10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Serdar Abi'nin ölümüne yol açan kazadaki ihmaller

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Standart Serdar Abi'nin ölümüne yol açan kazadaki ihmaller

allah kahretsin forumdaki yazışmaları okurken aşağıdaki mesajı okudum
    keşke okumaz olsaydım
    serdar abiyi bile bile sırf ihmal ederek ölümüne davetiye çıkarılmış
    herşey para mı kardeşim üç beş kuruş kazanacaksınız diye insanların hayatıyla oynamayın
    okuduğum mesaj aynen aşığadadır
    yorum sizlerin

herkese merhabalar ,
    öncelikle serdar abiye rahmet geride kalanlara da sabır diliyorum.
    Bazı arkadaşlar kızmasın diye sıfatlarımı yazarak başlayayım , hacettepe üniversitesinde 11 yıldır eğitmenim , 2 yıldır THK eğitmenliği ,1 yıldır başkent sportif eğitmenliği ve kendi sportif okulum olan irtifa hava sporlarında (7 yıl )eğitmenlik yapmaktayım.
    Ben özeleştiri ve eleştirilerimi yapayım ve bu konuyu daha fazla uzatmayalım (ailesini sevenlerini yıpratmanın çok da faydası yok) , serdar abi irtifa hava sporlarından başlangıç eğitimi almıştır , bünyemizde 40-50 değil 26 adet uçuş gerçekleştirmiştir(log book u var). Yaşının getidiği bir (gençlere oranla) koordinasyon eksikliği, acelecilik, seviyesinin üstünde görev ve sorumluluk almaya çalışma gibi sıkıntılar kursiyerde gözlenmiştir ve 24.11.2010 tarihinden bu yana sadece sabah erken ve akşamın geç saatlerinde mümkün olduğunca havanın stabilleştiği havalarda uçuşlar gerçekleştirmiştir (ki bu özel bir eğitim için çok az uçuş(26) demektir ) kısacası kendisi bu spora çok da yatkın değildi ama bu eğitilemeyeceği ve belli bir seviyeye gelemeyceği anlamına gelmesin.
    bana 2 hafta önce seviyesinin çok yavaş ilerlediğini bunu hızlandırmanın bir yolu olup olmayacağını sordu, uzun bir uğraşıyla kendisine birebir ve çok yoğun bir program hazırladık programın orjinal metni hala elimde merak edilirse yazarım. bu programda kendisine abant yaylasındaki 40 metrelik tepeden en az 30-40 adet ve 160 lık tepeden yine 20-30 adet uçuş gerçekleştirmeden bu programın asıl konusuna başlamayacağımızı bildirdik. en az 150 uçuş ve 2 kere basic 2 kere de full sıv içeren programı sunduk. eşi müzeyyen ablanın rakamı yüksek bulması ve cem beylerle iletişime geçerek daha düşük maliyetle bu seviyeye gelebileceğini bizlere iletmesiyle beraber yollarımızı ayırdık. Biz cem beyler olduğunu bilmiyorduk ve kendisine bu eğitimi bizden almayacaksa(lütfen kimse kızmasın) ankarada ucus kulubünden , istanbulda ikarustan , denizli de hilmi ince den ve bursada özay zorlu ya da abdullah yıldızdan alabileceğini bu okullara gönül rahatlığıyla kendisini gönderebileceğimizi söyledik. sonra cem beylerden eğitim alacağını öğrendik hatta bölge neresidir bilmiyorum izmirle manisa arasında 1100 metrelik bi yerden uçmaya gideceğini söyledi ve kendisini bu bölgeden özellikle öğlen saatleri uçmaması gerektiği konusunda uyardım (uçtumu bilmiyorum), akabinde face hesabın da ölüdenizde kasksız ve kısa kollu giysilerle çekilmiş ters kalkış çalışması resimlerini gördük (bizce hala düz kalkış-inişi oturmadığı ve kesinlikle terse geçemeyeceği için bu konuda hiçbir eğitim vermemiştik) , saat geç olduğu için ertesi gün arar uyarırım diye düşünürken kötü haberi aldık.(neden hala eğitimine karışıyorsun adam ayrılmış senin okulundan diyorsanız haftaya evleniyorum nikah salonumu bile kendisiyle tuttuk , kısacası hala abi kardeş ilişkimiz yakınen devam ediyordu)

özeleştiri : bırakmamalıydım ya da eğitmenlerini mutlaka arayıp uyarmalıydım , belki de bu işin kendisine göre olmadığını ısrar etmemesi gerektiğini kafasına sokmalıydım.

eleştiri : eğitmenleri mutlaka önceden eğitim aldığı yeri arayıp seviyesi hakkında
    bilgi almalıydı (kursiyer uçuş seviyesini olduğundan daha yüksek göstermeyi seviyor olabilir) , yeterince uçurup babadağ gibi bir yerden uçup uçamayacağı konusunda bir kanıya varmalıydı(öğrenci beyanı yani ben daha önce uçtum bir eğitmenin kursiyere güvenmesi için bence yeterli değildir), kasksız yer çalışması olmaz lütfen tartışmayın , uçtuğu kanadı bilmediğim için bişey diyemeyeceğim (bizim okulumuzda Ozone Mojo (ltf1/enA) L 2010 model bir kanatla 26 adet uçuş yaptı) umarım daha ileri seviye bir kanat değildir ki onla bile seviyesine oranla çok verimli uçamıyordu.
    olay : ayrıntısını rapordan anlayamadığım için birşey diyemem ama eğitmenlerine asla babadağdan uçuramazsınız demiyorum uçurulabilirdi bence olmaz değil ama öğlen olmamalıydı , bu kaza bizimleykende olabilirdi cem bey ve okulunu infaz edemem (üzerime vazife deil) , böyle bir kapanmayı bizimle de yaşayabilirdi ve bizde hiçbirşey yapamayabilirdik. yazımdaki eleştirilerden siz sebep oldunuz felan gibi bi anlam çıkmasın lütfen sadece bir hayli üzüldük ve belkide bir sorumlu arıyoruz , ama unutmayın ki ilk sorumluluk her zaman pilotun , kimse onu zorla harnese bağlamadı ancak ve ancak tedbirsizlik eğitmene mal edilebilir.
    not : lütfen 2 gündür tanıyorum diye kimse kendini bu topikte birşeyler yazmak zorunda hissetmesin , eğer üzerine vazife alacak biri varsa ya da bu mesaja muhatap olacak birisi varsa o da cem beydir. bu öğrenmeyelim ders çıkarmayalım anlamına gelmesin tabiki herkes okuyacak soracak bu platform bunun için var ama herkese cevap vermekle uğraşmayacağım.
    Ayrıntılı kaza raporu da umrumda değil açıkcası , benim acımı dindirmeyecek o rapor , ha bişeyler öğrenelim diyen arkadaşlara tavsiyem önce pg forum vs gibi yerlerdeki tüm kaza raporlarını bitirdiğinizden ve yenilerine ihtiyacınız olduğundan emin olun!!!
    Saygılarımla

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

2. Bu mesajı için 5 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

buda eğitmenin özeleştri diye yazdığı mesaj

Özeleştiri:
    Ümit inde söylediği gibi belkide onu arayarak irtifa dan ayrılma sebebini, ve bize beyan ettiği uçuşun gerçekliği konusunda teyidleşmekti ki bunu yapmadık. Kendisini uçuşa almadan önce gerek alsancak sahilinde, gerek manisa da ve fethiye çalış bölgesinde yereğitimine alarak kanat kontrolleri konusunda inceledik, ki kanat hakimiyetinde bir eksiklik vs bulamadık.
    Sabah 1800 den bir uçuşu birlikte yaparak takeoff pisikolojisini ve kalkışını yakından gördüm. Buraya kadar sorun yok.

Kalkışıtan sonra güney tarafına geçtik ve serdar abinin 1700 ün önünden beyaz çanağın içine uçtuğunu görünce telsizle oradan hemen çıkarak deniz üstüne uçmasını söyledim,
    Burada yine Ümitin tespitine katılıyorum, kendi limitleri üzerinde görev yapma isteğini gördüm.
    Konu ile ilgili indikten sonra kendisini uyardım. Neden yanlış olduğunu anlattım.
    Evet belkide 2. uçuşunu iptal etmeliydim.

Sonuçta, Serdar abinin bize vermiş olduğu güven sonucu, benim ümitle irtibata geçmekte zaman kaybetmiş olmam, belkide olayı tetikledi.

Sormak istedikleriniz için ister özelden isterseniz, cepten yada burdan ulaşabilirsiniz.
    Saygılar.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

söyleyecek hiçbir şey yok...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Ben de hepsini tek tek okudum tek satir atlamadan... c.ok uzuldum..n...e diyecegimi bilemiyorum... buyuk ihmal var ... ve bu ohmal saygideger insanin canina mal oldu...malesef ulkemizde insan hayati cok ucuz..

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Osman D
    ecosi26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 151

Bence hayat ucuz değil aksine çok pahalı ve şartlar ağır hele birde bunun üzerine içimizdeki olması gerekeni zorunlulukları söyleyememek insanları kırmama isteği herkesin herşeyi bilmesi gerekliliği, yapacağım başaracağım diyene her ne konu olurs olsun bir fırsat verilmesi ki bu tür durumlarda asla fırsatlar değil görseller ön planda tutulur teknik göz önünde bulundurulur paraşütle atlamak için alınan eğitim neticesinde ilk atlayışımız ki bu benim son atlayışımdır bir arkadaşın kaskını sıkı bağlayamaması neticesinde kask önden kendisi arkadan düştü aşağıda tek yapılabilecek şey ambulansın düştüğü yere doğru gitmesi oldu çok şükür birşey olmadı tesadüfen 2 paraşüt eğitimcisi ve 100 kişilik atlama grubu olunca haliyle eksik kalan birşey oldu 2. grupta atlıyordum ve okula girebilmek için atlamak zorundaydım (H.H.O) yere indiğimde 5 nokta taklası atmalıydım ama daha ayaklarım yere basar basmaz klipslerden ikisini birden attım üzerimden, rüzgar olupta sürüklenmemek için paraşütün hemen kolonlarını yakalayıp kendime çektim ve görev tamamlandı benim için...Bir işi hele birde çok para kazanmak fikri ön planda tutulursa her ne olursa olsun illaki bir yerde hata olacaktır bedeli ise ağır olacaktır bahaneleri sıralamak ya da olması gerekeni sonradan görmek asla çözüm olmuyor çözüm geçen aşamalarda iyi görebilmek ve uygulamaktan geçiyor alınacak dersler ya da sonuca göre bundan sonrasına dikkat etmek daha sonra pahalı hayat yüzünden gene unutulur inşallah bir daha olmaz demekten başka ne diyebilim...

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

kişisel yorumum: ne paraşütle atlama taraftarıyım ne de bahsi geçen bu dağdan atlanan spor türlerine...bunlar ordu ve profesyonellerin işi....başka sporlara yönelelim derim.

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Bu sporu her zaman çok merak etmiş ve mutlaka yapmalıyım derdim. Ta ki bir sabah kötü bir telefon ile uyanıp, Serdar abinin ölüm haberini alana kadar. Kesinlikle yapmayacağım ve çevremdeki kişilerinde yapmasını engelleyeceğim. Ecelin bizi nerede ve nasıl nbulacağını bilmiyorum ancak hayata bu kadar riskli bir spor ile erken veda etmek istemiyorum.

. .
    Ersal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 341

Tekrar Allah rahmet eylesin

soner sen
    whitegold - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34JYB70
    Edilen teşekkür: 540

coskun abıcım cok sagol konu ıcın gercekten sevdıgım saydıgım bır agbımızdı pazar gunku buluşmamızıda ona armagan ettık hepımız ruhuna dualar ettık umarım mekanı cennet olur.konu ıcın tesekkurler unutulmayacaksın serdar agbı.....

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

ahh şu önlem almamak ..
    TSİ Jetta.