9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 1.4 fire 8v sürüş izlenimi ve testi alintidir,,

bülent biricik
    puntobilo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 16

Standart 1.4 fire 8v sürüş izlenimi ve testi alintidir,,

- İlk kez 1993'de Uno modelinin yerine satışa sunulan Punto üretildiğiilk dönemde büyük ilgi gördü. Altı ileri vitesli ve spor şanzımanasahip bu otomobil dönemin standartlarını zorluyordu.
    - İkinci nesil Punto ilk nesil kadar ilgi görmeyince Fiat kurmaylarıgeçtiğimiz yıl adından başlayarak tepeden tırnağa yenilenen ve yeninesil Corsa platformu üzerinden yükselen Grande Punto'yu tanıttılar.
    - Maserati'den izler taşıyan Grande Punto Türkiye'de 1.4 lt 77 HP,1.4 litre 95 HP benzinli, 1.3 litre 75 HP, 1.3 litre 90 HP dizelmotor seçenekleri ve üç ve beş kapılı gövde versiyonlarıyla satılıyor.
    Konfor, işlevsellik ve donanım
    " Grande Punto'nun iç mekanı adından da anlaşılacağı üzerineselefine oranla büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor.
    " Geniş ön ve yan camları ile çift açılı dikiz aynaları sayesindegörüş problemsiz. Özellikle basık tavan ve A sütununun eğimi öndekelebek camlarını zorunlu kılmış. Bu da aracın iyi bir görüş alanısunmasına katkı sağlıyor.
    " Beş kademeli düz vitesin geçişleri yumuşak ve direksiyonuntepkisi çok başarılı. Araç bu sayede seri manevraya imkan tanıyor.
    " İç mekanda ergonomik bir sorun bulunmuyor.
    " Grande Punto'nun 275 litrelik bagajı arka koltuklar katlandığında1030 litreye kadar artırılabiliyor.
    Sürüş İzlenimi
    Maserati'den izler taşıyan yüzüyle dikkat çeken Grande Punto, inceuzun far camları ve bunların altındaki büyük far yuvaları, uzunburun ve eğik ön camıyla dinamik bir görünüme sahip.
    Eğik ön cam nedeniyle ön kapının önüne kelebek camları yerleştirilmekzorunda kalınmış. Bu da eğik ön cam yapısı ve kalın A sütununundönüşlerde çevre görüşünü kısıtlamasını engelliyor. Arkada bölümdetavana kadar C sütununu kaplayan stop farları ise klasik Punto tasarımınıvurguluyor.
    Otomobilde bagaj kapağının sadece içeriden veya anahtar yardımıylaaçılabilmesi güvenlik açısından iyi düşünülmüş. Ancak koltukta vedireksiyonda yükseklik ayarı olmasına rağmen emniyet kemerinde yükseklikayarının bulunmaması önemli bir eksiklik.
    İç mekan selefine oranla önemli oranda büyümüş ve test ettiğimizüç kapılı modelde bile arka bölümde yeterli diz mesafesi bulunuyor.Sade bir tasarıma sahip olan ön konsol ve gösterge paneli kolayanlaşılır yapısıyla son derece pratik kullanım imkanı sunuyor. Direksiyondankumandalı müzik sistemi konforlu sürüş imkanı verirken, geniş önve yan camlar net bir görüş alanı sunuyor. Aracın 275 litrelik bagajhacmi arka koltuklar katlandığında 1030 litreye kadar artırılabiliyor.
    Test ettiğimiz modelde kullanılan 1.4 litrelik benzinli motor 6000d/d'de 77 HP güç ve 3000 d/d'de 115 Nm tork sağlıyor. Alt devirlerdecansız kalan motor devir yükseldikçe gücünü hissettirmeye başlıyor.Ara hızlanmalarda ağır kalan otomobil performanstan daha çok yakıttüketimi düşünülerek geliştirilmiş. Yine de 1368 cc hacmindeki motor1025 kilogramlık otomobili çekmekte zorlanmıyor.
    Yaptığımız testlerde 0'dan 100 km/s hıza 14.3 saniyede ulaşırken,son hızı 161 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km'de ortalama6.2 litre yakıt tüketen Grande Punto 1.4 Fire'da bu oran agresifkullanımda artış gösterebiliyor. 45 litrelik deposuyla 725 km'likmenzil sunan otomobilin yol tutuşu ise sertliği iyi ayarlanan süspansiyonsistemi sayesinde başarılı.
    Yan rüzgarlardan etkilenen otomobil sert girilen virajlarda tedirginlikyaratıyor ancak oldukça başarılı tepki veren direksiyon sayesindearaç kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor.
    Grande Punto 1.4 Fire 100 km/s hızla giderken yapılan ani frende41 metrede durmayı başardı. Bu değer güvenlik sınırları içerisinde?
    Güvenlik
    Grande Punto kullanım karakteriyle sürücüsünü etkilemeyi başarıyor.Beş ileri oranlı şanzımanın geçişleri net vites aralıkları iyi seçilmiş.İç mekan gürültüsü kabul edilecek düzeyde. Süspansiyon sistemi oldukçakonforlu. Yüksek süratte sürücüsüne güven veren otomobil, başarıyıbir yol tutuş performansı gösteriyor. Bunun yanı sıra Euro NCAPtestlerinden aldığı beş yıldızlık sonuçla güvenlik kriterindekiiddiasını da yineliyor. Grande Punto'nun fren sistemi testimiz süresincegüven verdi.

2. Bu mesajı için 4 kişi puntobilo'ye teşekkür etti:

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

gzel pylşım teşekkürler
    TSİ Jetta.

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

1.4 Evo Dynamic,Dualogic
    Frenler harika iş yapıyor,araç otomatik olmasına rağmen ara hızlanması çok iyi,araç daha 80 km de olmasına rağmen otobanda düz yolda 170 km gördüm,daha gideri vardı kıyamadım,yol tutuş çok iyi,rüzgar sesi yüksek süratte bile makul seviyelerde,yakıt tüketimi agresif kullanımda 7.4 litre,normal kullanımda 6.1 litre olarak gerçekleşti,ses sistemi idare eder,klima sistemi çok iyi ısıtıyor ve çift bölgeli olması iyi bir özellik,direksiyon hafif + dualdrive devredeyken inanılmaz hafifleşiyor,yüksek süratte sertleşmesi de güven veriyor,arka koltuklar çok rahat diz mesafesi yeterli,ön taraf zaten ayrı bir güzellik,sky-dome tavan özelliği araca farklılık katıyor,iç mekanı ferah gösteriyor...

Bunlarda benim izlenimlerim...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

valla debriyajın ordan bi yerden soğuk hava geliyor ama nerden çözemedim bu da benim izlenimim

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

Alıntı takres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla debriyajın ordan bi yerden soğuk hava geliyor ama nerden çözemedim bu da benim izlenimim
    kptum ya
    TSİ Jetta.

Serhat Serhat
    İl Başkanı (Kırşehir) takres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1804

abi çok ciddiyim valla sabah bacaklarım buz tutuyor sadece araba hareket halinde olduğu için eğilip bakamıyorum da

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

gplerde ne yazıkki kalorifer zayıf.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Serkan Küçük
    serkankucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 410

Alıntı takres Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi çok ciddiyim valla sabah bacaklarım buz tutuyor sadece araba hareket halinde olduğu için eğilip bakamıyorum da
    sen arabayı sürerken sana göre sağda kalır hava üfleyen yer var... aynı şekilde benim de ayaklarım pişmişti bi keresinde ve çözüm olarak sadece orta ve yukarı üflyecek şekilde seçtim dijital klimamda. aşağından üflemeyi kestim rahat ettim.

HAKAN SABANCI
    karaduman forever... :) sabanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Plaka
    35 AN 1933
    Edilen teşekkür: 403

paylaşım için teşekkürler...