1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Punto almak istiyorum diyenlere

erdem kaplan
    FANATİK ERDEM1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 255

Standart Punto almak istiyorum diyenlere

formumuza Grande Punto almayı düşenenler girip bilgi almak isteyebiliyorlar. Bende netten ulaştığım bir Fiat Grande Punto 1.4 Fire test sürüşü ve inceleme bilgilerini paylaşmak istedim umarım faydalı olur;
    Konfor, işlevsellik ve donanım
    " Grande Punto'nun iç mekanı adından da anlaşılacağı üzerineselefine oranla büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor.
    " Geniş ön ve yan camları ile çift açılı dikiz aynaları sayesindegörüş problemsiz. Özellikle basık tavan ve A sütununun eğimi öndekelebek camlarını zorunlu kılmış. Bu da aracın iyi bir görüş alanısunmasına katkı sağlıyor.
    " Beş kademeli düz vitesin geçişleri yumuşak ve direksiyonuntepkisi çok başarılı. Araç bu sayede seri manevraya imkan tanıyor.
    " İç mekanda ergonomik bir sorun bulunmuyor.
    " Grande Punto'nun 275 litrelik bagajı arka koltuklar katlandığında1030 litreye kadar artırılabiliyor.
    Sürüş İzlenimi
    Maserati'den izler taşıyan yüzüyle dikkat çeken Grande Punto, inceuzun far camları ve bunların altındaki büyük far yuvaları, uzunburun ve eğik ön camıyla dinamik bir görünüme sahip.
    Eğik ön cam nedeniyle ön kapının önüne kelebek camları yerleştirilmekzorunda kalınmış. Bu da eğik ön cam yapısı ve kalın A sütununundönüşlerde çevre görüşünü kısıtlamasını engelliyor. Arkada bölümdetavana kadar C sütununu kaplayan stop farları ise klasik Punto tasarımınıvurguluyor.
    Otomobilde bagaj kapağının sadece içeriden veya anahtar yardımıylaaçılabilmesi güvenlik açısından iyi düşünülmüş. Ancak koltukta vedireksiyonda yükseklik ayarı olmasına rağmen emniyet kemerinde yükseklikayarının bulunmaması önemli bir eksiklik.
    İç mekan selefine oranla önemli oranda büyümüş ve test ettiğimizüç kapılı modelde bile arka bölümde yeterli diz mesafesi bulunuyor.Sade bir tasarıma sahip olan ön konsol ve gösterge paneli kolayanlaşılır yapısıyla son derece pratik kullanım imkanı sunuyor. Direksiyondankumandalı müzik sistemi konforlu sürüş imkanı verirken, geniş önve yan camlar net bir görüş alanı sunuyor. Aracın 275 litrelik bagajhacmi arka koltuklar katlandığında 1030 litreye kadar artırılabiliyor.
    Test ettiğimiz modelde kullanılan 1.4 litrelik benzinli motor 6000d/d'de 77 HP güç ve 3000 d/d'de 115 Nm tork sağlıyor. Alt devirlerdecansız kalan motor devir yükseldikçe gücünü hissettirmeye başlıyor.Ara hızlanmalarda ağır kalan otomobil performanstan daha çok yakıttüketimi düşünülerek geliştirilmiş. Yine de 1368 cc hacmindeki motor1025 kilogramlık otomobili çekmekte zorlanmıyor.
    Yaptığımız testlerde 0'dan 100 km/s hıza 14.3 saniyede ulaşırken,son hızı 161 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km'de ortalama6.2 litre yakıt tüketen Grande Punto 1.4 Fire'da bu oran agresifkullanımda artış gösterebiliyor. 45 litrelik deposuyla 725 km'likmenzil sunan otomobilin yol tutuşu ise sertliği iyi ayarlanan süspansiyonsistemi sayesinde başarılı.
    Yan rüzgarlardan etkilenen otomobil sert girilen virajlarda tedirginlikyaratıyor ancak oldukça başarılı tepki veren direksiyon sayesindearaç kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor.
    Grande Punto 1.4 Fire 100 km/s hızla giderken yapılan ani frende41 metrede durmayı başardı. Bu değer güvenlik sınırları içerisinde?
    Güvenlik
    Grande Punto kullanım karakteriyle sürücüsünü etkilemeyi başarıyor.Beş ileri oranlı şanzımanın geçişleri net vites aralıkları iyi seçilmiş.İç mekan gürültüsü kabul edilecek düzeyde. Süspansiyon sistemi oldukçakonforlu. Yüksek süratte sürücüsüne güven veren otomobil, başarıyıbir yol tutuş performansı gösteriyor. Bunun yanı sıra Euro NCAPtestlerinden aldığı beş yıldızlık sonuçla güvenlik kriterindekiiddiasını da yineliyor. Grande Punto'nun fren sistemi testimiz süresincegüven verdi.
    Genel Değerlendirme
    İşçilik7Sınıfına göre makulGörüş8SorunsuzPerformans6Ara hızlanmalarda ağır kalıyorTüketim7TatminkarKonfor7Sınıf standartlarındaFrenler8Güvenlik sınırları içindeYalıtım6Motorun sesi iç mekana yansıyorDonanım8Sınıfına göre başarılıFiyat7Rakiplerinden ucuz

Sonuç Fiat'ın geçtiğimiz yıl tanıttığı Grande Puntomodeli selefi olan Punto'ya göre büyüyen boyutları ve artankonforuyla dikkat çekiyor. Kompakt sınıf taki araçlara yakınkonfor sunan Grande Punto başarılı direksiyon sistemi sayesindegüven ve keyif veriyorİkinciel Fiyatına göre zengin donanımının etkisiyle eskikasalarda ikinci el performansı başarılıydı. Grande Punto'nunda selefinin izinden gideceği tahmin ediliyor. Rakiplerindedaha cazip fiyatı ve ABS ile klimanın standart donanımda yeralması otomobilin ikinci el performansını artıracak etkenlerarasında

2. Bu mesajı için 3 kişi ERDEM1907'ye teşekkür etti: