Sonuçlar: %100 Yerli araç Üretilebilirmi?

Katılımcı sayısı
156. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Hayır

25 16.03%
  • Evet

96 61.54%
  • Fikrim yok

1 0.64%
  • %70-80 de olsa yapmalıyız

34 21.79%
Sayfa 3/3 İlkİlk 123
51 sonuçtan 41 ile 51 arası

Konu: % 100 yerli araç üretimi

hasan al
    yenievocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 33

yapılabilir hem de çok kolay sadece destek verilsin yeter.zaten uçak fabrikalarımızın olduğu 1930 lu yıllarda %100 yerli uçak motoru bile yapmışız,devrim arabasının motoru da bize aitti,savunma alanında üretilen kobra gibi araçların da büyük oranda tasarımı bize ait sadece maliyeti çıkarıp planlama yapmak yeter.maliyet, işin önemli bir boyutu bu konuda...bugün bir kapının tasarımı 100-150 bin dolar civarında...üniversite son sınıftaylen hidrojen yakıtlı küçük bir araba yapmıştık ve 300 milyarı bulmuştu tasarım ve üretim maliyeti tek bir araç ve üzerinde temel şeyler olmasına rağmen.ama yapılmış ve başarılı da olunmuştu.bu ülkede her zaman çağına uygun beyinler vardır,sadece bu konuya liyakatli kişiler eğilsin yeter...

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Buradan Karsan'a sesleniyorum....

Biraz değişiklikle güzel bir aile otomobili olur taksi konsepti. Zaten yatırımı yapmışsınız.
    Siz yapın almazsam adam değilim....

(kim duyacaksa burdan sesleniyoz)

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buradan karsan'a sesleniyorum....

Biraz değişiklikle güzel bir aile otomobili olur taksi konsepti. Zaten yatırımı yapmışsınız.
    Siz yapın almazsam adam değilim....

(kim duyacaksa burdan sesleniyoz)
    +1000

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Anket katılımı için güncel...

volkan kolur
    zoomes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Hem fiyat hem kalite olması lazım ikisi birden zor,ayrıca motor üretmek kolay iş değil.Ama yapılmayacak bir iş de değil elimizde en azından nasıl yapılır bilgisi var teknik adam bilim adamımızda da çok,parada var altyapıda var,ama üretilen aracın kalite sorunlarını aşamayacaklardır.

Caner Atasever
    swimmer_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

araç üretilir de uluslararası piyasada şirketler yerlerini çoktan aldı ya ucuz araç üreteceksin ya fazla pahalı... bana sorarsanız giyim için de böyle diğer her şey için de... piyasada yer alabilmek için böyle olmalı. yöneticilerimiz ucuz araç üretmeyi tercih etmiş bir haberde gördüm 20-25 bin tl arası olacak demişlerdi. bana sorarsanız çok geç kalındı devrim projesinin yapıldığı zamanlarda hyundai kuruldu ve şimdiki durumuna bakın. artık ancak ülke içinde ve bizden daha geri ve fakir ülkelere satabiliriz diyorum onun da çok bir anlamı olmayacağını düşünüyorum. ama yapsınlar iyi olur yapamayız diyenler susar

özetle araba yapılır da satılır mı orasını ben bilemem

asil suna
    asil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35evh87
    Edilen teşekkür: 807

Alıntı comanchee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilmezmiyim çok gürültülüler zaten 2 km öteden geldiği duyulur sesinden

bmc artık tasarımı kendi yapıyor kamyonlarında ve motor bloğu vb parçalarıda burada imal ediyor zaten ingiliz ortaklığı kalmadı diye biliyorum BMC de.Ayrıca zaten bir çok firma bazı parçaları başka firmalardan tadrik ediyor maaliyet optimizasyonu çin.örneğin şanzumanı dışardan alırsınız bu aracın tasarımı özgün olduğu ve bağımsız bir marka olarak piyasaya sürüldüğü müddetçe yerliliğine etkilemez.samada peugeot tecrübesi. protonda mitsubsihi eski ladalarda fiat teknolojisi gibi
    BMC(brıthıs motor company)hala ingilizlerin %51.....

panda 1.2 dnaymic
    grande punto 1.3 active
    fiorino 1.3 emotion
    bravo 1.6 dnaymic

Ahmet Demir
    thekafkef - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 30

Alıntı AYM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuan motor hariç yapılan spor bir araç biliyorum bir süre sonra motoruda kendimiz yapıcaz diyorlar link aşağıda

ETOX [Trkiye'nin tasarm harikas]
    Bizimkiler emeklemeden koşmak istiyorlar "ETOX TÜRK FERRARİSİ OLMAK İSTİYOR" bence bundan önce daha sıradan bir araç olmalı ki herkes destekleyebilsin.
    Yada benzinli ve dizel motorda bir yere gelememişken bu saatten sonra uğraşmanın bir mantığı yok bence elektrikli araçlar hakkında çalışma yapılıp dünyada öncü olunabilir.Çok zor değil Türk milleti bunu başarabilir aslında.
    Ford Focus 182 Ps Ecoboost

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

ıran bunca ambargo altında %100 ı ıran malı olan ıkco markasını yapabılıyorsa ve eger bız hala yapabılırmıyızı tartısıyorsak , olmaz bu iş. yenı dogan yenı sahın ve yenı kartal olarak arac cıkarsınlar düşünüp kafa yorup cıkaracakları aractan daha cok satarlar bu memlekette... ucuzu ver gerısını salla... bkz.dacıa.
    jetta1.2 tsı comfortlıne 2012

serhat iiiiiii
    serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başbakan dönem dönem dile getiriyor bu konuyu ancak otomotiv sektörü maliyetler yüzünden pek yanaşmıyor, yada bunu bahane ediyor.

Sizce tamamen yerli araç üretimi yapabilirmiyiz? Ben gerçekten merak ediyorum, kendimize has bir markamız olsa nasıl olur? %100 yerli olmasada çoğunu üretebiliriz gibi geliyor. Zaten bazı ekipmanları dünya çapında belli üreticiler üretip tüm markalara satıyor. Motor, şanzıman vb.

Şu anda yerli montaj olan araçların hangi parçaları Türkiyede yapılıyor mesela?

Bu konularda gerçekten meraklıyım ve bu konuya olumlu bakıyorum. Görüş, fikir ve teknik bilgi verebilecek arkadaşlara teşekkürler...
    arkadasım basbakan yerlı araba konusunda bu kadar ısteklı olsa ötv kdv gıbı fiyatlardan tavizle yenı yerlı otomative cok rahat can verebılır. doblo connet liena gibi araba yapmayı basaran bir toplum cok rahat kendi patenti ile araba yapabilir yeterki devlet ekonomik destekte bulunsun bir imza araba cıkarıldı amam bu taklık surdan calınmıs dıye dıye gazeteler topa tuttu hangı araba birbirinden alıntıları yokk yeterkı sözde degıl özde destek gelsın.

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Bızımkılerın salak ve sacma fıyat polıtıkarı ıle bu ıs olmaz beyler yerlı uretım araclar 25-30 bın tl hangımız verırız bu araclara Tofas,bmw,opel,Toyota gıbı dunyada 50 yıldır bu ısı yapan devler halen gunumuzde eksık ongorulemeyen hatalar yapıyorlar ve su kadar bu kadar arac gerı cagrılıyor sevıse,bız ıse bunu neredeyse ılkkez yapacagız sımdı ben 30 mılyar verıp TR dıye araba almam alıpta habıre su sıkıntısı var dıye paramla rezılmı olacam bugun gazetede ODD (otomobıl dıst dern) baskanıda demıs bu otv ,bu fıyata araba olmaz otv ve fıyatı dusurun fıyatı oldukca makul hale getırın once aracı bır satın ucuz dıye ınsanlar alsın ,almaya kossun sonra eksıklıklerımızı,urunu kullanan ınsnaların yorumlarını dınleın demıs .
    Bu aracın uretımı satısı oldukca ucuz olamlıkı herkes alsın ılk cıkan otomotıvlerın fıyatları kendı ulkelerın de sudan ucuzdu iran nın urettıgı aracın fıyatı 5000 usd ılk baslarda ,dıgerlerıde butur fıyatlarla pıyasaya cıkmısdaha sonra ıc ve dıs rekabetten dolayı yabancı aracların fıyatı dusmus yerlınınkı yavas yavas yukselmıs dunyada olay budur.
    Ama bızımkıler uretek hemen otv,kdv yukleyek kar yapak dıyor boyle olmaz bu sadece goz boyamadır bız yaptık kımse almadı demektır kımsede almaz 30 bın verrıpte Tr araba .
    Mıcrosoft bıle wındows 7 yı cıkarttı 1,1,5 yıl beta surumunu beles dagıttıkı kullanıcılar baksın alıssın ,hata,eksıklerı bıldırsın dıye sonra uygun fıyata sattı.
    Bu arada KOÇ grubu uretmeye sıak bakmıyor herzamnkı gıbı çünki Ford,Fiat gıbı dıst. alasmalrı olan bır fırma el atmaz bu ıse dıger ıthal eden arac dıst cok fazla kendıklerının uretmesıne sıcak bakmıyor cunku dıst. olayında karları cok fazla ve yıllardır anlasmalrı bulunan fırmalra sırtlarını dınmek ıstemezler hadı bu arac tutmadı koc bozdugu ford dıst. gerı alabılecekmı abde den hayatta alamaz (BU yorum bana aıt degıl Tv de ızlemıstım gecen haftalarda(
    Konu ZAK1980 tarafından (04/10/2011 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

Sayfa 3/3 İlkİlk 123