Sayfa 1/4 1234 SonSon
72 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Evo buz üstünde sınıfta kaldı:((

sakin karadas
    sakinkaradas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 141

arkadaşlar dün akşam evo ile çorum osmancık arasında çamlıca mevkide evo ile bir buzda kayma macerası yaşadık ve bence evo sınıfta kaldı.arabamla rampa aşagı inerken 1.viteste arabanın kaymaya başladıgını hissettim.bu arada zincir takmak için yer bakarken araba tamamen kontrolden çıkarak kaymaya başladı.arabayı bence sınıfta bırakan olay burada başladı.araba kendi kendine tam gaz yemeye başladı ve direksiyon hariç tüm kumandayı benden aldı.indigim yerin alt tarafı gidenler bilir 600-700 metre uçurum.kendi çabalarımla arabayı artık bir tarafa yatırıp kendi canımızı kurtarmanın derdine düşerken araba aniden gaz yemeyi kesti ve yolun saga tarafında zorlada olsa durabildik.arabada 4 kişiydik.ve hepimizin agzı burnumuza geldi diyebiliriz.hatta o korku ile ortamı yumuşatmak için baya bi espirilerde yaptık.zinciri taktıktan sonra 12 km lik inişli ve keskin virajlı rampayı tam 1 saat 15 dikada indik ama tabir yerindeyse anamızdan emdigimiz süt burnumuzdan geldi.bu tecrübeden sonra evonun kış performansı ile sınıfta kaldıgını söyleyebilirim.bu arada araba kaymadan önce ne gaz nede fren pedalına basmışlıgım var.zira kar tecrübesi olan bir şöförüm.kastonmonu karadere ve ılgazdan defalarca geçmiş oralardan zincir takmadan veya kaymadan inmişligim vardır.ama dün akşam resmen acemi oldum.buda bi tecrübe tabiki

bu gaz yeme faslını bilenlere sordum aracın güvenlik önlemiymiş.kaydıgı zaman araba yolda tutunmak için yapıyormuş.ama olmaz olsun böyle güvenlik sistemi arabayı resmen rampa aşagı çıgdırdı.
    Konu Scottie tarafından (31/01/2011 Saat 11:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: flood

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

kendi kendine gaz vermesi çok ilginç...

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

Gaz kesme özelliği var ama aracın kendi kendine gaz verme durumu olmazki...Bu teknik açıdan pek mümkün değil. Ayrıca aracınızdaki lastikler kış lastiği mi? Açıkcası ben lastiklerden dolayı kaydığını düşünüyorum.

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

4 tane şu an canlı olan şahit var.o gaz yeme olayı yüzünden az kalsın canımızdan olacaktık

murat sargın
    murti82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 37

Aynı şeyleri aralık ayında ben de edirne de yaşadım Arabanın kayması zaten korkutuyor bir de motorun bas bas bağırması, hele ki bunun neden olduğunu önceden bilmemek iyice tırstırıyor Ama buz üzerinde araba ne yapsın, ayrıca inan bana bu özelliği çok iyi bir şey. Bu ay 2002 Peugeot307 full bir araçla büyükçekmeceden yukarı çıkarken ıspartakule mevkiinde çiğ üzerinde kaydım, araç hiçbir şekilde kendini toplamadı, eğer aynı olay grande puntoyla olsaydı bu kadar kötü kaymazdım diye düşünüyorum.

Arkadaşlara bilgi: Eğer viraj dönerken, araba vitesteyken kaymaya başlarsanız araba toparlamak için gerekli tekerleklere tork veriyor. Siz debriyaja bassanız da devreden çıkmıyor, motor tüm gücüyle bağırıyor, ancak vitesi boşa atarsanız arabanın tepkisi kesiliyor.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz kesme özelliği var ama aracın kendi kendine gaz verme durumu olmazki...Bu teknik açıdan pek mümkün değil. Ayrıca aracınızdaki lastikler kış lastiği mi? Açıkcası ben lastiklerden dolayı kaydığını düşünüyorum.
    lastigimiz kış lastigi degildi.ama açıkcası böyle bir karla karşılaşmayıda hesaplamıyorduk aynı yoldan saat 12 de geçtik yol açıktı.akşam dönüşte bu şekilde bir olayla karşılaştık.ama bizi sıkıntıya sokan aracın kayması degil kendi kendine gaz yemesi oldu.araç dahada çok hızlandı.

mustafa özbey
    reddragon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 166

Kış lastiği olmadan tehlikeli saatlerde ve yerlerde trafiğe çıkmamak lazım. Araçların böyle kendi kendine duruma uygun olmayan tepkileri olabiliyor. Her şeyi de düşünemiyor sanırım üretenler. Geçmiş olsun!

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

geçmiş olsun... lastikler önemli etken. ama buz da hiç bir lastik kaymayı etkilemez..

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

emrah atış
    skyline28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 163

bence bunun evo ile alakasıyok hangi araba buzda kaymıyor bana onu söyleyin tv de görüyorum ne araçlar kayıyor evo neden kaymasın?*

Kendi isteğiyle forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 660

Alıntı sakinkaradas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lastigimiz kış lastigi degildi.ama açıkcası böyle bir karla karşılaşmayıda hesaplamıyorduk aynı yoldan saat 12 de geçtik yol açıktı.akşam dönüşte bu şekilde bir olayla karşılaştık.ama bizi sıkıntıya sokan aracın kayması degil kendi kendine gaz yemesi oldu.araç dahada çok hızlandı.
    Araç vitesteyse motor kompresöre girmesi sonucu gaz verip devri bir miktar yükseltmiş olabilir. Bu da normaldir. Ama bu kısa bir süredir. Gaz verir hemen ardından normale döner. Teknik açıklamasını bu şekilde yapabilirim. Ancak içinizin rahat etmesi için bulunduğunuz yerdeki bir yetkili servise gidip bilgi alabilirsiniz.

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç vitesteyse motor kompresöre girmesi sonucu gaz verip devri bir miktar yükseltmiş olabilir. Bu da normaldir. Ama bu kısa bir süredir. Gaz verir hemen ardından normale döner. Teknik açıklamasını bu şekilde yapabilirim. Ancak içinizin rahat etmesi için bulunduğunuz yerdeki bir yetkili servise gidip bilgi alabilirsiniz.
    az bir yükselme 2bin devir civarı ise bizim araba 5 bin devirleri gördü.basbas bagırdı resmen.ama bu konu için mutlaka servise gidicem.ama 1-2 ay sonra bu kış macerası bu seneyi götürür bana hala tüylerim diken diken oluyor.çok korktuk çoook

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

Alıntı skyline28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence bunun evo ile alakasıyok hangi araba buzda kaymıyor bana onu söyleyin tv de görüyorum ne araçlar kayıyor evo neden kaymasın?*
    bizi kayması degil kendi kendine gaz yiyerek dahada hızlanması korkuttu.

emrah atış
    skyline28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 163

Alıntı sakinkaradas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizi kayması degil kendi kendine gaz yiyerek dahada hızlanması korkuttu.
    ozaman bence servise bir sor derim...

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

bu arada en komik espiri araba kaymaya başlayınca kapıyı acıp atlamaya kalkan veli arkadaşımdan geldi.durdugumuz yerde arabadan indik zincir takma telaşına geçtik ve yılın espirisi ''sakin senin araba kaymaya başlayınca odamı canın derdine düştüde bagıryordu acaba:?''

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

sınıfta kalan bence siz olmuşsunuz hocam
    oraların kışları az çok bellidir sert geçer, kış lastiksiz o yola çıkmak bir nevi intihar.
    iyi cesaret varmış sizde
    motorun kendi kendine gaz vermesi ilgincime gitti doğrusu. araçta hangi güvenlik opsiyonları var?
    şahsen benim altımdaki araba benim isteğim dışında saçmalasa herelde kontak kapatırım dediğiniz gibi durumu daha tahlikeli hale getirebilir.
    ben ankaradan kırıkkalaye gitmeye çekiniyorum geceleri 70 km lik yolu

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sınıfta kalan bence siz olmuşsunuz hocam
    oraların kışları az çok bellidir sert geçer, kış lastiksiz o yola çıkmak bir nevi intihar.
    iyi cesaret varmış sizde
    motorun kendi kendine gaz vermesi ilgincime gitti doğrusu. araçta hangi güvenlik opsiyonları var?
    şahsen benim altımdaki araba benim isteğim dışında saçmalasa herelde kontak kapatırım dediğiniz gibi durumu daha tahlikeli hale getirebilir.
    ben ankaradan kırıkkalaye gitmeye çekiniyorum geceleri 70 km lik yolu
    gündüz aynı yoldan geçmesem cesaret etmezdim.ama 5 saat içinde aşırı şekilde şartlarda degişiklik olmuş.tek tesellimiz kendimizde bişey yok.malımızda bişey yok ve zincirimiz yanımızda yolda kalıp rezil olmadık

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sakin karadas
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok

işte bu sıkıntıyı çektigimiz yolun saat 12 30 daki hali

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı murti82 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyleri aralık ayında ben de edirne de yaşadım Arabanın kayması zaten korkutuyor bir de motorun bas bas bağırması, hele ki bunun neden olduğunu önceden bilmemek iyice tırstırıyor Ama buz üzerinde araba ne yapsın, ayrıca inan bana bu özelliği çok iyi bir şey. Bu ay 2002 Peugeot307 full bir araçla büyükçekmeceden yukarı çıkarken ıspartakule mevkiinde çiğ üzerinde kaydım, araç hiçbir şekilde kendini toplamadı, eğer aynı olay grande puntoyla olsaydı bu kadar kötü kaymazdım diye düşünüyorum.

Arkadaşlara bilgi: Eğer viraj dönerken, araba vitesteyken kaymaya başlarsanız araba toparlamak için gerekli tekerleklere tork veriyor. Siz debriyaja bassanız da devreden çıkmıyor, motor tüm gücüyle bağırıyor, ancak vitesi boşa atarsanız arabanın tepkisi kesiliyor.
    Ben bu motor bağırma devir yükseltme işini anlamadım yokuş yukarı çıkarken otomatik devir yükseltiyor aşşağı inerkende devir yükseştiyor ne saçma bir sistem..

Hakan Tekpınar
    blk_hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    10 HT 543
    Edilen teşekkür: 90

Geçmiş olsun....

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

öncelikle buzda kaymayan araba yada lastik yoktur
    ancak bazı önlemlerle kaymayı zorlaştıracak tedbirler alabiliriz sadece
    zincir kar lastiği hava şartlarına göre uygun hız gibi
    ancak bunların hiçbiri kaymayı tam olarak ortadan kaldıracak çözüm değildir
    anlattığınız hasidede aracın kendi kendine gaz verecek bir sisteminin olmadığından
    aklıma gelen o anki panikle kayma başladığında gaza basmış olabileceğinizdir
    yoksa şu anki teknolojilerle kayma başladığında gaz vererek ilerleyen ve ecuya gaz ver
    komutunu verecek bir donanıma sahip değil araçlarımız
    ancak eğer kaymamak için çok düşük devirde frene bastıysanız ecu aracın stop etmemesi için devir yükseltir ama buda ancak belirli bir miktardır
    sizin anlattığınız ve yaşadığınız olayda 4000 devire kadar yükseldiğinden bahsediyorsunuz teorik olarak bu durumun bir açıklaması yok
    sonuçta kötü bir tecrübe yaşamıssınız ailenize ve arkadaşlarınıza ve aracınıza bir şey
    olmadan bu durumdan kurtulmanız yinede çok sevindirici bir durum geçmiş olsun

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/4 1234 SonSon