Sayfa 2/2 İlkİlk 12
29 sonuçtan 21 ile 29 arası

Konu: İstanbul'da Bir Acemi Var Dikkat!

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı byspayn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbul trafiğinde acemi olup araba kullanmak kabus gibi olsa gerek. resmen her sokak arasından bir araba fırlıyor.
    eğer kendine güvenin varsa ilk gün zorlanıyorsun ama 2. gün sende aynısını yapmaya başlıyorsun ve 4 ayda profesyonelsin

Özlem Çufaoğlu
    ozdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34 VL 2583
    Edilen teşekkür: 1326

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pazar akşamı görüşmek üzere arkadaşlar. Yarın yüksek lisans mülakatım biter bitmez yola çıkıyoruz. Sanırım 12-1 gibi istanbul rahatlar.

Pazar gece 12 sularında da istanbulda oluruz, kendinize iyi bakın.
    ben de diyorum bugün neden trafik var diye, meğer senin
    gideceğini duyan herkes aracını çıkarmış....

Güle güle, kazasız belasız, hayırlı yolculuklar...
    Sakin sakin gidersen bir sıkıntı olmaz, zaten ş.içinden daha rahat
    olacağın kesin, tekrar iyi yolculuklar...

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer kendine güvenin varsa ilk gün zorlanıyorsun ama 2. gün sende aynısını yapmaya başlıyorsun ve 4 ayda profesyonelsin
    Bulunduğun ortama ayak uydurmak zorundasın zaten babam yıllarca İstanbulda araba kullanmış şimdi gittiğimizde hiç zorluk çekmiyo valla Onun yaptığı hamlelerden bazen benim korktuğum bile oluyo ama dediğin gibi iki gün ben kullansam arabayı 3.gün bende alışıcam

Ahmet Abi hayırlı yolculuklar bu arada. Kazasız belasız git gel inşallah..
    Konu byspayn tarafından (24/06/2011 Saat 11:38 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Alıntı byspayn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bulunduğun ortama ayak uydurmak zorundasın zaten babam yıllarca İstanbulda araba kullanmış şimdi gittiğimizde hiç zorluk çekmiyo valla Onun yaptığı hamlelerden bazen benim korktuğum bile oluyo ama dediğin gibi iki gün ben kullansam arabayı 3.gün bende alışıcam

Ahmet Abi hayırlı yolculuklar bu arada. Kazasız belasız git gel inşallah..
    aynen öyle gel istanbula fazla değil 15 gün araba kullan bi sabah trafiğine gir birde gündüz trafikte bir gez bakalım kaç gün kalabilcen istanbulda

ahmet abi hayırlı yolculuklar yollarda dikkat et abi hız yok

bahadir cimen
    bahadir77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    34BTC97
    Edilen teşekkür: 40

Alıntı van_hoijdonk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yorumlar için teşekkürler.

Araçta alırken arka park sensörü vardı zaten ama ondan da çok memnun olduğum söylenemez geçenlerde cevahirin orda 2 araba arasına girerken zır zır ötüyor arkadaki araç da BMW 5.20 aman dedim dokunmayalım indim baktım istisnasız 1.5 metre vardı araca dedim heralde vurucaz ama sonrasında farkettim 30 cm kalınca kesintisiz ötüyor o sese kadar gidilebilir.

Aracın 60 bin bakımı Küçükyalı birmotta 8 Nisanda yapılmış ve tamamen birmot bakımlıydı, 27 mayısta da muayeneden geçti ben de 30 mayısta aracı aldım. İsterseniz fren konusunda falan muayene raporunu yazayım duruma göre bir sıkıntı yok görünüyor tabi yine de çıkmadan bir göstermek gerek. Zaten babam tek çıkmasak iyi olur dedi eniştemde bizimle gelecek nolur nolmaz dedi yanımızda bir şoför daha bulunsun dedi.

Lastikler 21 bin km önce değişmiş, stepne sıfır olarak duruyor arkada her takımı tam.

Tüvtürk değerleri: (20 gün önce)

Başlık biraz gerilerde kalmış, canlandıralım. 20 gün önce muayeneden geçtim.

Değerlerde aklıma takılanlar oldu sapma açısı örneğin ve kısa far şiddetlerindeki farklılık ne dersiniz?

Fren Testi:

1. Aks - Sol: 237 - Sağ 221 - Sapma %7
    2. Aks - Sol 119 - Sağ 146 - Sapma %18
    El Freni - Sol 97 - Sağ 117 - Sapma %17

Far Değerleri:

Uzun Far - Sol 36.9 - Sağ 45.8
    Kısa Far - Sol 8.5 - Sağ 48.8
    Kırılma açısı - Sol 0.3 - Sağ 4.0
    Sapma açısı - Sol 17 - Sağ 99.9

Lastik Diş Derinliği: 6.8

Kısa far ayarı düşük
    Uzun far yönü hatalı olarak 2 hafif kusurla geçti.

Bartın'a giderken de İstanbul-Yeniçağa arası zaten Ankara otobanı ondan sonra yeniçağadan dönünce evin önüne ulaşana kadar 50 km kadar gidiş-geliş yol var onun harici duble yol. Zaten hız falan merakım olmadığından şuanda limitler dahilinde gideceğimden sıkıntı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Kaza atlatmadan veya kaza riski usta şoför olunmaz denmiş ama geçtiğimiz hafta aracın frenlerini E5'te test etmek zorunda kaldım ve o lastik cayırtısını duydum mecburiyetten.

Orta şeritte 110 ile giderken altunizade de köprüden önce son çıkışta sol taraftaki doblo direksyonu tam kırarak çıkışa yöneldi var gücümle frene asıldım abs ışığı yandı ve lastiklerden gelen cayırtıyı duydum aynı şekilde arkamdaki 7-8 aracın da lastik sesini duydum ama her ses de biri duramasa zincirleme kaza olurdu herkes birbirine bindirirdi çünkü adam hiç bakmadan burnunun doğrusuna sol şeritten çıkışa yöneldi. Büyük cesaret hadi benim durabileceğimi hesap etti ama sağ şeridi hiç görmüyordu eğer bir araç gelse sağ şeritten uçururdu onu.

Bu haftaiçi o ufak sürtme için autokinge gidicem, sanırım cuma yola çıkmadan önce yaptırmış olurum.

Özellikle trafik olan yerleri tercih ediyorum dur kalk yapmak için tabi biraz fazla yakmama sebep oluyor ama sağlık olsun, aracın en sevdiğim yani kavrama noktası neredeyse sıfıra yakın en ufak ayağımı kaldırdığım anda araç hareketlenmeye başlıyor bu da yoğun trafikte arabayı stop ettirmemek için süper oluyor.

Babam diyor ki gerekirse 10 km fazla git ama ters yöne, sana sıkıntı yaratacak yere girme git 10 km fazla dolaş, parası sorun değil boşver diyor. Ben de çok mecbur olmadıkca ters yöne girmemeye çalışıyorum...

oncelıkle aracınızın hayırlı ugurlu olmasını dılerım.

daha once de trafıkte bır kac kere karesılastıgım bır arac. eger kartal soganlıkta gezındıysenız yada eskı sahıbı gezdıyse ordan tanıyorum aracı..

aynı model aracı 3 sene kullandım. 150.000 km de kıralık sozlesmesı bıttıgı ıcın teslım ettım. 63.000 km de demıssınız arac ıcın eger bıraz hor kullanıldıysa yakında debrıyaj balatası bıtecektır. degıstırınce debrıyaj kus gıbı olacak.

onun dısında aracta normal sartlarda hıcbır sıkıntı yasamamanız lazım....

Ahmet Uzunçelebi
    van_hoijdonk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 53

Bahadır bey plakayı karıştırıyor olmayasınız? Çünkü geçenlerde acıbademde beyaz bir punto gördüm uzaktan plakasını da tam okuyamadım BZ 86 gördüm aha dedim gidiyo bizim araba çalmışlar.

Sonradan farkettim ki 8625. Trafikte 1-2 tane daha gördüm 862x şeklinde beyaz punto hepsi derinderenin kiraladığı araçlar zaten. Aldığım arkadaşta 2008de kiralamış 2010'da aracı satın almış, onun da işi yok kartal tarafında karıştırıyor olabilirsiniz. Tertemiz bakmış araca, en ufak bir çizik bile yok.

Araç şuanda 64.500 km'de debriyaj neredeyse sıfır, şehir içi kullanımda mükemmel ayağımı 1 cm kaldırmadan araba hareketleniyor. 20 senelik şoför olan amcam ve eniştem babamın gözünün önünde aracı stop ettirince baya bi dalga konusu oldular dün akşam.

2 günlük yol izlenimlerimi birazdan paylaşırım, aracın haftaya kuzen gelince de süslenmiş bir fotoğrafını paylaşırım. Beyaz puntomuz gelin arabası oldu da.

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Cuma günü saat 16.30'da evin 500 metre ilerisindeki opetten depoyu doldurarak ve yol bilgisayarını sıfırlayarak yola çıktık. Çamlıca gişelerine kadar trafik vardı, ilk kez kullandığım araca binen babam gidemeyeceğimi düşünüyordu, sürekli yorgunsan enişten geçsin istersen duralım oğlum şeklinde inceden dokunduruyordu.

Gerçi 1 gece önce sabaha kadar ders çalıştım, sabah 7'de evden çıkıp 4'te gelince 1 dk dahi uyumadan yola çıktım. Bunu kimse bilmiyordu hala da söylemedim, riske girdim kabul ediyorum ama bunu göze almak zorundaydım çünkü ailedeki herkes almanyadaki dedemden tutun bartındaki amcam, halalarıma kadar gelemezsin oğlum diyorlardı. Ee insan büyüdüğünü kabul ettiremiyor kolay kolay, hala onların gözünde çocuk olduğumuz için korkuyorlarda doğal olarak.

Yaklaşık 18 gibi çamlıca gişelerini geçtik sonrası zaten rahattı. Sasat 22.45'te köyde evin önünde kontağı kapattım. İstanbul-Bartın-Ulus güzargahımız ve Yeniçağa-Devrek arası yaklaşık 30 km yol çalışması vardı hızımızı 60 bile yapamadan ilerlemek zorunda kaldık. Ayrıca orda bir kaza gördük kendine çok güvenen bir nissan bizim şeridimizden gelen şahini biçmiş nissandan ölü vardı biz geçtiğimizde çıkartmışlardı. :/

Giderken 140'ı pek geçmedim tabi yokuş aşağı falan 150 oldu ama açıkcası uykusuz olduğumu da düşünerek dikkat etmeye çalıştım. İndiğimdeki verileri yazayım:

Mesafe: 500 KM
    Ortalama: 5.6 Litre / 100 km
    Süre: 6 saat 25 dk
    Ortalama Hız: 75 km

Dönüşte bugün yeniçağadaki yol çalışmasından dolayı Ulus-Karabük-İstanbul şeklinde dönmeye karar verdik. Yol yeniçağa'ya göre daha rahat, Karabük-Gerede arası çift şerit ve çalışma yok. Otobanda bu sefer imkan dahilinde gelmeye çalıştım. Özellikle Düzce kavşağından sonra 165 civarı hızla devam ettim. Daha izmit otogar ayrımına gelmeden resmen duran trafik vardı, akmıyordu bile. Akşam 9.15'te hendekteydim saat 24'tü Kurtköy tabelasını gördüğümde. Çok daha erken gelebilirdik ama bu sefer de trafik engel oldu. Dönüş yolundaki veriler:

Mesafe: 485 KM
    Ortalama: 5.3 Litre / 100 KM
    Süre: 6 saat 10 DK (Yaklaşık 5-5.5 saatte gelebilirdik)
    Ortalama Hız: 81 KM

Giderken bagaj boş + 2 kişi vardı, dönüşte dolu bagaj + 3 kişi vardı araçta.

Arabam kuzenin düğününde gelin arabası oldu cumartesi günü, gece onları 55 km uzaktaki amasraya bıraktım saat 2 civarında falan. Sabahtan akşama kadar düğün vs. koşuşturmaca üstüne 55 km yol ve amasra'yı bilenler anlayacaktır o 16 km'lik daracık yolda gözlerim kapanıyordu.

Toplamda 1200 km yol yapmışım cuma günü 4'ten bu yana. Giderken 150 liraya depo fullendi, indiğimde yarı depoydu cumartesi sabah 100 lira daha aldı ve tekrar depo dolduruldu. Onun üzerine yaklaşık 30 km düğün zamanı yapılmıştır, 110 km dün gece amasra, 480 km'de bugün ve şuanda tam çeyrek depo yakıt var. Sanırım 1 depo 1000 km civarı oluyor. Örneğin burdan köye gitsem dolu depoyla dönüşte izmit civarında ışık yanacaktır. Bu da süper bir şey!

Bu arada istanbul yönünde bolu tünelinde radar var yazıyordu, tünelin ilk 50 metresi falan 80 ile gittim sanırım problem olmyacaktır zaten sonrasında herkes 70 ile gidiyordu ben de 65-70 devam ettim.

Araçta 2 sorun oluştu ufak gibi görünüyor ama belki büyüktür yorumunuzu bekliyorum:

1 - Amasra yolu tek şerit ve tepeye tırmanılan ardından da tepe inilen bir yoldur. Yaklaşık 16 km, inişte çok keskin 3 viraj vardır, 1. virajda bir koku geldi araçtan mı dışarıdan mı anlamadık, 2. virajda da gelince araçtan olduğunu anladık. Otelin orda durunca baktık sağ frenler çok ısınmış sürekli frende inilen bir yol ve 3 kez sağa keskin viraj var. Dönüşte yukarı giderken veya bugün yolda bir sıkıntı olmadı sadece amasraya inerken oldu. Büyük bir problem midir?

2- Boğaz köprüsüne gelirken sola sinyal verdim sinyal ışığı çıkmadı ekranda, tekrar denedim bu kez yandı. 4-5 kez denedim 1 kez daha yanmadı sanki takılıyor gibi. Bu neden olabilir?

Okuyan herkese teşekkürler.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

İstanbulda trafik çilesinin birkaç sebebi var:
    1. Kimse kurallara uygun araç kullanmıyor. Önündekini sıkıştıran mı dersin (Özellikle taksiciler ve bakkal çakkal servisi yapan kangoo,doblo tipi araçlar ) Ters yöne girip bir de haklıymış gibi hareket çeken mi dersin... (Kısaca insan! faktörü)
    2.İki aracın aynı anda geçebileceği bir ara yol yok. Her yer parka ayrılmış çünkü otopark sorunu var, haddinden çok araç var. (Çevre faktörü)
    3. Yollar kullanışlı değil. Yol çizgileri düzgün değil. Yanlış yere verilen eğimler.. (mühendislik ve yol yapım hataları)
    4. Herkes mükemmel kullansa bile 15 dakikalık yol 1 saatte bitmiyor çünkü bu şehrin taşıyabileceğinden daha fazla araç var trafikte...Bu da toplu taşımaya öncelik tanınmamasından kaynaklanıyor. (Şehirleşme ve modernizm)
    İstanbul'da iyi olan tek şey yön tabelaları. Daha kaybolmadım ve kaybolacağımı da sanmıyorum çünkü ara sokaklarda bile yön tabelası var. Bütün merkezler (Topkapı,Aksaray,Ankara,Tokyo ....) belirtilmiş..
    Konu reddragon tarafından (27/06/2011 Saat 02:25 ) değiştirilmiştir.

Ahmet Uzunçelebi
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Evo Siyah

Uzun olduğu için pek okunmadı galiba ama en azından şu 2 sorun neden olabilir öğrensem güzel olacak.

1 - Amasra yolu tek şerit ve tepeye tırmanılan ardından da tepe inilen bir yoldur. Yaklaşık 16 km, inişte çok keskin 3 viraj vardır, 1. virajda bir koku geldi araçtan mı dışarıdan mı anlamadık, 2. virajda da gelince araçtan olduğunu anladık. Otelin orda durunca baktık sağ frenler çok ısınmış sürekli frende inilen bir yol ve 3 kez sağa keskin viraj var. Dönüşte yukarı giderken veya bugün yolda bir sıkıntı olmadı sadece amasraya inerken oldu. Büyük bir problem midir?

2- Boğaz köprüsüne gelirken sola sinyal verdim sinyal ışığı çıkmadı ekranda, tekrar denedim bu kez yandı. 4-5 kez denedim 1 kez daha yanmadı sanki takılıyor gibi. Bu neden olabilir?

Sayfa 2/2 İlkİlk 12