Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
45 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Kendi tespitlerim :)

Murat ŞEKER
    Murat 1979 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 24

bende senede bikaç defa o yolu kullanıyorum gerçekten yeni hali çok rahat eskisi sıkıcı kışın zor ve zorlayıcıydı

ismail sezer
    Taykel sezerism - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    17 NH 501
    Edilen teşekkür: 94

Teknik Konu punto evo

Arkadaşlar bende 1,4 evo 105 var sakin olunca yakıtı idareli kullanıyor 2000 ,3000 devir arası . Ama 4000 ,5000, 6000 lerde yakıta hiç acımıyor. Ama seside acayip .

MURAT ...
    octopus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 3

ben bu tür araçların yüksek devirlerde kullanılmazsa motorda sıkıntı olacağını duymuştum. hatta daha önce opel corsa 1.3 cdti vardı bağıra bağıra giderdik onda...

şimdi gp 1.3 multijetle 2500 devir 110 sabitliyorum düz yolda 4,5 diyor.

daha düşük devir kullanmak turboya zarar vermezmi??? veya motora??

doğrusu nedir???

mahir dijital
    ilice1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Arizona Bej
    Edilen teşekkür: 0

arkadaşlar bende 3 tane 50 tl lik mazot koydum 1100 km yol yaptım. sehir içi sehir dışı karışık

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Alıntı octopus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bu tür araçların yüksek devirlerde kullanılmazsa motorda sıkıntı olacağını duymuştum. hatta daha önce opel corsa 1.3 cdti vardı bağıra bağıra giderdik onda...

şimdi gp 1.3 multijetle 2500 devir 110 sabitliyorum düz yolda 4,5 diyor.

daha düşük devir kullanmak turboya zarar vermezmi??? veya motora??

doğrusu nedir???
    kesinlikle dizel araçlarda devir çok önemlidir ne aşşağı nede çok yukarı ortayı iyi ayarlamak lazım..

Ahmet URKAN
    ahurkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    27 kr 132
    Edilen teşekkür: 7

Tebrik ederim..güzel püf noktalar..

phantom lord
    phantomlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 4

Çok güzel bir konu olmuş.
    Bende puntomu uzun yolda inceledim fakat bazı şeyler kafama takıldı şöyleki:

Arabayı boşa atınca 2.0 lt okuyorum, bu değer bi kere fazla rolantideki motor 2.0 litre yakmazki? Bunu hadi geçelim. arabayı yokuş aşağıda devir 3500de 6 ya atıp gazdan ayağımı çekiyorum bu durumda teorik olarak 0 a yakın bir değer çıkması lazımken gene 2.0 ??

Dolayısıyla malesefki yol bilgisayarının bu değerleri yanlış..

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

aynen o değer yol bilgisayarı hesaplarında dikkate alınıyorsa değerlerin yukarı çıkması söz konusu..

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Ben istanbuldan Tekirdag Sarkoy e gittim 230km civarı bir yol ediyor. Araçta 5 kişiydik ve bagaj vardı.Klimayı kullanmadım ve camları tam açmadım 3.8lt ortalama ile gittim.. Süratim 80-90km arasında.Lastiklerimde 196/55/16.
    Araç 1750 devire geldimi gaz verdim biraz 2000 devire cıktımı ayagımı cektim gazdan.
    This is not personel, just business..

phantom lord
    phantomlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 4

benim kafamı kurcaladı hakketen bu yol bilgisayarı hesapları du buna bi başlık acayım

M C
    mehmetefendi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1

Yazılanlara ek olarak 5.viteste 2000-2100 devirin altına düşürmemeye gayret etmek lazım, düşerse araç bayılabiliyor; bu da yaklaşık saatte 90-95km hıza denk geliyor.

Aykut BODUR
    aykut_1914 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35 DAY 02
    Edilen teşekkür: 874

selamlar olsun hepinize.
    Bugün bir bayiyle punto evom için anlaştım,inşallah sıkıntı olmazsa cuma günüde teslim alıcam arabamı. Bu bilgiler ilk olarak alışmam için çok işime yarıyacak teşekkürler

Hepinize bir sorum var arkadaşlar,yeni gelen şu kardeşinizi bilgilendirin arabanın ilk motorunu açana kadar,çok yakıt yakımı saglar mı? motor açıldıktan sonra günlük rahat 110 km haftada 660 km yol gidicem arabamla sizce yakıt tüketimim nasıl olur? saygılar..

Haluk 16
    HLk16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 BHL 07
    Edilen teşekkür: 20

çok dogru tespit arkadasım . bende aynı kullanımı yapıyorum .araç şuan 1000km de ş.içi 55.4 lt tuketiyorum
    Mercedes Benz ML270 CDI
    Grande Punto 1.3 Multijet
    Doblo Safeline 1.3 Multijet
    Piaggio Beverly 500

alican kayma
    hetfieldpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı HLk16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok dogru tespit arkadasım . bende aynı kullanımı yapıyorum .araç şuan 1000km de ş.içi 55.4 lt tuketiyorum
    arkadaşlar şehir içi kavramı çok değişken. Ben izmirde yaşıyorum 6 lt gösteriyor. ortalama hızım 23 km

e ko
    shellcininabisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 277

ben de 1 senedir kullanıyorum geçen senelerde forumumuzdaki tartışmalarda hep 2000-2500 arası vites arttıralım gibi bir düşünce hakimdi. ancak yaklaşık 2 aydır ben kullanım sitilimi değiştirdim ve 2750 hatta 3000 devirlerde vitesi arttırıyorum 20 altına indiği anda da vitesi kçültüyorum tüketim değerlerim baya baya azaldı.

ayrıca 3. viteste şehir içinde yavaş gidilen yollarda ayağınızı gazdan çekince araç 1000 - 1250 devirlerde 10 km/s hızla istop etmeden ve anlık tüketim 3,7-4 gibi değerlerle yol alıyor. şehir içlerinde genelde böyle kullanıyorum.
    Hangi içki sarhoş eder hayat kadar?

mesut karahan
    GP51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

ayağımı gazdan çekince vitesde bende 0.2 gösteriyor... boşdada aynı...

Ferhat Yıldırım
    ferhatleo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı shellcininabisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de 1 senedir kullanıyorum geçen senelerde forumumuzdaki tartışmalarda hep 2000-2500 arası vites arttıralım gibi bir düşünce hakimdi. ancak yaklaşık 2 aydır ben kullanım sitilimi değiştirdim ve 2750 hatta 3000 devirlerde vitesi arttırıyorum 20 altına indiği anda da vitesi kçültüyorum tüketim değerlerim baya baya azaldı.

ayrıca 3. viteste şehir içinde yavaş gidilen yollarda ayağınızı gazdan çekince araç 1000 - 1250 devirlerde 10 km/s hızla istop etmeden ve anlık tüketim 3,7-4 gibi değerlerle yol alıyor. şehir içlerinde genelde böyle kullanıyorum.
    Doğru kullanım budur.. birde hızlanma ve durmalarda sakin kalıp gaz ve fren pedallarını aşındırmadıkmı daha az yakılamaz

erman Yaralı
    classiconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

Arkadaşlar ben 70le giderken bile 5.vitese atmaya çalışıyorum.Mümkün olduğu kadar yüksek vites,düşük devir. Bu turboya vb bir zarara yol açar mı sizce? yakıt tasarrufu sağlayacağız diye motoru indirmeyelim

fehmi ünlü
    WHITE EVO fhmnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    80 FU 2**
    Edilen teşekkür: 200

Alıntı Du Hast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında ne zamandır böyle bir konu açacaktım ancak bu geceye nasipmiş
    Aşağıda anlatacaklarım 1.3 Multijet motor 75 hp içindir. aracını yeni almış ya da zaman bulamayıp araştıramayın üyelerimiz için iyi olacağını düşünüyorum.

aracı ilk aldığımdan beridir sürekli yakıtını takip etmekteyim. nasıl daha az yaktırırım falan derken bir kaç gün önce kırıkkaleden ankaraya gelirken yol tenha idi ve punto ile baş başa kalıp adam gibi izleme fırsatım oldu.

öncelikle aracın devrini tutturmak çok önemli yakıt tasarufu için. bu araçlar turbo şarjlı olduğu için, turbo belli devirde ancak yeterli havayı basıp motoru canlandırabiliyor. 1.3 multijetin max torku verdiği devir 1750 dir. bu devir az biraz sapma şansı vardır. aracın torkunu ne kadar çok kullanabilirsek o kadar çok çekiş ve tasarruf sağlarız.

önce düz yol tespitimi anlatayım

araç 5. vites de 100 km yi gösterirken GPS'de 95 - 98 arası hız okudum. bu süratte devir 2200 - 2300 civarlarında. araçta benden hariç 2 kişi vardı ve bagaj yoktu.
    yol tam düz ve sürati sabitleyerek gittiğimde 2.8 ile 3.3 arası (L / 100 km) değerler gösterdi ve bu değeri yaklaşık 10 km kadar korudu. bence şapka çıkartılacak değer budur

aynı şekilde devir 1700 1800 civarlarında düz yolda hızı sabitleyim dedim 3.3 (L / 100 KM)ün aşağısına düşmedi.yine bu testte 10 km lik düz yolda yapıldı.

yokuş yukarı tespitlerim.

aynı şekilde 5. vites 100 km sabit hızla elmadağ yokuşunu çıkarken ekranda 8.5 ile 9.5 arasında gidip gelmeler oldu.

ancak 85 km dolaylarında (devir 1800 civarında) yokuş yukarı 10.5 lt aşağısına düşmedi.

neticede genel değerlendirmem km sapmasını hesaba katmadan takodaki 100 km sabit hızla 5. vitesde olmak kaydı ile araç süper tasarruf sağlıyor, koklamıyor bile çünkü bu devirde turbo yeteri basıncı sağlıyor, gaza basma ihtiyacı min seviyede oluyor. aynı zamanda araç hiç bir yokuşta yığılmıyor. uzun yolda aracı bu şekilde kullanırsanız sizde tasarufu göreceksiniz.

vites değiştirme olayına gelirsek; vitesi yükselttiğinizde, sevir saati min. 1750 devirde kalacak şekilde vites değiştirin. yani 2500 dolaylarında vites atarsanız bahsettiğim max tork devrini yakalamış olursunuz. böylece vites yükselttikten sonra aracın çekişi düşmemiş olur, şehir içinde daha fazla yakıt tasarrufu sağlarsınız.

teşekkür ederim.
    bilen adamın hali bambaşka oluyor teşekkürler paylaşım için. gayet güzel ve dogru sonuçlar
    EVO 1.3 MJ DYNAMIC
    CHIP TUNNING

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

fehmi ünlü
    WHITE EVO fhmnl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Osmaniye
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    80 FU 2**
    Edilen teşekkür: 200

Alıntı classiconline Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben 70le giderken bile 5.vitese atmaya çalışıyorum.Mümkün olduğu kadar yüksek vites,düşük devir. Bu turboya vb bir zarara yol açar mı sizce? yakıt tasarrufu sağlayacağız diye motoru indirmeyelim
    tasaruf edicem diyede dizel bi aracı o kadar devirsiz kullanmayın. yakıtı verimsiz yakacaktır ve egr valfinizin kurumla dolmasına sebep olacaktır
    EVO 1.3 MJ DYNAMIC
    CHIP TUNNING

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon