Sayfa 1/2 12 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: İstanbul'da Bir Acemi Var Dikkat!

Ahmet Uzunçelebi
    van_hoijdonk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Standart İstanbul'da Bir Acemi Var Dikkat!

Başka bir başlığa yazmıştım ama yeni bir konu açayım, güncellerim bir sıkıntım olduğunda yeni konu açmaktansa dedim.

2 senelik ehliyetle sadece 3'er aylık yaz tatillerinde Bartın hariç araç kullanmadım. Oradan kullandığım araçta gerçekten ustalık gerektiriyordu 90 model Kartal, kısacası bizim evin eşşeği. Amcamlardan, halamlara yaklaşık 10 civarı şoför yetiştirdi o kartal.

Neyse eylülde kartalı bırakıp istanbula döndükten sonra direksyona hiç oturmamıştım. Neyse araç aradık bulduk falan derken 30 mayıs günü öğlen sularında arabayı aldık. Babamın ehliyeti var ama büyük bir kaza geçirdikten sonra hiç oturmadı şoför koltuğuna. Zeytiburnu noterden eve geldim (Kasımpaşa) ama bir de bana sorun E5'te millet vızır vızır geçiyor ben tın tın gidiyorum 70 ile. İçimden diyorum keşke arkadaşı çağırsaydım nasıl gidicem eve bi ton yol var.

Neyse aracı alalı 20 gün olmasına rağmen hala babam binmedi, iyice alışmadan binmem heyecanlanırsın falan diyor gerçi heyecan falan yok. Kaç kez okula vs. gittim karşıya (millet ogs'den nasıl 100-120 ile geçiyor hayret ediyorum ben 60 civarı hızla geçiyorum)

Araca alıştım sıkıntım yok, tek problem vites küçültmede. Sanırım bunu çok iyi ayarlayamıyorum 1-2 kez oldu gereğinden düşük vitese attığım için bir anda devir yükseliyor tabi farkediyorum ama iş işten geçiyor.

Okula gidip gelirken tam köprünün yoğun saatine dikkat ediyorum hatta geçen gün 2 saat 10 dk'da eve geldim Acıbadem'den köprü kuyruğuna girerek dur kalk dur kalk köprüyü geçtim.

Okula 4 kez gidip geldim 130 km yapmışım ve ortalama 7.6 litre yazıyor, yoğun trafiği ve acemiliğimi katarsak normal gözüküyor bence.

Haftaya cuma memlekete gidicez ve babam ilk kez o zaman binicek araca, benim sıkıntım yok ama aracın önünü görememek canımı sıkıyor. Eğilip bakıyorum yine de zor görüyorum, yaklaştım sanıyorum daha çok oluyor çok yaklaşıyorum bu sefer de sıfıra yakın oluyor zaten kullanırken aracın önünü hiç görmüyorum.

2 araba arasına park etme olayı istanbulda mecbur, daha çok 1.5 arabalık yerlere girmeye çalışıyorum açıkcası tam arabanın sığacağı yerleri henüz gözüm kesmiyor. Yokuşlarda duruma göre el freni kullanıyorum eğer dik bir yokuşsa hiç riske atmıyorum, zaten debriyaj dibe yakın yoğun trafikte rahat oluyor ama yokuşlarda kalkışta ayak az bir şey fazla kalkarsa hemen duruyor.

İstanbul'da acemi olmak zor değil bence özellikle okula gidip gelirken E5'i kullanıyorum mllet nasıl gidiyorsa ben de öyle seyrediyorum. Hızlı ise hızlı, yavaş ise yavaş. Gerçi geçen 130 ile akan trafikte arkadaki A6'da bulunan ablamız korna çaldı uyuz oldum ama ses etmedim şimdi değil dedim...

Bir de aracı aldıktan sonra sağ arka kapıyı ufacık bir sürtmem oldu. Aldıktan 2 gün sonra aynaların nasıl ayarlandığını tam kestirememiştim, dışarıda dolaştım 1-2 saat ve geldim otopark doluymuş o yüzden 2-3 arka sokağa bıraktım arabayı, babam 11 gibi otopark boşalmış git al gel dedi neyse gittim arabayı aldım otoparka 50 metre ya var ya yok, döneceğim yol sağımda kalacak şekilde dik geliyorum ama tam köşeye araba parketmişler. Tam arabanın karşısında kahvenin önünde de babam oturuyor ve ilk kez direksyonda görüyor beni. Sağdaki araca göre ayarladım kendimi dönücem pat diye girmem gereken sokaktan araba geldi dolayısıyla pozisyonum bozuldu ve sağa yanaştım sonra araba burdan döner mi dönmez mi derken babamın beni direksyonda görmesinin üstünden 60 saniye geçmemişken güm diye bir ses duyarak durdum ve anladım da araba ordan o açıyla dönmüyormuş, sağ kapıda 20 cm kadar bir diğer aracın tampon rengi kaldı. Pasta cilayla geçer dediler autokinge gidicem bu haftaiçi yaptırmaya artık.

Neyse acemi izlenimleri bu şekilde, uzun yola çıkmadan bir tavsiyeniz var mı? İstanbul-Bartın gidicem yaklaşık 500 km araçta herhangi bir şeye baktırmam gerekir mi?

60 bin bakımına 8 Nisanda girmiş 2 ay önce, muaynesi ben almadan 3 gün önce yani 25 gün önce yapıldı ve şuanda araba 63 binde şuna baktır diyeceğiniz ve önerebileceğiniz bir yer var mı? Bartında olsa tüm sanayi tanıdık Kartal'dan dolayı ama İstanbul'da nereye gidip ne kadar para vermem gerektiğini bilmediğimden yolunacak kaz olmak da istemiyorum...

Evet İstanbul'da bir acemi var dikkat edin o da benim ve acemi olduğumu da inkar etmiyorum. Kaskom var, trafik sigortam var, arabamın bakımları tam, gitmem gereken yere gidiyorum yolda beni görüp de rahatsız olan varsa belirtirse sevinirim, hatalarımı duyup da düzeltmekten gocunmam...

Uzun bir yazı oldu okuyanlara çok teşekkürler...
    Konu van_hoijdonk tarafından (18/06/2011 Saat 03:16 ) değiştirilmiştir.

Osman D
    ecosi26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 151

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela vermesin. Emin adımlarla ilerlemek ticaret hayatında ne kadar önemli ise yavaş ve dikkatli olmakta trafikte çok öenmlidir. Herkesin yaptığını yapmaya çalışmak bizim içimizde olan bişey kendimiz olup kendimize saygı duyarsak sanırım o gün kimse birbirinden görerek çoğu şeyi yapmaz olacak...
    Bende fazla uzatmayayımda aracınızın uzun ömürlü ve sağlıklı çalışabilmesi için bakımlarını zamanında yaptırmak uzun yola çıkarkende bi kontrol ettirmekte fayda vardır. Şimdiden hayırlı yolculuklar olsun

Selçuk DOĞAN
    k0d3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 86

Hayirli uğurlu olsun, uzun yolda araç kullanmak, istanbul şehiriçinden çok çok kolay birşeydir
    evo evo..

Hasan *
    Elektronik Otomasyon asukasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 195

hayırlı uğurlu olsun, aracını güzel günlerde keyifle kullan inşallah, ufak tefek sıyrıklar gayet normal, aracına alışacaksın. ama punto gerçekten kör noktaları epey bi fazla olan araç, mümkünse park konusunda ön ve arka park sensörü taktırırsan sıkıntını biraz olsun azaltırsın. 500 km lik bir seyahat çokta uzun bir yol değil, zaten aracın nisan ayında bakıma girmiş, motor konusunda hiç bir sıkıntı çıkartacağını zannetmiyorum, fakat yürüyen aksamda, lastik ve jantlarda, ayrıca fren sisteminde bir sorun olup olmadığını istersen bir ustaya veya yetkili servise gösterebilirsin. aracının bakımlarını tam ve zamanında yaptırırsan sana uzun yıllar hizmet edecektir. bu konuda şüphen olmasın. dediğim gibi iyi günlerde kazasız belasız ve cezasız sürüşler dilerim.
    Konu asukasan tarafından (18/06/2011 Saat 09:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla hatası
    Punto Evo 1.4 Dynamic S&S Dualogic
    FG Monster 4x4 1/6 Off-Road
    Revo 3.3 4X4 1/8 Off-Road

Cihan Eyigün
    Abarth_GP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

En azından acemi insanın kendini acemi olarak bilmesi bence cok guzel bırsey sizde yakın zamanda ist trafıgıne alısırsınız ve onde 130la gıden ablaya korne calarsınız ogs olayına gelırsek 195le gectım belkı okumaz umıdıyle ama yıne okudu nasıl bir optık varsa tavsıye ederim cok keyıflı ve heyecan verıcı oluyor(ozellıkle en ufak dıreksıyon hatasında ıkı barıyerın arasında top gıbı sekıcegınızı dusunmek ) uzun lafı kısası dıkkatlı olun zaman zaten sızı ustalastırcak ama bır kac kaza atlatmadan bence bır sofor tam pısmıyor ıns kazasız belasız kullanrsınız aracı

burhan arslan
    barslan112 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 28

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başka bir başlığa yazmıştım ama yeni bir konu açayım, güncellerim bir sıkıntım olduğunda yeni konu açmaktansa dedim.

2 senelik ehliyetle sadece 3'er aylık yaz tatillerinde Bartın hariç araç kullanmadım. Oradan kullandığım araçta gerçekten ustalık gerektiriyordu 90 model Kartal, kısacası bizim evin eşşeği. Amcamlardan, halamlara yaklaşık 10 civarı şoför yetiştirdi o kartal.

Neyse eylülde kartalı bırakıp istanbula döndükten sonra direksyona hiç oturmamıştım. Neyse araç aradık bulduk falan derken 30 mayıs günü öğlen sularında arabayı aldık. Babamın ehliyeti var ama büyük bir kaza geçirdikten sonra hiç oturmadı şoför koltuğuna. Zeytiburnu noterden eve geldim (Kasımpaşa) ama bir de bana sorun E5'te millet vızır vızır geçiyor ben tın tın gidiyorum 70 ile. İçimden diyorum keşke arkadaşı çağırsaydım nasıl gidicem eve bi ton yol var.

Neyse aracı alalı 20 gün olmasına rağmen hala babam binmedi, iyice alışmadan binmem heyecanlanırsın falan diyor gerçi heyecan falan yok. Kaç kez okula vs. gittim karşıya (millet ogs'den nasıl 100-120 ile geçiyor hayret ediyorum ben 60 civarı hızla geçiyorum)

Araca alıştım sıkıntım yok, tek problem vites küçültmede. Sanırım bunu çok iyi ayarlayamıyorum 1-2 kez oldu gereğinden düşük vitese attığım için bir anda devir yükseliyor tabi farkediyorum ama iş işten geçiyor.

Okula gidip gelirken tam köprünün yoğun saatine dikkat ediyorum hatta geçen gün 2 saat 10 dk'da eve geldim Acıbadem'den köprü kuyruğuna girerek dur kalk dur kalk köprüyü geçtim.

Okula 4 kez gidip geldim 130 km yapmışım ve ortalama 7.6 litre yazıyor, yoğun trafiği ve acemiliğimi katarsak normal gözüküyor bence.

Haftaya cuma memlekete gidicez ve babam ilk kez o zaman binicek araca, benim sıkıntım yok ama aracın önünü görememek canımı sıkıyor. Eğilip bakıyorum yine de zor görüyorum, yaklaştım sanıyorum daha çok oluyor çok yaklaşıyorum bu sefer de sıfıra yakın oluyor zaten kullanırken aracın önünü hiç görmüyorum.

2 araba arasına park etme olayı istanbulda mecbur, daha çok 1.5 arabalık yerlere girmeye çalışıyorum açıkcası tam arabanın sığacağı yerleri henüz gözüm kesmiyor. Yokuşlarda duruma göre el freni kullanıyorum eğer dik bir yokuşsa hiç riske atmıyorum, zaten debriyaj dibe yakın yoğun trafikte rahat oluyor ama yokuşlarda kalkışta ayak az bir şey fazla kalkarsa hemen duruyor.

İstanbul'da acemi olmak zor değil bence özellikle okula gidip gelirken E5'i kullanıyorum mllet nasıl gidiyorsa ben de öyle seyrediyorum. Hızlı ise hızlı, yavaş ise yavaş. Gerçi geçen 130 ile akan trafikte arkadaki A6'da bulunan ablamız korna çaldı uyuz oldum ama ses etmedim şimdi değil dedim...

Bir de aracı aldıktan sonra sağ arka kapıyı ufacık bir sürtmem oldu. Aldıktan 2 gün sonra aynaların nasıl ayarlandığını tam kestirememiştim, dışarıda dolaştım 1-2 saat ve geldim otopark doluymuş o yüzden 2-3 arka sokağa bıraktım arabayı, babam 11 gibi otopark boşalmış git al gel dedi neyse gittim arabayı aldım otoparka 50 metre ya var ya yok, döneceğim yol sağımda kalacak şekilde dik geliyorum ama tam köşeye araba parketmişler. Tam arabanın karşısında kahvenin önünde de babam oturuyor ve ilk kez direksyonda görüyor beni. Sağdaki araca göre ayarladım kendimi dönücem pat diye girmem gereken sokaktan araba geldi dolayısıyla pozisyonum bozuldu ve sağa yanaştım sonra araba burdan döner mi dönmez mi derken babamın beni direksyonda görmesinin üstünden 60 saniye geçmemişken güm diye bir ses duyarak durdum ve anladım da araba ordan o açıyla dönmüyormuş, sağ kapıda 20 cm kadar bir diğer aracın tampon rengi kaldı. Pasta cilayla geçer dediler autokinge gidicem bu haftaiçi yaptırmaya artık.

Neyse acemi izlenimleri bu şekilde, uzun yola çıkmadan bir tavsiyeniz var mı? İstanbul-Bartın gidicem yaklaşık 500 km araçta herhangi bir şeye baktırmam gerekir mi?

60 bin bakımına 8 Nisanda girmiş 2 ay önce, muaynesi ben almadan 3 gün önce yani 25 gün önce yapıldı ve şuanda araba 63 binde şuna baktır diyeceğiniz ve önerebileceğiniz bir yer var mı? Bartında olsa tüm sanayi tanıdık Kartal'dan dolayı ama İstanbul'da nereye gidip ne kadar para vermem gerektiğini bilmediğimden yolunacak kaz olmak da istemiyorum...

Evet İstanbul'da bir acemi var dikkat edin o da benim ve acemi olduğumu da inkar etmiyorum. Kaskom var, trafik sigortam var, arabamın bakımları tam, gitmem gereken yere gidiyorum yolda beni görüp de rahatsız olan varsa belirtirse sevinirim, hatalarımı duyup da düzeltmekten gocunmam...

Uzun bir yazı oldu okuyanlara çok teşekkürler...
    aracın önünü gormeye gerek yok.öndeki aracın plakalarını görün yeter o yakınlık yeteli mesafedir arkalarada geri vites sensorü taktırın daha iyi olur

AHMET ERZURUMLU
    ahmet_erzurumlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraş
    Rengi
    Yağmur Gri
    Plaka
    06BJ3329
    Edilen teşekkür: 76

acemilik olacak ama ben süremem diyip bırakmamak. mesela benim konya ereğlide adım çıkmıştı nerdeyse girdiğim her trafiği allak bullak ediyordum. trafik kitleniyordu allaha şükür hergün binerek bu sorunu aştım
    Dar Ağacında da Olsak Son Sözümüz FENERBAHÇE...

GİZEM YAVUZ
    gizem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 9

ben bır trafık kazası gecırdım ama kazaları bu kadr guzel anlatan yoktur herhalde barıyer arasında sekmek.195 ıle ogs telaşı..kaza kotudur.hız daha kotu

ali can
    boby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 19

çok güzel anlatmışsınız..öncelikle aracınız hayırlı olsun..bende acemi bir sürücüyüm ama her geçen gün daha iyiye doğru gidiyor...asıl acemiler usta geçinenler arasındadır...

benim tavsiyem park sensörü olacak..eğer yoksa mutlaka aracınıza taktırın..bence park sensörü olmazsa olmaz bi aksesuar..

iyi şanslar ,iyi yolculuklar dilerim...

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Yorumlar için teşekkürler.

Araçta alırken arka park sensörü vardı zaten ama ondan da çok memnun olduğum söylenemez geçenlerde cevahirin orda 2 araba arasına girerken zır zır ötüyor arkadaki araç da BMW 5.20 aman dedim dokunmayalım indim baktım istisnasız 1.5 metre vardı araca dedim heralde vurucaz ama sonrasında farkettim 30 cm kalınca kesintisiz ötüyor o sese kadar gidilebilir.

Aracın 60 bin bakımı Küçükyalı birmotta 8 Nisanda yapılmış ve tamamen birmot bakımlıydı, 27 mayısta da muayeneden geçti ben de 30 mayısta aracı aldım. İsterseniz fren konusunda falan muayene raporunu yazayım duruma göre bir sıkıntı yok görünüyor tabi yine de çıkmadan bir göstermek gerek. Zaten babam tek çıkmasak iyi olur dedi eniştemde bizimle gelecek nolur nolmaz dedi yanımızda bir şoför daha bulunsun dedi.

Lastikler 21 bin km önce değişmiş, stepne sıfır olarak duruyor arkada her takımı tam.

Tüvtürk değerleri: (20 gün önce)

Başlık biraz gerilerde kalmış, canlandıralım. 20 gün önce muayeneden geçtim.

Değerlerde aklıma takılanlar oldu sapma açısı örneğin ve kısa far şiddetlerindeki farklılık ne dersiniz?

Fren Testi:

1. Aks - Sol: 237 - Sağ 221 - Sapma %7
    2. Aks - Sol 119 - Sağ 146 - Sapma %18
    El Freni - Sol 97 - Sağ 117 - Sapma %17

Far Değerleri:

Uzun Far - Sol 36.9 - Sağ 45.8
    Kısa Far - Sol 8.5 - Sağ 48.8
    Kırılma açısı - Sol 0.3 - Sağ 4.0
    Sapma açısı - Sol 17 - Sağ 99.9

Lastik Diş Derinliği: 6.8

Kısa far ayarı düşük
    Uzun far yönü hatalı olarak 2 hafif kusurla geçti.

Bartın'a giderken de İstanbul-Yeniçağa arası zaten Ankara otobanı ondan sonra yeniçağadan dönünce evin önüne ulaşana kadar 50 km kadar gidiş-geliş yol var onun harici duble yol. Zaten hız falan merakım olmadığından şuanda limitler dahilinde gideceğimden sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Kaza atlatmadan veya kaza riski usta şoför olunmaz denmiş ama geçtiğimiz hafta aracın frenlerini E5'te test etmek zorunda kaldım ve o lastik cayırtısını duydum mecburiyetten.

Orta şeritte 110 ile giderken altunizade de köprüden önce son çıkışta sol taraftaki doblo direksyonu tam kırarak çıkışa yöneldi var gücümle frene asıldım abs ışığı yandı ve lastiklerden gelen cayırtıyı duydum aynı şekilde arkamdaki 7-8 aracın da lastik sesini duydum ama her ses de biri duramasa zincirleme kaza olurdu herkes birbirine bindirirdi çünkü adam hiç bakmadan burnunun doğrusuna sol şeritten çıkışa yöneldi. Büyük cesaret hadi benim durabileceğimi hesap etti ama sağ şeridi hiç görmüyordu eğer bir araç gelse sağ şeritten uçururdu onu.

Bu haftaiçi o ufak sürtme için autokinge gidicem, sanırım cuma yola çıkmadan önce yaptırmış olurum.

Özellikle trafik olan yerleri tercih ediyorum dur kalk yapmak için tabi biraz fazla yakmama sebep oluyor ama sağlık olsun, aracın en sevdiğim yani kavrama noktası neredeyse sıfıra yakın en ufak ayağımı kaldırdığım anda araç hareketlenmeye başlıyor bu da yoğun trafikte arabayı stop ettirmemek için süper oluyor.

Babam diyor ki gerekirse 10 km fazla git ama ters yöne, sana sıkıntı yaratacak yere girme git 10 km fazla dolaş, parası sorun değil boşver diyor. Ben de çok mecbur olmadıkca ters yöne girmemeye çalışıyorum...

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

sıkıntı yok millet annesinin karnında öğrenmiyor ya bu işi şahincilere dikkat et bişi olmaz
    TSİ Jetta.

kerem *
    krm1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1665

Hepimiz acemilik yaşadık.Siz kimseyi takmayın.Kazasız belasız yolculuklar dilerim.

senza cuore saremmo solo macchine

Owning an Alfa Romeo? is like having a supermodel as a girlfriend. Yes, she is a bit stupid. Yes, she is expensive but it! She is so damn HOT!

Cihan Eyigün
    Abarth_GP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı gizem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bır trafık kazası gecırdım ama kazaları bu kadr guzel anlatan yoktur herhalde barıyer arasında sekmek.195 ıle ogs telaşı..kaza kotudur.hız daha kotu
    begenı ıcın tesekkurler

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

(millet ogs'den nasıl 100-120 ile geçiyor hayret ediyorum ben 60 civarı hızla geçiyorum)

Zaten sen ogs gişesinde o hızla geçiyorsan o 100 ve 120 ile geçenlerden çok daha iyi biliyorsun araç kullanmayı yurt dışında bu gibi yerlerden 1. vitese düşülüp 30km. sınırı ile geçilir daha geçen günü bir genç İzmir -Çeşme otoban girişinde kendini bilmezler yüzünden hayatını kaybetti.
    sağdan sağdan git uzun yolda ağır vasıtalara dikkat et vede aracı devirine göre kullan yoksa hararet yaptırırsın ve yakıt sarfiyatına sebep olur.

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Alıntı fawori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    (millet ogs'den nasıl 100-120 ile geçiyor hayret ediyorum ben 60 civarı hızla geçiyorum)

Zaten sen ogs gişesinde o hızla geçiyorsan o 100 ve 120 ile geçenlerden çok daha iyi biliyorsun araç kullanmayı yurt dışında bu gibi yerlerden 1. vitese düşülüp 30km. sınırı ile geçilir daha geçen günü bir genç İzmir -Çeşme otoban girişinde kendini bilmezler yüzünden hayatını kaybetti.
    sağdan sağdan git uzun yolda ağır vasıtalara dikkat et vede aracı devirine göre kullan yoksa hararet yaptırırsın ve yakıt sarfiyatına sebep olur.
    Teşekkür ederim yorumunuz için.

Köprüyü geçtikten sonra gişelere gelirken yol genişliyor sağdaki 3 gişe (2 kgs - 1 metrobüs için ogs) değil de diğer taraftaki 2. gişeden ya da 3. gişeden geçmeye çalışıyorum. Hafif sağda kalıyor şeride göre yavaşlıyorum hızım 50-60 arasında 3. viteste geçiyorum genelde tabi gişeden geçince hızlanmak biraz sıkıntı oluyor tekrarında arkadan korna çalan hızlı girenler oluyor ama takmıyorum.

Uzun yol zaten İstanbul - Yeniçağa arası otoban ve genellikle 3 şerit yol. Orta şeritten giderim bir sıkıntı olmadıkca çok fazla sol ve sağ şeritleri kullanmıyorum E5'te de.

Devir olarak tavsiyeniz var mı? Ortalama 2250-2500 devirde kullanıyorum 3000'i geçerken de vites atıyorum zaten sesi değişmeye başlıyor aracın.

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim yorumunuz için.

Köprüyü geçtikten sonra gişelere gelirken yol genişliyor sağdaki 3 gişe (2 kgs - 1 metrobüs için ogs) değil de diğer taraftaki 2. gişeden ya da 3. gişeden geçmeye çalışıyorum. Hafif sağda kalıyor şeride göre yavaşlıyorum hızım 50-60 arasında 3. viteste geçiyorum genelde tabi gişeden geçince hızlanmak biraz sıkıntı oluyor tekrarında arkadan korna çalan hızlı girenler oluyor ama takmıyorum.

Uzun yol zaten İstanbul - Yeniçağa arası otoban ve genellikle 3 şerit yol. Orta şeritten giderim bir sıkıntı olmadıkca çok fazla sol ve sağ şeritleri kullanmıyorum E5'te de.

Devir olarak tavsiyeniz var mı? Ortalama 2250-2500 devirde kullanıyorum 3000'i geçerken de vites atıyorum zaten sesi değişmeye başlıyor aracın.
    3000 devre gelmeden çok az önce değiştirirsen daha iyi olur bir bir kere hem kendin için hem araç için mola ver mola verdiğin yere geldiğinde stop etmeden ve yoculuk bittiğinde 2 dk. aracı rolentide çalıştır uzun yoldasın sonra dizel araç bu şekilde olur.

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Zaten mutlaka mola veririz yemek vs.

O kadar ufak tefek şeyleri az çok biliyorum. Çalıştırmadan kontağı çevirince ışıkların sönmesini bekle, aracı durdurmadan önce 1 dk civarı rölantide çalıştır vs.

Vites değiştirme aralığım doğruymuş demek ki, zaten aracın sesinden kestiriyordum az çok. 2500'e sabitleyip ya da 2250 civarında sabitleyip gidiyorum.

İstanbul Yeniçağa arası otobanda falan radar yok değil mi? Milletin vızır vızır gittiğini düşünürsek yoktur heralde. Zaten hızlı gitmeyeceğim ama tutup da 70'lik yerde 80 ile ceza yemek istemem. Yeniçağadan döndükten sonra limitlere dikkat etmek gerekiyor Bartın'a kadar çünkü affetmiyorlar.

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Pazar akşamı görüşmek üzere arkadaşlar. Yarın yüksek lisans mülakatım biter bitmez yola çıkıyoruz. Sanırım 12-1 gibi istanbul rahatlar.

Pazar gece 12 sularında da istanbulda oluruz, kendinize iyi bakın.

ÇİLEN ATAÇ
    cilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 CLN 23
    Edilen teşekkür: 348

şimdiden hayırlı yolculuklar yolunuz açık olur inşallah.. uzun yola bir çok defa çıkmıs biri olarak çok dikatli olun derim. evet sehir içine göre daha kolay ama bir o kadarda tehlikeli,özellikle serit değiştirirken ve virajlarda dikkat..
    Allah' a emanet...

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

İstanbul trafiğinde acemi olup araba kullanmak kabus gibi olsa gerek. resmen her sokak arasından bir araba fırlıyor.

Sayfa 1/2 12 SonSon