11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: ABS hakkında soru?

Murat D
    IVAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL
    Edilen teşekkür: 110

Standart ABS hakkında soru?

Bugün şirket aracılığı ile özel bir kursta Defansif sürüş eğitimi aldık. Teorik eğitim sırasında ilginç bir bilgi verdiler siznle paylaşmak ve tartışmak isterim (ziraa ben hoca ile çok tartıştım ) ABS li bir araç ABS li olmayan bir araçtan daha uzun mesafede Dururmuş. bunu pratik olarak denedik ve gerçekte doğru çıktı 40-45km hızla fren testi yaptık gerçekten ABS daha uzun mesafede durduruyor. (ama güvenli durduruyor manevra yapabiliyorsunuz) lakin internette daha önce bir videoda ise başka bir ABS testinde tam ters sonuç çıktığını gördüm. sizlerin yorumlarını alabilirmiyim.

Bu arada cep telefonu ile çektiğim görüntüleri aşağıda ıslak zemin testlerini dayanamayarak kendi EVO aracımla yaptım gerçekten çok zevkli ve eğitici idi. ABS ESP MSR ne varsa çalıştırdım

https://www.facebook.com/photo.php?v=10150309303970742
    https://www.facebook.com/photo.php?v=10150309295005742
    https://www.facebook.com/photo.php?v=10150309289830742

Diğer Videoyu buldum hatta Punto ile testlerde var
    https://www.youtube.com/watch?v=ZP40PoAPDOM
    Konu IVAA tarafından (10/09/2011 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.

Serhat Sağlam
    diesel32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 190

evet abs'li araç daha uzun mesafede durur... çünkü frenler saliselerle ifade edilecek zaman aralıklarında kaliperleri açıp kapar sürekli... bu şekilde durduğundan mesafe artması normal

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

benim bildiğim abs fren mesafesini kısaltmaz,uzatmaz da...abs direksiyonu kitlemez ve fren esnasında arabanın hakimiyeti, kayması engellenir ve manevrayla olası bir kazanın önüne geçer...ayrıca 40-50 km hızlarda abs nin daha uzun mesafede durması normal belki ama hız 100 civarı olsaydı tekerlek kayma yapmayacağı için mesafe olarak arada fark olmayacağını hatta abs nin daha kısa mesafede durabileceğini düşünüyorum...

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Alıntı dexter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim abs fren mesafesini kısaltmaz,uzatmaz da...abs direksiyonu kitlemez ve fren esnasında arabanın hakimiyeti, kayması engellenir ve manevrayla olası bir kazanın önüne geçer...ayrıca 40-50 km hızlarda abs nin daha uzun mesafede durması normal belki ama hız 100 civarı olsaydı tekerlek kayma yapmayacağı için mesafe olarak arada fark olmayacağını hatta abs nin daha kısa mesafede durabileceğini düşünüyorum...
    Çok doğru tespitler...

Murat D
    IVAA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karaman
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    52 FL
    Edilen teşekkür: 110

pratikte öyle değil ama 40-45km hızla yaptığımız testlerde 1 araba boyu mesafe uzadı.

Serhat Sağlam
    diesel32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 190

Alıntı dexter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bildiğim abs fren mesafesini kısaltmaz,uzatmaz da...abs direksiyonu kitlemez
    yanlış tespitiniz... çünkü ABS'nin açılımı anti-block breaking system'dir... yani frenlerin kilitlenmesini engeller... direksiyonla yakından uzaktan alakası yok bunun... ABS tekerleklerdeki dönüş sayısını belirler ve olası kaymalarda fren basıncını düşürür kilitlenmesini engeller... böylece direksiyon kolaylıkla kontrol altında tutulur...
    Konu diesel32 tarafından (10/09/2011 Saat 20:54 ) değiştirilmiştir.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

hemen hemen aynı mesafede ama güvenli durdurur...
    Keyif BMW'Dir...

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

abs kesinlikle durma mesafesini uzatır
    tersi fizik kurallarına aykırı

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

teorik olarak abs li araç daha uzun mesafede durur da pratikte abs siz olanı kızaklatmadan en kısa mesafeyi tutturmak sabrinin vurduğu şutun kaleyi tutma ihtimali gibidir...

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp Ahmet Bülbül
    abulbul08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 495

Fren mesafesini lastiklerden alında arabanın ağırlığına kadar bir çok etken etkiler. içerde bir kişi bile fazla olsa bu fren mesafesini uzatabilir.Bu abs testini aynı araçlamı yaptılar. benim elimde olsa eski bir arabayı yeni sıfır arabadan daha çabuk durduracak kadar ayarlayabilirim.Benim bildiğim abs fren mesafesini o kadar fazla bir kısaltma yapmıyor. sadece manevra kabiliyeti veriyor. buda kazadan kaçmanızı sağlıyabiliyor. tekerlekler kilitlendiğinde direksiyon hakimiyeti kaybolur araba ne tarafa kayarsa o tarafa gidersiniz.
    Şunuda ekliyeyim Arabayı durduran sürtünme kuvvetidir. Duran bir cisme sürtünme daha çok etkiler hareket eden bir cisme sürtünme daha az etkiler. bunu deneyebilirsinizde bir cismi hareket ettirmek için çok kuvvet uygularsın kaymaya başladımı daha az kuvvet harcarsın.Arabadaki tekerlere gelince tekerlek dönerken duran bir cisim gibidir ve sürtünme daha daha çoktur. tekerlek fren yaptıktan sonra kaymaya başladığında hareket eden cisim gibi daha az sürtünmeye maruz kalır buda durma mesafesini artırır.bu kadar teknik bilgiden sonra teorik olarak araç kaymadığı için abs li araçlar daha kısa mesafede durur. Sürtünmeden dolayı abs fren sistemi geliştirilmiştir. iş pratiğe gelince pek fazla fark edermi onu bilemiyorum
    Konu abulbul08 tarafından (11/09/2011 Saat 22:45 ) değiştirilmiştir.

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

herkesin deneyeceği bir test yazayım
    dik bir ıslak iniş yokuş bulun. hızınız sadece 20 km olsun. freni kökleyin abs tahminin 2 3 kere pedala vuracak, fren basıncını azaltacaktır. bu pedala vurma esnasında yokuştan dolayı aracın anlık olarak ileri atıldığını görebilirsiniz. fren basıncını azalttığı anda fren mesafesi uzuyor. 2 ay önce 100. yıldan konya yoluna balgat köprüsüne gelmeden çıkan bir yokuş var. orada öndeki kamyonete ön tamponu sürtünce (1 cm daha olsa kurtarıyordu ama abs yüzünden uzadı.) tecrübe ettim. yapacak birşey yok