Sayfa 2/2 İlkİlk 12
40 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Neden savuruyor? Evo ile savruldum az kalsın meftaydık

berkeraaa
    Ziyaretçi berkeraaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

GP lerimizde maalesef dönme eğilimi çok yüksek....Yağışlı havada biraz hızlı kalktım ve araç aynen 360 derece dönmeye başladı...kaldırıma çıkıyordum az kalsın.......

Halit BEBEK
    nerhal61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    BIZEHERYERTRABZON
    Edilen teşekkür: 257

Dün ben de Ankara-Karabük yolundaydım. Ama son model mondeo ile...Bilmediğiniz yollarda temkinli gitmek iyidir ama asfalt öylesine cıvık olmuş ve erimişti ki...Bu yolu bilenler bilir, sağlı sollu virajlar, hızlanıp sonunda keskin virajla dönülen yollar. Araba üst sınıf bir araba...Yol bir yerde 100 le giderken viraja gireceğimi anladım ve motor freni ve cok az frenle düz olarak hızımı 70 lere düşürdüm, viraj herkesin de kabul edebileceği, dönülebilir bir viraj idi, ama asfalt o noktada öyle bir erimiş idi ki, arabanın arkası gitmeye başladı,gaza dokundum ama kaymaya devam,o anda ucu toplarken azcık frene dokundum ki ön de kaydı, sonuç olarak karşıdan da araba geliyordu ve ciddi tehlike atlattım.

Evo da ise ben esp yi devreye sokacak hamlelere girmedim, ama arkadaşıma aldıgımız gp (evo degil) ile limitleri zorladık boş bir yerde ve tak tak vuran esp yi hissettik.

O anda siz belki de bunu hissetmediniz. Öte yandan lastik havalarınızı kontrol ettirin. İyi tutunma için lastik havalarını 30lara belki de 29 lara çekebilirsiniz yaz aylarında...Ülkenin birçok yerine gidiyorum ve otobanlar hariç yollarımız yazın cok cok kötü arkadaşlar. Bölünmemiş yollarda 120 yi katiyen geçmeyin. En ideali de 90..

Keyifli sürüşler

mz t
    mzt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 4

Standart haklısın...

doğru dedin kardeş... olaydan sonra lastik basınçlarına baktım ön ve arka 4 tekerde 43 çıktı...
    sinir oldum..daha 20 günlük araç fabrika çıkışı 43 şişirmişler...
    hemen ön 33 arka 30 yaptım..
    peki yüksek basınç savrulmada bu kadar katkı yapar mı ki????

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erkan Karakan
    SpyHunter33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 732

Alıntı mzt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    doğru dedin kardeş... olaydan sonra lastik basınçlarına baktım ön ve arka 4 tekerde 43 çıktı...
    Yapar...Hava basıncı yüksek olduğundan tekerlerkler yere tam anlamıyla yüzeysel olarak tutunamaz. tekeler şiştikçe sadece orta kısımları bombe yaparak tutunur buda savrulmalara neden olur. Ayrıca sıfır alınan araca yapılacak ilk işlem lastik basınçlarını kontrol ettirmektir. Çünki araçlar tır ile taşınacağından ve oto satış bayilerinde bekleyeceğinden yüksek basınç değerleri ile şişirilir...
    Artık Fiorinolu

Hüseyin Can
    hsyn28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 339

ilk aldıgımda 45 hava varmış işe giderken 70-75km hızla viraja girdim FSM den çekmeköy sapağı yoluna bilenler vardır keskinde değil ilk girişi araba 4 teker üzerinde kaydı zor topladım devam ettim yol tutus hakkında cok sey okumustum forumda ve ilk o zaman pişman oldum yanlış yaptım dedim Fiat almakla satarım diye düsünmedi değilim.sonradan anladım lastikler fazla şişirilmiş şimdi aynı yere 100km kızla giriyom arac remen yatıyo mükemmel yol tutuşu var.
    EVOEVOEVOEVOEVO

7. Bu mesajı için 3 kişi hsyn28'ye teşekkür etti:

Halit BEBEK
    nerhal61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    BIZEHERYERTRABZON
    Edilen teşekkür: 257

Bence biraz daha düşür önleri. Ben aldığımda 35-36 idi hepsi şimdi ön arka 30 dayım ve en ufak bir kayma şikayetim yok. Yaşadığın tehlikenin sebebi belli oldu. Çok geçmiş olsun

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

öncelikle konuyu açan arkadaşa geçmiş, bir o kadar da ders olsun.
    hız kurallarına riayet etmeyen,
    keskinliğini tahmin edemediği viraja,
    hız konusunda tedbir almadan giren,
    kullandığı aracın teknolojik özelliklerine güvenerek,
    güvenli sürüşü elden bırakan zihniyeti kınıyorum.
    aslolan insandır, araç değil.
    sen güvenli sürüşü elden bırakırsan, değil 5 yıldız, 15 yıldız lı araçlarda bile kaza yaparsın.
    önce sürücü üzerine düşen görevi yapmalı, kurallara riayet etmeli.
    bu noktadan sonra olabilecek kaza ihtimallerine karşı aracına güvenmelidir.
    saygılarımla.

10. Bu mesajı için 3 kişi fatihhhh'ye teşekkür etti:

güven gültekin
    güvengültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 18

Bu arada ESP bağımlılık yapıyor bilginize 2001 den beri ESP araçlar kullanıyorum o kadar alıştım ki şimdi ESP siz bir araç ile kesinlikle seri gidemiyorum Ancak puntom daki ESp den gayet memnunum her ihtiyacım olduğundan bazen ASR ve MSR ile birlikte gayet güzel görevini yaptı bu güne kadar. Hill Hollderdan biraz şikayetim var bazen ben bayırlarda ondan hızlı davranıp gidicem diyorum o daha tutucam tık Stop... Ama onada baya alıştım önce bekliyorum bıraksın sonra devam Bükemedik öpücez napalım

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

fren hidroliği ile sol amortisör ortasına denk gelen yerde kocaman ESP yazıyor mu kontrol etmeni tavsiye ederim..
    arkalar kampana ise esp devreye girse dahi tak tak ses duymazsın..
    defalarca devreye girdi ama tak tak sesini arkadan duymadım hiç..
    lastik sesi duyman da esp devreye girmemiştir demek değildir..

ALİ CAN UZUNHASANOĞLU
    alicons6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize
    Rengi
    Evo Kirmizi
    Plaka
    53 HD 818
    Edilen teşekkür: 3

Bu arada ESP var ise devreye girdiği zaman göstergedeki Ünlem işareti yanıyor.
    Yani Katalogda öyle diyor

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

yanıp yanıp sönüyor..

Ender İYİDİKER
    E_N_D_E_R_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34 EN*707
    Edilen teşekkür: 128

Geçmiş olsun...bu rumdan vazife çıkaracağına eminim.
    BİR HAYATIN VAR VE SEN ONU EN İYİ BİR ŞEKİLDE YAŞAMALISIN...!!! EndeR

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

43psi havayla araba teslim edilirmi? bu showroomlar ne yapıyor, bir kaza olsa ne olacak??!! fabrika uyarmıyormu acaba?
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Ali Bbs
    ablkbs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 7

Standart Ce: Neden savuruyor? Evo ile savruldum az kalsın meftaydık

Esp tek tekere ya da gerekirse iki tekere fren yaptirir, siz gazlamaya devam ederseniz de asr yi devreye sokup gaz keser. Esp yuksek suratlerde daha verimlidir, cunku hiz arttikca kasa uzerindeki agirlik transferi daha kolay hale gelir.
    Luks araba ile ucuz araba arasindaki fark suspansiyondur. Sizin suspansiyonunuz ne kadar yolu tutmaya hevesliyse espnin etkisi o kadar iyi gorulur.
    Demem o ki, esp niz devreye girmistir girmesine ancak bu araclarin suspansiyonlari luks araclardaki gibi olmadigindan viraj cizgisine oturmus dahi olsaniz suspansiyon salinimi devam ettiginden ya da kasa bir yana yattigindan hissedememis olabilirsiniz.

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

punto ların yol tutuşu sınıfına göre iyi ancak yinede ölçülerini bilmek abartmamak lazım sonuçta b sınıfı araçlar benim yol tutuş konusunda gördüğüm en berbat araba palio idi resmen fırıldak gibi dönmeye heran hazırdı.

Teo' s
    teo53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 116

Öncelikle çok geçmiş olsun benim aracımda esp asr gibi güvenlik önlemleri var esp malesef en ufak kaymada devreye girmiyor arkayı baya bir bırakıyor belli bir açıya gelene kadar devreye girmiyor biraz pilotaja kalıyor birgün otobanda 140 km ile giderken çok ani bir manevra yapmam gerekti frene asılıp tam tur sağ sol yaptım ve esp ozaman devreye girdi hatta bir süre direksiyonu benden aldı bile diyebilirim hatta ben hayatımı orada espye borçluyum pilotajımla savrulsa toplayabilecek durumda değildim kamyonun lastiği olduğu gibi fırlayıp sol şeride fırlamıştı sol şerit baya bir karıştı size tavsiyem boş bir yerde trafiğe kapalı bir alanda test etmeniz en azından ne zaman devreye girdiğini anlayabilirsiniz onun dışında kavşaklarda falan gaza asılıp direksiyonu kırınca arkayı bırakıyor ve devreye girdiği zaman direksiyonda hissedebilirsiniz esp yi bayada bir takır tukur ses yapar gösterge panelinde sarı ok içinde araç işareti yanıp yanıp söner burada önemli olan bir konuda lastik basıncınız lastikleriniz durumu araç içerisinde ki ağırlık durumu rüzgar yönü vsvsvsvs ayrıca 43 psı hava basan hangi özürlü ise tedavi edebilmeleri için FİAT'a bildirin !!!!!
    Konu teo53 tarafından (24/05/2015 Saat 02:53 ) değiştirilmiştir.

Mert Can
    droid7399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 19

Standart Neden savuruyor? Evo ile savruldum az kalsın meftaydık

Butun showroomlar bunu yapar araba dimdik dursun diye basiyorlar havayi. Arkadas gecen sene birmottan sifir linea aldi o da 40 in uzerindeydi. Arabayi bi cikartti kutur kutur gidiyodu bozuk yolda
    Fiat Linea '07 1.3 Multijet 90HP

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Puntonun viraj kabiliyeti çoğu C sınıfı araçtan daha iyi.Esp'li bir punto C ve D sınıfı araçların girdiği virajlara rahatlıkla girer.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Puntonun viraj kabiliyeti çoğu C sınıfı araçtan daha iyi.Esp'li bir punto C ve D sınıfı araçların girdiği virajlara rahatlıkla girer.
    katılıyorum viraja girmede sıkıntı yokda lastiklerin taban genişliği önemli ama arkadaşımın astra j si var 215 taban benim punto 185 viraja aynı hızda giriyoruz özellikle arkadan puntomda savrulma var geçenlerde eski 1998 opel corsa emanet aldım arkadaşımdan araba acayip savruluyor az sert girdimmi kavşağı hızlı döndüm mü arkayı atıyor puntoyla çok rahat dönülüyordu

punto evomda esp yok ama uzun yolda 2 kere viraja sert girdim ilkinde bariyere çarpma korkusunu yaşadım aklımda deli sorular nasıl yaparım çarparsam direksiyonu çevirerek paralel gideyim diye kesinlikle frene basmamak gerekli araç öne yığılarak bariyere doğru ağırlık kayıyor dönmek zorlaşıyor diğerinde ise yolda hafif tümseklik varmış araç yükseldi viraja girdim dedim uçtum aha ondan sonra daha sert girmiyorum hiç gereği yok 2 kere ölüm korkusu yaşadım yani

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Çoğu sapak ve virajlara girerken hızımızın kaç km olması gerektiği tabelalarda belirtiliyor. O rakamın üzerine 10 daha koyup gitsek bile sıkıntı olmuyor. Göz göre göre şartları zorlayıp adrenalin yaşamamak lazım. Araçlarımızın yol tutuşu genel itibariyle iyi. Ama olası bir kaza ihtimalini yok ederek insan hayatını kurtaran esp vs. donanım değil tedbirli ve her daim dikkatli sürüştür.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12