Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: LPG hakkında ilginç bilgiler

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Standart LPG hakkında ilginç bilgiler

Dünyanın birçok ülkesinde LPG, çevrenin korunması ve hava kirliliğinin önlenmesi için kullanılıyor; hatta devlet tarafından vergi teşvikleri veya otomobil üreticileri tarafından fabrika çıkışlı LPG’li araç üretimi ile teşvik ediliyor. Güney Kore, Fransa, Polonya, İngiltere bu ülkelerden sadece birkaç tanesi. Avrupa’da LPG’yi araçlarda en çok kullanan ülke Polonya’dır. Türkiye ise ikinci sırada gelmektedir.
    Bugün dünya genelinde en yaygın ve kabul görmüş çevreci alternatif yakıt otogazdır. Dünya çapında 12 milyon araç otogaz kullanmaktadır.
    Otogaz Hakkında Dünyadan İlginç Bilgiler
    - Sadece Türkiye’de değil pek çok dünya ülkesinde, özellikle gelişmiş ülkelerde, Güney Kore’de, Japonya’da, Polonya’da, Avustralya’da, İngiltere’de, Meksika’da, Hollanda’da, İtalya’da otogaz yoğun olarak kullanılıyor.
    - Avustralya, Çin, Fransa, İtalya, Meksika ve ABD toplu ulaşım araçlarını otogaza dönüştürüyor. Çin, hava kirliliği sorunu olan Guangzhou bölgesinde on binlerce otobüs ve taksiyi otogaza çevirdi ve çevirmeye devam ediyor.
    - Bazı ABD şehirlerinde otogazlı araçlara özel şeritler ayrılmış durumda.
    - Japonya’da devlet, otogaz ve diğer alternatif yakıtların dağıtımı için yeni istasyon kuran şirketlere yatırım harcamalarının yarısını geri ödüyor.
    - Londra’da şehir merkezinde uygulanan “trafik ücreti”nden LPG’li araçlar muaftır.
    - İngiltere Kraliçesinin makam aracı da LPG’lidir.
    - Japonya’nın trafik yoğunluğuyla ünlü başkenti Tokyo’daki tüm taksileri otogaza dönüştürmek istemesi de teknoloji ve güvenlik düşkünü bu ülkenin otogaza ne denli güvendiğini gösteriyor. Hatta büyük şehirlerde taksilerin otogazlı olmasını kanuni zorunluluk haline getiren ilk ülke Japonya.
    - Otomobillerin yanı sıra deniz motorlarında, motosikletlerde ve hatta çok yoğun olarak forkliftlerde de kullanılan otogaz için en yeni kullanım alanı geçtiğimiz haftalarda Hindistan’da ortaya çıkmış. Hindistan’ın Gujarat kentindeki 5.000 balıkçı, teknelerini otogaza dönüştürmüş.
    - Hindistan Anayasa Mahkemesi hava kirliliğinin azaltılması amacıyla trafiğin yoğun olduğu 11 şehirde ticari araçların otogaza dönüştürülmesini zorunlu hale getirmiş.

İlk olarak Vietnam’da başlayan motosikletlerin otogaza dönüştürülmesi hareketi büyük bir hızla Kamboçya’ya, Filipinler’e, Tayland’a ve hatta Afrika ve Avrupa ülkelerine yayılmaya başlamış.

2. Bu mesajı için 5 kişi StrawBeeRy'ye teşekkür etti:

Arif Arif
    Arif231 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Cumartesi günü Atiker taktırarak bende bu çevreci yakıta geçtim ve memnumum

Ayrıca ülkemizde LPG'li araçların öcü gibi görülmesi ve kapalı alanlardan (AVM, Kapalı Otopark vb) soyutlanması gerçekten sinir bozucu bir durum.
    Konu Arif231 tarafından (02/08/2011 Saat 23:47 ) değiştirilmiştir.

efekan BİLİR
    mert_all - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 22

Atikeri fazla iyidemiyorlar ama benım tercıhm landi renzo veya prins

Özgür TÜRKOĞLU
    ozay06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 148

Lpg li araca Tüplü Araç, Lpg dönüşümü yaptırmak yerine Git Tüp Taktır söylemleri azalmadıkça bu işe hala Yürüyen Bomba diye bakarız

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

FPT

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dizellerin sonu gelecek heralde

Emre B.
    cute.poison - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 39

Ben geçen sene Lovato marka LPG taktırdım...çok ama çok memnunum lpg göstergesine baktığım zaman anlıyorum arabamın LPG li olduğunu...Gerçekten çok ekonomik...Şöyle söyliyim 2 senede 9000 km yapmıştım...LPG ile bir senede 14000 yapmışım...

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

Alıntı ozay06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpg li araca Tüplü Araç, Lpg dönüşümü yaptırmak yerine Git Tüp Taktır söylemleri azalmadıkça bu işe hala Yürüyen Bomba diye bakarız

tüp olsa daha iyi düp
    Keyif BMW'Dir...

Özgür TÜRKOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı takres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüp olsa daha iyi düp
    Evet evet ciddi ciddi öyle diyorlar
    Arabayı satarken arıyorlar "düplü mü bu, düp ne marka, düpde ne kadar yakıyor, düpü ne zaman dahdırdın vb.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hasan *
    Elektronik Otomasyon asukasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 195

Arabayı satarken arıyorlar "düplü mü bu, düp ne marka, düpde ne kadar yakıyor, düpü ne zaman dahdırdın vb.
    mubarek kardeşim öldürdün beni yaw
    Punto Evo 1.4 Dynamic S&S Dualogic
    FG Monster 4x4 1/6 Off-Road
    Revo 3.3 4X4 1/8 Off-Road

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Caner Atasever
    swimmer_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

Alıntı safakakbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizellerin sonu gelecek heralde
    dizellerin sonu gelmeez

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

aslında bu korkunun sebebi bizleriz. lpg olayı türkiyeye tüple grmiştir. Adamlar 12 kg lık mutfak tupunu direk tkarak kullandıkları icin guvenlik sıfır seviyede oldugu icin bircokkez bu tarz arclar yandıgı icin artık boyle bir önyargı oluşmuş durumda maallesef. siz istediginiz kadar guvenden söz edin benzinliden daha guvenliolmasına ragmen forumda bile guvenli olmadıgını soyleyen bircok kisi vardır.

ali ....
    yolcu27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 214

ingiltere kraliçesinden ne eksiğim var arkadaş atikerim ile mutluyum son 700 km 450 km ş dışı olmak üzere 125 lira tuttu klima da hiç 2 den aşağı inmedi.

NHT ÖZCAN
    ntcn 17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 101

Tüplü ve öfkeli palio tüpten memnun benzinin 5 liraya yaklaştığı bi ülkede lpg forever
    İmza kurallarını gözden geçirdim

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

MURAT EMRAH YILDIZ
    DADAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 MEY 89
    Edilen teşekkür: 5

Bu görüşe daha önceden sahip olmuştum ve arabayı alır almaz LPG mi taktırdım arkadaşlar... Atiker marka sıralı sistem car aracımda...ayrıca yeni birkaç aparat daha taktırdım...bunlardan biri ''subap yağlayıcı'' bunun amacı motor aşınmasını önlemek (soğukken çalıştırdığında)...2. olarak ''benzin rolesi'' bu aparatta gaza geçtiğinde benzin pompasının gereksiz çalışmasını engelliyor ve yanmasını önlüyor...yani, LPG nin motora vereceği zararları tamamen ortadan kaldırmışlar...ben 1 ay oldu taktıralı çok memnunum...geçişler sarsıntısız.... Şu an LPG litresi 2,36 20 TL'lik aldığım gazla 100 km yapıyorum...bu mükemmel birşey...LPG tehlikedir şudur budur bunlara çok fazla inanmayın...LPG sistemi darbeye dayanıklıdır,deposu çeliktir...yüksek ısıya dayanıklıdır...kaza anında gaz otomatik olarak kesilir...benzin deposundan daha sağlamdır işin özü bu....vben çok memnunum herkese tavsiye ederim.

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

.
    Konu ugurozer tarafından (10/01/2012 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

hahaha
    aynen öyle valla bundan 4-5 ay önce arabayı satışa çıkardım amcamın biri aradı düplü mü diyor amca araba dizel ne düpü dedim
    Keyif BMW'Dir...

SerdaR KORKMAZ
    Electra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 32

Lpgnin her yönden artısı var ama talep ne kadar çoğalırsa eminimki benzine yakın fiyatları bulacaktır ülkemizde.

Adam araba alır bakım yaptırmaz yağına suyuna dokunmaz, altındaki aracı Gti zannedip sürekli basar, aracını hoyratça kullanır ondan sonra tüplü diye Lpgye laf eder. Maalesef zihniyet değişmedikçe Lpginin prestij kaybı devam edecektir.

Emre B.
    cute.poison - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 39

Alıntı DADAS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu görüşe daha önceden sahip olmuştum ve arabayı alır almaz LPG mi taktırdım arkadaşlar... Atiker marka sıralı sistem car aracımda...ayrıca yeni birkaç aparat daha taktırdım...bunlardan biri ''subap yağlayıcı'' bunun amacı motor aşınmasını önlemek (soğukken çalıştırdığında)...2. olarak ''benzin rolesi'' bu aparatta gaza geçtiğinde benzin pompasının gereksiz çalışmasını engelliyor ve yanmasını önlüyor...yani, LPG nin motora vereceği zararları tamamen ortadan kaldırmışlar...ben 1 ay oldu taktıralı çok memnunum...geçişler sarsıntısız.... Şu an LPG litresi 2,36 20 TL'lik aldığım gazla 100 km yapıyorum...bu mükemmel birşey...LPG tehlikedir şudur budur bunlara çok fazla inanmayın...LPG sistemi darbeye dayanıklıdır,deposu çeliktir...yüksek ısıya dayanıklıdır...kaza anında gaz otomatik olarak kesilir...benzin deposundan daha sağlamdır işin özü bu....vben çok memnunum herkese tavsiye ederim.
    Taktırmış olduğun bu 2 parça kaça maloldu acaba?

Özgür TÜRKOĞLU
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Electra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lpgnin her yönden artısı var ama talep ne kadar çoğalırsa eminimki benzine yakın fiyatları bulacaktır ülkemizde.

Adam araba alır bakım yaptırmaz yağına suyuna dokunmaz, altındaki aracı Gti zannedip sürekli basar, aracını hoyratça kullanır ondan sonra tüplü diye Lpgye laf eder. Maalesef zihniyet değişmedikçe Lpginin prestij kaybı devam edecektir.
    Lpg hiçbir zaman prestij sahibi olamadı ne yazıkki Yalnız şöyle bir nokta var Kim ne derse desin ne düşünürse düşünsün sanayide lpg dönüşümü yapan yüzlerce firma hiç boş kalmıyor Eski model araçlardan zaten lpg li olmayan yok denecek kadar az, yüksek modellerden de sürekli dönüşüm yapılıyor Çok araç değiştirdiğim için piyasayı yakından takip ediyorum 30.000-35.000-40.000 tl lik fiyat aralığında aynı marka-model araçlardan 3-4 yaşına gelmiş olan dizel araçlarla benzinli, benzinli-lpg li araçlar arasında 3.000-4.000.-5.000 tl fiyat farkı var Lpg nin araca verdiği zarar konusunda lpg üreticilerinden çok daha engin bilgilere sahip olan kullanıcılar 3-4 yaşında 60.000-70.000-80.000 li km lere gelmiş olan araçlara "dizelde km yüksek olursa kesinlikle yaklaşma" mantığını da kesinlikle benimseyip yine benzinli veya lpg li araçlara yöneliyorlar

Sayfa 1/3 123 SonSon