Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Akaryakıtı ucuzlatacak düzenleme

erkan ozan
    erkansass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Standart Akaryakıtı ucuzlatacak düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıt fiyatlarında indirimin yolunu açacak bir düzenleme yaptı. Avrupa'da olduğu gibi dağıtım şirketlerinin farklı tüzel kişilikler yoluyla kendi bayilerini sınırsız kurabileceğini açıkladı.

Böylece Petrol Piyasası Kanunu'nda dağıtım şirketinin kendine ait bayi sayısının toplam bayilerinin yüzde 15'ni geçemeyeceğine ilişkin düzenleme fiilen ortadan kalkmış oldu. Yüzde 15 pazar payı sınırlaması, sadece dağıtım şirketi ile aynı ticari unvanı taşıyan bayiler için geçerli olacak. Yani A dağıtım şirketi farklı ticari unvanla kendine ait istediği kadar bayi kurabilecek.
    FİYAT İNEBİLİR

Yeni düzenleme akaryakıt fiyatlarının yükselmesine neden olan 40 kuruşluk bayi ve dağıtıcı payını azaltacak. İstediği kadar bayi kurabilecek olan dağıtım şirketleri kâr marjını paylaşmak zorunda kalmayacak. Kâr marjı üzerindeki bayi payı ortadan kalkacağı için fiyatta indirim olacak. Akaryakıtta durmayan zamlarla benzin 4.30 motorin ise 3.80 liraya yükselmiş durumda.
    REKABET GELECEK

Yeni düzenleme akaryakıt şirketleri arasında rekabete neden olacak. Son dönemde piyasaya giren Full ve Starpet gibi şirketler kendi bayilerini kurarak yüzde 7 indirimle akaryakıt satmaya başlamışlardı. Sektör oyuncuları bu duruma sert tepki gösteriyordu. EPDK düzenlemesiyle tüm şirketlerin Full ya da Starpet gibi yapılanmasının önü açılmış oldu. Sektör temsilcileri Türkiye'de bayilere yüksek intifa bedeli verilmesi, kar marjının paylaşılması nedeniyle rakamların yükseldiğini belirterek, "Full gibi şirketler Avrupa modelini uygulayıp kendi bayilerini kurduğu için belli indirimler uygulayabiliyorlardı" dedi.

Sektör temsilcileri akaryakıtta bayii ve dağıtım şirketi arası intifa anlaşmalarının 5 yılla sınırlanmasının ardından 18 Eylül olarak bilinen süreçte yeni anlaşmalar için 1 milyar dolarlık yatırım yapıldığını söyledi. Ancak anlaşmaların 5 yılla geçerli olmasının önemli sorun oluşturduğunu aktaran yetkililer, "Şirketler önünü göremiyor. Bu karar bu açıdan önemli. Tüm sektörün Full gibi yapılanması kolay değil. Ancak Avrupa sistemine geçilmesi önemli bir adım" dedi.

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

Bunu da Türk tipi ticarete çevirirler. Dünyada özelleştirme rekabet için yapılır, ama Türkiye'de özelleştirme yapıldığında firmalar kendi aralarında anlaşıp fiyat düşürmüyorlar.. Önemli olan DENETLEME..
    Beneficium accipere libertatem est vendere

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Alıntı xnode Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunu da Türk tipi ticarete çevirirler. Dünyada özelleştirme rekabet için yapılır, ama Türkiye'de özelleştirme yapıldığında firmalar kendi aralarında anlaşıp fiyat düşürmüyorlar.. Önemli olan DENETLEME..
    Çok doğru

Oğuzhan Öztürk
    oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 33

Bu ülkede akaryakıt fiyatları düşsün ben dişimi kırarım, başka türlü bizi nasıl soyacaklar....?

hasan çiçek
    hsncck26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 30

Alıntı oguzhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ülkede akaryakıt fiyatları düşsün ben dişimi kırarım, başka türlü bizi nasıl soyacaklar....?
    +1
    bide sigara ve alkol var.
    ya aslında mazot 3.20 benzınde 3.80 civarı olsa (2010 ekım- kasım daki gibi)
    herkes rahatlar aslında. tabi lpg de 2 lira olsun
    bu mubarek günde çok şey istedim herkese iyi geceler.
    Konu hsncck26 tarafından (03/08/2011 Saat 04:28 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Osman D
    ecosi26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 151

Tüketim düşmediği sürece fiyatlarda azalma olacağını sanmıyorum ben. Bizde hangi çok kullandığımız meteryal bugüne kadar düşmüş ki. Fiyat yükseliyo kullanmaya devam az bişey düşse herkes deposunu fuller gene yükselecek diye satan mı bizle oynuyo yoksa biz mi kendimizle oynuyoruz bence belirsiz sonu hayır olsun bakalım...

Cemal KÖYLÜOĞLU
    C(C)K cck1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 570

Zam sabahı yine arkadaşlar LPG ye zam gelmiş... indirime gidilsin derken...

Cem *
    Realtime xnode - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 268

Alıntı ecosi26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüketim düşmediği sürece fiyatlarda azalma olacağını sanmıyorum ben.
    Tüketimin yüksek olması yine devlet politikalarının sonucu. Türkiye'nin altyapısı sıfır resmen. Toplu ulaşım, metro ve demiryolunu 2011 yılında bitirememiş bir ülkeden bahsediyoruz, haliyle insanlar işe giderken bile araçlarını kullanıyorlar. İş bilmez yöneticiler, darbeciler, askeri harcamalar ve terör bize onlarca yıl kaybettirdi, tüm enerjimizi ve ülke birikimini bunlara harcadık..
    Beneficium accipere libertatem est vendere

hasan çiçek
    hsncck26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 30

Alıntı xnode Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüketimin yüksek olması yine devlet politikalarının sonucu. Türkiye'nin altyapısı sıfır resmen. Toplu ulaşım, metro ve demiryolunu 2011 yılında bitirememiş bir ülkeden bahsediyoruz, haliyle insanlar işe giderken bile araçlarını kullanıyorlar. İş bilmez yöneticiler, darbeciler, askeri harcamalar ve terör bize onlarca yıl kaybettirdi, tüm enerjimizi ve ülke birikimini bunlara harcadık..

+1 kesinlikle

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

30 yıldır aynı kadrolar yönetti...ceremesinide bizler çekiyoruz...
    yağ yoktu
    şeker yoktu
    benzin yoktu
    gaz yoktu...

olmadığından mı ...yoksa var dı da...birileri kısa yoldan zengin mi oluyordu ????

yatırım yoktu...kalkınma yoktu...kardeş kavgaları vardı...

türkiyede rekabet ortamı yok...tekelleşme var...karaborsa var

vodafone...türkiyeye girmeseydi...siz türkcelldeki fiyatları görseydiniz...

sözde rekabet var ser piyasa var...
    eeee...odalar vakıflar dernekler federasyonlar bilmem neler onlar ne işe yarar ??
    fiyat tarifeleri var....
    hani rekabet...

fırıncılar sık sık duyarız...rekabeti engellemek için ellerinden geleni yaptılar...

30 yıldır..kim karayolu yaptı ??

bırak hızlı treni normal tren hattı yapılmadı...

havaalanında, otogarda , yolda mola yerlerinde, tatil ve turistik yerlerde...süper fiyatlar var....kazıklama fiyatları....kaz gibi yolma fiyatları...

almanyada otoyolda burgerkinge girdim...fiyatlar şehirdeki ile aynı...

havaalanında mcdonaldsa girdim....yine aynı....

bizde ???
    küçük bir şise su 2.5 lira ...niyeeeeee çünkü alternatif yok...orası havaalanı...orası terminal orası yolda bir dinlenme tesisi....

aslında adı dinlenme tesisi değil....kazıklama tesisi olmalı....

havaalanında bir kahve bir donut 15 lira...
    burgerking...şehirde menü 8 lira havaalanında 15 lira...

gelelim bu karara....

tamam karar güzel...ancak 30-40 kuruşla olmaz....

mazot 2.20 benzin 2.80...olması gereken fiyat....

11. Bu mesajı için 4 kişi cemal arslan'ye teşekkür etti:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

ucuzlamaz maalesef...hiç boşuna sevinmeyelim...
    Keyif BMW'Dir...

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

2,20 değilde 3,20 olabilir

cihan kesen
    speedy_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bravo Hayal Mavisi
    Plaka
    16 ** 022
    Edilen teşekkür: 179

devlet vergi indirimine gitmeden ucuzlamaz akaryakıt 40 kuruşluk bayi payını indir diolr %50 kendi payından indirse ne olur 20 kuruş indirim 4,33 olan fiyatı 4,13 e düşer 2 ay da zam gelir yeniden eski fiyatınıda geçer kamo oyunun aklını meşgul ediolar.

Nuri GP
    clax22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

boyle duzenlemeler yapılacagına aldıkları vergiyi dusursunler benzinden bak nasıl ucuzluyor benzin bir anda

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

ucuzlamaz akaryakıt

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

akaryakıtı tek ucuzlatacak adam vardı ..... oda alemde yurt dısında kurtar bızı cem baba

musab ö.
    msb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

itaat kültürümüz olduğu sürece, devlet hazır vergisinden feragat etmeyecektir. maaşla çalışan ve bordrosunda benim gibi her şey reele uygun gösterilen herkes neredeyse bütün küçük esnaftan daha fazla vergi veriyor. kimi elektriğini ödemez, kimi kar eden şirketini zarar ediyor gösterir kimi de verdiği verginin fazlasını cukka yapar.

hal böyleyken olan dürüst vatandaşa oluyor. benim aklıma arabayı daha az kullanmaktan farklı bir çözüm gelmiyor malesef...

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Valla rüyamda görsem benzinde ucuzlama olacağına inanmam. ek vergi der, cart der, curt der, vergiyi giydirirler hemen. hele bide deprem olmaya görsün memlekette. 2.marmara depremi olursa, ardından 2.ötv ye hiç şaşırmam.

kesin sağlam bi zam gelecektir. ki bu tür haberlerle ortam hazırlıyorlar. -fiyat inebilir, -rekabet artar. zamlara alıştık bari balonlara alışmayalım.

engin kavraloğlu
    ...Makinist... segin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    35 DA 2407
    Edilen teşekkür: 344

bi ara sigarada bir rekabet söz konusu olmuştu kısa da olsa. akaryakıttada olsada kısa sürede zula yapsak bidonlara gerçi öyle bişey olsa bu sefer istasyon sahipleri petrolu zula yapar yok der
    1.3 DYNMC 5K. METALİK BEYAZ AS.KT. - Hİ-Fİ - SKY-DOME - FR.KT. ABARTH I SPOİLER

M. Talha YÜCE
    Çiçeği Burnunda GP'ci Dj Locness - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 TLH 77
    Edilen teşekkür: 84

Alıntı segin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bi ara sigarada bir rekabet söz konusu olmuştu kısa da olsa. akaryakıttada olsada kısa sürede zula yapsak bidonlara gerçi öyle bişey olsa bu sefer istasyon sahipleri petrolu zula yapar yok der
    çok ii hatırlıyorum ben küçüğüm o zamanlar dayımla bir koli sigara almıstık 1 hafta sonra her yer yok satarken dayım verdiinin iki katı kazanmıstı üstelik yarısını kendi kullanmak uzere kömürlüğe koymusken

Sayfa 1/2 12 SonSon