Sayfa 1/2 12 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Neden savuruyor? Evo ile savruldum az kalsın meftaydık

mz t
    mzt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 4

Soru Neden savuruyor? Evo ile savruldum az kalsın meftaydık

selam arkadaşlar..
    dün mahmutbey çevre yolunda 5. vites 110 ile bir viraja girdim.. ilk başta keskin gelmedi ama epey bi keskinmiş, virajın ortasında arka savurdu sol arka teker feci cıyakladı. az kalsın meftaydım allahtan fren yapmadım toplayıp gaz verip sıyrıldım, ama hepsi refleks oldu bilinçli kurtarmadım anlicanız..
    ilk kez böle bişe geldi başıma...
    asıl beni kızdıran; benim evo 1.3 multijet ve ESP si var..ama ESP devreye girmedi...o durumda aktif olmicaksa ne zaman olcak yaw bu, süs diye mi koydular bunu,o kadar para saydık.... bi bileniniz var mı acep niye bizim puntolarda esp devreye zor giriyo??
    ya bi de bişey takıldı aklıma:kaputun altındaki motor bloğu bende faklı mat plastik üstünde multijet yazıyo sadece...çoğu evoda parlak plastik kaplı fiat logoso solda,ve multijet 1.3 yazan blok var..acaba benim motor 2. nesil multijet deilde ilk gp motorundan mı şimdi buna da sinir oldum yaw..
    kendinize iii bakın, evo ve gp lerinize de.......

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

büyük geçmiş olsun..
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

salih yaprakcı
    dallix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 46

Geçmiş olsun, esp açıksa ve devreye girmiyorsa bozuk olma ihtimali büyük eğer bozuksa serviste çok büyük maraz çıkarma hakkına sahipsiniz sonuçta canınızı emanet ediyorsunuz fakat esp var diyede abartmamak daha mantıklı olacaktır yada 110 la o tip bi viraj dönmek istiyorsanız lastik tabanlarını abartı şekilde genişletmelisiniz spor helezon takmalısınız kule gergisi spacer takmalısınız

Sercan Türköz
    bravo_sercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Edilen teşekkür: 549

Virajın ne kadar keskin oldugunu bilmedigimiz için kimsenin net bişey soylicegini sanmıyorum.
    ki esp kapatılmıyor , oyle bi secenek yok.
    esp nin çalışıp çalışmadıgını anlamak için , boş bi alanda, ani sağ sol hareketleri yaparak anlayabilirsiniz. direksiyonu hangi tarafa kırıyorsanız arka ters tekerin tak tak ederek o tekere fren uygulaması lazım.

Dünya Kadar Malın olucağına Fındık Kadar Turbon olsun =)

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Nalbant
    Punt∞ Evo.. EvoKoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    16 EV 0..
    Edilen teşekkür: 368

Alıntı bravo_sercan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Virajın ne kadar keskin oldugunu bilmedigimiz için kimsenin net bişey soylicegini sanmıyorum.
    ki esp kapatılmıyor , oyle bi secenek yok.
    esp nin çalışıp çalışmadıgını anlamak için , boş bi alanda, ani sağ sol hareketleri yaparak anlayabilirsiniz. direksiyonu hangi tarafa kırıyorsanız arka ters tekerin tak tak ederek o tekere fren uygulaması lazım.
    Boş bir pazar alanında mümkünse ıslak zeminde 70-80 km hızla deneyin

Konu EvoKoray tarafından (14/06/2010 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.
    2010-Nisan , Punto Evo 1.3 Multijet Dynamic

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

geçmiş olsun....

ORÇUN ÇABUK
    aŞK 3 HaRF BMW WiSTaRiA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2431

Sercan kardşime katılıyorum esp kapatma imkanımız yok. Ya sizin aracınızda esp yok yada esp nizde problem var servise baktırmanızı öneririm...

Can Yağcı
    Mazüt Powır :D Du Hast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BA 9125
    Edilen teşekkür: 1028

evo ları bilmiyorumda, normak gp ler en azından benimki hem kafadan hemde arkadan kayıyor araba virajlarda zorlarsam lan şimdi arka atıcak hafif yanlıcak diyorum arabanın arka ile birlikte önde kaymaya başlıyor. hafif bir direksiyon darbesi ile topluyor ama ilginç bir durum. belki lastiklerdendir.

esp öyle bir durumda kesin devreye girmesi lazm. belki girmiştir, daha sert kayacakken o kadar ile kurtarmış olabilirsiniz ve olayın heyecanıyla aracın kendinden fren yaptığını hissedememiş olabilirsiniz.

Ertan GÜNDOĞDU
    Slow Down brabus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 ED 0455
    Edilen teşekkür: 230

Öncelikle geçmiş olsun kötü kaza olabilirdi.
    Hızlı girdiğiniz virajda en güvenli şekilde almak için hem genişten almalı viraj ortasında viraj içine teğet geçilmesi sonra yine genişten almak gerekiyor. Bir de olabildiğince küçük viteste girip o hıza göre aracı sabit hızda tutacak kadar gazda olması lazım. Sabit gazla durursa savrulma riski azalır. Lastiklerin yere basma kuvveti artar.
    ESP konusunu kesinlikle dene arkadaşlar önermiş zaten boş bir yol bul veya geniş aşağı doğru bir viraj zorla bakalım devreye giriyor mu...
    Genel olarak ben de GP yi biraz zorladım fena değil bu tarzda her araç bu kadar savrulur. Normal bir viraj için 110 km, 5. vites Esp'li olsa da tehlikeli olabilir...

05 Alfa 156 1.6 Dist. (2004.10 - 2009.10) --- 09 Nissan Qashqai Tekna Exec. (2009.12 - ...) --- 06 Grande Punto Starjet (2010.05 - ...)

salih yaprakcı
    dallix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 46

evo ve gp ağırlık merkezi yukarda bi araç golflerle kıyaslarsak en az 20 cm yükseklik farkı vardır bu yüzden stock halde mükemmel bi viraj performansı beklemek saçma olur,yukarda yazan tüm arkadaşlara katılıyorum ne gerek var hızla viraja girmeye quattro A5 sürmüyoruz

Ertan GÜNDOĞDU
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 ED 0455

Alıntı dallix Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evo ve gp ağırlık merkezi yukarda bi araç golflerle kıyaslarsak en az 20 cm yükseklik farkı vardır bu yüzden stock halde mükemmel bi viraj performansı beklemek saçma olur,yukarda yazan tüm arkadaşlara katılıyorum ne gerek var hızla viraja girmeye quattro A5 sürmüyoruz
    ağırlık merkezi konusunda doğru yazmışsın, şişko ve yüksek bir araç sonuçta ama Golf'le 20 cm ağırlık merkezi farketmez. en fazla 10 cm olduğunu düşünüyorum. 5 cm bile çok çok fazla yol tutuşa etkisi oluyor bir de sert süspansiyon.

05 Alfa 156 1.6 Dist. (2004.10 - 2009.10) --- 09 Nissan Qashqai Tekna Exec. (2009.12 - ...) --- 06 Grande Punto Starjet (2010.05 - ...)

O Ç
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretçi049 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 NOC 90
    Edilen teşekkür: 265

Eğer devamlı virajlara süratli giriyorsan lastik ebatlarını biraz büyüt derim yol tutuşunu mükemmel derecede arttırıyor. Ben aracı ilk aldığımda 15" 175 taban ve 4 senelik lastikler vardı araçta 48500km'de araç, keskin sayılabilecek ir viraja abartmıyorum 40km/h ile girdim bir baktım araba spin attı
    Zaten değiştirecektim jant ve lastikleri hemen ertesi gün gittim 17" ve 205 taban lastikler aldım araç şu an hiç savurmuyor desem yeridir.

Bu arada ESP'yi bencede bir dene arkadaşım boş bir yerde 70-80'e çıkmanada gerek yok daha az hızlarda da deneyebilirsin.

sertaç şimşek
    sertaç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 15

sürekli bir viraja girdiğinde yani devam eden esp devreye girdiği anda arka tekerden kayma sesi gelebilir ve anladığım kadarıla sen bu sesten korkmuş ve panik yapmışsın. eğer paniklemeseydin aynen devam etseydin araç ufak rahatsızlıklarla o virajdan çıkardı emin ol. çünkü esp nin tam anlamıyla kendini göstereceği bir hız ve viraj senin girdiğin viraj. sana tavsiyem virajlara girdiğin zaman esp devreye girmiyor diye panikleme ve aynen devam et. zamanla alışırsın buna.
    sertaç şimşek...

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ŞENOL KARASU
    skydome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 237

esp devreye girmeliydi...esp devreye girse lastik sesi duymazdınız...ben esp ye güvenerek virajlara korkmadan giriyorum ve inanın araba çok iyi topluyor...4 5 defa soktum devreye ve garip bi his...sanki bilinmeyen bi el sizi tekrar viraj çizgisine itiyor...
    Bravoo Multijet Emoo+lavv+skyy

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

"esp var nasıl olsa toparlar" mantığı insanların pazarlama uğruna nasıl kandırıldığının bir göstergesidir. evet esp bir fark yaratıyor ama çok sınırlı. örnek vermek gerekirse bir viraja espsiz max 65kms ile girilebiliyorsa, espli max 70kms ile girilebilir. bu kadar.. 71kms ile girerseniz kayarsınız!!
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

18. Bu mesajı için 3 kişi usermm1'ye teşekkür etti:

Ertan GÜNDOĞDU
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 ED 0455

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "esp var nasıl olsa toparlar" mantığı insanların pazarlama uğruna nasıl kandırıldığının bir göstergesidir. evet esp bir fark yaratıyor ama çok sınırlı. örnek vermek gerekirse bir viraja espsiz max 65kms ile girilebiliyorsa, espli max 70kms ile girilebilir. bu kadar.. 71kms ile girerseniz kayarsınız!!
    ben espli 70le alinabiliyorsa espsiz de 70le alinabilecegini dusunuyorm. tabi risk cok artar.

ÖMER EREN
    Ceday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 43

Alıntı usermm1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle katılıyorum esp ye güvenerek kafanıza göre virajlara giremezsiniz.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

bir aracın viraj kabiliyetinin yanında sürücüsünün de viraj kabiliyeti aracın dengesini önemli ölçüde etkiler
    her virajın kendine özgü özellikleri olabilir virajın zemininden tutun eğimi açısı gibi faktörler denge için önemli unsurlardır
    kaldıki aracınız esp sistemi ile donatılmış olsa bile siz viraj apexini doğru ayarlamadıysanız
    netice yine kayma ve savrulmayla sonuçlanacaktır
    anlattığınıza görede zaten tekerlek sesinden bahsetmişsiniz ve muhtemelen esp sisteminiz devreye girmiştir e onun yardımıyla olası bir spin atmadan veya takla atmadan kurtulmuşsunuz
    bu seferlik geçmiş olsun ancak aklınızda bulunsun aracınızı her zaman tam limitlerinde kullanmayın olası bir aksilik durumunda sizi tolere edecek toleransı sağlamak için 70 le zorlanarak dönmeye çalışacağınıza 65 le dönün aksilik durumunda size o 5 km lik düşük sürat çok şey kazandıracaktır
    saygılar

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

22. Bu mesajı için 2 kişi GP COSKUN'ye teşekkür etti:

ŞENOL KARASU
    skydome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 237

arkadaşlar esp nin toplayabileceği hız vardır toplayamayacağı hız vardır.toplayabileceği hareket vardır toplayamayacağı hareket vardır...Kalkıp da tabii ki dangalak gibi esp ye güvenip viraja girilmez..
    Bravoo Multijet Emoo+lavv+skyy

Onur Soyadı
    squidward - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 32

geçmiş olsun bende dün punto evo aracımı teslim aldım bir viraja 130 ile girdim ama pek keskin değildi savrulma olmadı bende demek ki dikkat etmek lazım

Sayfa 1/2 12 SonSon