Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
67 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Vitesi boşa almak!!!

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Cumartesı aydın otobanındaydım 10-15 km rampa ındım valla salladım boşa hem hızlandı arabam hemde 130-140 larda ındım
    I ' m c a p u l i n g . . .

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

Alıntı duu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trafikte kalkış yapıyorsun,
    az sonra duracaksın istanbul trafiği malum
    10 mt sonra araçlar durdu hali ile vitesi boşa alıyorum..
    durmaya yakın anlık yakıt göstergesi 2.2 - 2.3 - 2.4 - 2.5 fırlıyor
    şaka gibi

boşta iken frene bastığınzda westinghause yeterli emişi sağlamak için ecu ya gaz ver komutu verir bu nedenle frene basınca tüketim değeri bir miktar artar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

MEHTAP DANIŞIR
    cesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 6

banada bir arkadaşım kırmızı ışıkta aracı boşa al frenle bekle dedi. yoksa debriyaja basılı viteste beklersen debriyaj balatası zarar görür dedi . kafam karıştı debriyajla mı beklesem gene, yoksa boştayken frenlemi beklesem . boşta oluncada sarı ışık yandığında 2 saat debriyaja basıp vites atana kadar arkadan korna basıyolar ve de panik oluyorum napsam şaşırdım

Levent TAŞKIRAN
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. leventt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 18

kırmızı ışıkta normal frene basıp bekleyeceksiniz. 3 dakikadan fazla beklemelerde ( 3 dakikalık kırmızı ışık yok heralde) normal el frenini çekip aracı boşa alıyorsunuz...

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı cesur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    banada bir arkadaşım kırmızı ışıkta aracı boşa al frenle bekle dedi. yoksa debriyaja basılı viteste beklersen debriyaj balatası zarar görür dedi . kafam karıştı debriyajla mı beklesem gene, yoksa boştayken frenlemi beklesem . boşta oluncada sarı ışık yandığında 2 saat debriyaja basıp vites atana kadar arkadan korna basıyolar ve de panik oluyorum napsam şaşırdım
    bosa alıp bekle sarıdada bas debrıyaja tak vıtesı cık yola kırmızıda kornaya basan okuzlerde var onlara gore hareket edersek ısımız var sarıda kornaya basana ınat yesıldede beklıyorum bır kac sn ye ıyıce uyuz olsunlar duz yolda arac one dogru gıtmıyorsa ısen frene basma arkadakı carpar ıse hasar frene basıldıgı ıcın daha fazla oluyor hatta benım gıbı ondekı ıle 1 arac mesafe bırak arkadan carpan olursa onden hasar alma rıskınıde azaltmıs olursun
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

genelde 1 dk kadar oluyor bn hep debriyaja basılı 1.viteste beklerdim .şimdi alışkın olmadığımdan baze şaşırsamda önce debriyaj boşa alıyorum debryajdan ayağımı çekip frenle bekliyorum. sarı yanınca bi panikle debriyaja tekrar basıp 1.vitesle kalkıp gidiyorum bazende stop ediyorum acemilik işte

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

eyvah eyvah zak frenedemi basmıyım buna da alışmak için kafadan 2 gün lazım

Levent TAŞKIRAN
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. leventt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

yarı otomatik arabalardan bahsetmıyorsunuz heralde....

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

düz vites

Levent TAŞKIRAN
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah

bendüz vitesli arabamda debriyaj ve frene beraber basardım. hiç fren ve debriyaj balatasından tamire gitmedim....

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Alıntı cesur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eyvah eyvah zak frenedemi basmıyım buna da alışmak için kafadan 2 gün lazım
    Frene basabılırsın onda sorun yok ama arac gıtmıyorsa ne gerek frene basmaya benım ayagım yoruluyor frene basınca ondan dedım
    Konu ZAK1980 tarafından (15/04/2011 Saat 23:44 ) değiştirilmiştir.
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

A B
    Wisdom Words Kronokrator - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 80

bende alışkanlıktan hep boşta inerim ama. yapmamak lazım. hemen frenleme açısından sıkıntı. hemde denildiği gibi krank mili paso döner yakar araç

Ferdi BALLI
    _FeRDi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 DZ 0045
    Edilen teşekkür: 175

Uzun ve eğimli yolda deneme yaptım geçenlerde. Vites boştaykende araç vitesteykende rampa inişinde aynı yakıt değerlerini gösterdi araç. Karbüratörlü araçlarda boşta inmek yakıt tasarrufu sağlıyordu ama enjeksiyonlu araçlarda hiçbir mantığı yok aksine motor kompresyondan düştüğü için rampadan çıkıp düz yolda geçişte fazla yük biniyor motora.Boş vitesle iniş=rolanti olduğu için düzlükğe çıkışta 3 ede 4 ede taksanız yakıtınız yükselir. En iyisi viteste inmek.
    Konu _FeRDi_ tarafından (16/04/2011 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.

Grey Goose ...

MEHTAP DANIŞIR
    Nereden
    Ordu
    Rengi
    Evo Beyaz

ozaman vitesi boşa alıp hiç biryere basmıyorum sarı yanınca debriyaj ve 1.vites .zak sana güveniyorum ona göre

halil halil
    alfisti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 10

yokuş aşağı boşa atmak yakıt ekonomisi yapmaz.elektronik enjeksiyonlu araçlarda dizel yada benzinli fark etmez yokuş aşağı ayağınızı gazdan çektiğinizde aracın devri rölanti devrine düşünceye kadar yakıt akışı kesilir.yani araç yakıt tüketmez.ayrıca motor freninden faydalanırsınız,motor şanzıman diferansiyel birbirine bağlı belli bir hız dahilinde çalışır.boşa attığınızda yokuşun eğimine göre ayağınız frende olabilir.fren balataları ısınır ve aşınır.araç fazla yakıt tüketir. yol bilgisayarından kontrol edebilirsiniz.araç viteste inerken araçtan gelen sesleri dinleyin,birde boşta inerken gelen sesleri dinleyin.boşta inerken aracın heryerinden sesgelir.tabiri uygun olursa yolun durumuna göre tangur tungur inersiniz.acil bi durumda yüksek süratlerde vitese geçmeyebilir.
    yakıt ekonomisini sadece karbüratörlü araçlarda sağlayabilirsiniz.

ışıkta beklerkende vitesi boşa alıp beklemek balata ömrünü uzatır.

oğuz kaya
    okaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 29

Arkadaşlar benim çok yakın tanıdığım bir usta dizel arabada kesinlikle vitesi boşa alıp gitme dedi.Vitesi boşa almanın ne gibi bir tehlikesi var araştırmak lazım.Dizel arçlar biraz nazlı oluyo ilgi bekler dikkat bekler.

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boşta iken frene bastığınzda westinghause yeterli emişi sağlamak için ecu ya gaz ver komutu verir bu nedenle frene basınca tüketim değeri bir miktar artar
    şahinde de westing house a hortum bağlıdır. Freni çok pompaladığınızda onda da motor devri yükselmeye başlar. Demekki bunu da elektroniğe çevirmişler Eşit kollu terazi-dijital göstergeli terazi gibi

kurtuluş keskin
    tedirgin_08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 10

arkadaşlar kısa mesafeli yerlerde boşa almanın bi mahsuru yok.. 50 60 km yi geçmemişseniz eğer..yalnıl yüksek hızlarda boşa almak iyi değildir..aracın o andaki hararet oranı boşa aldıktan sosnra değişir.. yani boşa aalındığında aracın yağlama performansı düşer suboplar,piston iyi bir yaplama yapmaz..yakıt tasarufu bence biraz saçma...arabayı o işkenceye mahrum etmektense çok yaksın daha iyi ...hem ne kadar tasarruf edersinizki hiç düşündünüz mü..? senede belki 10 liralık hadi bilemedin 30 lira olsun....neyse allah kimseye kaza bela vermesin..cana gelene kadar malaa gelsin....

ayrıca arabanın boşta istop etme şansı dahada fazladır...birde yanlışım varsa özür dilerim .. bizim araçlarımızda egr valfi fabrika çıkısında iptal ediliyor.. buda iyi bişiy değil vede düşünün hızlı bir şekilde giderken boştasınız ve aracınız istop ediyor.. ve aklınıza gelen duaları o anda okumaya başlıyorsunuz...zaten bizim arabalarımız 50 km yi çıktığınızda boşa alırsanız devri 0,6 lara kadar düşüyor her an istop etme olasılığı olabilir...
    Konu tedirgin_08 tarafından (16/04/2011 Saat 18:27 ) değiştirilmiştir.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı tedirgin_08 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar kısa mesafeli yerlerde boşa almanın bi mahsuru yok.. 50 60 km yi geçmemişseniz eğer..yalnıl yüksek hızlarda boşa almak iyi değildir..aracın o andaki hararet oranı boşa aldıktan sosnra değişir.. yani boşa aalındığında aracın yağlama performansı düşer suboplar,piston iyi bir yaplama yapmaz..yakıt tasarufu bence biraz saçma...arabayı o işkenceye mahrum etmektense çok yaksın daha iyi ...hem ne kadar tasarruf edersinizki hiç düşündünüz mü..? senede belki 10 liralık hadi bilemedin 30 lira olsun....neyse allah kimseye kaza bela vermesin..cana gelene kadar malaa gelsin....

ayrıca arabanın boşta istop etme şansı dahada fazladır...birde yanlışım varsa özür dilerim .. bizim araçlarımızda egr valfi fabrika çıkısında iptal ediliyor.. buda iyi bişiy değil vede düşünün hızlı bir şekilde giderken boştasınız ve aracınız istop ediyor.. ve aklınıza gelen duaları o anda okumaya başlıyorsunuz...zaten bizim arabalarımız 50 km yi çıktığınızda boşa alırsanız devri 0,6 lara kadar düşüyor her an istop etme olasılığı olabilir...
    ben hiç sizin dediğiniz gibi 50 km yi geçince boşa atıp devir 0,6 ları görmedim 3000d/dk da boşa atıyorum 1200 lere gelince gaz verip 0,9 larda sabit kalıyo(tüp taktırana kadar böyleydi) tüpten sonra dediğinizi yaşadım ama stop etme olmadı. yanlış anlaşılmasın boşa atmaya karşıyım herzaman çıktığın viteste inecen bana göre gerçi arada bir sallıyoz boşa am ii değil diğer arkadaşların da dediği gibi araç boşta çalışırken neticede yakıt sarf ediyo hatta tüp taktırdığım yerde bunu gösterdiler: araç rölantideyken gaza yüklenip bıraktıklarında enjektör püskürtme sıfır oluyo taki rölanti devrine yaklaşana dek yaklaşırken tekrar yakıt püskürtülüp rölantide çalışmasına devam ediyo

NHT ÖZCAN
    ntcn 17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 101

Bir deneme de bizden 1.6 hdi tepee 5 wites yokuş aşağı vites de anlık tüketim 0.00 boşta 2.0-2.2 gibi değerleri gösteriyor.Dizel arabalarda vitesde inmek daha iyidir.Bu değerler vitesde gaza basmadan yapılmıştır.
    İmza kurallarını gözden geçirdim

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon