15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Bahar Yağmurlarına Dikkat...

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Standart Bahar Yağmurlarına Dikkat...

Arkadaşlar;

Bizim şirketin genel merkezinden tüm çalışanlara gelen maili sizinle paylaşmak istedim... Bildiğimiz konu ama genede hatırlamakta fayda var... En önemli olay aquaplaning ( suda kızaklama )... Bu sorun çok kazalara sebebiyet vermektedir...
    Konu WiSTaRiA tarafından (16/04/2011 Saat 14:01 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 17 kişi WiSTaRiA'ye teşekkür etti:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

şiddetli yağış altında bilecik - izmit arası yolculuk yaptım... eve geldiğimde çok yorgundum... çok zor.. hele kamyon sollarken.. sanki bir varil su atıyorlar cama... dikkatli olmakta fayda var...

mst mst
    N-ciniir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 13

neden kompresyondan kaçının diyor. anlamadım

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Alıntı N-ciniir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden kompresyondan kaçının diyor. anlamadım
    Motor freni devreye girdiğinden araç su üzerinde kızaklar,aynı frene basmış gibi olur.
    Çok faydalı bir uyarı Orçun,eyvallah..

Hakan Güner
    Kendimin Patronu hakguner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 GT 3613
    Edilen teşekkür: 78

" En önemli olay aquaplaning ( suda kızaklama ). "

Ben bu tabiri bilmiyorum. Anlatıcak varmıdır ?

güneş akbulut
    jrgakbulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 91

Alıntı hakguner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    " En önemli olay aquaplaning ( suda kızaklama ). "

Ben bu tabiri bilmiyorum. Anlatıcak varmıdır ?
    yanlış biliyor olabilirim yinede sen daha iyi cevabı oren ama benim bildigim suratli giderken su birikintisnin derinligini bilmedgimiz için hzlı girersek taklaya bile sebeb olcak kazalar olabilir diye biliyorum

zeki özkan
    santiago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 38

en önemli şey unutulmuş aslında bahar yağmurlarında yollardaki tozlar yağmurla birlikte köpükleniyor ve sabun haline dönüşüyor zaten yolda giderken farkedersiniz beyaz beyaz olur köpük gibi bu da ani bir haraket yada frenlemede arabayı kaydırır belkide daha kötü sonuçlara neden olur.Geçen yıl evimin önünde mayısta yağan kısa süreli yağmur sonucu bu durum meydana geldi ve bir araç takla attı dikkatli olmanızı tavsiye ederim

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Alıntı jrgakbulut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış biliyor olabilirim yinede sen daha iyi cevabı oren ama benim bildigim suratli giderken su birikintisnin derinligini bilmedgimiz için hzlı girersek taklaya bile sebeb olcak kazalar olabilir diye biliyorum
    sörf bordunun su üstünde kaydığını düşünün... işte bu durum yolda gerçekleşince aquaplane yapmış oluyor araç. Lastikleriniz sıfır olsa bile dişler aniden tahliye edebileceğinden fazla suyla karşılaşınca bir nevi araç yüzmeye başlıyor. Buzda kaymak kadar tehlikeli!

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

Alıntı santiago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en önemli şey unutulmuş aslında bahar yağmurlarında yollardaki tozlar yağmurla birlikte köpükleniyor ve sabun haline dönüşüyor zaten yolda giderken farkedersiniz beyaz beyaz olur köpük gibi bu da ani bir haraket yada frenlemede arabayı kaydırır belkide daha kötü sonuçlara neden olur.Geçen yıl evimin önünde mayısta yağan kısa süreli yağmur sonucu bu durum meydana geldi ve bir araç takla attı dikkatli olmanızı tavsiye ederim
    aynen size katılıyorum bence en önemli kaza unsuru tozların köpüklenmesi uyarıdada bahsetmiş bir çok kaza ilk 10 dk içinde oluyor diye çok dikkat edilmeli

ORÇUN ÇABUK
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Araçların, ıslak yolda su yastığı üzerinde kaymasına ya da kızaklamasına orijinal ifadeleriyle hydro-planing ya da aquaplaning denir. Lastiğin altında ve önünde bulunan su basıncı, seyir hızıyla artar.

Araçların, ıslak yolda su yastığı üzerinde kaymasına ya da kızaklamasına orijinal ifadeleriyle hydroplaning ya da aquaplaning denir. Lastiğin altında ve önünde bulunan su basıncı, seyir hızıyla artar. Su basıncı sürekli artmaya başlayarak bir süre sonra, lastiğin yol yüzeyinde yüzmesine sebep olur. Lastiğin su kanallarının kapasitesi dolunca, lastiğin yüzeyle teması engellenir. Bu durumda, yol ve lastiklerin arasında tutuş kaybolacağından, araç kontrolü kaybedilebilir. Hydroplaning’in üstesinden gelebilmek için; ayağınızı gazdan çekin, fren yapmayın veya hızlanmayın, direksiyonu ani kırmayın ve lastikleriniz yüzey ile yeniden temasa geçene kadar bekleyin. Tamamen dinamik hydroplaningde, sürücü tarafından yapılacak hiçbir hareket, yol yüzeyine yansımaz. Kısmi hydroplaning sırasında, yüzey ile temas halinde olan lastik veya lastikler, sürüş tepkilerini -fren ve hızlanma- uygulayarak aracın tehlikeli ve kontrolsüz reaksiyonunu başlatmış olur. Hydroplaning; yol yüzeyine, yoldaki mevcut suyun derinliğine, aracınızın hızına, lastiklerin dişlerine, dizaynına ve havasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Şu hususların her zaman akılda bulundurulması gerekir. Yeni başlayan yağmur, yolun yüzeyinde bulunan toz, yağ, kauçuk tozu ile karışır ve kaygan bir zemin oluşturur. Aracın yerle temas eden tek kısmı lastiklerdir. Lastiklerin basıncını periyodik olarak kontrol edin ve diş derinliğinin 2 mm’nin altında olmadığına emin olun. Aksi takdirde lastik diş derinliği az veya su derinliği fazla ise, hydroplaning olasılığı düşük hızlarda bile mevcuttur.

Lastiklerinize çok şey bağlıdır. En önemlisi de sizin güvenliğiniz!!! Hydroplaning’den korunmanın en iyi yolu, yolun yeterince ıslak olduğunu düşündüğünüz zamanlarda aracınızın hızını düşürmek, takip mesafesini arttırmak ve dikkatli olmaktır. Lütfen çevrenizi her zaman kontrol edin ve yolunuzu yorumlayın

Birinci durum: Lastik yüzeyle temasını sürdürür, su zorlanmadan kanallardan geçer.

İkinci durum: Su basınç oluşturmaya başlar ve lastiği yerden bir miktar kaldırabilir.

Üçüncü durum: Lastik ve yüzey arasında su sıkışması meydana gelir. Lastiğin zeminle teması kesilir.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ORÇUN ÇABUK
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok

Arkadaşlar çok güzel bir slayt gösterisi buldum... İncelemenizi bilgilerinizi tazelemenizi tavsiye ederim...

https://www.acilveilkyardim.com/traf...pt#271,6,Slayt 6

14. Bu mesajı için 2 kişi WiSTaRiA'ye teşekkür etti:

Hakan Güner
    Kendimin Patronu hakguner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34 GT 3613
    Edilen teşekkür: 78

Alıntı WiSTaRiA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar çok güzel bir slayt gösterisi buldum... İncelemenizi bilgilerinizi tazelemenizi tavsiye ederim...

https://www.acilveilkyardim.com/traf...pt#271,6,Slayt 6

Çok güzel bir slayttı. Teşekkürler.

mst mst
    N-ciniir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 13

Alıntı *USTA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor freni devreye girdiğinden araç su üzerinde kızaklar,aynı frene basmış gibi olur.
    Çok faydalı bir uyarı Orçun,eyvallah..
    ilginç... böyle birşeyden haberim yoktu. teşekkürler

Ufuk Tukenmez
    Kör Cerrah exixiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    22 NC 346
    Edilen teşekkür: 227

Bilgilendirme için çok teşekkürler abicim. 3 günden beri yağmur yağıyor aralıksız, hiç durmadı..

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

bilgelendirme için teşekürler orçun abi herkeze kazasız belasız cezasız sürüşler dileğiyle...

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic