Sayfa 1/3 123 SonSon
50 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 110 km + hız ile önünüze köpek çıksa

Zynl krcn
    ZAK1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07ÜJİ34
    Edilen teşekkür: 1924

Standart 110 km + hız ile önünüze köpek çıksa

Arkadaslar tatıl donemındeyız bıldıgınız uzere sehırler arası yollarda genelde 110 km ve üstü hız ıle yolculuk yapmaktayız fakat otobanda onunuze kopek ,kaplumbaga,essek,at,dana gıbı hayvanlar cıkması durumunda takla atmadan en az zarar ıle olaydan nasıl kurtulabılırız.Gecen aksam Bozkurt abı ve forumdakı bır kac arkadas ıle muhabbetı oldu ve Erdi'nin ''Lütfen Birazdaha '' baslıklı konusundan sonra konu acmaya karar verdım .
    Boyle Bır durumda kımısı kopek cıkarsa frene yap dıreksıyonu kır,kımısı dıreksıyona asıl fren yapma ustunden gec dıyerek fıkırlerını belırttı ama net bır sonuca ulasamadık Yıllardır uzun yolda arac kullanan(Nabi,Coskun,Bozkurt,Burak,Erdi,Serdar abılerım ,kardeslerım ) ve benden oldukca tecrubelı arkadaslar fıkırlerınızı onerılerınızı forum cemati ile paylasır ısenın elbette bırılerının ısıne yarayacaktır
    Zeynel KARACAN

"Allah bir ülkeye yardım etmek isterse, onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir"

2. Bu mesajı için 3 kişi ZAK1980'ye teşekkür etti:

Çağrı Cihanoğlu
    KeL_BLaDe CaGRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 364

eşşek, at ve dana dan kurtuluş yoktur. işiniz azraile kalmıştır espri yaptığıma bakmayın, o hızla o hayvanlara çarpmanın, duvara çarpmaktan hiçbir farkı yoktur.en iyisi sert bir manevrayla kurtulmaya çalışmak. ama bu durumda da aracın savrulma ihtimali çok yüksek.

ufak hayvanlarda da en iyisi gaza yüklenip üzerinden geçmeye çalışmak. gaddarca görünebilir ancak yapacak başka birşey yok.

zaten panik anında bu konuda yazılanların zaten hiçbiri aklınıza gelmeyecektir.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ertuğ Torun
    T-jet uzmani Romeo_er2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 GTR 52
    Edilen teşekkür: 1032

başıma geldi..dana değildi ama aynı hızla önüme dana gibi bi kadın atladı..fren fln kurtarmayınca kırıverdim direksiyonu..netice.

esp== hayat kurtarıyo
    06 GTR 52

-Crossfit-
    Forging Elite Fitness

6. Bu mesajı için 2 kişi Romeo_er2'ye teşekkür etti:

Tolga Güçlü
    Şanslı ve Hızlı Üye tolgaank88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 24**
    Edilen teşekkür: 707

cagrının da dediği gibi o anda bu yazılanların hiçbiri aklınıza gelmez
    kurtarabileceğini aklın kesiyorsa kaçmaya çalışırsın şanslı isen atlatırsın diğer turlusu kısmet inş başına gelmez.
    eger hayvan buyuk ise belki o an geri veya ileri kaçmaya çalışıcak ve sende kurtarmaya çalışırken çarpışıcaksınız buda mumkun,o yuzden o an ne yapman gerekiyorsa reflekslerin senin yanında olucaktır

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

küçük bir hayvan çıkarsa tilki, köpek, kedi v.s. ve kaçacak yer yoksa, çarpmak kaçınılmazsa sakın fren yapmayın, tampona daha çok zarar verirsiniz araba öne doğru dalacağı için.

büyük baş hayvan çıkarsa kurtarmaya bakın, yapacak pek birşey yok.

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

hemen hemen her haftasonu ş.urfa-gaziantep arası gidip geliyorum, otobanda 2 ve 4 ayaklı eşekler resmen cirit atıyor. bende hem yola hemde refujların dış tarafını devamlı kontrol ederek daha güvenli bir şekilde yol almaya çalışıyorum.
    ama kedi,köpek gibi aniden çıkabilecek hayvanlar için kaçabildiğin kadar kaçmak en doğrusu. en kötü ihtimalle ortalayıp vurmak yerine köşelerden vurmaya çalışın, hem aracınıza çok fazla zarar gelmez hemde köşeden çarptığınız için hayvan savrulur, tecrübeyle sabittir

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Benimde başıma gelen bir olay Ankarayı bilen arkadaşlar daha iyi anlar Optimumdan Çayyoluna dönüyorum çevre yolundan Eskişehir yoluna bağlandım sol şeritte 110-120 gibi bir hızla giderken önümde yatık bir durumda kamyon lastiği arabam Megan, (2002 kasa) altı yüksek olmasa ne olurdu hiç bilmiyorum üstünden geçtim gitti ama Puntişle olsaydı sanırım ön kısımda çok büyük bir hasar olurdu... Bide böyle hayvanlar var ülkemizde kendi olmasabile eseri kalıyo.
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE DEDİRTENE !

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Burak G
    BuRaK-BG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    BG
    Edilen teşekkür: 385

bu bir yerde kader kısmet gerçekten. çünkü nerde hangi hızla giderken neyle karşılacagaımızı bilemeyiz.gündüz yine sorun yok,renkler itibariyle büyük ölçüde yola çıkan yabancı seye göre hareket ederiz.ancak bu iş gece çok daha tehlikeli oluyor.
    öncelikle köpek,beton duvar etkisi yaratan bir hayvan,kemikleri çok sert dolayısıyla canlı herseye vurmaktan kaçınırken köpekte iki defa kaçınmak gerek.

genel olarak bütün havyanat ve benzeri canlı cansız herseye vurmaktan kaçınmak gerek,ancak vurmak mecburi hale geldiyse mümkün olan en düşük hıza ulaşmak(yerde yatıyorsa veya düşük yükseklikte bir seyse vuruş esnasında freni bırakmak) ve direksiyonu saglam tutmak gerekir.vurdugun seyi hiçbir zaman ortalama çünkü köşelerden vurursan vuruş hızı ile onu savunurursun ve zararını en aza indirgersin.çok sert fren yaparsan 110 km civarı hızlarda direksiyon hakimiyetini kaybedebilirsin.

benim en büyük tavsiyem vurmak kaçınılmazsa "frenle - yavaşla - köşeden çarp" olur.
    Konu BuRaK-BG tarafından (20/07/2010 Saat 09:03 ) değiştirilmiştir.

13. Bu mesajı için 3 kişi BuRaK-BG'ye teşekkür etti:

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

geçen sene dayım istanbuldan konyaya giderken kütahya tarafında gece görmeden bir köpeğe çarpmış 100 mt gittikten sonra ses gelmeye başlamış bir bakmış ön tampon far jant yamulmuş ve rot başları kırılmış gerçekten hayvanın kemikleri çelik bariyer gibi

Sertaç Sertaç
    smartmavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Valla cok ciddi bir durum, cunku 110 km/sa hizla giden arac saniyede 30,5 metre yol aliyor demek. Kopegi gordugun anda ona 30 metre daha yaklastin demek. Ayagini gazdan cekip frene baskmak 1 saniye olsa +30 metre daha. Araciniz henuz yavaslamaya baslayinca 60 metre daha yakinsiniz. Gerisini siz hesab edin.

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

Birşey sorgulamaya gerek yok o an ne yasadıgını ancak kurtarınca hatırlarsın o an sen değil reflekslerin hakimdir sana saniyelik tepki verirsin.zaten büyük ihtimalle o an saga ya da sola kırarsın direksiyonu.
    EVOEVOEVOEVOEVO

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

önünüze çıkan hayvanın büyük başmı küçük başmı olduğu çok önemli
    büyük baş hayvan ile çarpışma sırasında ayrı
    küçük baş hayvan ile çarpışma anında farklı yol izlenmelidir
    konunun başlığındaki süratle yani 110 ve üstü bir hızla büyük bir hayvan ile çarpışacaksanız pek yaşama şansınız olmaz aracınız otomobil ise
    çünki büyük baş hayvanların yani inek öküz at eşşek gibi hayvanların çarpışma anında
    gövde kısımları aracın ön kısmından yüksek olup sürücü hizasına gelmektedir
    çarpışma sırasında aşağıda resimlere vericem aracın ön tamponu fazla hasar almaz ama
    çarpılan hayvan kaput üstünden tavana kadar olan bölmeyi ortadan kaldıracak sürücünün bulunduğu bölümü komple ezecek kadar hasar verebilir
    büyük baş hayvan ile çarpışma kaçınılmaz ise yani kurtarma imkanı yok ise kesinlikle hayvan ortalanıp çarpışma gerçekleşmemeli
    elinizden geldiği kadar hayvanın ön kısmından yada arka kısmından çarpışmanın meydana gelmesi sağlanmalıdır
    bu şekilde ön veya arka tarafından darbeyi alan hayvanı önünüzden savurarak yaşam alanınızdan uzak tutmayı başarabilirsiniz
    eğer çarpışma yaşanacak hayvan küçük baş yani kedi köpek koyun tilki gibi hayvan ise
    ve yine çarpışma kaçınılmaz ise ve süratiniz konu başlığındaki gibi yüksek ise çarpışa esnasında ayak frenden çekilmeli ve hayvan aracın önüne ortalanacak şekilde asla hayvan tekerleklerinize denk gelmeyecek şekilde çarpışma tamamlanmalıdır
    eğerki hayvan ön tekerleklere veya arka tekerlekere denk gelirse aracınız kontrolden çıkıp takla atmanız veya şarampole yuvarlanmanız kaçınılmaz olacaktır
    aşağıda hayvanlara çarpılarak meydana gelmiş ir kaç kaza fotoğrafı paylaşıyorum
    inceleyerek fikir sahibide olabilirsiniz

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

18. Bu mesajı için 15 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

3 ay önce pamukovayı geçtikten hemen sonra köpek çıktı.. saat 8 di.. hava karanlıktı.hızım 90 civarıydı.. yol boş olduğu için sağa kaçarak kurtulmayı başarmıştım.. köprek bir sağa bir sola kaçıp duruyordu.. allahtan kurtarmayı başardım..

Serkan Küçük
    serkangsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Bilgiler için teşekkürler hepsi çok önemli..
    Bundan üç dört yıl kadar önce yola aniden diklemesine çıkan motosikletliye çarpmamak için direksiyonu aniden kırmıştım ve sienama 10 yıllık hayatının en önemli kazasını yaşatmıştım trafik çok dikkat istiyo bi anlık gözünüzü yoldan ayırmak paalıya patlayabilir Allah kimseye kaza yaşatmasın

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

valla siz ne kadar dikkat etsenizde olacağın önüne geçilemiyor. 2-3 sene önce motorsikletimle bir kediyi ezdim hala inanamıyorum.
    Ön lastiğin eni 10 cm ya var ya yok koskoca caddede geldi buldu beni ne kaçabildim ne frenleyebildim geçtik gittik.

Serdar Karaaslan
    BSK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 310

Köpekler kornaya tepki vermiyorlar diye duymuştum doğru mu bilmiyorum...
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE VE DEDİRTENE !

Mehmet U.
    LTAB Riddle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 122

Dün Adana'dan gelirken önüme tilki çıktı sert bir şekilde direksiyonu kırdım ancak genede sağ teker üzerinden geçti ..

yapacak çok bişey yok siz direksiyon kırsanızda hayvanın verecği tepki belli olmadığı için sizin direksiyon kırdığınız tarafa doğruda kaçabiliyor. Penaltı gibi şans.
    "Silgi kullanmadan resim çizme sanatına hayat denilmektedir."
    (John Christian)

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

dengesi yerinde olan düz doğrultuda bir cisime çarpan aracın çarpışmadan sonra vereceği tepki ile
    çarpışmadan önce ani yön değiştirme ve savrulma ile dengesini yitirmiş bir aracın
    bir cisme çarpması sonucu vereceği tepki ya takla atmak ya uçurumdan uçmak yada karşıda gelen ile kafa kafaya çarpışma olacaktır
    şahsen ben
    yola çıkan topu ezmemek için karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışanıda
    önüne çıkan kaplumbağayı ezmemek için şarampole uçup 2 kişinin öldüğünüde gördüm
    bizde bir kural vardır eğer çarpışma kaçınılmaz ise en az riskle çarpışmayı gerçekleştireceksin
    bazen çarpışmadan kaçmak hayatınıza bile mal olabilir

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

ZAFER MUTLU
    zafermutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 445

Alıntı GP COSKUN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dengesi yerinde olan düz doğrultuda bir cisime çarpan aracın çarpışmadan sonra vereceği tepki ile
    çarpışmadan önce ani yön değiştirme ve savrulma ile dengesini yitirmiş bir aracın
    bir cisme çarpması sonucu vereceği tepki ya takla atmak ya uçurumdan uçmak yada karşıda gelen ile kafa kafaya çarpışma olacaktır
    şahsen ben
    yola çıkan topu ezmemek için karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışanıda
    önüne çıkan kaplumbağayı ezmemek için şarampole uçup 2 kişinin öldüğünüde gördüm
    bizde bir kural vardır eğer çarpışma kaçınılmaz ise en az riskle çarpışmayı gerçekleştireceksin
    bazen çarpışmadan kaçmak hayatınıza bile mal olabilir
    çok güzel açıklamalar aynen katılıyorum

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

28. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/3 123 SonSon