Sayfa 1/3 123 SonSon
43 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Kazada Airbag açılmadı...

Emre B.
    cute.poison - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 39

Standart Kazada Airbag açılmadı...

Merhaba arkadaşlar...27 ağustos günü tem otoyolu Kocaeli Körfez-Hereke arasında kaza yaptım...Yaklaşık 100-110 km/h hızla giderken önümde trafiğin birden tıkandığını gördüm...400 m. önceden vites küçülttüm ve haliyle frene birazcık dokundum...Dokunmamla araba kontrolden çıktı...Nedeni yola dökülen yağ...İnmemle kaymam bir oldu...10 numara yağ kullananların neden olduğu bir kaza daha anlayacağınız...Neyse duramadım ve sol şeritte sıkışıklıktan dolayı duran albea ya sağ arkadan çarptım...Sonra bi tane astra da bana yandan ve albeaya tam arkadan çarptı...Ben ve eşimin emniyet kemerimin takılı olmasına rağmen hava yastıkları açılmadı...Araba 2005 FİAT Punto multijet...Şu bizim gplerin eski minik kasalarından...Servise sordum nasıl açılmaz diye şasede olan airbag sensörlerine gelmediği için diye bi cevap verdi bana... arabanın kaporta tampon far sol çamurluk ve sol kapı gitti...perte bile çıkabilir dedi ama hava yastıklarının açılmaması normal dedi...o hızla bir darbede nasıl açılmaz??? Ayrıca benim emniyet kemerim boşaldı yani çıkarttığımda geri asılmadı öylece kaldı...hava yastıklarının açılmaması sizce üretim hatası mıdır?Görüşleriniz benim için önemli ona göre dava açmayı bile düşünüyorum...
    Konu cute.poison tarafından (05/09/2011 Saat 13:54 ) değiştirilmiştir.

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Tanıdığınız bir eksper varsa onunla bir görüşün... YAda sigorta şirketinizle görüşün... Bence normal bir durum değil hele helede emniyet kemeri olayı... Çok Çok geçmiş olsun...

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

normalde ön tamponun kenarlarında sensörler var aslında açılması lazım üstelik kemerde takılıymış hayret..çok geçmiş olsun Allah korumuş

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre B.
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok

Teşekkürler arkadaşlar...Allah a şükür mübarek gün Allah korudu bizi...Siz siz olun kemerinizi takın...Bi kez daha anladım emniyet kemerinin ne demek olduğunu...

Foto ekledim...

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Çok geçmiiş olsun olsun... sorularına en iyi cevabı bilirkişilerden alabilirsin...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı cute.poison Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar...27 ağustos günü tem otoyolu Kocaeli Körfez-Hereke arasında kaza yaptım...Yaklaşık 100-110 km/h hızla giderken önümde trafiğin birden tıkandığını gördüm...400 m. önceden vites küçülttüm ve haliyle frene birazcık dokundum...Dokunmamla araba kontrolden çıktı...Nedeni yola dökülen yağ...İnmemle kaymam bir oldu...10 numara yağ kullananların neden olduğu bir kaza daha anlayacağınız...Neyse duramadım ve sol şeritte sıkışıklıktan dolayı duran albea ya sağ arkadan çarptım...Sonra bi tane astra da bana yandan ve albeaya tam arkadan çarptı...Ben ve eşimin emniyet kemerimin takılı olmasına rağmen hava yastıkları açılmadı...Araba 2005 FİAT Punto multijet...Şu bizim gplerin eski minik kasalarından...Servise sordum nasıl açılmaz diye şasede olan airbag sensörlerine gelmediği için diye bi cevap verdi bana... arabanın kaporta tampon far sol çamurluk ve sol kapı gitti...perte bile çıkabilir dedi ama hava yastıklarının açılmaması normal dedi...o hızla bir darbede nasıl açılmaz??? Ayrıca benim emniyet kemerim boşaldı yani çıkarttığımda geri asılmadı öylece kaldı...hava yastıklarının açılmaması sizce üretim hatası mıdır?Görüşleriniz benim için önemli ona göre dava açmayı bile düşünüyorum...
    boşa dava ile uğraşmayın bu kazada açılmaz.
    tampon altında yatay olarak konumlandırılmıış çelik bar vardır (tüm araçlarda vardır). bu bar eğilmeden - içeri göçmeden airbagler açılmaz, bu çelik barın eğilmesini sağlayacak kdar darbe gelmemiş zaten görüldüğü üzere.

Emre B.
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok

Bu puntoların parçaları yurtdışından geldiği için pahalıymış...Servisin dediğine göre kaporta,tampon,sol far,sol çamurluk ve sol kapı değişecekmiş...Arabanın kasko değeri 16 bin TL...%50 sini geçerse masraf perte ayrılıyormuş araba...Bu arabayı perte ayırıp değerini verirlerse bir sıkıntı yok lakin tamir görüp gelirse ben bu arabanın havayastıklarına nasıl güveneceğim...Tamir yapılması karar verilirse işlemlere başlayacağım...Arabayı İzmitte bırakmak zorunda kaldım o yüzden gidip baktıramıyorum da...Bakalım yarın hasar tespit için kasko eksperi gelecekmiş servise ona göre hareket edeceğiz mecbur...

cihat tüfekçi
    tüfekçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bilecik
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    11 DS 300
    Edilen teşekkür: 5

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normalde ön tamponun kenarlarında sensörler var aslında açılması lazım üstelik kemerde takılıymış hayret..çok geçmiş olsun Allah korumuş
    merhaba tamponun kenarında sensör falan yok airbag ünitesi aracın içinde ön ortada kalorifer kutusun orada ünitenin içinde çelik bilye tarzı bi misket gibi birşey var darbe ile o misket bulunduğu yerden çıkarak ünite tek yönlü ise geriye çok yönlü ise darbe hangi yönden geldiyse o yöne giderek devreyi tamamlıyor ve airbagler açılıyor ben böyle biliyorum.

Emre B.
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok

Bir de internette aynı olaya maruz kalan baya bir kişi varmış...Onlar serviste arabayı cihaza bağlatıp, sensöre darbe sinyali gelip gelmediği geldiyse beyne airbaglerin açılması komutunu verip vermediğini baktırdıklarını söylemişler...Böyle bir tespit yapılabilir mi acaba?

cihat tüfekçi
    Nereden
    Bilecik
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    11 DS 300

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boşa dava ile uğraşmayın bu kazada açılmaz.
    tampon altında yatay olarak konumlandırılmıış çelik bar vardır (tüm araçlarda vardır). bu bar eğilmeden - içeri göçmeden airbagler açılmaz, bu çelik barın eğilmesini sağlayacak kdar darbe gelmemiş zaten görüldüğü üzere.
    merhaba çelik barın eğilmesine de gerek yok darbe direk alttan geldiği zamanda açılır tamamen darbenin şiddetiyle alakalı airbaglerinizde bir problem yoktur isterseniz airbag ünitesini bulunduğu yerden sökün ve darbe uygulayın airbagleriniz açılacaktır.

cihat tüfekçi
    Nereden
    Bilecik
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    11 DS 300

Bir de internette aynı olaya maruz kalan baya bir kişi varmış...Onlar serviste arabayı cihaza bağlatıp, sensöre darbe sinyali gelip gelmediği geldiyse beyne airbaglerin açılması komutunu verip vermediğini baktırdıklarını söylemişler...Böyle bir tespit yapılabilir mi acaba?
    airbaglerin açılmama ihtimali yok o kadar çok testten geçiyor ki sinyal geldi gimi otomatikman devre tamamlanıyor ve airbagler açılıyor,arabanın durumundanda belli muhtemelen darbe şiddetiniz airbaglerin açılması için yeterli değildi.

Emre B.
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok

Araba emanetti...2005 74binde kız gibiydi tabiri caizse...Kendi arabam olsa bu kadar üzülmezdim...Neyse cana gelen mala gelsin...Ama albeada hiçbirşey yok sadece avucunuzun yarısı kadar bir göçük ve hafif çizik var...Opel de aynı benim araç gibi oldu...Arabayı yürüttüm 60 km yi geçemiyordu tabii...sonra hararet birden sona vurdu kırmızı ışık yandı ardından motor ışığı (sarı motor resmi) yandı ve araba otobanın ortasında stop etti...Asıl macera ondan sonra başladı...

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Yapılabılır bence
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı tüfekçi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba çelik barın eğilmesine de gerek yok darbe direk alttan geldiği zamanda açılır tamamen darbenin şiddetiyle alakalı airbaglerinizde bir problem yoktur isterseniz airbag ünitesini bulunduğu yerden sökün ve darbe uygulayın airbagleriniz açılacaktır.
    evet darbeyle alakalı ben sol önden alttan tretuvara çıkmıştım kaportada hiçbir sorun yoktu ufacık çizilme bile olmadı sadece ön takım hasar aldı o kadar fakat sol perde airbag açıldı servis alttan sert darbe geldiği için açmış dedi.

konuya gelince resimlerden gördüğüm kadarıyla bu arabayı pert etmezler yapılır çok önemli bir hasar yok airbagta açmamış tam sigorta şirketlerinin aradığı kazalardan biri..

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

geçmiş olsun açıkcası çok hasar yok gibi geldi bana açılmaması normal...
    Keyif BMW'Dir...

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

AKİF CEYLANER
    #radyasyon alanı# macsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 284

çok geçmiş olsun.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Emre B.
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok

Servisin dediğine göre o çok az hasarlı çamurluk bile değişiyormuş...Kapı ve kaporta neyse de çamurluk değişimi para tuzağı gibi geldi bana...Servisler uğraşmıyor mu çekiçlemeyle???

e ko
    shellcininabisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 277

arkadaşlar ben de bir şeye dikkat ettim hatta konu açmayı düşünüyordum. bayramda malesef baya kaza oldu bildiğiniz üzere ve haberler genelde hepsini gösterdi. iyi bir haber izleyicisi olarak şuna dikkat ettim ki BİR ÇOK SON MODEL ARAÇLARDA BİLE HAVA YASTIĞINDAN ESER YOKTU. süs mü acaba diye düşünmeye başlamıştım ki bu konu tuzu biberi oldu.

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

araçların hava yastıklarına hiç güvenmeyin arkadaşlar,yani siz kemersiz dolaşmayın....airbagler kafasına göre açılıyor...forumlar bunlarla full dolu....çoğu kişi mahkemelik....bizim forumdan bir bayanın da başına gelmiş,foruma koyduğu resmi ve mesajını alta kopyaladım.

Alıntı gizemlisan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bundan 8 gün önce gp 2008 arabamla bir trafik kazası geçirdim bariyerlere çarptım arabam haşat halde tam 10 milyarlık masraf var dediler ve işin kötü olan yanı bu ağır kazada emniyet kemerim takılı olmasına rağmen hava yastıklarım açılmadı tofaş servisini aradım gerekli kontrollari yapacaz büyük ihtimalle hava yastığı sensörlerine denk gelmemiştir gibi saçma sapan cümleler kurdular.bu sensör nerdeyse artık ben akıl sır erdiremedim.bindiğimiz arabalara hava yastığı için milyonlarca para verelim kaza anında açılmasın olabilirmi böyle bişey güvende değiliz arkadaşlar.hala yetkililerden bir cevap bekliyorum bir daha bana dönmediler. bu durumda ne yapmam lazım bilgilendirirseniz çok memnun olurum

ilgili konu: https://forum.grandepuntotr.com/tekn...-acilmadi.html
    Konu levan34 tarafından (05/09/2011 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

Konu levan34 tarafından (05/09/2011 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/3 123 SonSon