7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Piyasa değerleri

Engin Tan
    engincantan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 BAN 65
    Edilen teşekkür: 155

Standart Piyasa değerleri

Arkadaşlar şu aralar genel bir kanı var ikinci el uçuyor diye kendimce şöyle bir düşüncelerimi toparlayıp sizlerle paylaşmak istedim;

1-İkinci el fiyatları uçuyor deniyor
    bence öğle değil tabi bende araba ararken aynı şeyleri söylüyordum 7 araba aradım ama aradığım aracı bulup alınca fikirlerim değisti...hani şimdi bende 2009 grande actıve multıjet var...44 binde tamamen orjinal...ikinci el arayan arkadaşlara göre 21-22 bın tl değeri..ama satanlara göre 24.5-25 bın tl...

kendi aracımla örnekleyim...ben aracımı satarsam ne alabılırım???sıfır grande alırım dıyelım...31 bın tl vermem gerekıcek...ve bagaj lambası olmayan,yolcu tutacakları olmayan,gostergtelerı 2006 modellerı gıbı olan,on ızgara ve yan aynalar govde rendı olmıyacak yanı bomboş olucak ve 2 yaş için 24 bın tl ye satsam bıle 7 bın tl odemem gerekıcek...hanı bazı arkadaşlar dıyorya gıder sıfırını alırım dıye..mantıklı mı bu durumda sızce???yada pahalımı 2.el fıyatı??

bu mantıkla gıdersem 2009 aracım 44 bınde...24 dedık...sıfır araba 2011 0 km de 31 dedık...yanı 2 yıl 40 bın km ıcın 7 bın tl odıyecem...bu mantıkla o zaman 2007 80 bın kmde grande multıjet 17 bın tl mı olacak???

bana kalırsa hem araç satarken ve alırkende bıraz mantıklı olmak lazım...tabıkı gonul ıster mumkun oldugunca temız arabayı ucuza almayı ama sonra ıkıncı el fıyatlar ucuyor denmemelı...ama belırtmelıymkı 2007 150 bın km araclara 23-24 ısteyenler abartıyor tabı....

bunlar tamamen benım dusuncelerım katılırsınız katılmazsınız sadece paylaşmak ıstedım tşk ederım...

volkan kolur
    zoomes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Sizin yaptığınız hesap çok değişkenleri olan bir konu,sıfır aracın keyfi başkadır,herkese göre değişir ama en az 5 yıl binilecekse ve maddi imkanda varsa 7 değil 50 binde fark verilir,veya bir üst sınıf bravo da alınabilir yada dahada fark verilir lüks salon arabası da alınır yada ikinci el max 15 binede araba bulunur,arz talep bu piyasayı oluşturur.
    Sizin dediğiniz mantık çok çok avantajlı tabiki de ama sıfır aracında ona göre alıcısı var.Sizin sorunun cevabı; kişiye,maddi imkana,kullanım süresi ve ihtiyaca göre değişir.

Engin Tan
    engincantan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 BAN 65
    Edilen teşekkür: 155

Alıntı zoomes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin yaptığınız hesap çok değişkenleri olan bir konu,sıfır aracın keyfi başkadır,herkese göre değişir ama en az 5 yıl binilecekse ve maddi imkanda varsa 7 değil 50 binde fark verilir,veya bir üst sınıf bravo da alınabilir yada dahada fark verilir lüks salon arabası da alınır yada ikinci el max 15 binede araba bulunur,arz talep bu piyasayı oluşturur.
    Sizin dediğiniz mantık çok çok avantajlı tabiki de ama sıfır aracında ona göre alıcısı var.Sizin sorunun cevabı; kişiye,maddi imkana,kullanım süresi ve ihtiyaca göre değişir.

volkan bey kesinlıkle dedıklerınıze katılıyorum ve haklısınızda...ama benım demek ıstedıgım sadece 2.el araclar ıcın gecerlı...kı dıyelımkı sız sıfır arac aldınız ve satıyorsunuz tutup 2011 aracınızı 7 bın tl altına vermezsınız dımı??benım demek ıstedıgım bu ıste...yoksa sıfır arac herzaman farklıdır...

volkan kolur
    zoomes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Eğer sıfır ile ikinci eli arasında % 10 dan az fark varsa sıfır almak ama sizinki gibi % 20 ye yaklaşan fark varsa ikinci el mantıklı,
    Ben evo aradım ve ikinciel fiyatları bana cazip gelmedi bende sıfır aldım,çünkü hiç arada 7000 fark yoktu benim baktığım evolarda, dediğim gibi araca göre değişiyor ama sizin yerinizde olsam bende kesinlikle aracımı satıp yenisini almazdım.

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

iki hoparlör taktırıp sıfır fiyatına araç satan da çok arabası 2-3 yaşında olduğu halde... sahibidende ben ikinci el araba bakıyordum kesinlikle adam en az 1000tl pazarlık payı koyuyor zaten ve fiyatlar çok uçuktu...

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Bu konu tamamen arz talep meselesi sıfırın piyasa şartları ile 2. elin piyasa şartları tamamen farklı. Şu an talep doruk seviesinde bu rent a car piyasasında da böyledir siz bugün gidin 1 günlük örn. grande punto veya linea kirlayın dizel 130-140 TL. denir ya da gidin bir kış günü sorun ne kadar fark var görün yarı yarıya oynar.
    2. el piyasasında arabayı yaz başı denize giderim, memlekete giderim, tatile arabamla giderim düşüncesi ile araç alıp kışın satan piyasanın önemli yüzdesini oluşturan önemli bir kitle var ve onlar oldukça bu fiyatlar şu dönem artar tabii ama abartanlar kesinlikle var katılıyorum.
    Ben aracımı kasımda aldım şimdi satsam kardayım ama tam tersini yapsam piyasa şartları itabiri ile zarar kaçınılmaz istisnalar kaideyi bozmaz tabii.

kürşat tokgözoğlu
    ktpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    14 az 415
    Edilen teşekkür: 45

eğer sıfır bir arabayı binerim 2 senede satarım diyorsanız almayın zaten. tabi çok paranız varsa ve sık araba değiştirmeyi seviyorsanız onu bilemem. her zaman ikinci el araba konusunda şanslı olmayabilirsiniz. ben bundan önce hep ikinci el araca bindim sıkntısı başka. bir de onunlar uğraşamayacak (mesela bayan sürücüler) kişiler sıfır arabayı daha çok tercih ediyorlar.ama sıfır arabanın bir planlaması olmalı. ikinci el bir araba ile sıfır araba çok farklı şeyler. tabi bir arac kontağını çevirdiğiniz anda fiyatı düşer.