Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Klima Kullanmanın Püf Noktaları...

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Standart Klima Kullanmanın Püf Noktaları...

Otomobilinize binmeden önce kapıları açarak araç içindeki ısınmış havanın tahliyesini sağlayın. Araca bindikten sonra bir süre camları açık bırakıp klimayı çalıştırın. Böylece havalandırma ızgaralarında biriken tozlar direk olarak solunum yoluyla akciğerlere girmez. Sürüşe başladıktan sonra camların kapatılması gerekir. Kabin içi ve dışında ortamın 10 dereceden farklı olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Klimanın üflediği havanın, sürücü ve yolcuların direkt yüzlerine temas etmemesi gerekir. Aksi halde baş ağrısı ile başlayan rahatsızlanma yüz felcine kadar gidebilir. Klima çalışırken kendi sağlığımız kadar otomobilin performansının da olumsuz etkilenmemesi için üzün süre çalıştırmak yerine biraz dinlenmeye bırakmakta yarar var. Ayrıca araç yüklüyken veya yokuş yukarı çıkarken klimanın tamamen veya aralıklı kapatılması motorun fazladan yorulmasını ve yakıt tüketiminin
    artmasını engeller.

2. Bu mesajı için 14 kişi StrawBeeRy'ye teşekkür etti:

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

püf hakkaten
    This is not personel, just business..

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobilinize binmeden önce kapıları açarak araç içindeki ısınmış havanın tahliyesini sağlayın. Araca bindikten sonra bir süre camları açık bırakıp klimayı çalıştırın. Böylece havalandırma ızgaralarında biriken tozlar direk olarak solunum yoluyla akciğerlere girmez. Sürüşe başladıktan sonra camların kapatılması gerekir. Kabin içi ve dışında ortamın 10 dereceden farklı olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Klimanın üflediği havanın, sürücü ve yolcuların direkt yüzlerine temas etmemesi gerekir. Aksi halde baş ağrısı ile başlayan rahatsızlanma yüz felcine kadar gidebilir. Klima çalışırken kendi sağlığımız kadar otomobilin performansının da olumsuz etkilenmemesi için üzün süre çalıştırmak yerine biraz dinlenmeye bırakmakta yarar var. Ayrıca araç yüklüyken veya yokuş yukarı çıkarken klimanın tamamen veya aralıklı kapatılması motorun fazladan yorulmasını ve yakıt tüketiminin
    artmasını engeller.
    Benım gıbı yokus yukarı 3 te klımayı calıstırıp aractada 4tane sısman bayanla bınersenız arabanız 1.vıteste dahı gıtmez cok yokus yukarı kapatıyorum
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

hasan çiçek
    hsncck26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 30

bende 1 noktaya değineyim. yolda giderken aracınız viteste iken klma açmassanız çok güzel olur boşa atıp yada aracı kaldırmadan önce açmanız daha uygundur. nedeni ise viteste araç giderken klima açılırsa volan a birden çok yük biner

6. Bu mesajı için 5 kişi hsncck26'ye teşekkür etti:

Selçuk DOĞAN
    k0d3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 86

Alıntı hsncck26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende 1 noktaya değineyim. yolda giderken aracınız viteste iken klma açmassanız çok güzel olur boşa atıp yada aracı kaldırmadan önce açmanız daha uygundur. nedeni ise viteste araç giderken klima açılırsa volan a birden çok yük biner
    Bu konunun çok mantikli ve gerekli olduğunu biliyor, hatta kendim de bu şekilde kullaniyorum klimayi. ancak benim anlamadiğim bir nokta var, kullanim kilavuzlarinda neden bu konuyla ilgili bir şey yok.
    evo evo..

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Alıntı hsncck26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BENİM BİLDİĞİM SON TASARIMLARDA YANİ 2003 SONRASI klima kompresorünün üzerine bir parça yapmışlar usta göstermişti ufak bişey ama bu parça krank ve volan gibi parçalara yük binmesini önlesede kendisi bozularak sigorta görevi görüyormuş adı kasnaktı sanırım ama o parça yani klima kasnağı bana gösterdiği doblo classicndi 400 TL. idi onun için debriyaja basıp açmak en iyisi.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serbay Çakırlı
    Serbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 16

Ne olursa olsun 1.3 fındıkların kliması şu nemli ankara sıcağında pek faydası olmuyor ne yazıkki ne zamanki 45 dk aralıksız çalışır aracın içi öyle serinlemeye başlıyor.

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı Serbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne olursa olsun 1.3 fındıkların kliması şu nemli ankara sıcağında pek faydası olmuyor ne yazıkki ne zamanki 45 dk aralıksız çalışır aracın içi öyle serinlemeye başlıyor.
    arabayı serinletip açıyorum bende o zaman işe yarıyor. öğle sıcağında arabayı havalandırmadan çalıştırıp klima açığ yola çıkarsanız hamam etkisi yapıyor.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

.
    Konu ugurozer tarafından (10/01/2012 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Bu konu daha önce de konuşulmuştu ama bende katkı yapmak istiyorum. Aracınızın içi belli bir ısıya gelene kadar dışardan hava girişini kapatın klima içerdeki havayı tekrar soğutup içeriye vereceği için araç daha çabuk soğuyacaktır. Sonrasında dışardan hava alımını mutlaka açın zira temiz havaya ihtiyacımız var.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

irfan cuşinsa
    blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Birde aracında film olan arkadaşlar bu konuda daha şanslı çünkü film hem ultraviyole ışınlar %99 önlüyor. Hemde camların mercek gibi aracın içini ısıtmasını önlüyor böylece araç çabuk soğuyor.
    2009 Tekno Gri Multijet Dynamic
    2009 Beyaz 1.4 Fire Dynamic
    2009 Gümüş Multijet active
    2011 Siyah Evo 1.4 Fire Dynamic
    2011 Egzotik Evo 1.3 Multijet Dynamic
    2011 Beyaz Evo 1.3 Multijet Dynamic

A CL
    muhammedçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı Serbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam senin klimada problem var sanırım ben aracımı mecburen güneşin altına park ediyorum, nem ve sıcak =Adana da yaşıyorum tüm bunlara rağmen aracıma binince açıyorum klimammı 3-5dk içinde buz gibi oluyor aracın içi

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

1.3 arabayı fazlasıyla yoruyor klima...
    Keyif BMW'Dir...

EMRULLAH AKCA
    akca37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    sonu 095
    Edilen teşekkür: 335

Abi madem böle bi konu açtınız bana yardımcı olun, bazen klima açıkken dış hava sıcak olduğu için midir nedir ki öncamın üfleme yerleri buğulaşıyor sonra ben ön cam buğu çözücüyü açtığımda ise içiresini soğutacağı yerde emin olun kalorifer açmış gibi sıcak vuruyor , bu esnada gösterge HI yani son seviyede olmasına rağmen neden soğutmuyor da sıcak hava üflüyor çözümü veya yorumunuzu alayım ?

cem toksöz
    lowRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 10

Active le Dynamic donanım arasında soğutma farkı var mı bilmiyorum dijital olması dışında ama ben Active donanımların soğutmasını yeterli bulmuyorum. Arkadaşımda Active 1.4 8v evo var 5-10 dakkaya anca soğutuyor fakat klimayı kapattığın gibi aynı hamam etkisi olmuyor. içerideki soğuk havayı koruyamıyor. Benim eski tjetsport ta arabayı parket gölgeye in para çek gel arabanın içi halen buz gibi bu activelerde direk sıcak.

SerdaR KORKMAZ
    Electra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 32

Klima açıkken sigara da içilmemeli.

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

güzel bilgiler

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

1.3 75 ps fıorıno ıle park ettıgım yer ısyerınde hafıf rampa ıdı ve klıma acık ıken hıc gaza basmadan ayagımı yavas yavas gazdan cekıp gerı gerı cıkamıyordum stop etme belırtısı oluyordu ve mutlaka ara gaz vere vere cıkıyordum ordan sımdı 128 ps venga da aynı yerden hıc gaz vermeden klıma acık ayagımı debrıyajdan yavasca cekıp cıkıyorum... bırde on cam ıcın mutlaka guneslık sart gercekten cok fark edıyor...

engin kavraloğlu
    ...Makinist... segin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    35 DA 2407
    Edilen teşekkür: 344

güzel bilgiler.
    bir kaç soruda benden... klima kullanımında fan hızı yada ısı derecesi yakıtta fark ediyormu. yani 16 derece yüksek fan ile 20 derece düşük fan arasında yakıt farkı oluyormu??? klima havası dışardan gelen havamı yoksa içerdeki havamı daha faydalı? birde evolardaki kronikleşen direksiyon altı gıcır gıcır sesi klima kapalıyken gelmiyor ama açtığımda geliyor bunun sebebi boruların ısınmasımı?? şimdiden cevaplar için teşekkürler
    1.3 DYNMC 5K. METALİK BEYAZ AS.KT. - Hİ-Fİ - SKY-DOME - FR.KT. ABARTH I SPOİLER

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

.
    Konu ugurozer tarafından (10/01/2012 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon