ..
    Hastanelere il sağlık müdürlüğünden saçma sapan adamlar gelip poliklinik ve acilleri denetliyorlar. En fazla acil denetleniyor.ve çoğu zaman birçok müdahalenin acil olmadığı halde acilmiş gibi giriş yapılmış neden polikliniğe yönlendirmedin be doktor diyerek o günkü nöbetçi doktora soruşturma açıyorlar. zavallı doktor da mecburen yönlendirmek zorunda kalıyor. Devlet bunu niye yapıyor? Birincisi acil ücretsiz veya düşük ücretli olduğu için halkı çok soyamıyor.(doğubeyazıt hastanesinde acil 3 Lira ücretsiz değil) İkincisi hastayı polikliniğe yönlendirerek 8 TL muayene ücreti alabilmek için bunu yaptırıyor devlet.

Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

[QUOTE=tmac_fuat;576279]
    Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Rakamları örnek olarak vermiştim, acı ama gerçek bu, ciddi ciddi günde ne kadar hasta baksam o kadar kar zihniyeti gelişmeye başladı maalesef...

Ankarada devlet hastanesinde çalışan uzman doktor net maaşı 1900 TL. Doğuda 2236 TL. İyi de döner sermayeden götürüyorlar lafına hemen inanmayın. Büyük para alanların çoğu prof doçent yada kadın doğumcu ve çocukçu olursanız belki.1 milyarı zor alırsınız dönerden. O da ortalama tutturulursa. 12 sene tıp ve uzmanlık oku. 1900 lira maaş al.

mesleğe hele bi başlayın. hakkıyla günde 100 hasta bakın. sonra bakın devlet size ne diyecek? Bir günde bu kadar hasta bakılmaz deyip emeğinizin %35 ini çizecekler. Hem zorla baktıracaklar hem de dediğim muameleyi yapacaklar.
    Konu ibrahim06 tarafından (19/09/2011 Saat 17:28 ) değiştirilmiştir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Özcan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS

Alıntı evooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun için hastane yerine aile sağlığı merkezine gitseydiniz muayene ücreti ödemiyecektiniz
    evet bunuda yeni öğrendim ama lokman hekim hastanesi dibimde olunca

Fuat Yurtseven
    tmac_fuat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 102

[QUOTE=ibrahim06;576284]

Ankarada devlet hastanesinde çalışan uzman doktor net maaşı 1900 TL. Doğuda 2236 TL. İyi de döner sermayeden götürüyorlar lafına hemen inanmayın. Büyük para alanların çoğu prof doçent yada kadın doğumcu ve çocukçu olursanız belki.1 milyarı zor alırsınız dönerden. O da ortalama tutturulursa. 12 sene tıp ve uzmanlık oku. 1900 lira maaş al.

mesleğe hele bi başlayın. hakkıyla günde 100 hasta bakın. sonra bakın devlet size ne diyecek? Bir günde bu kadar hasta bakılmaz deyip emeğinizin %35 ini çizecekler. Hem zorla baktıracaklar hem de dediğim muameleyi yapacaklar.
    Abicim elimizden gelmiyor ama boş boş durmak da çözüm değil aslında. Bahsi geçen meslek para için yapılmaz fakat dediğiniz gibi insan senelerini verip böyle bir görevi üstlendikten sonra böyle bir muamele çok yanlış. Hem vatandaşın hem doktorun haksızlığa uğradığı açık bir şekilde görülebiliyor. Bir hasta 5dk. muayene edilerek doktorluk yapılmaz, daha doğrusu yapılmaması gerekiyor fakat sizin de söylediğiniz gibi devlet 'süreyi daha kısalt daha fazla hasta bak' diyor açık açık. Bu da vatandaşı madur duruma düşürüyor. Bunların üstüne alınan muayene vs. ücretleri cabası.

Bu arada bilmeyenler olabilir diye yazmak istedim, ilaç yazdırmak için doktora gidiyorsanız aile hekiminize gidin, üniversite hastanelerinde ödediğiniz muayene ücreti ile aile hekimine gittiğinizde ödediğiniz aynı değil.

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

zaten adımız reçete yazan doktora çıktı bu sistemde.
    kendimi hastanede yazılan reçetelerin onaylama mercii sandığım oluyor zaman zaman.
    "bi dk sadce retçe yazdırcam yaa muayene olmuycam" diyen hastaların sayısı arttı.
    koridorda " hmmmm. bugün doktora ne ilaç yazdırsam acaba" diye bekleyenler de yok değil.
    gerçekten ilgi bekleyip eksiksiz muayene yapmamız gereken hastalara haksızlık oluyor.
    love the system..

Adil Uğur Ak
    gp_ugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 14

Alıntı ibrahim06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cuma günü hastaneye gidip 2 senedir parayla aldığım alerji ilaçlarımı bu sefer reçeteye yazdırayım dedim.İlaçlarımın toplam değeri 20 TL. Bakın ne oldu.

Eczaneye gittim.Reçeteyi verdim. Eczacı bana

8 TL uzman doktor muayene ücreti
    4 TL (%20 lik )fark
    4 TL (bir ilaca devletin ödemediği kısım.ilaç 10 lira,devlet de bunun 6 lirasını ödüyormuş.)

Toplamda 16 lira alındı.benden. Cebimden alsam 20 TL ilaçlar. Doktora gidip sıra almak,beklemek de cabası. Buyrun burdan yakın. Milletimiz de sağlık bakanına tapıyor.

yukardaki 8 TL'lik muayene ücreti arkadaşlar ne uzman doktora ne de eczacıya kalıyor. Bunu memleketteki çocukluktan beri arkadaşım olan ezacıya sordum. Tamamen devletin aldığını, devletin artık ticaret yaptığını söyledi.
    Yazdırdığın ilaç 200 TL'lik olsaydı ne kadar fark çıkacaktı

Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri

Alıntı gp_ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer devletin yazılan ilaçta %20 lik kesinti dışında ilacın tamamını ödediğini düşünürsek muayene dahil 50 TL lik bir rakam çıkar.

İlla yüksek meblağlarda ilaç mı yazdırmak lazım faydalanabilmek için? 200 TLyi bulmuyor diye 20*30 TLlik ilacı sağlık sigortamızdan almayalımmı?

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

Alıntı gp_ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaç kere 200 tllik ilaç aldınız?
    ve eskiden 200tllik ilaç alsaydınız ne kadar şimdi ne kadar ödüyorsunuz ona bakmak lazım esas...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

canlı orn yer van. ılac raporum var hıpertansıyondan 05 09 2011 de ılaclarımı yazdırdım. askerı doktora. gıttım eczaneye dedılerkı doktor sıstemde kayıtlı degıl. haydaaaa
    ertesı gun doktora dedımkı sen nasıl bır doktorsun kaydın yok... dedıkı baska ecz gıt gııttım. aaaa doktorun ısmı lıstede... oh dedım.... adam rapora baktı baktı dedıkı hıpertansıyon ıbaresının yanında bır kod oluyormus o yokmus.... eee o kod olmadan olmaz... napcaz?? raporu yenılemeden olmaz . bak bu sekılde olcak deyıp baska bır tansıyon raporu gosterdı. ı 10 yazıyordu. hemen oracıkta kalemle raqpora ı 10 yazdım doktorun ımzasını attım bırde fotokopı cektırdım dedım al... olmaz.... neden??? gördükte ondan cıktım baska bır eczaneye gıttım ama yedı sevındım... ama cok gecmeden acı vevap: abı su ılactan yok sundan bır sundan bır yav arkadas ben tansıyon hastasıyım yok...... ne zaman gelır? pazartesı abı. pazartesı gıttım. super bır cevap. abı senın rapor sıstemde yok..............OHA arkadas ben bu raporla bugune kadar 3 kere ılac aldım. olmaz abı ...raporu veren doktoru aradım. dedımkı napcaz... dedıkı gır su eczaneye orda raporunu medulaya kayıt yaptır. yaw arkıdes sen bana rapor veren kısı ordakı ısımlerde heyetın ısmı ıse benım saglık raporum uzerıne uc kere de ılac almama ragmen nasıl ortada olmaz bu ısı hasta mı yaptırır??? sınırler 5000 bu arada. gıttım eczaneye dedımkı arkıdes bu raporu medulaya kayıt edıverın de olmeyeyım...adam yapı yaptı dedıkı abı doktorun kodu mu ne varmıs o uymuyor....aradım doktoru... adam bılmıyor numarasını. uzmanlık numarasını verdı olmadı. baska bır ıkı numara daha verdı olmadı. hocam arabanın plakasını da deneyelımımı dedım kapattım.. raporu aldım. yırttım hanımada dedım ölürsem bol sıfırlı tazmınat davası........................

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

bu arada bugun ozel hastanede esım muayene oldu kbb.... hosgeldın kardes 12 tl. rontgen 5 tl. rontgencıye saldırdım muyene ucretı eczanede 8 tl .... ılacların bedelı 100 tl 30 u benden cıktı... toplam 30+8+5+12= 55 tl.

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

ben kominist zihniyette bir tip olmama rağmen, hava ve su dahil, herşeyin ücretli olması taraftarıyım.
    beleş veya bedava bir ürünü yada hizmeti öylesine suistimal ediyoruzki,
    o yüzden ihtiyaç sahiplerinin de cebinden birşeyler çıkması şart.
    yoksa çok kötü sonuçları oluyor.
    AKP ci değilim,
    ama bazı icraatlarını çok beğenirim.
    sağlıktata bence güzel hizmetler veriyorlar.
    muayenehaneciliği bitirdiler, bu bile büyük devrim bence.
    konuyu açan arkadaşa geçmiş olsun,
    dr a sadece ilaç almak niyetli için gitmişse zararlı çıkmış.
    ama hastalığı ne, hangi ilaç lazım, bu amaçla dr a gitmişse, zarar olarak görmemek lazım.

Hasan Fehmi Güler
    hfguler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 24

nişanlımın sürekli (ömür boyu) ileç kullanması gerekiyor kullandığı ilaçlar aşırı derecede pahalı... fakat rapor süresi 2 yıldan 3 aya indirilmiş. şimdi 3 ay da bir rapor cıkaracağız diye uğraşıp duruyoruz... eskiden üniversite hastanelerinde prof.lar muhayene ederlerdi. ve 150 tl gibi bi rakam alırlardı... artık proflara muhayene olamıyorsun çünkü gittiğinde bulamıyorsun.. AMA MUHAYENE OLMAN LAZIM POLİKLİNİKLER 8 AY SONRASINA GÜN VERİYO AMA İLAÇ 3 AY DA BİTECEK EEE 5 AY İLAÇSIZ NASIL GEÇİRECEKSİN.. EE O ZAMAN GİDEYİM AYNI DOKTORA DIŞARIDA MUHAYENE OLAYIM DİYORSUN.. 1 ay önce gittik muhayene ücreti 300 tl(üç yüz)... eskiden üniversite hastanelerinde yarı fiyatına muhayene oluyorduk... artı para üniversite hastaneleri için kaynak oluyordu... şimdi hem hastaneler hem hastalar magdur... Hastaneye her gittiğimde bu acaip düzenlemeyi yapanları NASIL ANDIĞIMI TAHMİN EDERSİNİZ......

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

bildiğim kadarıyla sadece ilaçların devlete yükü 22 milyar TL yi geçmiş.
    tetkikler bi o kadar. tekerrürler artısı.
    sanıldığı kadar zengin bir ülke değiliz.
    bu farkların bugünün şartlarında alınmaya mahkum olduğunu söyleyebiliriz.
    aksi halde aksaklıklar artabilir.

bu arada vatandaşa ne kadar hizmet sunarsanız sunun cılkını çıkarmaya müsait bir çoğunluk var.
    mesela reçetelerde 4 kalem kalktı artık 10 kalem yazabiliyoruz.
    ayrıca kutu sınırlaması da kalktı 3 aylık tedavi dozunda onlarca kutu ilaç yazabiliyoruz.
    yazmalı mıyız? hem evet hem hayır.
    kronik hastalıklar için sıkıntı yok. devamlı kullanacaklar onlar için faydalı bir uygulama.
    yalnız ağrı kesicileri antibiyotikleri mide ilaçlarını leblebi gibi yiyip yutanlar için gün doğdu. bize de sıkıntı.
    bu durumu öğrenen artık hakkım 10 kalemmiş, 5 kutu alabiliyomuşuz diye bize baskı kurmaya başladı.
    yazıyor muyuz? hem evet hem hayır.

bu arada ilaç katkı payları hep vardı. muayenelerden katkı payı alınması da mantıklı geliyor. 1 ayda 5 MR çektirmek isteyenlere karşı caydırıcı olabilir.
    kronik hastalıklar da raporla katkı paylarından muaf tutuluyor.
    hasta hekim, eczane hasta, hasta eczane ,eczane hekim vs. vs suistimaller olmasa herkese hakkaniyetle sağlık hizmeti sunmak kolaylaşırdı.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon