14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: ABS Kullanımı Hk.

Tufan .
    etufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 39

Dikkat ABS Kullanımı Hk.

Arkadaşlar selam fazla uzatmadan özetle aktarayım tecrübeyi sonra da sorularımı sıralayayım;

Her sabah işe giderken kullandığım çok kısa ama çok dik bir yokuş var. 20-30 metre kadar. Her zaman ön/arka kontrollü ve yavaş girerim, bugün de öyle yaptım ama 5 metre kadar önceki araç yokuşun bittiği noktada birden durunca ben de durmaya çalıştım ama ABS sağ olsun başladı hemen tır tır tır ve araç durmaya niyetli değildi. Sabah sabah arkadan yapışacaktım adama. Bir gün önceki sohbetten kardeşimin önerisi geldi aklıma ve o anda el frenine asıldım. Yol sola hafif dönüşlü olduğu için direksiyon pozisyonundan arka tarafa hafif sağa kaydı ama durdum.

Not: Yol manevra yapabilecek kadar geniş değildi, sağda araçlar park halinde tek araçlık bir yol.

Sorularım;

1. Bu olayda acaba frene yeteri kadar ve güçlü basmamış olabilir miyim?
    2. Manevra şansının olmadığı ve hızın düşük ya da yeteri kadar düştüğü bu durumlarda el freni her zaman son anda kurtarır mı bizi?
    3. Acaba bir emergency butonu gibi elimizin altında ABS ‘yi devre dışı bırakabilmek iyi olmaz mıydı acaba? Ya da el freni çekildiğinde ABS devre dışı kalamaz mı? Kalmalı mı ? Doğru olur mu? Doğru ise yapılabilir mi?

Şimdi bunları yazarken şunun korkusu da var içimde; insanlar panik anlarında benim gibi bu tarz bilgileri bir anda hatırlıyorlar, aman arkadaşlar yaptığım şey doğru mu değil mi bilmiyorum ve hızım oldukça azdı, aman diyeyim!

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Geçmiş olsun Başar'cım... dikkat et aman gözünü seveyim...

ABS de daha kısa mesafede ve de daha etkin bir şekilde durması gerekiyor. normal frenlerde bu mesafe az daha uzun olur.... el frenini çekmeseydin. büyük ihtimal le çarpmazdın araba dururdu. ama o panikle bunu kestirememen normal..

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

ABS kitlenmeden fren yaptığı için daha dengeli bir fren yapıyor yoksa fren mesafesini çok kısaltmıyor diye biliyorum

5. Bu mesajı için 4 kişi takres'ye teşekkür etti:

Tufan .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri

Eser 'im selamlar. Aslında son derece dikkatliyim ama bu garip bir tecrübeydi. Hız çok az, yokuş çok dik ve araba emin ol durmayacaktı Arka tekerler kaymaya başlıyınca durabildim. Ya da haklıda olabilirsin belkide de duracaktım.

Olay aslında fren mesafesi değil, çünkü hız baya azdı. 5-6 km ile giden araç durmaz mı yahu ?

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

Alıntı etufan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eser 'im selamlar. Aslında son derece dikkatliyim ama bu garip bir tecrübeydi. Hız çok az, yokuş çok dik ve araba emin ol durmayacaktı Arka tekerler kaymaya başlıyınca durabildim. Ya da haklıda olabilirsin belkide de duracaktım.

Olay aslında fren mesafesi değil, çünkü hız baya azdı. 5-6 km ile giden araç durmaz mı yahu ?
    sabah yerlere çise yağdığı için yolda buz etkisi yaratıyor. kuruda görünse yol çok kaygan oluyor. geçen gün sizinkine benzer ama daha uzun bir yokuşta aşağıdan gelen araca yol vermek için yavaşlayım dedim araba buz üzerindeymiş gibi kaymaya başladı.

Scottie ninde dediği gibi muhtemelen araba zaten el frensizde duracaktı o anda siz panikten kestirememiş olabilirsiniz. 40 - 50 ile giderken el freni çekin arkalar kilitlesin, arka frenlerin, aracın durmasına yönelik doğru dürüst katkısı olmadığını göreceksiniz

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

durmamanızın sebebı abs degıl frende degıl... eğim. 1000 kg cıvarındakı aracınız yokus asagı gıderken abs de devreye gırse duz yola gore cok zor duracaktır...on tekerlerınız asırı yuke maruz kalıyor....

10. Bu mesajı için 2 kişi uzuncocuk'ye teşekkür etti:

adem tahiroğlu
    muhabbet üye ademtahir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1228

o kadar yavaş giderken abs devreye giriyorsa yerler buzludur ve lastikleriniz kötüdür yüksek hızlarda el freni çekmeyin taklak atma riski var

Tufan .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri

Yorumlarınız için teşekkürler. Anladığım kadarı ile küçük bir panik ve yanlış bir yorum yapmışım

Umut Çetin
    ucs33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 24

ABS nedir? - UZMANTV bu videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim (özellikle son cümle önemli)
    2008 Grande Punto 1.3 Multijet 75 HP Active & 2011 Bravo 1.6 Multijet 105 HP Dynamic Plus

Let the music play!

ersel kolay
    erselkolay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16apa92
    Edilen teşekkür: 0

Youtube' ta abs li ve abs siz grande punto nu çeşitli düz zeminlerde verdikleri tepkileri gösteren çeşitli videolar mevcut. aratıp izleyebilirsiniz.Bulamazsanız linklerini verebilirim.
    Benik kanaatimde durmamanızın sebebi eğim ve sabahları oluşan nemli kaygan zemin olabilir. büyük geçmiş olsun.

. .
    Ersal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 341

Öncelikle geçmiş olsun aman dikkat diyelim..Ben 2008 yılında ileri ve güvenli sürüş dersleri aldım.Yanlış olmasın ama hatırladığım kadarı ile Orada gördüğüm ABS li olan arabanın diğer arabaların durma mesafesine göre biraz daha kısa mesafede durduğunu hatırlıyorum ama 1-2 metre kadar kısa.ABS nin sadece arabayı kızaklatmadan ve dengeli bir şekilde durmasını sağladığını görmüştüm.Dersteki araba Renault Clio idi.Ama ben bu ABS yi anlamadım gitti.Benim byle birşey GP ile başıma gelmedi ama arkadaşımın 2009 model Meganesi ile 40 km hızla giderken aniden frene basmam ile benzer bir durumu bende yaşadım.Frenler tutumuyor gibi birşey hissettim.Cazur cuzur ve tırrrrrrr sesiNeden böyle oluyor anlamış değilim.Birde mucurlu yollar ve stabilize yolda yapıyor ABS li araçlar nedense.Araba yolu beğenmiyor ne

Tufan .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Gri

İlgi ve alakanız için tekrar teşekkürler, herkesin mesajını tek tek okudum. Ancak dün sabah yine aynı yoldan aynı saatte geçerken bu sefer önde ve arkada araba olmayışının da etkisiyle bir kez daha ve kontrollü prova yapayım dedim

Sonuç araç kısa mesafede durdu

ABS 'yi bu araçta 7 aydır devreye girmiyordu çünkü ani frenleme yapacağım anlara hiç düşmemiştim açıkcası ama boş yolda 1-2 test yapmıştım nasıl birşey bu diye

Kısacası o sabah frene yeteri kadar basmamışım çünkü ben bastıkça tır tır tır diye darbe yaratan pedal sanki basınca çot diye kırılacakmış gibi endişelendim. Genelde dengesiz kuvvetle kırdığım döktüğüm şeyler olduğu için Pek elimin ayarı yok sanırım

Test ettiğimde kökledim ve sonuç gayet başarılı

Eser tespitin doğru oldu kısacası

cengiz toksoz
    punto elx2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yaprak Yeşil
    Plaka
    C 906 BO 52
    Edilen teşekkür: 65

ABS ani frenleme durumunda tekerleklerin kizaklamasini onleyerek direksiyon hakimiyetinin surucude kalmasini saglar, durus mesafesinde pek buyuk bir etkisi olmaz diye biliyorum.

Serkan Küçük
    serkankucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 410

bir de şuna dikkat etmelisiniz:

frenleme esnasında debriyaja basmayın ki motor freni de yapabilesiniz. yani boşta giden arabayı sadece fren durdurur, viteste olan arabayı hem fren hem motor durdurur.

frenleme işleminde eeen çok dikkat edilmesi gereken konu bu bence,çünkü aracınızda abs de olsa debriyaja basarak fren yaparsanız zaman zaman abs yokmuş gibi aracın kaydığını hissedebilirsiniz...