11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Puntomuzun limitlerini öğrenelim

Taşkın Cin
    synx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 25

Standart Puntomuzun limitlerini öğrenelim

Merhaba arkadaşlar,
    Dün ostimde bir kaza gördüm punto evo kavşaktan dönmek isterken virajı alamamış ve sanırım önden kayma yaparak kaldırıma girmiş. Resmini çektim ama arkadaşın izni olmadan buraya koymam doğru olurmu bilemedim.
    Yönetici arkadaşlara sesleniyorum acaba bir organizasyon yapsak trafiğe kapalı bir alanda uzman bir eğitmen eşliğinde araçlarımızın limitlerini zorlasak. Eminimki araçlarımızı daha iyi tanımamızı sağlayacak ve nerede nasıl kulanmamız gerektiğini daha iyi tayin edebileceğiz. Ayrıca süper bir eğlence olur bana göre tabi Sizinde fikirlerinizi merak ediyorum yapalımmı böyle birşey?

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

uzman eğitmen olarak Coşkun abiden dersler alabiliriz.. resme gelince plakasını kapatıp koyarsanız sorun olucağını zannetmiyorum

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan Aslan
    aslanerh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 67

bence puntonun limitlerini zorlamamak lazım. bence bir viraja, araç girebileceği en fazla hız ile değil, merkezkaç kuvvetinin araç içindekilerinin rahatını bozmadığı hızlarda girilmeli. elbette birçok faktör var bunu etkileyecek, araç kabiliyetine ek olarak yol ve hava durumu da (yağışlı hava, mıcırlı tip yol vs vs) bunlardan biri.

Taşkın Cin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı aslanerh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence puntonun limitlerini zorlamamak lazım. bence bir viraja, araç girebileceği en fazla hız ile değil, merkezkaç kuvvetinin araç içindekilerinin rahatını bozmadığı hızlarda girilmeli. elbette birçok faktör var bunu etkileyecek, araç kabiliyetine ek olarak yol ve hava durumu da (yağışlı hava, mıcırlı tip yol vs vs) bunlardan biri.
    Dediğinize katılıyorum ama ben farklı yönden bakıyorum Sizin dediğinize göre arabalara abs ebd esp asr hba ... hiç birini koymasınlar zaten biz konforumuzu bozacak durumlara girmeyiz. Ben arabayı tanımak anlamında söylüyorum bütün bu sistemler hangi durumlarda çalışıyor vs.

FATİH EMANET
    AlemCi_SeRSeRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    34 VA 9661
    Edilen teşekkür: 19

Ben Evonun Limitlerini Sonuna Kadar Zorluyorum..Benden Daha Çok Zorluyan Çıkmamıştır Eminim Merak Ettiğiniz Şeyleri Bana Sorabilirsiniz )
    Sol Şeridi Kapama Belki Ben Geçerim...Kapasanda Fark Etmez Polemiğe Girmem YaN KoYaR, GideriM.!!

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

taşkın bunun için eğitimler veren otomobil federasyonu bünyesinde ist tuzla orhanlıda autodrom pisti var
    burada sürüş teknikleri ile ilgili her türlü bilgi ve donanımı belli bir ücret karşılığında
    kendinizi riske atmadan alabilirsiniz
    ancak bir buluşma düzenleyip kendi araçlarınızla bu denemleri yapmak hata olur düşüncesindeyim
    şirket bünyesinde bende dahil tüm şöfrlerimize 4 defa bu eğitimi aldırmıştık kesinlikle faydalı ve bir o ladarda eğlenceli
    Konu GP COSKUN tarafından (26/06/2011 Saat 15:14 ) değiştirilmiştir.

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

boş anlanlar, pazar yerleri bun denemeler için birebir.

FATİH EMANET
    AlemCi_SeRSeRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    34 VA 9661
    Edilen teşekkür: 19

Öle Kendi Başınıza Olmaz Bu İş Uzman Bir İleri sürüş Teknikleri Uzmanı Lazım Toplu bir Organizasyon Düzenlene Bilir Kişi Başı Bir Ücret Verilir..Bence olumlu
    Sol Şeridi Kapama Belki Ben Geçerim...Kapasanda Fark Etmez Polemiğe Girmem YaN KoYaR, GideriM.!!

Anıl Egemen Doğan
    egeevo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

belki eğitim harika olabilir ama aşırı zorlamamakta fayda var...ben yaklaşık 15 yıldır araç kullanıyorum ve son 11 yıldır ise neredeyse sürekli kullanıyorum...jaguar s type, nissan 350z, porsche cayenne vs vs... hepsini uzun veya kısa süre kullandım yarış pistinde ferrari F430 ve Lamborghini Gallardo kullandım ancak sınır zorlamak trafikte pekte hoş değil, ben dün ilk kez batıkentte bir viraj var oraya yaklaşık 95 km hızla girdim ve önce sola araba bıraktı direksiyonu az bişey aksi yöne topladım zaten esp devreye girdi ve 2. bırakmada topladı, orada esp olmasa belki yine toplardım ama aracın sınırnı öğrendim...yukarıda arkadaşın dediği gibi merkez kaç kuvveti insanları rahatsız etmeden gidilmeli, zaten merkez kaç rahatsız eder ve içeride savrulma varsa araç o zaman dengesizleşir ve yolu bırakmaya başlar...esp muazzam bir teknoloji ancak çokta devreye sokarak gitmemekte fayda var fizik kuralı esp yi de aşabilir...
    Punto 1.4 S&S Lounge Skydom+ESP Paketi+Sport Kit

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

Coşkun abi bu konuda king..
    TSİ Jetta.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Taşkın Cin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taşkın bunun için eğitimler veren otomobil federasyonu bünyesinde ist tuzla orhanlıda autodrom pisti var
    burada sürüş teknikleri ile ilgili her türlü bilgi ve donanımı belli bir ücret karşılığında
    kendinizi riske atmadan alabilirsiniz
    ancak bir buluşma düzenleyip kendi araçlarınızla bu denemleri yapmak hata olur düşüncesindeyim
    şirket bünyesinde bende dahil tüm şöfrlerimize 4 defa bu eğitimi aldırmıştık kesinlikle faydalı ve bir o ladarda eğlenceli
    Evet abi onlara bende çok gitmeyi istiyorum ama bir türlü kısmet olmadı belki dedim kendi aramızda bir organizasyon yaparız dün o kazayı gördüm birde bugün 8.etap programını izlerken orada herkes kendi arabasının limitlerini öğrenmeli şeklinde tavsiye edince bendede böyle bir ışık yandı işte önerim hala geçerlidir. Lütfen böyle bir organizasyona olumlu bakanlar fikirlerini açıkça belirtsinler.