Sonuçlar: %100 Yerli araç Üretilebilirmi?

Katılımcı sayısı
156. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Hayır

25 16.03%
  • Evet

96 61.54%
  • Fikrim yok

1 0.64%
  • %70-80 de olsa yapmalıyız

34 21.79%
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
51 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: % 100 yerli araç üretimi

Umut Somyürek
    Yaşayan GP yasayanadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 67

Motor - hazır alınır
    Motor yan ekipmanlar - yerli yapılabilir
    Elektrik sistemi - yerli yapılabilir
    Elektronik sistemler - tasarımı yapılıp yurtdışında ürettirilebilir
    Bazı sarf ürünler (buji-enjektör vs) - hazır alınır
    Farlar aydınlatma sistemi - yerli yapılabilir
    Süspansiyon sistemi - hazır alınır
    Şanzıman - otomatik hazır alınır - düz yerli yapılabilir
    Fren sistemi - Kısmen yerli yapılabilir
    Şasi - yerli
    Kaporta - yerli
    Cam - yerli
    Döşeme ve tüm plastik - metal - vs - yerli yapılabilir
    Direksiyon sistemi - yerli
    lastik jant yerli
    Özgün marka ve model - YERLİ
    ....

Engin Pişkin
    comanchee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    34lüyüz biz
    Edilen teşekkür: 222

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    köylerde olur bilirmsiniz pancar motorundan yaparlar pat pat derler onların yerini alacak falan diyorlar....
    Bilmezmiyim çok gürültülüler zaten 2 km öteden geldiği duyulur sesinden

Alıntı GPS2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanmıyorum motor şanzımanları dışarıdan geliyor...Ford İnönü*nde motor yapılıyor o doğru...ama diğerlerinde herşeyi Türkiyede yapmanın bir mantığıda yok zaten...Önemli olan MARKA bazı üniteler parçalar ithalde edilebilir...Fiat mesela SPEEDGEAR şanzımanları SUBARU*dan tedarik ediyor ...örneğin...

bmc artık tasarımı kendi yapıyor kamyonlarında ve motor bloğu vb parçalarıda burada imal ediyor zaten ingiliz ortaklığı kalmadı diye biliyorum BMC de.Ayrıca zaten bir çok firma bazı parçaları başka firmalardan tadrik ediyor maaliyet optimizasyonu çin.örneğin şanzumanı dışardan alırsınız bu aracın tasarımı özgün olduğu ve bağımsız bir marka olarak piyasaya sürüldüğü müddetçe yerliliğine etkilemez.samada peugeot tecrübesi. protonda mitsubsihi eski ladalarda fiat teknolojisi gibi
    Konu Scottie tarafından (21/01/2011 Saat 12:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: çoklu alıntı özelliğini kullanınız.
    YENİ HYUNDAİ İ20 1,25 STYLE+PAN 1,25
    PUNTO EVO 1.4 FIRE ENGINE DUALOGIC METALIC EVO WHITE SKYDOM GÜZEL ARAÇTI MAZİDE KALDI

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

istense mutlaka yapılır...
    ben en çok markayı merak ediyorum samanyolu,cemaat,hizmet vb...

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

yapılmaz olur mu yapılır.. istemeyen çok olur ama devlet dursa arkasında yapılır. yüzde yüz yerli olsun dese ötv almıcam dese devlet korusa yerli sermayeyi yapılır. ama benzinli vede dizelde gelişmektense alternatif yakıt yada elektirkli arabalarda gelişmek vede desteklemek dünya pazarı için mantıklı olurdu..

A B
    Wisdom Words Kronokrator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 80

ya aslında pek de maliyetli değil bu iş. ben burada (sakarya) toyotada fabrikasında bir ara iş yapmıştım. üretim maliyetleri hakkında baya bi bilgi edinmiştim.

bu işlerde zor olan tek şey prosedürler. o kadar fazla o kadar çok ki. yani tofaş zamanında bile motor parçalarının çoğu yurt dışından ithal ediliyordu.

100% yerli araç üretmek diyince işin içine motor giriyor. motor kısmı çok sancılı. yani kalıplama vs işcilik, teknik anlamda zorlayıcı etkenler değil. fakat bu motorun uluslararası patenti ve onayı uzun ve pahalı bir süreç. bu nedenle pek yaklaşmak istemiyor insanlar bu işe.

ama umarım olur. umarım iyi bir araç olur.

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Alıntı Kronokrator Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya aslında pek de maliyetli değil bu iş. ben burada (sakarya) toyotada fabrikasında bir ara iş yapmıştım. üretim maliyetleri hakkında baya bi bilgi edinmiştim.

bu işlerde zor olan tek şey prosedürler. o kadar fazla o kadar çok ki. yani tofaş zamanında bile motor parçalarının çoğu yurt dışından ithal ediliyordu.

100% yerli araç üretmek diyince işin içine motor giriyor. motor kısmı çok sancılı. yani kalıplama vs işcilik, teknik anlamda zorlayıcı etkenler değil. fakat bu motorun uluslararası patenti ve onayı uzun ve pahalı bir süreç. bu nedenle pek yaklaşmak istemiyor insanlar bu işe.

ama umarım olur. umarım iyi bir araç olur.
    Motoru dışarıdan olsun ben razıyım
    Multijet motor alsınlar yerli gibi oldu zaten

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Konu ile ilgili Hürriyet oto Haberi;

Hükümet 1 milyar dolar verecek mi?
    Tarih : 20 Ocak 2011 | 16:10
    Kategori : Otomobil

8 Aralık 2010. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 'Uluslararası İstanbul Otomotiv Kongresi automotivİst'in açılışında yaptığı konuşmada, "Türkiye'de yeni bir otomobil markası, modeli ve tasarımına ihtiyaç var. Bunu isterseniz beraber bir araya gelip yapın, isterseniz bireysel olarak yapın, isterseniz Ford'la ortak yapın, isterseniz İtalyanlarla, Almanlarla, Japonlarla, Korelilerle ortak yapın, ama yapın. Buna Türkiye'nin ihtiyacı var, toplumun beklentileri var" isteğini iletmişti.

Emre ÖZPEYNİRCİ

20 Ocak 2011. Bu kez Başbakan Erdoğan TÜSİAD toplantısında, Türkiye’nin artık yerli otomobilini üretmesi gerektiğini ifade ederek, bunun Türkiye ve Türk’e yakışacağını söyledi. Erdoğan şöyle devam etti: "Geçen akşam Sayın Koç’a dedim, ‘Artık soyadınız gibi bir marka ile şurada biz yerli otomobilimizi üretelim ve dünyaya diyelim ki, bak bu da artık bizim otomobilimiz.Bunu sunalım, başaralım. Hepsi burada montajı yapılan otomobiller olmasın. Şu anda otomotiv sektörü içinde olan babalar burada... Bu işi halledin. Bir araya gelerek mi yaparsınız, yok ben bunu kendim de yaparım mı dersiniz. Nasıl arzu ederseniz. Artık yapalım. Türkiye’ye ve Türk’e bu yakışır. Bunu yapmamız lazım."

Koç aynı fikirde değil
    Yaklaşık bir ay arayla devletin en üst kademesindeki iki kişi ağız birliği yapmışcasına aynı şeyi söyledi; "Otoda Türk markası yaratalım." Peki böyle bir şeye Türkiye'nin ihtiyacı var mı? Tüm dünyada uluslararası markalarda konsolidasyonlar yaşanırken, Volvo, Saab gibi markalar satılıp, Oldsmobile, Mercury gibi bir çok marka piyasadan silinirken, bir Türk markası dünyada ne yapabilir. Başbakan, marka yaratmayı özellikle Koç'tan istiyor ama Koç'un otomotiv yöneticileri aynı fikirde değil. Genelde tüm otomotiv sektörü, bir Türk markasının gerekli olmadığını, onun yerine yatırım teşviklerinin artırılıp daha fazla projeyi Türkiye'ye çekilmesi gerektiğini düşünüyor.

En az 100 bin adet üretilmeli
    Sebebi açık; Türk markası yaratmak için iç pazarda en az 100 binin üstünde üretilmesi gerekiyor. Aksi takdirde fizibıl değil. Eğer bu markanın uluslararası olmasını istiyorsanız ki Başbakan'ın açıklamalarından onu anlıyoruz, en az 7-8 ülkede satmanız şart. Bunun için de sadece reklam ve tanıtıma en az 1 milyar dolar harcamanız gerekir. Bu rakamı ben değil Tofaş CEO'su Ali Pandır veriyor. Devletin tanıtım bütçesinden bu para verilebilecek mi? Sanmıyorum.

Sonuçta zaten bir marka yaratmak fizibıl olsaydı bugüne kadar çoktan yaratılırdı. Anladığım kadarıyla Başbakan Erdoğan, dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in başaramadığı Türk malı otomobil hayalini gerçekleştirmek istiyor ama açıkçası bu kapalı ekonominin hakim olduğu 1960'lı yıllarda daha kolaydı. Düşünün 1960'lı yılların başında daha ortada Koreli, Hintli, Çinli ve hatta Japon markalar bile yoktu.

Çin bile başaramadı
    1.3 milyar nüfuslu Çin bile 20 milyonluk bir iç pazara sahip olmasına rağmen marka yaratmakta büyük zorluklar çekiyor. Bu markaların Türkiye'deki durumu da ortada. Biz de marka yaratacağız dersek benzer sorunları yaşarız. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun sektörün dışında olmasına rağmen söylediği "Otoda bir Türk markası yaratmak elzem değil" yorumuna katılıyorum. Berberoğlu bu konuda şu çarpıcı örnekle aslınad durumu özetliyor; "Bu 'Türkiye'nin niye uçak gemisi yok?' sorusuna benziyor. Yok çünkü Türkiye'nin düşmanları uçak gemisiyle gidip vurulacak mesafede değil. O kadar basit. "

GM, Ford yaşatamadı
    Evet, Türkiye markalar yaratmalı ama bir çok üst düzey yönetici gibi benim de fikrim bu otomobilde olmamalı. Çünkü ihtiyaç yok. Türkiye, geç olsa da bazı sektörlerde markalar yaratmaya başladı. Ama otomotivde hem marka kolay iş değil hem de gerekli değil. Bugün Volvo, Saab yaşayamadı. Hem de bu markaları GM, Ford gibi devler yaşatamadı. Çinliler gitti aldı. Yine tekrarlıyorum marka yaratmak için verilen çabadansa hükümetin yatırım teşviği vermesi gerektiğine inanıyorum. Yatırımcıların önü açılmalı.

8. Bu mesajı için 2 kişi yasayanadam'ye teşekkür etti:

ŞAFAK AKBIYIK
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. akbiyik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    06 DF 7508
    Edilen teşekkür: 151

Alıntı feedbackx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence artık 1 adım öne geçip elektrikli araç üretimi üzerine çalışmalıyız. Dizel-benzinl motor üretip geliştirmekle geçen zaman yerine daha çok enerji üretip dışa olan petrol-araç bağımlılığımızı sona erdirmemiz gerekiyor. Türkiye doğru politikalar izleyip neden dünyanın elektrikli araç devi olmasın. Bunları baştakiler bilmiyor mu ? Bizden çok daha iyi biliyor ancak bu kadar bağımlı olunca boyun eğmek kalıyor. Keşke biraz cesaret olsa
    Çok güzel ve cok mantıklı açıklama yapmışsın aynen katılıyorum benımde düşüncem bu şekildeydi.İleri ve vizyonu geniş bir fikre sahip olduğun için bravo sana

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

etox satılıyormu arkadaslar

Abdullah bey
    Yeniden Punto AYM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 51

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    etox satılıyormu arkadaslar
    etox um sitesinden bir alıntı
    "Yerli spor otomobil Etox görücüye çıkıyor. Türkiyenin ilk yerli spor otomobili Etox'un tanıtımı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda İstanbul'da yapılacak. Fenerbahçe için özel olarak üretilecek Etox'un tanıtım filminde Rıdvan Dilmen oynayacak. Yerli spor otomobil 'Etox'un tanıtımı 30 Ağustos Zafer Bayramın'da İstanbulda yapılacak. Ertex Oto Dekorasyon Genel Müdürü Ercan Malkoç, Türkiye'nin ilk yerli spor otomobilini üreterek hayalini gerçekleştirdiğini, buna herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin ilk otomobili(Devrim) 1965 yılında yaptığını hatırlatan Malkoç şunları kaydetti: 'Koreliler ilk kez 1970'te otomobil ürettiler. Şu anda milli gelirlerinin yüzde 80'ini otomotiv sektörü oluşturuyor. Elalem uzaya çıkıyor, biz hala otomobil üretmeyi tartışıyoruz. Biz Osmanlı'nın torunları Atatürk'ün çocuklarıyız. Bu ülke için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Etox'u geliştirip ürettik.'Etox'la ilgili haberlerin basında yer almasından sonra çok yoğun ve olumlu tepkiler aldıklarının dile getiren Malkoç şöyle devam etti: 75-85 bin YTL olacak. 'Devlet Bakanı'mız SayınKürşed Tüzmen çok önemli bir iş başardığımızı belirterek takdirlerini iletti. Bir başka bakanımız da, Bakanlar Kurulu'nda Etox'un sözünün edildiğini ve bütün bakanların çok olumlu tepkiler verdiğini anlattı. Henüz lansmanı yapılmamış olmasına rağmen, 2'si sanatçılardan 9 sipariş aldık. Bu sanatçılardan biri Murat Göğebakan.' Daha öncadas yılda 500 araç üretme hedefine en erken 2010'da ulaşmayı planladıklarını, ancak gelen taleplerin 2008'de bu hedefi yakalayacaklarını gösterdiğini belirten Malkoç. Etox'a daha geniş kitlenin sahip olabilmesi için fiyatını 75-85 bin ytl aralığında düşündüklerini dile getirdi. Etox'un bir kaç yıl içinde motor dahil her şeyiyle Türk malı olarak üretileceğini ve bu segmentte h.çbir rakipleri olmadığını savunan Malkoç, 'O yüzden. biraz espri olsun diye tek rakibimiz Türk Hava Yolları diyoruz' diye konuştu."
    2008 Palio Sole 1.4 Fire Active Plus Pkt.
    2008 Grande Punto 1.3 MultiJet Active
    2011 Grande Punto 1.3 MultiJet Full Kit

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Bu etox tamamen reklam amaçlı yapılmış bir prototip bu araca yerli demesinler gözünü sevim reno fiat vsvs bozması bişi araçta her aracın bir parçası kullanılıyor birebir görmüş biri olarak işçiliğin sıfır olduğunun kanısındayım , fiberglasdan araba yapılır bunu herkez yapar , ve ben bildim bileli etox 30 ağustos zafer bayramında görücüye çıkacak ama hangi 30 ağustos herhalde 2712 yılında felan

etox geçinde aslında koç gerçekleri konuşmuş .. bizde bir araba yapmaya kalkarsak china liler gibi oluruz onların katogorisinde herkes aracımıza bu gözle bakar ve alacam yapacam diyenler bir bir kaybolur en az 100 bin satması gerekirki bişiler olsun ve en az 7 ,8 ülkeye buda emin olun çok zor chery vs vs almayan bizler düşünün diğer ülkelerde bizim markamıza ne derler bencede bu araç işi yaş teşvik etmeliler yeni yatırımlara para akışının türkiyede dolanmasını ve çoğalmasını temenni etmeliyiz ..

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Konu ile ilgili Arabam.com Haberi;

Marka Yaratmak Değil Yaşatmak Zor!
    28 Ocak 2011 10:30:00

Türk markalı otomobil, yüzde 100 yerli otomobil, ve diğerleri... Önce Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün "Anadol gibi marka yaratalım" çağrısı, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hadi yapın şu işi!" teşvikiyle başlayıverdi tartışma.

Tartışma diyorum, çünkü bırakın Türk basınını, sektörün içindeki yöneticiler bile bunu hangi taraftan yorumlamak gerektiği konusunda fikir birliğine varabilmiş değil. "Acaba Sayın Başbakan Erdoğan yerlilik oranı yüzde 100'e ulaşacak bir modelin üretilmesi gerektiğini mi kastetti, yoksa tamamen Türk ismine ve teknolojisine sahip bir otomobilden mi bahsetti?"

Köşe yazıları, bir dolu haber, fikir beyanları derken Türkiye otomotiv gündemi, "çiçeği burnunda" yeni yılda bambaşka bir konuyla dolup taşıverdi. Devrim'in üretilememesi, (yanlış hatırlamıyorsam) 1983'te Anadol'un tarihe gömülmesi, Kuş Serisi'nin tedavülden kalkması gibi dönüm noktalarının ardından yıllar yılı içimizde "yara" olan bir konu yeniden alevleniverdi.

Öyle çok tartışma götürdü ki bu konu, bir o kadar daha götürür diye tahmin ediyorum. Ancak işin, gurur tarafı bir yana, öyle ulu orta tartışılacak, "desteksiz" savunulacak, bugünden yarına oluverecek, illa mutlu sonla bitecek bir şey olmadığını da maalesef biliyorum... Bildiğim bir konu daha var ki, o da Anadol'un ilk üretim tarihiyle bugün dünyanın beşinci büyük üreticisi haline gelen Koreli Hyundai'nin kuruluş tarihinin aynı oluşu. Anadol Aralık 1966'da üretilmeye başlandı, Hyundai ise 1967'de kuruldu...

DESTEK ÖNEMLİ İŞTE...

Aslında marka yaratma arzusu, dünya ölçeğinde bakıldığında pek çok ülkede gündeme gelen ve gelmeye de devam eden bir konu. Tayvan'da yakın bir zamanda üretimine başlanan "Luxgen", en son örneklerden biri.
    İşi yüksek teknolojili elektronik olan ve otomotiv üreticilerine de çalışan firma, birden bire kendi markasını, dolayısıyla da ülkenin otomobil markasını yaratmaya soyundu. Önce bir minivan üretti, ardından da SUV tipinde bir model daha. Üstelik bunların elektrikli versiyonları da dahil... Başarılı olabilir mi? İşte onu zaman gösterecek. Zira kendi ülkesinde kaç adet satabilecek, yurt dışına ihracat yapabilecek mi, finansal açıdan nefesi yetecek mi gibi bir dolu soru geliyor insanın aklına...

Elbette bir marka yaratmak için tüm bu sorulara gerçekten yanıt bulunmuş olması gerekiyor. Nitekim Türkiye'de 1000 kişiye düşen otomobil sayısı Bulgaristan'dan bile düşükken, yılda bir milyon adet araç satışı hayal değilken, Türk otomotiv sektörü bugün ana ve yan sanayisiyle önemli oyunculardan biri haline gelmişken neden olmasın, değil mi? Maalesef o kadar basit değiel tabii. Üretilecek bir otomobil modelinin varlığını sürdürebilmesi yılda en az 150 bin adet satabilebilmesi gerektiği söyleniyor. Bir markanın yurt dışına açılabilmesi için yıllar gerektiğinden, söz konusu modelin sadece Türkiye'de 150 bin satması mümkün müdür? Pek öyle görünmüyor. Zira Türkiye'de 50'nin üzerinde marka ve her bir markanın en az üç ya da daha fazla modeli var. 1960'lar, 70'lerde olduğu gibi kapalı bir ekonomiye sahip olmadığımıza göre, bu rakam "mümkün" müdür, düşünmek gerekiyor.

Ayrıca bir markanın ve aracın yaratılabilmesi için gerekli yatırımın olduğu kadar, aracın satışının da desteklenmesi gerekiyor. Diyelim bu projeye yönelik devlet desteği verildi, peki bugüne kadar sürekli yatırım yapmış olan mevcut üreticiler bu konuda ne hisseder? Nitekim proje bazlı bir teşviğin, yararlı olup olmayacağını sektörün kendisi bile tartışmakta.

Kısacası, bir markayı ya da otomobili yaratmak bir şekilde mümkün olsa da, sürdürülebilirliği için daha fazla şey yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Toyota çatısı altındaki Daihatsu'nun aldığı kararı hatırlatmak isterim. Japon üretici, gerek Japon Yeni'nin dış pazarlarda rekabeti engelleyecek değerliliği gerekse de Avrupa çevre normlarını karşılayacak yeni motor ve araç geliştirmenin yüksek maliyetini neden göstererek Avrupa pazarlarından çekilme kararı aldığını açıkladı. Sonuçta bu denli köklü geçmişe ve sırtını dayadığı Toyota gibi bir dev üreticiye rağmen bunu yaptı...

BAŞKA ALTERNATİFLER OLAMAZ MI?

Bugün Türkiye'nin kendi markaları yok değil. Otomobilde olmasa da, ticari araçta var. Bu markalar yurt dışında satış teşkilatlarına ve hatırı sayılır pazar paylarına sahip. Bunları bir miktar daha desteklemek mümkün olamaz mı? Ya da New York'taki taksi ihalesi için hazırlanan ve araç geliştiren Karsan'ın desteklenmesine ne dersiniz?
    Olmadı, Tayland'ın "Eco-Car" projesi gibi bir strateji belirler, kendi iç pazarınızın satışlarını artırıcı formulü yaratır, ardından da küresel otomotiv devlerini yatırım için peşinizden koşturabilirsiniz. Nitekim Tayland'ta böyle oldu ve pek çok üretici, Tayland'a "küçük ve ekonomik otomobil" modellerini üretmek için yatırım yaptı. Son olarak Mitsubishi, Cenevre'de tanıtacağı yeni Colt'u bu ülkede üretecek. Hem ucuza üretecek hem de öncelikle bu ülkede pazarlayacak.

Olmadı, (pek tercih edilecek bir durum değil ama) Suudi Arabistan gibi de yapılabilir. Suudiler, geçtiğimiz aylarda Koreli bir üreticiyle el sıkıştılar. İlk etapta 500 milyon dolar yatırımla harekete geçecek projeyle Suudi Arabistan'a özgü bir otomobil geliştirilip üretilmeye başlanacak. İlk etapta dört kapılı bir sedan düşünüyorlar. Belki bunu, bir SUV takip eder. Ancak yan sanayisi nerede kurulur, ne kadar başarılı olur, o da bilinmez... Parasal destekten kaçınılmayacağı kesin tabii.

Tabii, bir de "heves"le geçmişte yaratılmış markaları hatırlatıp, yazıyı bitirelim... Rusların Lada'sı, halen yeni ortaklıklarla belini doğrultmaya çalışıyor. Çeklerin Skoda'sı VW, Romen Dacia Renault sayesinde ikinci baharını yaşıyor. İran'ın Samand'ı güçlü iç pazar ve kapalı sayılabilecek ekonomi sayesinde yaşamını sürdürürken, Malezya'nın milli otomobil markası Proton ortaklıklar için fırsat kolluyor. Polonya'nın markası "FSO Polonez" mefta oldu. Volvo ve Saab birkaç kez el değiştirdi, İsveç hükümeti kurtarmaya bile yanaşmadı.

Bütün bunlar benim aklımdan geçenler tabii. Ve ben, marka yaratılmamasını savunan ya da buna karşı çıkan biri değilim. Sadece sektörü bunca yıldır izleyen biri olarak gerçekçi olmaya ve konuyu tüm boyutlarıyla değerlendirmeye çalışıyorum, hepsi bu.

Bununla birlikte bir şeylerin startı verildi ve bazı gelişmeler olacak elbette. Eminim ve biliyorum ki bunu gerek sektör temsilcileri gerekse de hükümet yetkilileri tekrar tekrar ele alıp, raporlar halinde tartışacaklar, enine boyuna düşünecekler. Geriye, sonucunda Türkiye açısından güzel şeyler çıkacağını ummaktan başka bir şey kalmıyor şu aşamada...

Arif Emre Doğan
    circassiancomis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    55 RG 784
    Edilen teşekkür: 14

%100 yerli araç üretilir, üretilen malı dünyaya pazarlamak önemli, bunun oturması rahat bir Yırmı Yılı alır ve Üreten şirketin ayakta kalabilmesi için 20 yıl boyunca bir sirkülasyonun olması gerekir, Audi, Mercedes, BMW den daha kaliteli bir araba üretilebilir, Önemli Olan bir " MARKA " olmaktır. Üretilen arabanın rakipleri gibi bir MARKA olması lazım ve Pazar payında kendine yer edinmesi lazım.. Bunu Göze Alan %100 Yerli Araba Üretir Diye Düşünüyorum
    акъылышъуIы зиар фэгъэтIысыгъ къаргеy

chip-farz-vacip-sünnet

Umut Somyürek
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

Konuyu canlandıralım bari...
    Şu Karsanın Newyork taksisini Yerli aile otomobiline dönüştüremezler mi acaba, gerçi tipini pek beğenmemiştim ben ama kullanışlı bir model olur gibi geliyor. Hemde yerli otomobil markası için bir adım atılmış olur.

mert yılmaz
    mix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 170

Alıntı yasayanadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu canlandıralım bari...
    Şu Karsanın Newyork taksisini Yerli aile otomobiline dönüştüremezler mi acaba, gerçi tipini pek beğenmemiştim ben ama kullanışlı bir model olur gibi geliyor. Hemde yerli otomobil markası için bir adım atılmış olur.
    istense her şey bir bir yapılır dün daha putin lada yı çalıştıramadı tanıtımında ama git bak rusya nasıl sahip çıkıyor arabasına biz aldık devrimi yerden yere vurduk kahrolmamak elde değil

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A CL
    muhammedçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 37

Üretsinler biz Türk halkı olarak canlı Türkncap testlerini yaparız

19. Bu mesajı için 2 kişi muhammedçelik'ye teşekkür etti:

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

%70-80 oranında yerli olsa bile çok iyi olurdu.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan Aslan
    aslanerh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri

Motor elbette yapılabilir, otomobil de yapılabilir, hatta uçak da yapılabilir %100 yerli olarak. Yok o parça yapılır bu parça yapılamaz diye birşey yok, araştıran yapar. Ancak sonuçta bunu kime satacağınız önemli. Yeni teknolojili bir motor çıkaramadıktan sonra sıradan bir araç yapmanın ve sıradan bir araç olacağı için "yerli malı yurdun malı" diyen insanların dışında müşteri bulamayacağınız bir aracı üretme işine kim girebilir? Görüyoruz ki cebinden hiçbir para çıkmasını istemeyen Türk sanayisi yıllar boyunca günü kurtarma peşinde olmuş! Ama sanki durum şimdi çok mu farklı? Elbette onlar da kendi çaplarında haklılar, çünkü bu işin devlet desteği olmadan yapılması çok zor, koç ve sabancı bu işe girse bile onlar da mali olarak sorunlar yaşar ve bildiğiniz gibi Türkiye'de bir şirkette ilk mali sorun yaşandığında hemen çalışanlar işten çıkarılmaya başlarlar.

Aklıma gelen konuları, örneğin Türkiye'deki herhangi bir yabancı ortaklı otomotiv üretim şirketlerinden birinin (TOFAŞ vs gibi) bu amaçla kullanılması durumunda bize neler gerektiğini yazayım (bu şirkette üretim, kalite, satınalma ve satış departmanlarının olduğunu varsayıyorum);

1. Aracın fizibilite (nasıl bir araç isteniyor, bu araç nerede kullanılacak, performansı nasıl olacak vs vs), tasarım, analiz, test, homologasyon ve optimizasyon çalışmaları için Arge bölümüne çok deneyimli insanlar almalı ve onların aylarca hatta yıllarca gerekirse gece gündüz çalışmasını ve çalışmayı bitirmelerini beklemelisiniz ve bu arada onları denetlemeli, sürecin nasıl olacağı ve nasıl bitirileceği ile ilgili kararlar alınmalı,

2. Yeni üreteceğiniz birçok parça için üretici firmalar bularak ticari anlaşmalar yapmalı, çok yüksek maliyetli kalıp bedelleri ödemelisiniz (bu yüzdendir ki bir otomobil piyasada 40 bin TL ise, otomotiv konusunda sınırsız bir deneyim ve bilgi birikimleri olmasına rağmen, bir asırdır otomobil üreten şirketlerde bile prototiplerin tanesi bu rakamın minimum 10-15 katı civarıdır, ayrıca 3-5 prototiple sorunsuz bir otomobil yapacağınız da garanti değil)

3. Diyelim ki aracınızı göz ardı edilebilir problemlerle yaptınız, peki ya bunu kaç kişiye satabiliyor olacaksınız ki? Hangi araçlardan farkınızla öne çıkacaksınız? Bir iş görüşmesi düşünün; soru şu; "sizi neden işe alalım". Aynı soru burada da var. Yapacağınız aracın büyük ihtimalle sizin yapacağınızdan çok ucuz olan piyasa modellerinden ne kadar farkı olabilecek ve hangi özelliği ile öne çıkabilecek? İnsanlar demeyecek mi "biz bu aracı niye alalım"? Evet, olay yine kaç kişiye satabiliyor olacaksınız sorusu? Yerli araç istediğini yazan arkadaşlara mı? Başbakana mı? Yoksa bu aracın Tata ve Chery gibi markalardan farklı olmadığını düşünecek büyük bir kesimin insanları mı? Büyük ihtimalle yurtdışında satamıyor olacaksınız zaten, peki yurt içindeki rekabette de bir pay gerçekten alabilecek misiniz? Sonuçta yıllık üretimde yaptığınız yatırımı çıkaramadığınız için zarar edeceksiniz. Arkadaşlar önümüzde bir TOFAŞ örneği var ve TOFAŞ 1968'de kuruldu. Sonuç ortada değil mi? Bu insanlar hiç mi düşünmediler %100 yerli araç yapmayı?

4. Aracın zaman içinde kalite problemleri ortaya çıkmaya başlayacak, müşteri şikayetleri artacak, reklamın iyisi kötüsü olmaz dense de araç için çok kötü bir reklam olacak. Araçla ilgili kanuni zorunlulukları yerine getirmeniz (Euro eksoz emilim normları, güvenlik testleri vs vs) ayrı bir konu zaten. Ayrıca yapılan üretim ya da tasarım hatası, aracın emniyetsizliğine neden olmuş ise çok büyük tazminat cezası alınabilir, bir de o hata nedeni ile bir kaza yaşanmışsa o fabrikanın kapanmasına kadar gider.

5. İlk 4 maddeyi bir şekilde hallettiniz diyelim, burada bence 4. sorun nasıl rekabet edeceğiniz. Eğer birkaç prototip yapalım, kenarda kalsın diyorsak, sadece yapmış olmak için yapalım diyorsak zaten bu projeyi yapmanın bir alemi yok. Rakip araçlar çok daha kalitelisini yıllarca edindikleri "know-how" ile birlikte daha ucuza sunarken, siz büyük ihtimalle zarar etmeye devam edeceksiniz.

En önemli maddeleri saydığımı düşünüyorum, bunlara dikkat etmekle birlikte daha en az 20-30 madde çıkar gibi bundan.

Elbette bunlar işin zor görünen tarafı. Bence Türkiye içten yanmalı motorla falan uğraşmamalı, çünkü amerikayı tekrar keşfetmenin alemi yok. Sonuçta içten yanmalı motor ve araç konusunda teknik ve pratik bilgi düzeyi olan işgücümüz var, bu gücü, bu bilgi birikimini kullanarak %100 elektrikli araç üretmeliyiz. Elbette o konuda işler daha zor olacaktır ve devlet desteği&teşvik olmadan elektrikli araç konusunda neredeyse hiçbirşey yapılamayacak konusu bir gerçektir. Bu da gerekli maddi&manevi desteği vermeden "%100 yerli araç yapın lan" demekle olmaz bence
    Konu aslanerh tarafından (14/05/2011 Saat 00:59 ) değiştirilmiştir.

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Bence bu devirde arabayı üretmek artık iş bile değil; önemli olan ekibi kurup projeyi finanse edebilmek.

Ha bu arada, motoru Fiat'tan alsınlar, Multijet olsun

25. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ferdi BALLI
    _FeRDi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 DZ 0045
    Edilen teşekkür: 175

Sazan Serisi var zaten Yerli Üretim.Motor konusuna takık biriyim aslında ama motor üretmek demek Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışmak demek. Bütün firmalar ortaklaşa motor üretirken bizim içten yanmalı motor üretme çabasına girmemize gerek yok.Bu gereklilik olmayınca da 2 alternatif var. Ya motoru ortak üretim yerli bi seri üretim araç yada elektrik motorlu %100 yerli bir araç.İstenirse herşey mümkün. Zor diye bişi yok imkansız sadece zaman alır

Grey Goose ...

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon